ελληνική μουσική
    882 online   ·  210.851 μέλη

    Σχετικά με κάρτες ήχου

    siretyel
    18.03.2008, 20:40
    Γειά χαρά. Θέλω να αγοράσω μια κάρτα ήχου και έχω μπερδευτεί έντονα.
    Κατ'αρχήν τι διαφορά έχουν οι usb με τις Firewire και τι να προτιμήσω; Έχει σχέση με latency; Εγώ θέλω να μπορώ να συνδέσω μέχρι 2 όργανα ταυτόχρονα και το midi controller μου. Αυτο σημαίνει ότι χρειάζομαι 3 εισόδους; Και με τις RCA, XLR, 1/4'' συνδέσεις τι παίζει; Τέλος για να μπορώ να συνδέσω ακουστικά για djing χρειάζομαι και 2 εξόδους έτσι δεν είναι;
    Ευχαριστω εκ των προτέρων.


    noizreduction
    19.03.2008, 11:02
    Για να παμε με τη σειρα:

    1) Οταν αναφερομαστε σε Firewire και USB2.0, μιλαμε για τροπους συνδεσης της καρτας με τον υπολογιστη μας. Αν και οι τεχνικοι ηλεκτρονικων υπολογιστων μπορουν να σε βοηθησουν περισσοτερο, απ'οσο ξερω η ταχυτητα δεδομενων και στα 2 ειναι ιδια, μονο που το firewire εχει διαφορετικο τροπο λειτουργιας πανω στη μητρικη καρτα. Τo latency δεν εξαρταται απο τον τροπο που συνδεεται η καρτα σου πανω στο συστημα. Εξαρταται απο το ιδιο το συστημα.

    2) Εσυ χρειαζεσαι 2 τουλαχιστον line in ( κατα πασα πιθανοτητα στερεοφωνικες ) για τα οργανα και τουλαχιστον ενα midi in/out για το midi controller. Αρα, η καρτα πρεπει να εχει 2 εισοδους audio και 1 midi in/out.

    3) Tα RCA ειναι ειδος βυσματων που συνανταμε συχνα σε DJ κονσολες, καθως και κλασσικους μικτες. Παρολο που ειναι αρκετα παλια σαν βυσματα, χρησιμοποιουνται ακομα και σημερα.
    Τα XLR ειναι βυσματα που χρησιμοποιουνται για balanced σηματα ( δηλαδη σηματα που εχουν και μια "γειωση", ωστε να εξαφανιζεται καθε 'θορυβος' πανω στο ηχητικο σημα ) κυριως. Τα συνανταμε στις περισσοτερες κονσολες και ειναι τα μονα βυσματα που μπορουν να μεταφερουν και την απαραιτητη phantom power στα μικροφωνα που την απαιτουν.
    Τα Jack 1/4 ειναι τα κλασσικα μας "καρφια", τα οποια μπορει να ειναι μονοφωνικα, στερεοφωνικα, balanced ή και unbalanced. Χρησιμοποιουνται σε ολες τις εφαρμογες, κυριως ομως σε οργανα.

    4) Αυτο με το djing δεν το καταλαβα. Μαλλον εννοεις να παιζει αλλο η καρτα εξω στα ηχεια και αλλο πραγμα να κανεις εσυ monitoring,ετσι; Υπαρχουν μερικες καρτες που το υποστηριζουν αυτο ( με τα καταλληλα προγραμματα προφανως, οπως MixMeister, Virtual DJ, κλπ ).


    siretyel
    19.03.2008, 11:44
    Ναι αυτο εννοώ με τα ακουστικα.
    Λοιπόν έχεις να μου προτείνεις κάτι;
    Εγώ είχα κατα νου την audiophile usb της m-audio αλλά διάβαζα στο forum ότι δεν έχεις καλή αποψη για την εταιρία. Για ποιό λόγο;
    Επίσης για την Mackie Onyx Satellite έχουν αναφερθεί προβλήματα.
    noizreduction
    19.03.2008, 11:52
    Καταρχας, πρεπει να ξερουμε τι budget εχεις. Ειναι το πιο σημαντικο βημα, μετα απο τη λιστα του τι χρειαζεσαι απο την καρτα ηχου

    Περα απο αυτο, η αποψη μου για τις m-audio προηλθε καθαρα απο προβληματικη..ε..συνεργασια μαζι τους. Δεν θα ηθελα να δεσμευσω καμια μελλοντικη σου αγορα με αυτη την προσωπικη μου ιστορια. Απλως, εγω δεν προκειται να βαλω στο "οπλοστασιο" μου ενα προϊον της m-audio, ιδιαιτερα απο τα φτηνα της.

    Εχουν αναφερθει προβληματα ως προς το firewire, ομως η mackie ειναι mackie ( μεγαλωσε γενιες ηχοληπτων και παραγωγων ), ενω η m-audio ειναι m-audio. Δεν το λεω σαν "α, αυτη ειναι εταιριαρα, προτιμηστε την", αλλα εχω δει σε χρηση την Onyx και νομιζω πως αποτελει την καλυτερη προταση αγορας.
    siretyel
    19.03.2008, 12:00
    κοιταξε εγώ είμαι γύρω στα 200 euros.
    Ποιές άλλες εταιρίες θεωρείς σοβαρές με αξιόπιστες προτάσεις;
    noizreduction
    19.03.2008, 12:19
    Στα 200Ε? Σε τετοιες τιμες ο λογος "αξιοπιστια-τιμη" ειναι παντα αντιστροφως αναλογος
    siretyel
    19.03.2008, 12:27
    Μαλιστα. και η onyx satellite λιγότερο απο 200 έχει.
    αν έχεις να κάνεις κάποια άλλη πρόταση έστω και ακριβοτερα πες μου.
    σε ευχαριστω για το χρόνο και τη βοήθειά σου
    noizreduction
    19.03.2008, 12:51
    Ναι, εχει λιγοτερα απο 200Ε, αλλα ηταν μεσα στις εταιριες που θεωρω αξιοπιστες ( προσεξε, ειναι η προσωπικη μου αποψη αυτη και ενδεχομενως να ειναι και λανθασμενη. Πριν αγορασεις οτιδηποτε, κανε μια ερευνα αγορας και απο μονος σου ή περιμενε και αλλες γνωμες ).
    Ριξε μια ματια και σε ενα
    Lexicon Omega