ελληνική μουσική
    481 online   ·  210.874 μέλη
    agnes-5
    26.03.2008, 22:11
    <<Το να ζει κανείς χωρίς ιδανικά είναι ο ασφαλέστερος θάνατος. Το να πεθαίνει όμως για ένα ιδανικό είναι η ασφαλέστερη ζωή>>.
    Με αφορμή την παραπάνω φράση θέλω να θέσω κάποια ερωτήματα.Πιστεύετε ότι οι άνθρωποι στην εποχή μας και και ιδιαίτερα οι νέοι έχουν ιδανικα; Εσείς τι πιστεύετε;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : agnes-5 στις 26-03-2008 22:15 ]


    dionysia7
    26.03.2008, 22:27
    Πρωτα να πω οτι αυτο ειναι ενα πολυ καλο θεμα και πολυ ωραια ερωτηση....
    Δευτερον να πω οτι ναι! υπαρχουν ανθρωποι με ιδανικα και αξιες...οι ανθρωποι αυτοι υπηρχαν, υπαρχουν και θα υπαρχουν, θα τους βρουμε φτανει να ψαξουμε καλα!! Αν εχω καταλαβει σωστα, στις μερες μας αυτοι που εχουν περισσοτερα ιδανικα ειναι οι νεοι γιατι ακομη δεν εχουν "βγει" στη ζωη, δεν εχουν καταλαβει τις δυσκολιες και πολλα αλλα "ασχημα" που τους επιφιλασσει......οι νεοι εχουν οραματα, θελουν να δουν και να φτιαξουν εναν κοσμο καλυτερο, τι γινεται ομως οταν φτανουν σε μια ηλικια 35-40 ετων;; γιατι αλλαζουν γνωμη και χανουν καθε αξια και καθε ιδανικο που χαν; γιατι σταματανε να 'ναι ιδεαλιστες; μηπως η ιδια η κοινωνια, η πολιτικη και ο τροπος ζωης γενικοτερα τους ωθει εκει;;
    Liza32
    26.03.2008, 23:33
    Έχοντας ζήσει απο κοντά τους νέους, πιστεύω, ότι κατατάσσονται σε δυο κατηγορίες. Σε αυτούς που έχουν ιδανικά και σ΄αυτούς που δεν έχουν. Οι πρώτοι, είναι τα άτομα που παλεύουν για να επικρατήσει το καλύτερο στη ζωή τους, με οποιοδήποτε κόστος, είναι εκείνοι, που είναι ακλόνητοι στις πεποιθήσεις τους όχι μόνο επειδή έχουν ήδη κατασταλάξει, αλλά και επειδή, ο χαρακτήρας τους είναι τέτοιος, ώστε δεν επηρεάζονται απο κανέναν και απο τίποτα, ακολουθούν αυτό που λέει η καρδιά αλλά και το μυαλό τους, και συνήθως πετυχαίνουν πράγματα που δεν μπόρεσαν οι άλλοι, ή που σταμάτησαν στα μισά της διαδρομής! Οι δεύτεροι, είναι άτομα που δεν πιστεύουν στις ικανότητες τους, δεν έχουν το θάρρος και την τόλμη να δοκιμάσουν το ακατόρθωτο, με αποτέλεσμα, να μην κάνουν ούτε καν τον κόπο να ξεκινήσουν αυτό που σκέφτονται, απο φόβο, ότι θα αποτύχουν. Προσωπικά, έχω ιδανικά, τα οποία είμαι σίγουρη ότι μια μέρα θα πετύχω, και ας μην το έχω κατορθώσει μέχρι στιγμής. Για μένα, αξία έχει το αποτέλεσμα, όχι η διαδρομή. Η δική μου διαδρομή εξακολουθεί να είναι δύσβατη,όμως, εγω δεν πτοούμαι, γιατί ξέρω τον εαυτό μου, αλλά και μέχρι που μπορώ να φτάσω. Με λίγα λόγια, έχω υψηλά ιδανικά και αξίες, επειδή έτσι έμαθα απο την οικογένεια μου, οι οποίοι είναι και οι πρώτοι που πίστεψαν σε μένα! Και ναι, θα μπορούσα να αλλάξω πολλά, αν ήμουν στη θέση κάποιων, και δεν θα ρωτούσα κανέναν αν εγω ήμουν σίγουρη ότι θα έκανα το σωστό!
    sigur
    27.03.2008, 10:18
    έγραψε η Lisa : '' Προσωπικά, έχω ιδανικά, τα οποία είμαι σίγουρη ότι μια μέρα θα πετύχω, και ας μην το έχω κατορθώσει μέχρι στιγμής. Για μένα, αξία έχει το αποτέλεσμα, όχι η διαδρομή. ''
    Μήπως έχεις μπερδέψει τα αποτελέσματα ή τους στόχους με τα ιδανικά; Ξέρεις τα ιδανικά δεν τα πετυχαίνεις, τα ιδανικά που νιώθεις οτι έχεις και πορεύεσαι με αυτά σου προσδιορίζουν τους στόχους σου και τα όνειρα σου. Προσωπικά λίγο με ενδιαφέρει για το αποτέλεσμα αρκεί να έχω βάλει την ψυχή μου και να έχω κερδίσει στιγμές, εμπειρίες ,γνώση, ζωή, προσπαθώντας να φτάσω τον στόχο μου. Ίσως γιατί δεν θέτω έναν και μόνο υψηλό στόχο.Μάλλον μου αρέσει πολύ η ..διαδρομή !!
    Μα τον Δία δεν σε διορθώνω Lisa, απλά παραθέτω την άποψη μου

    με εκτίμηση
    mariachi
    27.03.2008, 13:50
    Πιστεύω πως υπάρχουν ιδανικά στην εποχή μας,και στους νέους επίσης.Απλά πολλά απ'αυτά επισκιάζονται από ανόητες επιρροές,κυρίως των Μ.Μ.Ε.Αν όμως υπάρχει το σωστό υπόβαθρο,από την οικογένεια πχ ή αν ο ίδιος ο άνθρωπος έχει το γνώθι να καθορίσει το τί είναι ιδανικό,θεωρώ πως οι αξίες δεν θα χαθούν.
    venceremos
    27.03.2008, 15:57
    dionysia τι ωραιο βιβλιο αυτο.. Το' χεις διαβασει φανταζομαι ε; Το ειχα ερωτευτει
    τοτε.. Παντως αυτο που λες "μηπως η ιδια η κοινωνια, η πολιτικη και ο τροπος ζωης
    γενικοτερα τους ωθει εκει;;" για μενα ειναι μονο ενα πολυ καλο αλλοθι για
    πολλους. Ενταξει, η κοινωνια τους κολλαει στον τοιχο, πολλοι κουραζονται στην
    πορεια, τα φτυνουν και συμβιβαζονται, το χω νιωσει κι εγω που ειμαι μικρη ακομα,
    πολλες φορες εχω φρικαρει αλλα μετα συνερχομαι και ξαναστεκομαι στα ποδια
    μου. Ειναι λαθος,λαθος,λαθος να τα παρατας. Ειναι η ευκολη λυση κι ετσι δεν
    αλλαζουν τα πραγματα. Γινεσαι κι εσυ ενα γραναζι του συστηματος και διαιωνιζεις
    αυτη την κατασταση... Δεν ξερω, για μενα ο μεγαλυτερος φοβος μου ειναι αυτος..
    Το πως θα καταληξω.. Δεν μπορω να με φανταστω σε μερικα χρονια, δεν ξερω
    ποσο ακομα θα μπορω κι εγω να υψωνω το αναστημα μου και να το παλευω. Ομως
    οσο σκεφτομαι οτι υπαρχουν κι αλλοι εκει εξω που το παλευουν παιρνω δυναμη
    απο αυτους τους αλλους, που ξερω οτι μπορει και να μην ταυτιζομαστε, μπορει και
    καποια πραγματα να τα βλεπουμε κι αλλιως, αλλα η διαφορα με ολους τους
    υπολοιπους ειναι οτι αυτοι εχουν ακομα κρατησει ζωντανα τα ονειρα τους, και δεν
    τα παρατω γιατι πρεπει να χουν να ακουμπησουν καπου κι αυτοι για να
    ξαποστασουν οταν κουραστουν. Να χουν να πιστευουν κι αυτοι σε κατι, οτι κατι
    μπορει να αλλαξει.....
    Μπορει να αλλαξει, η ιστορια το χει αποδειξει πολλες φορες, ακομα κι αν στην
    πορεια μπορει να χαλασε το πραγμα το αρχικο οραμα μενει ζωντανο, κι αν χαλασε
    μαλλον θαναι επειδη δεν δωσαμε αρκετο χωρο στην φαντασια!
    Απορια;: Ποια η διαφορα μεταξυ αξιας και ιδανικου;;;;;
    COUSTEAU
    27.03.2008, 19:30
    Παιδία τα λέει όλα η φρασούλα-υπογραφή που φαίνεται παρακάτω......
    dionysia7
    27.03.2008, 21:52
    Οντως το βιβλιο αυτο ειναι πολυ πολυ πολυ ομορφο!!!!
    Πρεπει να πω οτι μ αρεσει πολυ το ψευδωνυμο σου πρωτα....
    Στη συνεχεια να πω οτι δυστυχως δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι σταθερο χαρακτηρα ετσι ωστε να παραμεινουν πιστοι στα πιστευω τους και τις αξιες τους...Σιγουρα ακομη κι αυτοι που πια δεν ειναι ιδεαλιστες για τον α ή β λογο, καποτε ειχαν καποιο "οραμα" και παρασυρθηκαν και αλλαξαν προτεραιοτητες, αξιες, ιδανικα και οραματα....Απλως καποιοι αλλοι καταφερνουν και παραμενουν πιστοι στις αξιες τους...(επαναλαβμανομαι! )
    Και να σου και κατι "ρηχο"; ολοι εχουμε αδυναμιες και δυσκολες στιγμες στη ζωη, αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα τα παρατησουμε ετσι απλα και θα σταματησουμε να ονειρευομαστε και να χουμε αυτα τα οραματα που κανουν πολυ καλυτερο τον κοσμο και ισως και λιγο ευκολοτερη τη δυσκολη καθημερινοτητα...γιατι με τα ονειρα και τη φαντασια η καθημερινοτητα και η δυσκολιες της ζωης γινονται πιο ευκολες και υποφερτες.......
    Οσο για την απορια σου:
    -Αξια: το ιδανικο, η ιδεα που καθοριζει τον τροπο ζωης και σκεψης, καθετι που αναγνωριζεται απο ενα συνολο ανθρωπων ως σημαντικο για τους ιδιους και αποτελει μετρο αξιολογησης προσωπων, συμπεριφορας, πραγματων κ.α
    -Ιδανικο: ο υψηλος πνευματικος ή ηθικος σκοπος, για τον οποιο αγωνιζεται κανεις/ η ηθικη αξια που αποτελει βασικη αρχη στη ζωη (καποιου)....
    (απο το λεξικο του γ.μπαμπινιωτη.....) (ελπιζω να κατατοπιστηκες περι της διαφορας τους!!)
    ISILINDIR
    28.03.2008, 13:32
    Καλό είναι να έχεις ιδανικά, στόχους και πρότυπα.
    punkster
    28.03.2008, 22:12
    Τα ιδανικα δεν εχουν ηλικια......
    Ακουω συχνα πυκνα "Α, οταν μεγαλωσεις και σε ρουφηξει το συστημα, οταν θα ερθεις αντιμετωπη με την σκληρη αληθεια της ζωης, με τις δυσκολιες, την αδικια, τοτε θα δεις....".
    .......Το βρισκω τούλαχιστον εξοργιστικο.....
    Τι νοημα εχουν τα ιδανικα και οι αξιες οταν παραμενουν μονο λογια??
    Αυτο ειναι υποκρισια προς τον ιδιο μας τον εαυτο.....

    Και τιποτα δεν ειναι δυσκολο σε αυτη τη ζωη....

    Απλως ειμαστε πολυ εγωιστες και απληστοι....

    Οταν αφορα την καριερα μας και τα λεφτουδακια που θα κατασκηνωσουν στον τραπεζικο μας λογαριασμο, τοτε τιποτα δεν μας ειναι δυσκολο, κανουμε τα παντα.....

    Ποσοι ομως θα κλεψουν απ τον χρονο τους για τους αλλους?? Και δεν εννοω καποιον απ την οικογενεια τους, αλλα καποιους ξενους....
    Ε, ποσοι??

    Ποσοι θα αρνηθουν το "βολεμα"???
    Οεο???
    Ιδου η απορια.....



    "Σε σας μιλω που πια δεν εχετε αυτια, δεν εχετε ουτε ματια,
    σε σας μιλω που δεν εχετε εγκεφαλο και γινεστε κομματια,
    τσατιζομαι και θα σας ριξω ολους πιο βαθια μες στο ψυγειο,
    να κρεμεστε μαζι με τα κρεατικα μες στο παντοπωλειο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 28-03-2008 22:13 ]


    venceremos
    28.03.2008, 22:21
    Μμμμμ punkster εχεις τοσο δικιο... Νομιζω ειμαστε θλιβεροι, η θλιβερη
    πλειοψηφια... Μονο λογια
    Κι εγω τοσο λιγη στη ζωη μου...
    Παρασκευϊατικα τι καθομαι και λεω θεε μου...
    Παιδια βγειτε ολοι εξω τουλαχιστον να ζησουμε

    emmanuella
    29.03.2008, 18:16




    Ιδανικά...πρότυπα...αξίες...τρόπος ζωής...
    I Hate Those Word !!!

    Come on Guys !!!

    Ζούμε στην Ελλάδα..έχουμε δημοκρατία...γτ να ζω σύμφωνα με κάποιες ιδέες ???
    Γτ να σκέφτομαι για πράγματα που το μόνο που καταφέρνουν είναι να δυσκολεύουν την ίδια μου την ΖΩΗ !!


    Γτ να μην αφήσω την ζωή μου να κυλήσει απλά κ ήρεμα κ να σκεφτώ για πιο σοβαρά θέματα που "κοπανίζουν" την σημερινή κοινωνία ????


    punkster
    30.03.2008, 01:45
    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 29-03-2008 στις 18:16 έγραψε...





    Ιδανικά...πρότυπα...αξίες...τρόπος ζωής...
    I Hate Those Word !!!

    Come on Guys !!!

    Ζούμε στην Ελλάδα..έχουμε δημοκρατία...γτ να ζω σύμφωνα με κάποιες ιδέες ???
    Γτ να σκέφτομαι για πράγματα που το μόνο που καταφέρνουν είναι να δυσκολεύουν την ίδια μου την ΖΩΗ !!


    Γτ να μην αφήσω την ζωή μου να κυλήσει απλά κ ήρεμα κ να σκεφτώ για πιο σοβαρά θέματα που "κοπανίζουν" την σημερινή κοινωνία ????





    Επετρεψε μου να διαφωνησω σε καποια πραγματακια.....

    Λες οτι εχουμε δημοκρατια......
    Χμμμμ...... Εγω θα ελεγα οτι εχουμε "κατ'επιφαση δημοκρατια".....
    Οτι, δηλαδη, στα χαρτια ναι, εχουμε δημοκρατια, αλλα στην πραξη μας εχουν ξεγελασει λιγο.... Αυτο που λεμε "απο μπροστα παρθενα και απο πισω μπαινουν τρενα" ενα πραγμα......
    Ολους μας βολευει να πιστευουμε οτι ειμαστε ελευθεροι και αρχοντες του εαυτου μας....
    Αλλα κατα ποσο συμβαινει αυτο??
    Θα σου θεσω ενα επικαιρο παραδειγμα.
    Ας ταξιδεψουμε στο Αμερικα!
    Εδω και 8 μηνες, ισως και παραπανω, η Χιλαρι και ο Ομπαμα πετανε σαν πεταλουδιτσες απο την μια πολιτεια στην αλλη, διαφημιζοντας την πραματεια τους στον λαο, πουλωντας του οτιδηποτε αρκει να του τραβηξουν την προσοχη και να κερδισουν την συμπαθεια του, ταζουν της Παναγιας τα ματια, για να ειναι αυτοι τελικα που θα βγουν στις εκλογες, με λιγα λογια μας φλομωνουν στην υποκρισια.
    Και μετα απο ολο αυτο το θεατρο του παραλογου που κραταει τοσους μηνες, μετα απο ολη αυτη την πλυση εγκεφαλου, ο λαους καλειται να αποφασισει, να επιλεξει με σοφη κριση, και να ψηφισει με ελευθερη βουληση αυτο που πιστευει αυτος οτι ειναι καλυτερο για την ζωη του.
    Αυτη ειναι η δημοκρατια τους!
    Και η δικια μας.....


    Δευτερον.......
    Σιγουρα ειναι σημαντικο να ζησουμε, σε αυτο δεν διαφωνει κανεις....
    Εδω ερχεται ομως το πολυ σημαντικο σημειο οπου πρεπει να επιλεξουμε το πως θελουμε να ζησουμε την ζωη μας.....
    Και το πιο σημαντικο απ ολα ειναι η αποφαση που θα παρουμε να μην ειναι αποτελεσμα επιρροης εξωτερικων παραγοντων, οπως κανονες και στερεοτυπα της κοινωνιας που μας "διαταζει" να ζησουμε με συγκεκριμενους τροπους.

    Τριτον....
    Μπερδευτικα λιγο στην τελευταια σου προταση...
    Ετσι οπως ξεκινας δινεις την αισθηση οτι εισαι υπερ της εθελο-γκαβωμαρας, υπερ του "αφου δεν μπορω να λυσω κατι, το αποφευγω", υπερ του συνδρομου της στρουθοκαμηλου, και στο τελος σκας αυτο το "σοβαρα θεματα που κοπανιζουν την σημερινη κοινωνια" και καπου τα χανω!
    Βοηθα με λιγο!
    Εξηγησε αν μπορεις τι ακριβως εννοεις!

    emmanuella
    30.03.2008, 12:52
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 30-03-2008 στις 01:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 29-03-2008 στις 18:16 έγραψε...





    Ιδανικά...πρότυπα...αξίες...τρόπος ζωής...
    I Hate Those Word !!!

    Come on Guys !!!

    Ζούμε στην Ελλάδα..έχουμε δημοκρατία...γτ να ζω σύμφωνα με κάποιες ιδέες ???
    Γτ να σκέφτομαι για πράγματα που το μόνο που καταφέρνουν είναι να δυσκολεύουν την ίδια μου την ΖΩΗ !!


    Γτ να μην αφήσω την ζωή μου να κυλήσει απλά κ ήρεμα κ να σκεφτώ για πιο σοβαρά θέματα που "κοπανίζουν" την σημερινή κοινωνία ????





    Επετρεψε μου να διαφωνησω σε καποια πραγματακια.....

    Λες οτι εχουμε δημοκρατια......
    Χμμμμ...... Εγω θα ελεγα οτι εχουμε "κατ'επιφαση δημοκρατια".....
    Οτι, δηλαδη, στα χαρτια ναι, εχουμε δημοκρατια, αλλα στην πραξη μας εχουν ξεγελασει λιγο.... Αυτο που λεμε "απο μπροστα παρθενα και απο πισω μπαινουν τρενα" ενα πραγμα......
    Ολους μας βολευει να πιστευουμε οτι ειμαστε ελευθεροι και αρχοντες του εαυτου μας....
    Αλλα κατα ποσο συμβαινει αυτο??
    Θα σου θεσω ενα επικαιρο παραδειγμα.
    Ας ταξιδεψουμε στο Αμερικα!
    Εδω και 8 μηνες, ισως και παραπανω, η Χιλαρι και ο Ομπαμα πετανε σαν πεταλουδιτσες απο την μια πολιτεια στην αλλη, διαφημιζοντας την πραματεια τους στον λαο, πουλωντας του οτιδηποτε αρκει να του τραβηξουν την προσοχη και να κερδισουν την συμπαθεια του, ταζουν της Παναγιας τα ματια, για να ειναι αυτοι τελικα που θα βγουν στις εκλογες, με λιγα λογια μας φλομωνουν στην υποκρισια.
    Και μετα απο ολο αυτο το θεατρο του παραλογου που κραταει τοσους μηνες, μετα απο ολη αυτη την πλυση εγκεφαλου, ο λαους καλειται να αποφασισει, να επιλεξει με σοφη κριση, και να ψηφισει με ελευθερη βουληση αυτο που πιστευει αυτος οτι ειναι καλυτερο για την ζωη του.
    Αυτη ειναι η δημοκρατια τους!
    Και η δικια μας.....


    Δευτερον.......
    Σιγουρα ειναι σημαντικο να ζησουμε, σε αυτο δεν διαφωνει κανεις....
    Εδω ερχεται ομως το πολυ σημαντικο σημειο οπου πρεπει να επιλεξουμε το πως θελουμε να ζησουμε την ζωη μας.....
    Και το πιο σημαντικο απ ολα ειναι η αποφαση που θα παρουμε να μην ειναι αποτελεσμα επιρροης εξωτερικων παραγοντων, οπως κανονες και στερεοτυπα της κοινωνιας που μας "διαταζει" να ζησουμε με συγκεκριμενους τροπους.

    Τριτον....
    Μπερδευτικα λιγο στην τελευταια σου προταση...
    Ετσι οπως ξεκινας δινεις την αισθηση οτι εισαι υπερ της εθελο-γκαβωμαρας, υπερ του "αφου δεν μπορω να λυσω κατι, το αποφευγω", υπερ του συνδρομου της στρουθοκαμηλου, και στο τελος σκας αυτο το "σοβαρα θεματα που κοπανιζουν την σημερινη κοινωνια" και καπου τα χανω!
    Βοηθα με λιγο!
    Εξηγησε αν μπορεις τι ακριβως εννοεις!




    Βασικά...έχεις δίκιο...δεν το εξήγησα πολύ καλά...!!
    Μπορώ να βοηθήσω με τον δικό μου τρόπο σε κάποιο πρόβλημα της σημερινής κοινωνίας...αλλά έχοντας υπόψη μου τα δικά μου πιστεύω...κ όχι αυτά που μου λένε οι άλλοι να έχω...(αν με καταλαβαίνεις!!!)

    Έπειτα...εμένα δεν με νοιάζει αν οι άλλοι πιστεύουν ή μάλλον θέλουν να πιστεύουν πως ζουν μέσα σε δημοκρατία...
    Εμένα με νοιάζει ότι έχω το δικαίωμα κ την ελευθερία να κάνω αυτά που ικανοποιούν εμένα...κ αυτά που θέλω εγώ...
    Πιστεύω πως δεν είμαι ακόμα στην ηλικία που θα πρέπει να σκέφτομαι ε΄να στην Αμερική είναι ελευθεροι ή καταπιεσμένοι...κ τι μαλ**** κάνει η χίλαρι κ η κάθε χίλαρι..

    ΑΠό την στιγμή που μπορώ να κάνω αυτά που πρέπει να κάνω για να φτάσω σε ε΄να ικανοποιητικό κ αξιοπρεπή επίπεδο κ τρόπο ζωής...πιστεύω πως ζω με΄σα σε δημοκρατία...κ αν όχι σε δημοκρατία με όλη την ενοια της λέξεως...βιώνω κάποιο μέρος δημοκρατίας...

    Εντελώς φιλικά...
    Εμμανουέλα..!!
    punkster
    30.03.2008, 18:18
    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 30-03-2008 στις 12:52 έγραψε...


    Βασικά...έχεις δίκιο...δεν το εξήγησα πολύ καλά...!!
    Μπορώ να βοηθήσω με τον δικό μου τρόπο σε κάποιο πρόβλημα της σημερινής κοινωνίας...αλλά έχοντας υπόψη μου τα δικά μου πιστεύω...κ όχι αυτά που μου λένε οι άλλοι να έχω...(αν με καταλαβαίνεις!!!)

    Έπειτα...εμένα δεν με νοιάζει αν οι άλλοι πιστεύουν ή μάλλον θέλουν να πιστεύουν πως ζουν μέσα σε δημοκρατία...
    Εμένα με νοιάζει ότι έχω το δικαίωμα κ την ελευθερία να κάνω αυτά που ικανοποιούν εμένα...κ αυτά που θέλω εγώ...
    Πιστεύω πως δεν είμαι ακόμα στην ηλικία που θα πρέπει να σκέφτομαι ε΄να στην Αμερική είναι ελευθεροι ή καταπιεσμένοι...κ τι μαλ**** κάνει η χίλαρι κ η κάθε χίλαρι..

    ΑΠό την στιγμή που μπορώ να κάνω αυτά που πρέπει να κάνω για να φτάσω σε ε΄να ικανοποιητικό κ αξιοπρεπή επίπεδο κ τρόπο ζωής...πιστεύω πως ζω με΄σα σε δημοκρατία...κ αν όχι σε δημοκρατία με όλη την ενοια της λέξεως...βιώνω κάποιο μέρος δημοκρατίας...

    Εντελώς φιλικά...
    Εμμανουέλα..!!




    Μμμμμ....Βλεπεις πολυ αρνητικα την εννοια του ιδανικου, λες και ειναι κατι κακο που μας το επιβαλλουν.....
    Τα ιδανικα γεννιουνται στον καθενα απο εμας, σε ανυποπτο χρονο και χωρις να εχουμε ακουσει απαραιτητα απο καπου συγκεκριμενες αποψεις.....
    Δεν ειναι κατι που μαθαινουμε, αλλα κατι που νιωθουμε....
    Σιγουρα σου εχει τυχει και εσενα να φιλοσοφεις και να σκεφτεσαι διαφορα πραγματα, να σου ερχονται ιδεες και σκεψεις, και μετα απο λιγο να μαθεις οτι ολα αυτα που τριγυρνουσαν στο μυαλο σου τα εχουν σκεφτει και καποιοι αλλοι πριν πολλα πολλα χρονια....

    Και επισης τα ιδανικα δεν ειναι προκαθορισμενα...
    Δεν ειναι μια λιστα που σου λεει "τα ιδανικα ειναι αυτα, αυτα και αυτα, και τιποτα αλλο"....

    Οι ιδεες που εχεις για να βοηθησεις την κοινωνια με τον τροπο σου σιγουρα βασιζονται σε καποια ιδανικα: τα δικα σου.

    Ειναι καλο παντως που εχεις σχηματισει δικη σου αποψη (παρολο που διαφωνω! )

    Τωρα, πανω σε αυτο που λες οτι δεν εισαι ακομα στην ηλικια για να σε νοιαζει η πολιτικη των αλλων χωρων....Χμμμ.....
    Κοιτα, εκτος του οτι το πολιτικο ενδιαφερον δεν γνωριζει απο ηλικιες, εφοσον οι αλλες χωρες αποφασιζουν για μας, αμεσα ή εμμεσα, και μας επηρεαζουν, παλι αμεσα ή εμμεσα, πιστευω οτι ειναι υποχρεωση προς τον εαυτο μας να ασχοληθουμε και εμεις με αυτες.....
    Αλλιως τους δινουμε το ελευθερο για οτιδηποτε....