ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.851 μέλη

    Eφαρμογές επεξεργασίας ήχου

    coffee
    06.04.2008, 17:45
    Καλησπερα!!
    θα ηθελα να μου πειτε τη προγραμματα υπαρχουν για την μουσικη....το οτιδηποτε.
    για το γραψιμο παρτιτουρας,την ηχογραφιση,την επεξεργασια φωνης,τα vst οργανα...και οτι μπορει να υπαρχει πανω σε αυτο το θεμα...
    vouliakis
    06.04.2008, 18:03
    Καλησπέρα coffe.
    Έτσι όπως το θέτεις είναι πολύ γενικευμένο "το οτιδήποτε".
    Αν κάνεις μια αναζήτηση στο forum θα βρεις πολλές συζητήσεις για προγράμματα sequencing, scoring κλπ.
    Nομίζω πως θα ήταν καλύτερο, σε κάθε topic να συζητάμε για κάτι περισσότερο συγκεκριμένο, παρά να "μαζευτούν" σε ένα topic συζητήσεις για πολλά και διαφορετικά, ίσως, μουσικά προγράμματα.




    coffee
    06.04.2008, 18:14
    Οκ voulakis!!!

    Υ.Γ.Το θετω πολυ γενικα οπως πολυ σωστα ανεφερες γιατι θελω να μαθω οτι προγραμμα υπαρχουν για να τα δουλεψω και να δω ποιο με βολευει!!!

    CROSS
    06.04.2008, 20:04
    Για αγορά αυθεντικού σ'ενδιαφέρει ή για ''πειρατικο''?Γιατί αν μιλάς για αυθεντικό και θέλεις να είναι πρώτης κατηγορίας,θα πρέπει ή να έχεις γεμάτο πορτοφόλι ή ''ελεύθερες''τις πιστωτικές σου.Διευκρίνησε αν θέλεις για την ποιότητα που ψάχνεις και για την ''αυθεντικότητα''.
    coffee
    06.04.2008, 20:17
    Αυτη την στιγμη σιγουρα δεν παω για αγορα..ουτε και για καποιο πειρατικο...απλα θελω να μου πειτε προγραμματα..να βρω τα demo να τα δοκιμασω και τοτε κανω την αγορα
    CROSS
    06.04.2008, 20:31
    Οκ,απλώς ρώτησα για να ξέρω τι να σου προτείνω.Εγώ χρησιμοποιώ ως πρόγραμμα παρτιτούρας(αν και εδώ που τα λέμε προτιμώ το παραδοσιακό τετράδιο,τουλάχιστον σε πρώτο στάδιο)το finale,υπάρχουν βέβαια και πάρα πολύ φθηνότερα,αλλά έτσι κι αλλιώς εγώ πάντα σπασμένα τα έχω και δεν με νοιάζει η τιμή.
    Είναι πολύ καλό και ειδικά οι τελευταίες εκδόσεις έχουν υποκίτρινο χρώμα στις σελίδες και δεν κουράζουν καθόλου τα μάτια(απο την άποψη της έντασης του ''λευκού'').
    Ως sequencer έχω το cubase.Μ'ενδιαφέρει σχεδόν μόνο το midi μέρος και δεν παίζει ρόλο(αν σ'ενδιαφέρει και σένα αυτό)τι έκδοση θα έχεις,γιατί δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου εξέλιξη σ'αυτό σε σχέση με τις πρώτες εκδόσεις του προγράμματος.
    Audio editing ,έχω wavelab και sound forge.Δεν κάνω ιδιαίτερη χρήση σ'αυτά,αλλά έχουν άπειρες δυνατότητες επεξεργασίας ήχου και πολύ καλό περιβάλλον.
    Εγώ αυτά ξέρω,αυτά εμπιστεύομαι( ).Υπάρχουν πολλές επιλογές,αλλά ΑΥΤΑ θα πάρεις
    geo321
    07.04.2008, 01:41
    Nuedo,wavelab,acid για συγχρονισμο απο διαφορες λουπες{δηλαδη εχω μια λουπα στα
    140 bpm και αλλη μια στα 120 bpm τις συγχρονιζει απολυτα}επεξεργασεια ηχου και εγγραφη στο nuedo,mastering στο wavelab και προγρμμα παρτιτουρας sibelius,κατα την γνωμη μου ειναι πιο ευχρηστο απο το finale.Aπο samplers hallion kai gigastudio.Apo vst, κιθαρες virtual guitars,hallion strings για ενγχορδα,μπασα trilogy,drums bfd,synth παρα πολλα{ableton,atmosfer k.a.}πιανο το grand και φυσικα για ορχηστρα κλασικη vsl,α και για κιθαρες επισης vsl.Εγω τα vsl τα φορτωνω στο gigastudio επισης αλλα πιανα παλι για gigastudio stenway d,bosedorfer90 και estonia.Αυτα ειναι κατα την δικη μου γνωμη τα καλυτερα.
    Termite
    07.04.2008, 09:10
    Υπάρχουν πάρα πολλά θέματα στο φόρουμ σχετικά...μια αναζήτηση, δε βλάπτει!
    sakisgouzonis
    07.04.2008, 12:30
    Παράθεση:

    Το μέλος coffee στις 06-04-2008 στις 17:45 έγραψε...

    Καλησπερα!!
    θα ηθελα να μου πειτε τη προγραμματα υπαρχουν για την μουσικη....το οτιδηποτε.
    για το γραψιμο παρτιτουρας,την ηχογραφιση,την επεξεργασια φωνης,τα vst οργανα...και οτι μπορει να υπαρχει πανω σε αυτο το θεμα...



    Παράθεση:

    Το μέλος coffee στις 06-04-2008 στις 18:14 έγραψε...

    Οκ voulakis!!!

    Υ.Γ.Το θετω πολυ γενικα οπως πολυ σωστα ανεφερες γιατι θελω να μαθω οτι προγραμμα υπαρχουν για να τα δουλεψω και να δω ποιο με βολευει!!!




    Παράθεση:

    Το μέλος coffee στις 06-04-2008 στις 20:17 έγραψε...

    Αυτη την στιγμη σιγουρα δεν παω για αγορα..ουτε και για καποιο πειρατικο...απλα θελω να μου πειτε προγραμματα..να βρω τα demo να τα δοκιμασω και τοτε κανω την αγορα





    Γεια σου, coffee!
    Εάν σου πω ότι αυτά που ζητάς είναι περίπου 100.000 στον αριθμό, θα νομίζεις ότι σου κάνω πλάκα ή ότι το 100.000 είναι σχήμα λόγου και όχι πραγματικός αριθμός; Τίποτα από τα 2.

    Είναι τεράστια η γκάμα και για να τα δοκιμάσεις όλα και να καταλήξεις σε αυτά που σου αρέσουν θα χρειαστείς τουλάχιστον 2 ζωές ασχολούμενος αποκλειστικά με δοκιμές μουσικού λογισμικού και μην κάνοντας τίποτα άλλο στη ζωή σου.

    Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να συγκεκριμενοποιήσεις τις ανάγκες σου, για ποιες χρήσεις θέλεις το μουσικό λογισμικό ( πχ MIDI ηχογράφηση ή/και ηχογράφηση φυσικών οργάνων και φωνών; ) και φυσικά τί χρήματα μπορείς να διαθέσεις. Θα πρέπει να σου πω ότι υπάρχουν από τσάμπα μουσικά λογισμικά έως και επαγγελματικά μουσικά λογισμικά των 10.000 ευρώ και άνω ( πχ ProoTools 7.4 HD1, HD2, HD3, κλπ. ). Όλα εξαρτώνται από το πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις και πόσο επαγγελματικό θέλεις να είναι το αποτέλεσμα.

    Τέλος, να σου υπενθυμίσω ότι δεν είναι μόνο το μουσικό λογισμικό που θα πρέπει να αγοράσεις, αλλά και όλο τον hardware εξοπλισμό που θα πρέπει να προμηθευτείς (monitors, microphones, κλπ., κλπ.). Για παράδειγμα, τί να τα κάνεις τα επαγγελματικά ProTools αν πρόκειται να τα δουλέψεις όχι με monitors που κοστίζουν τουλάχιστον 5.000 ευρώ το καθένα και άνω, αλλά, με τα Creative ή τα Altec Lansing του PC σου;
    coffee
    07.04.2008, 22:43
    Εχεις ενα δικιο φιλε μου...
    θελω να κανω ηχογράφηση φυσικών οργάνων και φωνών σε ενα home studio που θελω να στησω...
    Αν υπαρχει τοσος μεγαλος αριθμος προγραμματων θα ελεγε να μου προτεινεται μια elite των software αυτων ωστε να μην γερασω ψαχνοντας
    sakisgouzonis
    08.04.2008, 11:08

    Παράθεση:

    Το μέλος coffee στις 07-04-2008 στις 22:43 έγραψε...

    Εχεις ενα δικιο φιλε μου...
    θελω να κανω ηχογράφηση φυσικών οργάνων και φωνών σε ενα home studio που θελω να στησω...
    Αν υπαρχει τοσος μεγαλος αριθμος προγραμματων θα ελεγε να μου προτεινεται μια elite των software αυτων ωστε να μην γερασω ψαχνοντας






    OK!

    Η Elite των μουσικών προγραμμάτων για recording, editing και mixing - πάντα όσον αφορά τα PC - έχει ως εξής:

    1. PRO TOOLS 7.4 από την εταιρία Digidesign, ό,τι πιο ακριβό υπάρχει, γύρω στα 10.000 ευρώ και πάνω, ανάλογα ποιο HD θα επιλέξεις.

    2. Nuendo 4.1 από την εταιρία Steinberg, πολύ πιο φθηνό, γύρω στα 1.700 ευρώ + κάποια soft "καλούδια" που θα χρειαστείς να αγοράσεις.

    Στα ProTools το τελευταίο update είναι το 7.4, δεν έχω ενημερωθεί, όμως, για το αν υπάρχει άλλο update για το Nuendo μετά το 4.1

    Από εκεί και κάτω υπάρχει μια υπερπληθώρα προγραμμάτων, όπως, Cubase, Fruity Loops, Sonar, κλπ., τα οποία δεν αποτελούν την elite που ζήτησες, ορισμένοι τα θεωρούν προγράμματα του "καλαθιού", "πάρε κόσμε".

    Επίσης, θα χρειαστείς και πολλά άλλα soft "καλούδια" για να δουλέψεις πάνω στα παραπάνω προγράμματα, τα οποία κοστίζουν πολύ. Θα τα βρεις ανάλογα με το τί θα επιλέξεις. Κάνε μια βόλτα στα sites των εταιριών λογισμικού, να δεις τις τιμές και τις απαιτήσεις που έχουν αυτά τα προγράμματα για να λειτουργήσουν.

    Και φυσικά να μην ξεχνάς τον hardware εξοπλισμό που θα πρέπει να αγοράσεις, καθώς επίσης και την κατάλληλη διαμόρφωση του χώρου σου για να αποδίδουν σωστά όλα τα παραπάνω. Υπάρχει ο κίνδυνος να δώσεις πολλά λεφτά σε hard και soft εξοπλισμό και οι μίξεις σου να ακούγονται καλά στα ηχεία σου στο σπίτι, αλλά, "λάθος" στο αυτοκίνητό σου, στο σπίτι κάποιου άλλου φίλου, κλπ.. Για να το αποφύγεις αυτό πρέπει να ακούς σωστά κατά τη μίξη και το mastering και για να ακούς σωστά απαιτείται σωστή διαμόρφωση του χώρου και φυσικά πολλές γνώσεις πέρα από καλό εξοπλισμό.

    Αν το budget σου είναι γύρω στα 50.000 ευρώ, για ηχογράφηση φυσικών οργάνων και φωνών θα σου σύστηνα τα ProTools, μαζί με όλα όσα συνοδεύουν τα ProTools.
    Αν το budget σου είναι γύρω στα 20.000 ευρώ θα σου σύστηνα Nuendo, μαζί με όλα όσα το συνοδεύουν.


    ΥΓ. : Να σου υπενθυμίσω εδώ ότι τα μουσικά προγράμματα και ιδιαίτερα η elite αυτών, δεν είναι ένα μηχάνημα που το βάζουμε στην πρίζα και δουλεύει, απαιτούνται πολλές γνώσεις. Θα πρέπει να είσαι διατεθιμένος να περάσεις ατέλειωτες ώρες για να μάθεις το πρόγραμμα που θα επιλέξεις και όλες τις δυνατότητές του.

    Official MySpace Music Page


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sakisgouzonis στις 16-09-2008 17:17 ]