ελληνική μουσική
    862 online   ·  210.851 μέλη

    Γνώμες για Burzum, Mayhem, Hellhammer

    Angelofdeath1990
    03.04.2008, 13:31

    Τι εχετε να πειτε για τους νορβηγους KINGS OF NORWEGIAN BLACK METAL και τις ιστοριες γυρω απο τα ονοματα ολων αυτον που συμμετειχαν σε εκεινη την σκοτεινη εποχη για την νορβηγια...ονοματα οπως Count Grishnack(Varg/Kristian Vickerness),Hellhammer,Necrobutcher,Dead,Euronymous και αλλοι πολλοι.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 27-08-2008 11:24 ]


    sitzoune81
    03.04.2008, 14:49
    Να σου πω την -μαυρη- αληθεια, μονο οι Emperor και οι Mayhem με τον Attila Csihar με ενθουσιαζουν!!!!!!!!!!!!!!!!
    Αντε και οι Immortal , πριν το γυρισουν σε πιο thrash καταστασεις!

    Απο κει και περα, οτι αφορα στη δολοφονια του Euronymous....... ψοφα στη φυλακη Varrrrrrrrrrrrrrrrrg!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Α, μα που παω!!!!! Ξεχασα τους Dissection!!!!!!!!! Τι? Δεν ειναι Black? ΧΑ! Κορυφαιοι!!!!!!!!!!!
    sea_like_eyes
    03.04.2008, 15:57
    Στους αλλους πολλους θα επρεπε να σταθουμε . . . αλλα θα πρεπει να γραφουμε για μερες ! Ενα εχω να πω . . . All Hailz NoRsK BLacK mETaL . . . ( Μιλαω παντα για Μουσικη . . . οχι για συμπεριφορες και νοοτροπιες καποιων )
    Περιμενω αποψεις . . .
    deathminor88
    03.04.2008, 17:38
    Δεν τις ξέρω καλά τις ιστορίες οπότε δεν ξέρω και πολλά πράγματα. Καλό θα ήταν να έγραφε κάποιος ένα άρθρο στο περιοδικό για αυτό το θέμα. Πάντως ότι και να πούμε για Burzum είναι λίγο!
    sitzoune81
    03.04.2008, 18:01
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 03-04-2008 στις 17:38 έγραψε...

    Δεν τις ξέρω καλά τις ιστορίες οπότε δεν ξέρω και πολλά πράγματα. Καλό θα ήταν να έγραφε κάποιος ένα άρθρο στο περιοδικό για αυτό το θέμα. Πάντως ότι και να πούμε για Burzum είναι λίγο!



    Φιλε deathminor.......χωρις ιχνος κακιας και ειρωνιας.......
    οτι και να πουμε για τον Βλαχο-Burzumi ΠΟΛΥ ΤΟΥ ΠΕΦΤΕΙ !!!!!

    Φιλικα παντοτε, η γνωμη μου ειναι, ετσι ?!
    deathminor88
    03.04.2008, 18:43
    Επειδή δεν ακούω τρελά black metal, από αυτούς που έχω ακούσει, μεταξύ άλλων και οι Mayhem, Immortal και άλλοι, μπορώ να πω ότι ο Burzum μου αρέσει πιο πολύ. Κορυφή οι Bathory, αλλά δεν ξέρω αν είναι Νορβηγοί.
    sea_like_eyes
    03.04.2008, 19:10
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 03-04-2008 στις 18:43 έγραψε...

    Επειδή δεν ακούω τρελά black metal, από αυτούς που έχω ακούσει, μεταξύ άλλων και οι Mayhem, Immortal και άλλοι, μπορώ να πω ότι ο Burzum μου αρέσει πιο πολύ. Κορυφή οι Bathory, αλλά δεν ξέρω αν είναι Νορβηγοί.



    O Ace Thomas "Quorthon" Forsberg (δλδ οι Bathory) ηταν απο Σουηδια ! Μιλαμε ομως για το δευτερο κυμα Black Metal ! Οι Bathory , οπως οι Sarcofago , Von (κανιβαλοι χαλαρα) , οι πρωιμοι Sodom,οι Venom , oι Celtic Frost κτλ...κτλ...ανηκουν στο πρωτο κυμα Black Metal .
    Oσο για τον Varg . . . χμμμ . . . θελω να τον θυμαμαι για τις μπασσογραμμες του στο τεραστιο ''De Mysteriis Dom Sathanas'' (μπασσο-Black-σεμινάριο)!
    O Ψystein Aarseth παλι . . . μπλα-μπλας ηταν . . . στην γραφομηχανή του ολη μερα . . . tape trading και αλληλογραφίες με αλλα groups (βλεμε Rotting Christ . . . )!
    Ειχε κι ενα δισκαδικο,το Helvete (hels vνti)στο οποιο λάμβαναν δράση συγκεντρώσεις αλλα και ηχογραφήσεις μουσικών οπως . . . (βαθιά ανάσα)Varg Vikernes,Samoth-Faust(δούλευαν στο μαγαζί του Aarseth ) Frost , Ivar Bjψrnson Grutle Kjellson,Abbath,Demonaz,Shagrath ,Silenoz,Ole Jψrgen Moe,Carl-Michael Eide,Terje Vik Schei etc...etc....etc...
    Αλλά δεν ήταν ατομο που θα βγει στους δρόμους κτλ..κτλ..(ο Aarseth)περισσότερο υπήρχε ως ηγετική μορφή της ολης σκηνής . . . με οτι και να συνεπάγεται αυτό !

    sitzoune81
    03.04.2008, 19:44
    Ανοιχτη βιβλιοθηκη εισαι sea !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Cheers mate!!!!!!!!!!!!

    χωσε κι αλλα , χωσε κι αλλα!!!!!! Ξερεις εσυ....... του παρασκηνιου!!!!!!!!!


    Sweet Revenge! Το πρωταθλημα μας ανηκει!
    Fernando, ασε τους κομπλεξικους Γαλλους και γυρνα πισω!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 03-04-2008 19:51 ]





    επισυναπτόμενα: 340359008_small.jpg 
    sitzoune81
    03.04.2008, 19:52
    Αυτες ηταν fotos!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΑΧΧΧΧΧ !!!!!!!!!!!!!!
    Αναγνωριζετε τα δυο παλικαρια απο αριστερα?!?!?!?!?!?!
    sea_like_eyes
    03.04.2008, 20:39

    Παρασκήνιο . . . και κουτσομπολιά . . . χμμμ . . .

    - Διπλα στον νεκρο Jon Nφdtveidt(Dissection) βρεθηκε σημείωμα στο οποιο έγραφε '' Πηγαίνω στην μοναδική μου πατρίδα , την Τρανσιλβανια '' (μπρρρρ . . . φοβουμαιιιιιι)

    - Στην πρόσφατη απόπειρα απόδρασης του Varg (τι καλο παιδι . . . ) τον βοήθησε η μανα του εξοπλίζοντας τον ανάμεσα σε αλλα και με ενα αυτόματο οπλο . . .(μαμα-Dalton )

    - Το επισημο site του Varg ειναι δουλεία της μητέρας του . . . (μαμα-Dalton Vol 2 )

    - Ο Varg(Burzum) δεν θελει πλεον να ακουει για Black Metal Κτλ . . . πέρα απο δυο-τρεις δισκους το εχει αποκηρύξει . . . (go(at)spel ακουει ? ? ? )

    - O snorre(thorns) ειναι υπεύθυνος για το γνωστο σιδηροδρομικό Black Metal Riffing . . . (ZΖΖzZzZzZZzZzzzZzZzzzZzZzZ . . . . )

    - Ο Fenriz(Darkthrone) ειναι υπεύθυνος για το επίσης γνωστο μηχανή του γκαζόν Black Metal Drumming(Tσου-πα-τσου-πα-τσου-πα-τσου-τσου-πςςςςςςςςςς)

    - O Morgan (Μarduk) πιστεύει πως το Black Metal δεν πρέπει να μιλαει για λιμνες,δαση κτλ . . . πρεπει να προκαλεί !(ο Abbath τι λέει γι’αυτό ? ? ? )

    - Οι enslaved περα απο τρομεροί μουσικοί ειναι και τρομεροί ψαραδες (ψαρωτικοΟοΟοο ) !(Η συναγρίδα . . . Τη βρίσκουμε σε μικρό μέγεθος αλλά το βάρος της μπορεί να φτάσει και τα οκτώ κιλά. Έχει κόκκινο χρώμα και ζει σε βαθιά νερά όπου υπάρχουν ξέρες. Ψαρεύεται με παραγάδι, συρτή βυθού και δίχτυ. Με δόλωμα σκουμπρί, σαυρίδι, ψαράκι μεταλλικό ή κουταλάκι . . . )

    - Ο Satyr (Satyricon) κυκλοφορεί με Porsche . . . (το ‘’φυσάει’’ το χρήμα με λιγα λογια )

    - O Mortiis (ex-Emperor) για τουλαχιστον 5 χρονια ζουσε σε βουνο . . . ζουσε με φαγητο που του εφερναν φιλοι κτλ . . . κτλ . . . ( την είδε μοναχός ? Με την καλικατζαρόφατσα που εχει , ποιος ξέρει ? )

    - Ο faust και Samoth (Emperor) δουλευαν ως υπάλληλοι στο Helvete . . . μάλιστα ο Samoth έμενε πίσω από το μαγαζί σε μια αυλή . . . ( εεεεεεελα δουλευουμεεεεε τωραααααα )

    - H μητερα του Aarseth απαγόρεψε το υπόλοιπο group να συμπεριλάβει το μπασσο που ειχε παίξει ο Varg στην μίξη του ''De mystiries . . . '' !Φημες λενε πως τα μερη του μπασσου επαναηχογραφηθηκαν απο τον Hellhammer . . . αλλα τελικά έμειναν τα μέρη που ο ίδιος ο Varg παίζει ! (ο Hellhammer ποιο πιθανό να έτρωγε το μπασσο , παρα να έπαιζε . . . )

    - O dead (Mayhem) συνήθιζε να θάβει τα ρούχα του (χμμμ) μια εβδομάδα πριν απο κάθε συναυλία . . . ετσι για να έχει την αισθηση του απόκοσμου κτλ . . . κτλ . . . ( σήμερα φύτεψα κρεμμυδάκια . . εγώ τριαντάφυλλα . . . εγώ ένα jean , ένα t-shirt και κάτι μπότες . . . χμμμ )

    - O Carl-Michael Eide πήδηξε απο γέφυρα στο Oslo και σώθηκε . . . (οχι...δεν ήταν ατυχές Banji Jumping)

    - Τα 4/5 του group Gorgoroth . . . υπήρξε την ιδια περίοδο φυλακή . . .για διαφορετικούς λόγους ο καθένας !Ετσι το group παρέμενε ανενεργό για χρόνια (Εεεελα σοβαραααα?)

    Angelofdeath1990
    03.04.2008, 20:48
    Επισης ο Count Grishnack ειχε βεβηλςσει γυρω στους 50 ταφους και ειχε καψει πανω απο 100 εκκλησιες στην Νορβηγια ακομη και εκκλησιες παγανιστικες και ο Abbath του την ειπε....Επισης η εκκλησια που ειναι στο ASKE ηταν μια εκκλησια μνημιο για την νορβηγια (κατι σαν τον δικο μας παρθενωνα) και την ειχε καψει ο ιδιος ο Vickerness.......Ο Faust μετα απο 2 βδομαδες μετα την δολοφονια του Euronymous μαχαιρωσε σε ενα δασος εναν ομοφυλοφιλο.......
    Angelofdeath1990
    03.04.2008, 20:51
    Α και ο Euronymous ειχε φαει 60 μαχαιριες στην πλατη και τρεις στο κεφαλι απο τον Varg....Ο Dead οταν αυτοκτονησε ειχε γραψει σε ενα χαρτι πριν τον βρουνε με την καραμπινα αγκαλια και τα μυαλα απο εξω "συγνωμη για το αιμα αλλα επρεπε η καραμπινα να με αποτελιωσει δεν πεθενα γρηγορα......"
    sea_like_eyes
    03.04.2008, 20:53
    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 03-04-2008 στις 20:48 έγραψε...

    Επισης ο Count Grishnack ειχε βεβηλςσει γυρω στους 50 ταφους και ειχε καψει πανω απο 100 εκκλησιες στην Νορβηγια ακομη και εκκλησιες παγανιστικες και ο Abbath του την ειπε....Επισης η εκκλησια που ειναι στο ASKE ηταν μια εκκλησια μνημιο για την νορβηγια (κατι σαν τον δικο μας παρθενωνα) και την ειχε καψει ο ιδιος ο Vickerness.......Ο Faust μετα απο 2 βδομαδες μετα την δολοφονια του Euronymous μαχαιρωσε σε ενα δασος εναν ομοφυλοφιλο.......



    Πέρα απο το μουσικό της όλης υπόθεσης . . . μιλάμε για τραγελαφικά σκηνικά . . . Όπως μερικά από αυτά που περιγράφω κι εγώ ποιο πάνω ! Anyway . . .
    sea_like_eyes
    03.04.2008, 20:56
    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 03-04-2008 στις 20:51 έγραψε...

    Α και ο Euronymous ειχε φαει 60 μαχαιριες στην πλατη και τρεις στο κεφαλι απο τον Varg....Ο Dead οταν αυτοκτονησε ειχε γραψει σε ενα χαρτι πριν τον βρουνε με την καραμπινα αγκαλια και τα μυαλα απο εξω "συγνωμη για το αιμα αλλα επρεπε η καραμπινα να με αποτελιωσει δεν πεθενα γρηγορα......"



    60 ? ? ? Μήπως έπρεπε να παίζει Drums ο Varg ? Oι μαχαιριές ήταν 23 . . .
    Ποποπο φτάνει με τις λεπτομέρειες . . . δεν μένουμε στο μουσικό της υπόθεσης ?


    sea_like_eyes
    03.04.2008, 21:04
    Πολλά απο τα groups τοτε χρησιμοποιούσαν για εξώφυλλα εργα γνωστών Νορβηγών Καλλιτεχνών . . . Theodor Kittelsen - Burzum "Hvis Lyset Tar Oss"



    επισυναπτόμενα: Burzum.jpg 
    sea_like_eyes
    23.04.2008, 15:42


    sitzoune81
    23.04.2008, 19:04

    Tωρα τωρα, θα σε "φτιαξω" sea.......... xaxaxaxax!!!!!........ σαυρόγλωσσα....!!!!!!


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 23-04-2008 19:05 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 23-04-2008 19:07 ]


    sea_like_eyes
    23.06.2008, 21:28

    1349 σε practice . . . Η δαιμονοφατσα ο frost σε μια fitness επιδειξη . . . (με πιασατε εεεε?ε?ε?ε?)


    sea_like_eyes
    26.08.2008, 16:43

    Μaniac . . .

    Dead . . .

    Αttila . . .

     

    Y.Γ ποιος και γιατι . . . ? ? ? Παρακαλω να απαντησουν . . . γνωστες . . .


    MusicMaker83
    26.08.2008, 23:13

    ο varg δεν ακουει ποια οτι εχει σχεση με ηλεκτρικη κιθαρα γιατι οπως λεει ειναι νεγρικη εφευρευση...

    αμα την εχεις την βιδα ολα ειναι ποια ωραια {#emotions_dlg.thumbdown}