ελληνική μουσική
    925 online   ·  210.853 μέλη
    marakiasteraki
    13.04.2008, 08:38
    Πόσο εύκολο είναι να βγάλεις προς τα έξω τη δουλειά σου και πού να απευθυνθώ;
    sakisgouzonis
    13.04.2008, 08:59
    Παράθεση:

    Το μέλος marakiasteraki στις 13-04-2008 στις 08:38 έγραψε...

    Πόσο εύκολο είναι να βγάλεις προς τα έξω τη δουλειά σου και πού να απευθυνθώ;



    Υπάρχουν αρκετοί τρόποι. Ενδεικτικά σου αναφέρω 3 από αυτούς:

    1. Ανάλογα με το είδος της μουσικής που γράφεις, επιλέγεις μερικές δισκογραφικές εταιρίες, ρωτάς ποιοι είναι υπεύθυνοι για την παραλαβή των demos και τους στέλνεις τη δουλειά σου για να την ακούσουν. Σε αυτή την περίπτωση, για να λάβεις απάντηση - αν λάβεις - θα πρέπει να περιμένεις αρκετούς μήνες.

    2. Δημιουργείς το δικό σου record label ( δισκογραφική εταιρία ). Το αν σε συμφέρει οικονικά, μπορείς να το μάθεις ξεκινώντας από την εφορία της περιοχής σου, λέγοντάς τους ότι θέλεις να ανοίξεις μια ατομική επιχείρηση για να πουλάς CDs που φτιάχνεις μόνη σου. Αυτοί θα σε κατατοπίσουν ανάλογα και θα δεις αν σε συμφέρει οικονομικά ή όχι, γιατί εμπλέκεται και το ΤΕΒΕ από το οποίο βέβαια μπορεί να πάρεις απαλλαγή μπορεί και όχι, το Επιμελητήριο, κλπ..

    3. Και στις 2 παραπάνω περιπτώσεις, θα βγάλεις χρήματα, είτε ελάχιστα ( το πιο πιθανό ) είτε πολλά. Αν δεν θέλεις να βγάλεις χρήματα, μπορείς τη μουσική σου ( που εσύ έχεις δημιoυργήσει και είναι πρωτότυπη και δεν είναι remix γνωστών κομματιών ) να τη διανείμεις μόνη σου δωρεάν σε όσα αντίτυπα επιθυμείς.
    marakiasteraki
    13.04.2008, 09:23
    Αν τα δωσω σε ραδιοφωνικους παραγωγους να παιξουν;
    εγω θελω να ερμηνευτουν απο καλλιτεχνες....
    Bgre
    13.04.2008, 16:15
    να ερμηνευτούν απο γνωστους καλλιτέχνες?????
    λιγο δυσκολο και παραλογο δεν σου φαινεται?
    τεσπα , θα σου δώσω ένα παραδειγμα...
    1 συγκροτημα απο την πολη μου παίζει ελληνικο ροκ τα οποία κομματια φτιαχνουν οι ιδιοι. Πριν αρχίσουν να κάνουν όνειρα για εκδοσεις δισκων και ερμηνείες απο καλλτεχνες , επαιζαν τα κομματια μπροστα σε συνομηλίκους(και όχι μόνο) , σε τοπικα φεστιβαλ κτλ..
    μετά απο ΔΥΟ χρόνια "επιτυχιας" , γιατι όντως κάνουν ωραία κομματια τα παιδια σκεφτηκανε να εκδόσουν το πρωτο τους αλμπουμ που κατα την δικη μου αποψη ήταν πολυ ωραίο(και πιστεύω οτι έχω ακούσει αρκετο ελληνικο ροκ για να μπορω να κρινω)
    Τώρα αυτο που σου προτίνω , είναι πριν ξεκινησεις διαδικασιες , να κανεις μια έρευνα εάν είναι αρεστά τα κομματια σου , και ασε τους καλλιτεχνες ήσυχους
    marakiasteraki
    13.04.2008, 16:57
    Λογικά, θα έχουν ελεγχτεί τα τραγούδια μου για να φτάσω στο σημείο αυτό....
    Τέσπα....Κάθε πράγμα στο καιρό του...
    Ισως δεν είναι ακόμη η ώρα μου.....
    sakisgouzonis
    13.04.2008, 18:42
    Μαράκι, από τη στιγμή που τα κομμάτια σου θέλεις να ερμηνευτούν από γνωστούς καλλιτέχνες, πήγαινε εκεί όπου εργάζονται και δώστους από ένα CD σου με τα κομμάτια σου. Φρόντισε πιο πριν να έχεις κατοχυρώσει τα πνευματικά δικαιώματα των κομματιών σου, έτσι ώστε αν συμβεί κάτι, να μπορείς να αποδείξεις ότι τα κομμάτια τα έχεις γράψει εσύ.
    Katerina23
    13.04.2008, 19:54
    Πολύ σημαντική η τελευταία συμβουλή. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να κατ/σεις τα Πνευμ. Δικ. σου και οχι απαραίτητα ακριβοί. Ο πρώτος είναι να πας σε ένα δικηγόρο που όμως θα κοστίσει περίπου 30Ε η κάθε κατοχύρωση ή αυτός που κάνουν όλοι είναι να ταχυδρομήσεις τα τραγούδια σου στον εαυτό σου και να κρατήσεις τον φάκελο σφραγισμένο, σημαντικό είναι να φαίνεται η σφρογίδα και η ημερομηνία των ΕΛΤΑ. Εκτός από τον κάθε τραγουδιστή μπορείς να πας και σε καινούργια studio παραγωγής και μουσικούς παραγωγούς, ή να βρείς ανεξάρτητες εταιρίες παραγωγής ή να εκθέσεις προστατευμένα τα τραγούδια σου σε μουσικούς χώρους τύπου Myspace που έχουν καλή κάλυψη. πολλοί στιχουργoί-συνθέτες-ερμηνευτές στην Ελλάδα ξεκίνησαν χτυπόντας πόρτα-πόρτα οπότε όλα είναι πιθανά.

    Καλή τύχη στις προσπάθειές σου και ελπίζω να θυμάσαι τους ταπεινούς χρήστες όταν γίνεις διάσημη!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Katerina23 στις 13-04-2008 19:57 ]


    jethroomi
    14.04.2008, 01:26
    Συμφωνω με ολους και ολες που ηδη απαντησαν.
    Θελω να προσθεσω, για να μην απογοητευτεις, οτι ολα ειναι θεμα συγκυριών.
    Προτεινω να 'ανεβασεις' στο site δειγματα της δουλεια σου, θα κατ/σεις τα πνευμ. δικ. σου και θα εχεις μια κριτικη απο καλοπιστα (ελπιζω) αυτια.
    Κανε αυτο που γουσταρεις με πεισμα.
    Καλη τυχη.
    VOICETEACHER
    14.04.2008, 11:16
    Να βγαλειs cd? Ποιοs θα το αγορασει?Και υστερα θελει χρηματα,σημερα κανειs δεν βγαζει cd ετσι με εταιρια.Πρεπει νασαι φιρμα μονο η ναχειs φραγκα.
    Katerina23
    16.04.2008, 02:07
    Εγώ πάντως θα παραθέσω κάτι που είπε η Ευσταθια σε μια προσφατη συνέντευξη:

    Ερώτηση:
    Θα επιβιώσει ένας νέος τραγουδοποιός αν παρατήσει τη δουλειά του και έχει ως αποκλειστική πηγή εσόδων το τραγούδι;

    Ευσταθία:
    Είναι πολύ δύσκολο και θα τον συμβούλευα να μην το κάνει. Πρέπει να μην εξαρτάσαι από κάτι για να μπορείς να έχεις τον έλεγχο των επιλογών σου και να μην αφήνεις το παιχνίδι της αγοράς να σε κατευθύνει. Άλλωστε στο εξωτερικό θα συναντήσεις πολλούς καλλιτέχνες οι οποίοι έχουν τα κότσια και το πρωί δουλεύουν σαν γκαρσόνια για να τα βγάλουν πέρα. Μόνο στην Ελλάδα βλέπεις το φαινόμενο να κάνεις και επάγγελμα αυτό που σε ευχαριστεί, αν και τείνει να αλλάξει. Εγώ υπήρξα και τραγουδίστρια σε πίστες, οπότε μπορούσα να το έχω σαν αποκλειστικό επάγγελμα. Το 2000 όμως που μπήκα στη δισκογραφία, περιορίστηκαν αυτά. Ήθελα να είμαι συνεπής σε αυτό που κάνω κι αυτό που γράφω και δεν μπορούσα να τραγουδάω από δω κι από κει. Παράλληλα έκανα και διάφορες πρωινές δουλειές για να βιοποριστώ.

    Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο, αλλά αν δεν ακολουθήσουμε και τα όνειρά μας τι μας μένει να κάνουμε?

    Marakiasteraki, γερά με τσαμπουκά και έμπνευση και εμείς μαζί σου!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Katerina23 στις 16-04-2008 02:07 ]


    annalouloudaki
    16.04.2008, 21:18
    Ο θείος μου έχει βγάλει....
    Να σου κάνω κονέ;
    marakiasteraki
    16.04.2008, 21:40
    :)
    Δεν είναι ανάγκη βρε γλυκιά μου....
    Παιδιά ευχαριστώ για την υποστήριξη σας!
    Ήδη έχω στείλει κάποια δείγματα....
    Μακάρι να πάμε καλά...
    Κι όσο για μερικούς επιφυλακτικούς....
    Να πω μια φράση; Λίγο επιφανειακή βέβαια....
    Τι είχα, τι έχασα;
    Νέα είμαι, αν δεν τα πάω καλά....
    Ούτος ή άλλος....Δεν είναι κύρια δουλειά μου....
    Την καλησπέρα μου σε όλους!!!