ελληνική μουσική
    862 online   ·  210.851 μέλη
    drstyl
    06.05.2008, 23:40

    Χαίρετε!! Θα ήθελα την γνώμη και τις προτάσεις σας για αγορά keyboard αξίας 500- 700 €. Ασχολούμαι με πλήκτρα ερασιτεχνικά εδώ και 15 χρόνια, για την τρέλα μου δηλαδή και καμιά παρέα. Τα τελευταία 2 χρόνια έχω απομακρυνθεί λόγω επαγγελματικού φόρτου, αλλά πλεον αποφάσισα να πάρω καινούριο μηχάνημα. Το επίπεδό μου είναι μέτριο και το ρεπερτόριό μου rock, piano και θέλω να ασχοληθώ και με παραδοσιακά.Βολιδοσκόπησα τα εξής μηχανήματα

    -Yamaha psr s500

    -yamaha mm6

    -korg pa50

    -roland exr-5-s

    -roland juno d

    -roland rs50

    Ποιο θεωρείτε καλύτερο στον τομέα δυνατότητες/κόστος?

    Θα ήθελα τη γνώμη σας και όποια άλλη πρόταση σας. Ευχαριστώ!


    alekoudis
    07.05.2008, 00:38

    Η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις.

    KORG PA50

     

    Θα με θυμιθείς!


    drstyl
    07.05.2008, 07:46

    Και εγώ φίλε μου είμαι μεταξύ του pa50 και του mm6 περισσότερο. Αυτό που με προβληματίζει με το pa50 (διορθώστε με αν κάνω λάθος, είμαι ψιλοασχετος) είναι η απουσία USB σύνδεσης και η παρουσία της δισκέτας (άντε να βρω floppy disc drive σε laptop σήμερον ημέρα...)... thanks


    noizreduction
    07.05.2008, 11:07

    Το PA50, οπως και ολοκληρη η σειρα ( μην πω ολοκληρη η νοοτροπια της εταιριας και κατηγορηθω ως κακος ) που βγαζει η Korg, ειναι το πλεον καταλληλο για τη χρηση που το θελεις. Τα Yamaha δεν ειναι τοσο orient προσανατολισμενα, οπως τα Korg.


    antonLOrd
    23.05.2008, 17:48

    Πάρε από Thoman το korg pa80.. Θα πληρώσεις κάτι παραπάνω, αλλά η διαφορά με αυτά που είπες θα είναι τεράστια..

    Πάρα πολύ καλοί ήχοι, είναι ευέλικτο κ αξιόπιστο..

    Φιλικά Αντώνης.


    LawREnCe
    26.05.2008, 01:58

    το pa 50  απο το pa 80 δεν απεχει καθολου σαν ακουσμα.εχουν τισ ιδιεσ γεννητριες ηχου.αν ακουτε διαφορα ειναι λογο των ηχειων τους και τιποτα αλλο..απο εκει και υστερα το παλικαρι ειπε οτι παιζει ροκ και γενικα τον ενδιαφερει η πιανο φαση,γιατι του προτεινεται korg??και εγω korgakias ειμαι,με korg παιζω,αλλα θα του προτεινω να δωσει κατι παραπανω καταρχην,και να δει κατι σε roland.εκτοσ και αν τον ενδιαφερει η δειγματολειψια οπωτε και επιστρεφουμε στα korg..


    pliktras1234
    26.05.2008, 02:43

    Παράθεση:

    Το μέλος drstyl στις 07-05-2008 στις 07:46 έγραψε...

    Και εγώ φίλε μου είμαι μεταξύ του pa50 και του mm6 περισσότερο. Αυτό που με προβληματίζει με το pa50 (διορθώστε με αν κάνω λάθος, είμαι ψιλοασχετος) είναι η απουσία USB σύνδεσης και η παρουσία της δισκέτας (άντε να βρω floppy disc drive σε laptop σήμερον ημέρα...)... thanks



     

    Φίλε pa 50 με χίλια για τα χρήματα που διαθέτεις, θα σου έλεγα για άλλα της pa σειράς αλλά είναι ποιο τσιμπημένα στην τιμή.

    Όσο αφορά το floppy disc drive υπάρχουν εξωτερικά με usb σύνδεση με το laptop σου πάρα πολλά και εγώ έτσι το έχω, οπότε είσαι κομπλέ, ενδεικτικά σου  αναφέρω μια τιμή γύρω στα 50 ευρώ.

    αν και η απουσία usb θύρας στο pa 50 είναι κάπως άβολο πράγμα.

    φιλικά pliktras1234

     


    mi3s
    28.05.2008, 23:02

    Εγώ πάλι προτείνω yamaha mm6(παρόλο που έχω πα50) γιατί σε ήχους δεν συγκρίνονται καθώς το ένα είναι αρμόνιο ενώ το άλλο είναι synth.Smile