ελληνική μουσική
    1040 online   ·  210.853 μέλη

    Καλλιτέχνες και τηλεοπτική διαφήμιση...

    blackdragon
    03.05.2008, 19:56

    Ποιά η άποψή σας για καλλιτέχνες, κυρίως μουσικούς, οι οποίοι λαμβάνουν μέρος σε τηλεοπτικές διαφημίσεις; Το βλέπετε θετικό, αρνητικό ή δεν σας ενοχλεί καθόλου; Προσωπικά πάντως δεν μου αρέσει να βλέπω μουσικούς, όπως για παράδειγμα την Άλκηστις Πρωτοψάλτη, να γυρίζει σποτάκι διαφημίζοντας μία τράπεζα...Βέβαια αναφέρομαι σε μουσικούς καλλιτέχνες παρόμοιου επιπέδου όπως η Άλκηστις. Υποκειμενικά πάντα, είναι κρίμα να ισοπεδώνουμε κάποιες αξίες στο βωμό του χρήματος...


    VOICETEACHER
    03.05.2008, 20:12

    Oλα για τα φραγκα παιδιααααααα......{#emotions_dlg.rockon}


    pokopik
    03.05.2008, 20:16

    Συμφωνω απολύτως οταν προκειται για αξιολογους καλλιτεχνες (οι οποιοι ειναι αυστηροι κι αυτοι οταν κρινουν προσωπα και καταστασεις)..πχ οταν ο Ρεμος διαφημησε πατατακια δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια,η Πρωτοψαλτη νομιζω οτι επεσε σε σφαλμα (ποσο μαλιστα,οταν το συγκεκριμενο τραγουδακι το χρησιμοποιησα σαν "σημαια" για το τελευταιο της cd!)

    ..και κατι πολυ μακρυνο που εχει την πλακα του : Θυμαστε τις διαφημισεις μεγαλων αθλητων την δεκαετια του'80 ? Γκαλης-γαλα "Αγνο",  Αναστοπουλος- αφρολουτρο,  Χριστοδουλου - γαριδακια κτλ κτλ{#emotions_dlg.happycrazy}


    Debauchee
    03.05.2008, 20:27

    Παράθεση:

    Το μέλος pokopik στις 03-05-2008 στις 20:16 έγραψε...

    Συμφωνω απολύτως οταν προκειται για αξιολογους καλλιτεχνες (οι οποιοι ειναι αυστηροι κι αυτοι οταν κρινουν προσωπα και καταστασεις)..πχ οταν ο Ρεμος διαφημησε πατατακια δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια,η Πρωτοψαλτη νομιζω οτι επεσε σε σφαλμα (ποσο μαλιστα,οταν το συγκεκριμενο τραγουδακι το χρησιμοποιησα σαν "σημαια" για το τελευταιο της cd!)

    ..και κατι πολυ μακρυνο που εχει την πλακα του : Θυμαστε τις διαφημισεις μεγαλων αθλητων την δεκαετια του'80 ? Γκαλης-γαλα "Αγνο", Αναστοπουλος- αφρολουτρο, Χριστοδουλου - γαριδακια κτλ κτλ{#emotions_dlg.happycrazy}



    σιγαλα πο..ρακι ασε κατω το παιδακι


    Stroumfita456
    03.05.2008, 20:30

    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 03-05-2008 στις 20:12 έγραψε..

    Oλα για τα φραγκα παιδιααααααα......{#emotions_dlg.rockon}

    Σωστη...και εγώ αυτό πιστευω!αν και δεν με ενοχλει να τους βλέπω...ούτε που ασχολούμαι!{#emotions_dlg.biggrin}


    xenia1972
    03.05.2008, 23:29

    Δεν με ενοχλει να βλεπω αθλητες να διαφημιζουν κατι που εχει σχεση με υγιεινη ζωη, π.χ. ενα οργανο γυμναστικης. Για καποιο λογο με ενοχλει οταν καποιος επωνυμος διαφημιζει φαγωσιμα.....Smile Οι επωνυμοι μουσικοι με ενοχλει να διαφημιζουν οποιοδηποτε προιον.


    Sweetdreamer
    03.05.2008, 23:42

    Συμφωνώ απόλυτα με τον BlackDragon και τον Pokopik. Κι εμένα με ενόχλησε αφάνταστα η διαφήμιση που γύρισε η Πρωτοψάλτη για την τράπεζα. Δεν μου αρέσει κι εμένα μουσικοί κυρίως να χρησιμοποιούν τη φήμη τους και την αναγνωρισιμότητα τους για οποιαδήποτε διαφήμιση πόσο μάλλον για τράπεζες. Αντιθέτως εκτιμώ καλλιτέχνες και δη μουσικούς και τραγουδιστές που χρησιμοποιούν τη φήμη τους και την αναγνωρισιμότητα τους για τα ανθρώπινα δικαιώματα, το aids, τη φτώχεια, το περιβάλλον κλπ.

     


    kamelia8
    04.05.2008, 00:13

    Αν διαφημίζουν κάποιο πρόγραμμα, τότε, ναι το εγκρίνω. Για παράδειγμα, για την υγεία νέας γενιάς έχω δει καλλιτέχνες να μιλάνε, όπως και για τα τροχαία ατυχήματα. Σε αυτό το επίπεδο, το εγκρίνω με τα χίλια...

    Τώρα, όσο για τα άλλα που λέτε... Ναι, είναι δείγμα ...αγάπης για τα λεφτά... αλλά πάλι δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί ιδιαίτερα..!Smile


    marylin
    04.05.2008, 00:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Sweetdreamer στις 03-05-2008 στις 23:42 έγραψε...

    Συμφωνώ απόλυτα με τον BlackDragon και τον Pokopik. Κι εμένα με ενόχλησε αφάνταστα η διαφήμιση που γύρισε η Πρωτοψάλτη για την τράπεζα. Δεν μου αρέσει κι εμένα μουσικοί κυρίως να χρησιμοποιούν τη φήμη τους και την αναγνωρισιμότητα τους για οποιαδήποτε διαφήμιση πόσο μάλλον για τράπεζες. Αντιθέτως εκτιμώ καλλιτέχνες και δη μουσικούς και τραγουδιστές που χρησιμοποιούν τη φήμη τους και την αναγνωρισιμότητα τους για τα ανθρώπινα δικαιώματα, το aids, τη φτώχεια, το περιβάλλον κλπ.

     



     

    Συμφωνώ κι εγώ.... Smile


    thaliey
    04.05.2008, 00:22

    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 03-05-2008 στις 20:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 03-05-2008 στις 20:12 έγραψε..

    Oλα για τα φραγκα παιδιααααααα......{#emotions_dlg.rockon}

    Σωστη...και εγώ αυτό πιστευω!αν και δεν με ενοχλει να τους βλέπω...ούτε που ασχολούμαι!{#emotions_dlg.biggrin}alloste afou autoi den xaliountai giati n xalastoume emeis k an ayto einai kati pou tous eksoikonomei kapoia epipleon xrimata k nomizoun pos prepei gia tous opoiodipote logous na t kanoun kala kanoun k summetexoun!!!!!!!!{#emotions_dlg.thumbup} 




    F_ANGEL
    04.05.2008, 16:49

    Ε δεν ειναι και τοσο κακο πια να κανουν διαφημισεις οι καλλιτεχνες


    -Sadahzinia-
    04.05.2008, 23:14

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 03-05-2008 στις 23:29 έγραψε...

    Δεν με ενοχλει να βλεπω αθλητες να διαφημιζουν κατι που εχει σχεση με υγιεινη ζωη, π.χ. ενα οργανο γυμναστικης. Για καποιο λογο με ενοχλει οταν καποιος επωνυμος διαφημιζει φαγωσιμα.....Smile Οι επωνυμοι μουσικοι με ενοχλει να διαφημιζουν οποιοδηποτε προιον.



    Συμφωνώ! Εμένα  με ενοχλεί γενικά κάποιος να διαφημίζει κάτι άσχετο με την ειδικότητα του, όχι μόνο οι μουσικοί.

    Άσχετο: Τον Κούρκουλο τον θυμάστε με την ΑΙΜ?  


    xristos_rock
    04.05.2008, 23:35

    Αυτό το κακό έχει επηρεάσει και τις ραδιοφωνικές διαφημίσεις... Ακόμα και στο ραδιόφωνο φωνές από ηθοποιούς κλπ ακούς στις διαφημίσεις...

    Ε, ρε χρήμα τι μας κάνεις...


    pastella
    04.05.2008, 23:38

    Μια ήταν η διάσημη που έκανε ΤΗ διαφήμιση.

    Η Λιάνα Κανέλη τον Μπαρμπα-Στάθη

    Εδώ βέβαια βλέπουμε μια ελληνοφρενική παρωδία με τον Μπαρμπα-Στάλιν {#emotions_dlg.rockon}


    jethroomi
    05.05.2008, 02:53

    Οταν ειδα τον Keef σε διαφημιση, για κατι τσαντες ή βαλιτσες σε περιοδικο, επαθα πλακα.

    Ο παλιομ........ας κραταει στα χερια του και κιθαρικό.

    Μαλλον πρεπει να κανουμε εναν ερανο για τον παλιομ.....α.

    Υποπτευομαι οτι πειναει.


    blackdragon
    05.05.2008, 08:50

    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 04-05-2008 στις 23:38 έγραψε...

    Μια ήταν η διάσημη που έκανε ΤΗ διαφήμιση.

    Η Λιάνα Κανέλη τον Μπαρμπα-Στάθη

    Εδώ βέβαια βλέπουμε μια ελληνοφρενική παρωδία με τον Μπαρμπα-Στάλιν {#emotions_dlg.rockon}



     

    {#emotions_dlg.tt2}


    johnem
    05.05.2008, 14:49

    Ρε παιδιά οι καλλιτέχνες ανοίκουν και αυτοί στο κατεστημένο.  Δεν είναι κακό.  οι περισσότεροι εκεί ανοίκουμε και ας πιστεύουμε το αντίθετο.

    Επειδή κάποιος προσποιείται ότι κάνει τέχνη  για να "πιάσει" το ανάλογο κοινό,  δεν σημαίνει ότι δεν νοιάζεται για την κονόμα.


    xenia1972
    06.05.2008, 21:28

    Οι καλλιτεχνες ειναι εκει για να αμφισβητουν το κατεστημενο. Τωρα αν εννοεις κατι "καλλιτεχνες" σαν την Θωδη, τοτε ναι, ανηκουν στο κατεστημενο. Αλλα δεν ειναι ολοι στο ιδιο τσουβαλι ευτυχως, μερικοι σκεφτονται κιολας.

    Παράθεση:

    Το μέλος johnem στις 05-05-2008 στις 14:49 έγραψε...

    Ρε παιδιά οι καλλιτέχνες ανοίκουν και αυτοί στο κατεστημένο.  Δεν είναι κακό.  οι περισσότεροι εκεί ανοίκουμε και ας πιστεύουμε το αντίθετο.

    Επειδή κάποιος προσποιείται ότι κάνει τέχνη  για να "πιάσει" το ανάλογο κοινό,  δεν σημαίνει ότι δεν νοιάζεται για την κονόμα.




    marikrin
    07.05.2008, 12:14

    pisteyw basika oti oso k na theloume na ton apofigoyme ton bwmo toy xrhmatos...den ginetai..oloi ligo poli...kai oi kallitexnes ipsiloy epipedoy..endiaferontai gia ta xrhmata..apla exoyn pio polla kinhtra n asxolountai me to antikeimeno toys..h den kanoun faneres oles tis energeies toys gia to xrhma.twra entaksi den einai k poli sixno fainomeno ayto me tis diafimiseis..de tha mou arese oute emena na sinebene sixna...giati bgazeis mia pio emporikh eikona pros ta eksw...k xalaei to klima ths texnhs (pou leei o logos)...alla oxi oti de thisiazontai oloi ston bwmo toy xrhmatos...apla me pio kryfous tropous..oste na diatireitai eksw h thetikh eikona...

     

    ;)


    xenia1972
    07.05.2008, 12:54

    Παράθεση:

    Το μέλος marikrin στις 07-05-2008 στις 12:14 έγραψε...

    pisteyw basika oti oso k na theloume na ton apofigoyme ton bwmo toy xrhmatos...den ginetai..oloi ligo poli...kai oi kallitexnes ipsiloy epipedoy..endiaferontai gia ta xrhmata..apla exoyn pio polla kinhtra n asxolountai me to antikeimeno toys..h den kanoun faneres oles tis energeies toys gia to xrhma.twra entaksi den einai k poli sixno fainomeno ayto me tis diafimiseis..de tha mou arese oute emena na sinebene sixna...giati bgazeis mia pio emporikh eikona pros ta eksw...k xalaei to klima ths texnhs (pou leei o logos)...alla oxi oti de thisiazontai oloi ston bwmo toy xrhmatos...apla me pio kryfous tropous..oste na diatireitai eksw h thetikh eikona...

    ;)


    Θεωρω οτι ολοι ενδιαφερονται για το χρημα, ετσι γενικα, επειδη προφανως για να αγορασεις οτιδηποτε και να επιζησεις χρειαζεσαι λεφτα. Ολοι μας ενδιαφερομαστε απο αυτην την αποψη. Αυτο δεν σημαινει οτι βαζουμε το χρημα πανω απ'ολα, απλα κοιταμε την επιβιωση μας. Νομιζω οτι οι καλλιτεχνες ποιοτητας αυτο κανουν, οχι οτι απλα κρυβουν το ποσο ενδιαφερονται για το χρημα. Γι'αυτο και π.χ. οι ποιοτικοι μουσικοι δεν βγαζουν απαραιτητως δισκο καθε χρονο αλλα οταν εχουν κατι αξιολογο να πουν με την τεχνη τους. Ακριβως γιατι δεν τους ενδιαφερει και τοσο το χρημα, εκτος ως μεσο επιβιωσης, οπως ολους μας.