ελληνική μουσική
    674 online   ·  210.857 μέλη

    Celtic Frost (η αποχώρηση)

    DenialFiend
    14.04.2008, 18:07
    Φίλες και φίλοι, είμαι στην δυσάρεστη θέση να σας ανακοινώσω ότι ο πρωτεργάτης των Hellhammer, των μέτεπειτα Celtic Frost, Tom Gabriel Warrior Fischer έθεσε εαυτόν εκτός συγκροτήματος. Βασικός λόγος; Κατά τα λεγόμενα του, δεν του άρεσε το γεγονός ότι όλοι είχαν συνιφασμένο το όνομά του με την μπάντα, ενώ τα υπόλοιπα μέλη περνούσαν κάπως ινκόγνιτο. Φυσικά, κάτι τέτοιο δεν άρεσε στον Tom Warrior, που διατηρούσε με τον Martic Eric Ain (μπάσο και μαζί στους Hellhammer) αδερφική φιλία.
    Το γαμώτο; Ο δίσκος Monotheist μας είχε δώσει να πιστέψουμε ότι οι Celtic Frost είναι εδώ, έτοιμοι να μας προσφέρουν αξέχαστες νέες εμπειρίες, όπως τότε με δίσκους σαν το Morbid Tales, Into the Pandemonium. Κρίμα φίλε μου Tom, κρίμα, γιατί θα ήθελα να συνεχίσεις να μου προσφέρεις σαν καλλιτέχνης, επειδή ένιωθες αυτό που έκανες, το ζόυσες, δεν το έκανες αγκαρεία σαν πολλούς άλλους. Ο Tom, ένας Veni Spiritus Sathanas του σήμερα με αυτή του την απόφαση σφραγίζει ένα μπαούλο, κλείνοντας μέσα πολλές αναμνήσεις. Tom σε ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για το έργο σου, και είμαι σίγουρος ότι θα το συνεχίσεις με ό,τι και να επιλέξεις να ασχοληθείς στο μέλλον (λέτε να είναι οι Apollyon Sun;). Να ξέρεις όμως, οι Celtic Frost ορφάνεψαν, παρά την παραμονή του Martin (προς το παρών...)

    Bgre
    14.04.2008, 19:44
    καιρος ήταν.....
    δεν πειραζει βρε....θα έρθουν κι'αλλοι
    sea_like_eyes
    14.04.2008, 20:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Bgre στις 14-04-2008 στις 19:44 έγραψε...

    καιρος ήταν.....
    δεν πειραζει βρε....θα έρθουν κι'αλλοι



    οχι...σαν τους Celtic . . . oχι . . . αν και με albums οπως τα Into the Pandemonium
    και Cold Lake εδειξαν πως τολμουν . . . αν και δεν ειμαι fan της μουσικης τους(ποτε δεν μπορουσα να ακουσω ολοκληρο album τους)ΣΕΒΟΜΑΙ και θεωρω πως ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα ονοματα του extreme Metal !

    Υ.Γ μα καλα...εχουν επηρεασει ολη την extreme Metal σκηνη . . . Black,death etc !
    Πίνουν νερο στο όνομα τους groups όπως . . . Dimmu Borgir,Acheron,Emperor,Satyricon,Darkthrone,Morbid Angel,Astarte μπλαμπλαμπλαμπλα . . .
    Y.Γ Δεν ξαφνιάζομαι με την αποφαση τους Tomas . . . είναι γνωστο πως μιλαμε για ενα αρκετα περίεργο ανθρωπο (ψυχολογικά. . . ) απλα… κρίμα …γιατι το come back τους ήταν δυναμικοτατοοοοο


    sitzoune81
    14.04.2008, 23:41
    Τους Celtic Frost τους συμπαθησα οταν ανακαλυψα τους Hellhammer!!!

    κουφο αλλα αληθεια, αν και μου αρεσει περισοτερο το δευτερης γενιας black metal (σιδηροδρομικες κιθαρες, κομπρεσερ drums και τα ρεστα -του sea!!!)

    Βεβαια δεν χωνεψα ποτε μου τα αιθερια γυναικεια φωνητικα και τις παπαροαναζητησεις μουσικοφιλοσοφικης αγωνιας και τα ρεστα -παλι του sea!!!

    ετσι εμεινα μονο στο morbid tales και ελαχιστα στο to megatherion

    γενικοτερα, παντα ημουν αναμεσα στο κρυο και στη ζεστη με τους Frost.......
    (διοτι τωρα πλεον ακουω πολυ λιγο μεταλ, επιλεκτικα και underground)

    Υ.Γ. ρε sea..... μη βαζεις τους λετσους Dimmu Burger kai Astarte διπλα σε μεγαθηρια (λεγε με Emperor , Darkthrone kai Satyricon) !!!!

    ISILINDIR
    15.04.2008, 11:46
    μεγάλος μουσικός και ευελπιστώ να δημιουργήσει κάτι καλό γρήγορα είτε με συγκρότημα είτε solo.
    DenialFiend
    15.04.2008, 16:54
    Καιρός ήτανε; Μάλλον αστειεύεσαι. Οι Celtic Frost, με τόσα χιλιόμετρα ιστορία, με τόση επιρροή, που ανάθεμα αν τους φτάνει κανείς πέρα των Black Sabbath; Ο Tom πάντως, αν και διαφωνώ με την απόφαση του, πιστεύω ότι ήταν η πλέον σωστή. Ήταν μεγάλη αδικία για τον Martin η όλη φάση αυτή!