ελληνική μουσική
    904 online   ·  210.869 μέλη

    Βοήθεια για βιολί με αρχάρια :)

    PashalinaMakia
    15.05.2008, 12:26

    Λοιπόν καλημέρα σας.

    Αποφάσισα να μάθω βιολί.έχω ασχοληθεί και με άλλα όργανα αλλά επειδή δεν μπορώ να βρω δάσκαλο για καλοκαιρινά μαθήματα θα ήθελα να προσπαθήσω μέχρι να ανοίξουν τα ωδεία και να ξαναθυμηθώ τις νότες στο κλειδί του Φα κι ούτω καθεξής.

    Υπάρχει ένα βιβλίο αντίστοιχο του Pujol για βιολί?Απλά δεν θέλω να χάσω χρόνο και τους τρεις μήνες του καλοκαιριού δεν θέλω να τους χαραμίσω έτσι.Μπορείτε να με βοηθήσετε?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 16-05-2008 11:29 ]


    GEORB
    15.05.2008, 21:09

    Πριν ξεκινησεις να μαθαινεις τις νοτες στο βιολι καλο ειναι να σου δειξει καποιος την τεχνηκη που το κραταμε το βιολι οπως επισης και το δοξαρι.

    ειναι τα 2 βασικοτερα πραγματα που πρεπει να μαθεις.

     


    PashalinaMakia
    15.05.2008, 21:20

    Αυτό εννοείται...έχω κάποιον φίλο που παίζει για χρόνια κα θα μου δείξει...


    stuff
    16.05.2008, 10:45

    Καλημερα.Πρεπει να σου πω κατ'αρχην οτι οι βιολιστες διαβαζουμε μονο στο κλειδι του σολ,οποτε το να θυμηθεις τις νοτες στο κλειδι του φα(!) δεν θα σου χρειαστει για το βιολι.Πριν αρχιζεις να παιζεις νοτες λοιπον,καλο θα ηταν να κανεις αυτο που ειπε ο φιλος και να παιζεις τις ανοιχτες χορδες χωρις το δοξαρι σου να "φευγει" δεξια και αριστερα,γιατι χαλαει ο ηχος σου.Καλη αρχη!!


    PashalinaMakia
    16.05.2008, 10:58

    Καλημέρα!Λοιπόν,έχεις να προτείνεις κάποιο βιβλίο για να αρχίσω να μαθαίνω τις νοτες στο κλειδί του σολ?


    StavmanR
    16.05.2008, 11:12

    Βασικά, επειδή το βιολί είναι πολύ δύσκολο όργανο ως προς την προσέγγισή του, φαντάζομαι ότι αν είχε χέρια θα πληκτρολογούσε "Βοήθεια για βιολί με αρχάρια..."{#emotions_dlg.biggrin}.

    Πολύ καλή η επιλογή του οργάνου για να ασχοληθείς, αλλά και πολύ επίπονη σε "μεγάλες ηλικίες". Δυστυχώς, δεν μπορώ να σε βοηθήσω προσωπικά, οπότε και δεν κατανοώ το γιατί ακριβώς συμμετέχω στη συγκεκριμένη συζήτηση {#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.helpsmilie}.

    Καλή συνέχεια και υπομονή, τόσο σε εσένα όσο και στο βιολί...{#emotions_dlg.smartass}{#emotions_dlg.whistling}


    PashalinaMakia
    16.05.2008, 11:28

    Σταύρο {#emotions_dlg.tt2}

    Η αλήθεια είναι πως το θέλω πάρα πολύ να μάθω βιολί...

    Αλλά όπως έχω πει κι αρκετές φορές,απο τη λαχτάρα μου πολλές φορές τα κάνω σαλάτα!

    Κάθε βοήθεια δεκτή!

    Πραγματικά!Κι ο,τι κι αν πείτε δεν παρεξηγούμαι!

    Είναι πολύ όμορφο να βλέπεις πως κάνεις λάθος...Συγγνώμη αν φαίνομαι γραφική και συναισθηματική αλλά ακριβώς έτσι νιώθω τώρα.


    StavmanR
    16.05.2008, 11:50

    {#emotions_dlg.biggrin}

    Η αλλαγή του τίτλου είναι όντως εκπληκτική...

    Αν βρω κατι για να σου στείλω, θα το κάνω ευχαρίστως.{#emotions_dlg.rockon}


    GEORB
    17.05.2008, 10:08
    Αν θες για βιβλιο μπορεις να πας στον Μουσικό εκδοτικό οίκο Παπαγρηγορίου-Νάκας(στοά Πεσμαζόγλου - πανεπιστημιου). Κατι θα βρεις αλλα καλο ειναι να ξεκινησεις τα πρωτα σου βηματα με καποιον δασκαλο
    PashalinaMakia
    17.05.2008, 12:11

    Λοιπόν εαν διάβασες καλά εξήγησα τι γίνεται :)