ελληνική μουσική
    876 online   ·  210.854 μέλη

    Μερικές φωνητικές τεχνικές του heavy metal

    BAGRATION
    05.04.2008, 22:40

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 04-10-2008 23:10 ]


    BAGRATION
    14.04.2008, 22:56
    Επίσης να πω ότι αυτό που αντιλαμβάνεται αρκετός κόσμος ως "belt" δεν...... είναι belt αλλά στη ουσία μια κραυγή σε υψηλή νότα (λέγεται pulling chest).
    Σε αυτή τη κατάσταση τα συστήματα υπερλειτουργούν, το βιμπράτο σχεδόν εξαφανίζεται και είναι εμφανές σε κάποιον ακροατή ότι "αυτός φωνάζει". Η αποφυγή αυτού του ήχου είναι κρίσιμο σημείο στην εκμάθηση των belts.
    Vocalist
    15.04.2008, 11:50
    Φιλε Bagration, απο τη μια με αποκαλεις απολυτο αλλα απο την αλλη δεν διαβαζεις τα posts σου, γιατι αν το εκανες θα διαπιστωνες οτι πιο απολυτως δεν μπορεις να γινεις...Απο τη μια λες οτι εισαι εμπειρικος τραγουδιστης και μελετας μονος σου, και απο την αλλη γραφεις για καποια πραγματα με τοση σιγουρια για τα οποια παλι δεν εισαι σιγουρος και μονος σου το λες οτι δεν εισαι...Εχεις κολλησει με τα belts...Το belting δεν ειναι τεχνικη, ειναι αποτελεσμα πιεσης, ειναι ενας ηχος ή ενα ηχοχρωμα, οπως θελεις πες το, το οποιο παραγεται οταν σφιχτουν συγκεκριμενοι μυες και αυτο το πραγμα το εχουν ονομασει belting... Δεν υπαρχει τεχνικη των belts γιατι πολυ απλα η τεχνικη σου επιτρεπει να εισαι ανετος ενω τα belts σε πιεζουν...Εισαι ομως σε καλο δρομο με την ερευνα που κανεις αλλα
    καπου εχασες το δασος και βλεπεις μονο το δεντρο...Γιατι δεν κανεις μαθηματα αφου εχεις ψαχτει αρκετα, θα τα ξεκαθαριζες ολα αυτα που εχεις μαθει και ειμαι σιγουρος οτι θα αποκτουσες πολυ καλη και φωνη.
    BAGRATION
    15.04.2008, 21:08
    Μαλλον παρεξήγηση έγινε.Εγώ όταν είπα "γίνεται και κάπως απόλυτος ο Vocalist..." το είπα για την συγκεκριμένη αντιπαράθεση με τον freddie kruegger στο επίμαχο(πλέον) topic.Μόνο για αυτόν τον τσακωμό το είπα.Δεν εννοούσα ότι είσαι απόλυτος γενικώς.Δεν σε ξέρω ούτως η άλλως για να έχω το δικαίωμα να σε λέω έτσι η αλλιώς, ούτε γνωρίζω περισσότερα από σένα.Αν σε έθιξα συγγνώμη, δεν είχα καμιά τέτοια πρόθεση.
    Εκείνο το ποστ δεν το έκανα για να παραστήσω τον "αντικειμενικό κριτή" αλλά για να τερματίσω κάτι(μια αντιπαράθεση) που ανακάτευε ζητήματα γούστου και "ερμηνευτικών επιλογών" με ζητήματα φωνητικής εκπαίδευσης....


    Οσον αφορά το άλλο θέμα με τα belts τώρα....
    Διαβάζω το voice council forum, εκεί συχνάζουν καθηγητές που χρησιμοποιούν belts.Χρησιμοποιούν τον όρο belt για να περιγράψουν το vocal mode στο όποιο τραγουδούν τις δυνατές ψηλές νότες. Ο π.χ. Robert Lute περιγράφει τον τρόπο που τραγουδάει ως "high velocity-high volume" και ότι συνδυάζει το "belt με το twang". ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΟΥΝ τους χαρακτηρίζουν "chest pullers" και όχι "belters". Ο ήχος κάποιου που "φωνάζει" είναι ένας χαρακτηριστικός "θολός" κολλημένος στο λαιμό και με "ψευτοβιμπράτο" ήχος παντελώς άχρηστος για το μέταλ. Πολλοί αυτή τη κατάσταση του τύπου που φωνάζει (την "pulling chest" με βάση όμως την θεώρηση αυτών των καθηγητών) την ονομάζουν "belt".
    Νομίζω ότι το όλο θέμα μας έχει να κάνει με διαφορετικές θεωρήσεις και αντιλήψεις του όρου "belt"
    Τωρα για λόγους επαγγελματικούς υποθέτω αυτοί οι καθηγητές δεν λένε ότι το ζητούμενο των τεχνικών που διδάσκουν είναι metal/rock με βάση την αρχή της "ελαχίστης καταπόνησης" και όχι με την αρχή της "απολύτου ασφάλειας" όπως σε άλλες τεχνικές. Αυτό νομίζω ότι μπορεί να γίνει αντιληπτό εμμέσως από αυτά που λένε.

    Ούτως η άλλως μπορώ να πω ότι τα ονόματα των τραγουδιστών που ανέφερα δεν τραγουδάνε και με την "απόλυτη ασφάλεια". Τι λες?

    Για να μη μιλάω στον αέρα άκου και σχολίασε τα παρακάτω βίντεο

    1)Ο dio για παράδειγμα

    http://uk.
    (παλαιά)

    http://uk.
    (πιο πρόσφατα, ίδιο τραγούδι )

    2)Zachary Stevens (είναι ο νεαρός τραγουδιστής. επίτηδες δεν έβαλα "πειραγμένο" live...)
    http://uk.

    3) O BRUCE DICKINSON
    http://uk.

    Δηλαδή σε όλα αυτά δεν χρησιμοποιούν το belt?

    Τώρα όσον αφορά το απόλυτο ύφος του κειμένου νομίζω ότι έγινε στην πάνω στη προσπάθεια να δώσω μια πιο σαφή εικόνα η να εξηγήσω,ενώ ταυτόχρονα έπρεπε να κρατήσω και μια απόσταση και να μην λέω "αυτό γίνεται έτσι εκείνο αλλιώς". Θα κάνω ένα edit στο κείμενο ξανά για να το μετριάσω αυτό


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 15-04-2008 23:56 ]