ελληνική μουσική
    831 online   ·  210.853 μέλη

    Τα πάντα για το ντοπάρισμα!

    HotStationGR
    16.08.2004, 05:08
    Ενα πολύ ενδιαφέρον άρθρο, από ένα αρκετά ενδιαφέρον site (να παινέψουμε το σπίτι μας, γιατί δεν έχουμε χρόνο και χρήμα για μερεμέτια, κατά την γνωστή παροιμία)..


    Μάθετε τους τρόπους και τα μέσα για να κάνετε ...overclock στους αθλητές

    από το ίδιο site μια αναφορά σε αγωνίσματα των Ολυμπιακών αγώνων που αφαιρέθηκαν από την διοργάνωση με το πέρασμα των χρόνων.. Διαβάστε για τη διελκυστίνδα (!!!), την Αναρρίχηση επί Κάλω, και δείτε σπάνιο φωτογραφικό υλικό από την εποχή και τα αγωνίσματα:

    Ξεχασμένα Ολυμπιακά αθλήματα..



    Καλή συνέχεια στους Ολυμπιακούς Αγώνες
    (αλλά και σε όσους κάνουν διακοπές),
    και καλά ξεμπερδέματα για την Ελλάδα και τους δύο αθλητές..





    HotStation.gr

    The Greek Alternative Radio on the Net

    Listen here


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: HotStationGR on 16-08-2004 05:09 ]
    Hastaroth
    16.08.2004, 22:44
    Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες! (είδες,παινεύω και εγώ το σπίτι σου:)

    Ομως σε ό,τι αφορά το "ντοπάρισμα αίματος",επίτρεψέ μου να σε πληροφορήσω οτι υπάρχει όντως μία αξιόπιστη εξέταση που γίνεται με μιά τεχνική που λέγεται κυτταρομετρία ροής.

    Στό ΟΑΚΑ βρίσκεται αυτή την εποχή "μετεγκατεστημένο" όλο το προσωπικό τού Εργαστηρίου Κυτταρομετρίας Ροής τού Γενικού Κρατικού Νοσοκομείου Αθηνών,ακριβώς γι'αυτό τον σκοπό.

    Σε παραπέμπω επίσης στο www.haematologica.org/2003_11/1284.htm γιά να διαβάσης μιά ενδιαφέρουσα εργασία επί τού θέματος,βάσει τής οποίας αναπτύχθηκε και η εξέταση που χρησιμοποιείται στο ΟΑΚΑ.

    Τώρα βέβαια όλα αυτά δέν άπτονται τής μουσικής αλλά τής ιατρικής επιστήμης,αλλά μιά και το καλούν αι ημέραι,άς....ξεφύγουμε ολίγον
    revekka
    19.08.2004, 00:33
    τελικά βρε παιδια, δε θα μας πει κανένας στα σίγουρα τι έγινε με τον Κεντέρη και τη Θάνου;
    Sideline
    19.08.2004, 02:31
    Στα σίγουρα δεν νομίζω...το μόνο που μένει είναι να δει ο καθένας μας τα γεγονότα-όσα ξέρουμε δηλαδη-και να κρίνει για τον εαυτό του.

    Ο νοών νοείτο που λέμε. Προσωπική μου άποψη είναι ότι το κλειδί της υπόθεσης είναι ο προπονήτης των δύο αθλητών..αυτός ο Τζέκος πως τον λενε.
    yiannisyiannis
    19.08.2004, 09:11
    Είδατε οι φίρμες, τόσο καιρό τα λέγαμε!
    yiannisyiannis
    19.08.2004, 11:09
    Τελικά, για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας, ποιοι πιστεύουν πως ο Κεντέρης και η Θάνου ήταν καθαροί; Για μας τους ρομαντικούς, το όλο θέμα ήταν η συμμετοχή αυτών των δύο αθλητών στους δικούς μας ολυμπιακούς αγώνες και η κατάκτηση δυο σίγουρων μεταλλίων.

    Επειδή όμως η ιστορία δεν χαράσσεται από τους ρομαντικούς, αλλά από τους ισχυρούς, το πραγματικό παιχνίδι παιζόταν εκτός γηπέδου. Οι δύο συγκεκριμένοι αθλητές εισέπραξαν τεράστια ποσά, από τους χορηγούς που τους υποστήριζαν. Από την άλλη, οι χορηγοί δεν συνηθίζουν να πετάνε χρήματα δεξιά κι αριστερά. Αντίθετα, διασφαλίζουν μέχρι και το τελευταίο λεπτό που ξοδεύουν, έτσι ώστε να περιορίσουν το ενδεχόμενο μιας πιθανής ζημίας, ή στραβομάρας αν θέλετε.

    Αυτό έγινε και στην συγκεκριμένη περίπτωση. Ο Κεντέρης και η Θάνου έχουν υπογράψει συμβόλαια με τους χορηγούς τους, που τους υποχρεώνουν να καταβάλουν τεράστιες αποζημιώσεις, σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, όπως πήγε δηλαδή. Σκεφτείτε πόσα εκατομμύρια ευρώ ξόδεψαν οι χορηγοί για να προπληρώσουν τηλεοπτικό χρόνο. Και ξαφνικά, είναι αναγκασμένοι όλες αυτές τις διαφημίσεις «Καλή τύχη Κατερίνα» κλπ. να τις αποσύρουν, τη στιγμή που τις έχουν ήδη πληρώσει. Και δεν είναι μόνο οι διαφημίσεις, έτσι;

    Εν κατακλείδι, το όλο παιχνίδι έγινε με μυστικές συμφωνίες κάτω από το τραπέζι, μεταξύ της ΔΟΕ και των αθλητών. Από τη μια η ΔΟΕ κατάφερε με αυτή την εκούσια απόσυρση να περισώσει μέρος από το κύρος των Ολυμπιακών αγώνων κι από την άλλη οι δύο αθλητές θα πέσουν στα μαλακά, καταβάλλοντας το minimum των αποζημιώσεων στους μεγάλους χορηγούς τους.

    Στον πρωταθλητισμό λοιπόν, δεν υπάρχει ΔΥΣΤΥΧΩΣ χώρος για ρομαντισμούς και συναισθηματισμούς. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο πρωταθλητισμός κατάντησε να είναι η διαστροφή του αθλητισμού. Κι αυτό επειδή ο αθλητής στρεβλώνεται, προκειμένου να έχει εξωγήινες επιδόσεις, που θα του χαρίσουν υπέρμετρη δόξα και χρήμα. Δεν υπάρχει πλέον ευγενής άμυλα και υγιής συναγωνισμός, το μόνο που μετράει είναι οι επιδόσεις.

    Και βέβαια το δίκιο του ισχυρότερου, που επιβεβαιώνεται περίτρανα από το γεγονός ότι το ίδιο ακριβώς που συνέβη με τον Κεντέρη και τη Θάνου, συνέβη και με τον Αμερικανό Green. ¶φαντος κι αυτός για τον έλεγχο. Αλλά επειδή είναι Αμερικανός, ούτε γάτα ούτε ζημιά. Ακόμη και οι δικοί μας δημοσιογράφοι τον καλύπτουν, τη στιγμή που ξεγυμνώνουν τους δικούς μας αθλητές. Τι να πει κανείς, το χρήμα εξαγοράζει συνειδήσεις....Θου Κύριε φύλατε τω στόματί μου.
    revekka
    19.08.2004, 16:55
    δεν είναι μόνο ο Green τελικά, σήμερα η ερτ online είχε άρθρο για τους 5 αθλητές της άρσης βαρών που βγήκαν θετικοί στα doping test χωρίς να αναφέρει τα ονόματά τους ... ενώ στο bbc λέει ποιοι είναι οι αθλητές.
    Hastaroth
    19.08.2004, 23:24
    Ακουσα κι'εγώ γιά την νικήτρια στην δισκοβολία (που έγινε στο αρχαίο στάδιο) οτι είχε καταδικαστεί παλιότερα γιά doping αλλά τώρα όλοι έκαναν "πα-πα-πα" το παπί....