ελληνική μουσική
    946 online   ·  210.856 μέλη

    Queensryche και ονειράμα.....Θα το πω γιατί θα ΣΚΑΣΩ!

    sigur
    06.05.2008, 10:29
    μπράβο Ηλιάνα, μπράβο για τα ακούσματα σου, για την παρατηρητικότητα σου, για την απορία σου για όλα. Συμφωνώ μαζί σου, λες και εδώ ανακαλύψαμε τώρα την Αμερική. Βρες μπας και είναι ένας εύκολος τρόπος να γράψεις κανά στοίχο .Αν ναι όμως ας το κάνουν πιο διακριτικά ας επιλέγετε από b-sides κομμάτια στίχους...και ας κοκορεύεστε μετά οτι κατέχετε την στιχουργική
    thaliey
    06.05.2008, 11:37

    {#emotions_dlg.rockon}


    makisdav
    06.05.2008, 12:48

    Να εξηγηθω πρωτα απο ολα οτι τους Ονιραμα σχεδον τους αντιπαθω.Αλλα στο συγκεκριμενο θεμα η φραση αυτη,χωρις να ξερω βεβαια αν ακουγαν queensryche η οχι,την εχω ακουσει απο πολλους να λεγεται  οποτε δεν θεωρω οτι απαραιτητα την εχουν κλεψει η δανειστει.Δεν ειναι και τοσο δυσκολο να την σκεφτουν αφου ολος ο κοσμος λεει συχνα ανοιξε το μυαλο σου..


    sitzoune81
    06.05.2008, 18:43

    Λοιπον, τους Ονειραμα τους θεωρω το λιγοτερο ελεϊνους, και οι Queensryche εχουν καταντησει παρωδια.

    κι επειδη εχω πολυ καιρο να ασκησω το επαγγελμα του "δικηγορου του διαβολου" εδω μεσα, θα το κανω τωρα.

    Πολυ καλα εκαναν (αν εκαναν ετσι) και αντιγραφουν -οπως λες- στιχο των Queensryche (σιγα τον στιχο δηλαδη, τελοσπαντων)

    περα απο μερικες ευφανταστες εμπνευσεις στιχων , ολοι οι αλλοι σημερα ανακυκλωνονται συνεχως!

    οι Ονειραμα σε πειραξαν?!
    δεν βλεπεις τους Queensryche που σερνονται?!

    και φυσικα εχοντας ακουσει και τα δυο τραγουδια που λες, οι στιχοι τους ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικοι, ΚΑΜΙΑ σχεση, ΑΛΛΟ νοημα το ενα κι αλλο το αλλο!

    και για να το προχωρησω λιγο και στη μουσικη, περα απ τους στιχους ακου το "Θελω" της Βανδη και ακου στο καπακι το "Clocks" των Coldplay.....
    τα πραματα ειναι ακομα χειροτερα απ οσο τα φανταζεσαι......

    με εκτιμηση!


    deathminor88
    06.05.2008, 18:45

    Μπα, δεν νομίζω να έχουν ακούσει καν ποιοί ειναι οι Queensryche.


    sea_like_eyes
    06.05.2008, 18:55

    '' Κλεισε τα ματια . . . κι ανοιξε τα αυτια . . . ''

    Αφιερωμενο σε μερικους - ες εδω μεσα . . . {#emotions_dlg.whistling}


    -Sadahzinia-
    24.05.2008, 14:37

    Παράθεση:

    Το μέλος -Iliana- στις 06-05-2008 στις 02:31 έγραψε...

     

    αλλιώς ας μου εξηγήσει κανείς το "κλείσε τα μάτια κι άνοιξε το μυαλό" που λένε σε ρεφρέν τους....... όποτε το ακούω με πιάνει ένα κάτι.......



    Mια μικρή διόρθωση..."κλείσε τα μάτια και άφησε το μυαλό" είναι ο στίχος των ονειράμα.. (και έλεγα κάτι δεν μου κολλούσε όταν είχα διαβάσει το τόπικ..οπότε σήμερα που άκουσα το τραγούδι το επιβεβαίωσα!)