ελληνική μουσική
    677 online   ·  210.857 μέλη

    Ταμπού για τους νέους η χρήση προφυλακτικού

    GEORB
    18.05.2008, 20:18

    Ανεύθυνα αντιμετωπίζουν οι νέοι άνθρωποι τη σεξουαλική τους επαφή και δεν λαμβάνουν τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης, παρά τον κίνδυνο του ιού HIV-AIDS.

    -Μία στις τρεις γυναίκες διστάζει να έχει μαζί της ένα προφυλακτικό, διότι φοβάται μήπως χαρακτηριστεί «χαλαρών ηθών και εύκολη».

    -Επτά στις δέκα γυναίκες πιστεύουν πως είναι υποχρέωση του άνδρα να έχει πάντοτε μαζί του κάποιο μέσο προφύλαξης, ενώ μόνο μία στις έξι γυναίκες έχει στην τσάντα της προφυλακτικά.

    Αυτά προκύπτουν από μια παγκόσμια έρευνα που πραγματοποίησε πολυεθνική εταιρεία καλλυντικών και η οποία έρευνα αποκαλύπτει ότι η διαμάχη ανάμεσα στα δύο φύλα για το ποιος έχει την ευθύνη για την επιλογή της προφύλαξης στο σεξ, καλά κρατεί.

    -Το 56% των ανδρών φοβούνται μήπως μολυνθούν, αλλά μόνο τέσσερις στους δέκα θα έλεγαν όχι στη σεξουαλική επαφή χωρίς προφυλακτικό. Αντίθετα, σχεδόν επτά στις δέκα γυναίκες θα αρνούνταν να κάνουν σεξ εάν ο σύντροφός τους δεν φορούσε προφυλακτικό. Οι άνδρες συνήθως βασίζονται περισσότερο σε παράγοντες όπως είναι «η εμπιστοσύνη» και εξωτερική εμφάνιση και υγεία των γυναικών όταν φτάνει η ώρα της ελεύθερης σεξουαλικής επαφής.

    Η έρευνα πραγματοποιήθηκε από τις 8-15 Φεβρουαρίου 2008 σε 10 χώρες, εκ των οποίων οι τέσσερις είναι ευρωπαϊκές (Ν. Αφρική, Σιγκαπούρη, Μεξικό, Ινδία, Ρωσία, Κίνα, ΗΠΑ, Γερμανία, Σουηδία, Ην. Βασίλειο). Συμμετείχαν νέοι από 18-24 ετών που μέχρι σήμερα είχαν τουλάχιστον μία σεξουαλική εμπειρία.

    Από τα ευρήματα της έρευνας προκύπει ακόμα ότι:

    * Το 36% των ανδρών πιστεύουν πως εάν σταματήσουν «τη διαδικασία», για να φορέσουν το προφυλακτικό, θα «αποτύχουν» στην ολοκλήρωση, ενώ μερικοί άνδρες δείχνουν απρόθυμοι να χρησιμοποιήσουν προφυλακτικό λόγω ανδρικής προκατάληψης.

    * Το 53% των ανδρών συζητά τη χρήση του προφυλακτικού με φίλους.

    * Το 43% των νέων ανθρώπων συζητά τους κινδύνους των σεξουαλικά μεταδιδόμενων ασθενειών συμπεριλαμβανομένου του HIV/AIDS.

    * Το 37% των γυναικών (ηλικίας 16-20) πιστεύουν ότι μόλυνση από το AIDS δεν είναι κάτι το οποίο θα μπορούσε να συμβεί στον κοινωνικό τους περίγυρο.

    * Πολλές γυναίκες που συμμετείχαν στην έρευνα είπαν ότι ένα στιλό ή μία τσίχλα είναι πιο απαραίτητα πράγματα για μία καλή νυχτερινή έξοδο.

    Η πολυεθνική εταιρεία που εκπόνησε την έρευνα διαθέτει 2.000 καταστήματα σε περισσότερες από 60 χώρες σε όλο τον κόσμο.

    Τέλος από σήμερα η εταιρεία «The Body Shop» κηρύσσει εκστρατεία ενημέρωσης, χρησιμοποιώντας το MTV CHANNEL, αλλά και το Internet (www.moveyourlips.com) προσφέροντάς τους ένα βήμα ενημέρωσης για τα μέτρα προφύλαξης από τον ιό. Στόχος της είναι να φτάσει το μήνυμα σε περισσότερα από 580 εκατομμύρια σπίτια σε 160 χώρες. Στην εκστρατεία συμμετέχουν και τα καταστήματα της εταιρείας που υπάρχουν στην Ελλάδα.

     

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 27/03/2008

     


    StavmanR
    18.05.2008, 21:03

    Το τραγικό είναι πως την ίδια ώρα, ο ίδιος (πάνω κάτω) νέος δεν έχει -ουσιαστικά- ταμπού απέναντι στην έκτρωση. Στο θέμα περί ομοφυλοφιλίας έχω παραθέσει ένα πολύ ενδιαφέρον κείμενο της Εισαγωγής στην Ψυχολογία, που αφορά τη λειτουργία των βουλητικών κέντρων στον "άνθρωπο". Το "άνθρωπος" μπαίνει σε εισαγωγικά γιατί η βουλητική λειτουργία είναι ίδιον του υγιούς Homo s.s. Τελικά, σήμερα, δεν μπορούμε να διακρίνουμε ποιο είναι το "καλό"(υγιές) ή το επιλέγουμε συνειδητά; Και το ακόμα χειρότερο, μήπως το "καλό" που μάθαμε είναι "κακό" επενδεδυμένο με λεκτικούς και ηθικούς κώδικες "καλού";

     

    Το σημαντικό είναι να έχει ο νέος την παιδεία να κατανοήσει ότι η φύση έχει πάντα το πάνω χέρι, όσες παρακαμπτήριες κι αν χρησιμοποιήσουμε. Είναι στο χέρι μας μας να λειτουργούμε ενσυνείδητα και να απολαμβάνουμε τη φύση με πλήρη συνείδηση της συμμετοχής μας σε αυτήν. Αυτό κάποιοι το δίδαξαν ως Ταπεινότητα, άλλοι ως Συνειδητότητα και άλλοι ως Λόγο. Το τελευταίο μάλιστα διατυπώνεται σε λαϊκές ρήσεις κι ως εξής: "κοντά στο νου κι η γνώση".


    punkster
    18.05.2008, 21:25

    Ειναι πραγματι ενα πολυ σοβαρο θεμα........

    Και το χειροτερο ειναι οτι πολυ ανθρωποι, παρολη την ενημερωση, παρολο που ειναι απολυτα συνειδητοποιημενοι, οταν ερθει η στιγμη να επιλεξουν αν θα ρισκαρουν ή θα προστατεψουν τον εαυτο τους, επιλεγουν το πρωτο.

    Δηλωνω ενοχη.
    Ανεκαθεν απορρουσα πως επιτρεπουν καποιοι ανθρωποι να παιζουν οι αλλοι με την ζωη τους. Το θεωρουσα απαραδεκτο.
    Ειχα διαβασει εκατομυρια φορες αρθρα για την σημαντικοτητα της προστασιας κατα την ερωτικη επαφη και ημουν πεποισμενη περα απο καθε αμφιβολια οτι αν εγω βρισκομουν σε παρομοια κατασταση, δεν υπηρχε περιπτωση να δεχτω να συνεχιστει.
    Και οντως, βρεθηκα.
    Ομως επελεξα να ρισκαρω. Και μετα μισησα τον εαυτο μου........
    Με σιχαθηκα που ημουν τοσο αδυναμη. Δεν πιστευα ποτε οτι μπορουσα να φανω τοσο ηλιθια. Ηταν σκετη γελοιοτητα! Εγω, που θεωρουσα τον εαυτο μου οτι θα γινω υποδειγμα σε αυτον τον τομεα (χεχε), ξεφτυλιζα τις ιδιες μου τις αρχες.

    Τελος παντων, το θεμα ειναι οτι δεν παιρνουμε στα σοβαρα το σωμα μας.
    Η αδιαφορια αυτη οφειλεται και στο γεγονος οτι εχουμε συνηθησει σε ολα να ειμαστε θεατες. Παρατηρουμε μονο, δεν ζουμε. Εχουμε μαθει να βιωνουμε τα παντα μεσα απο τις ζωες των αλλων.
    Αυτο ειναι μια απ τις ασχημοτερες συνεπειες της τηλεορασης και του κινηματογραφου. 
    Αρχιζουμε και πιστευουμε οτι τιποτα δεν μας αφορα.
    Το Aids ειναι μονο κατι που συμβαινει στους αλλους, οχι σε μας.

    Οταν την πατησουμε ειναι πια αργα.

    Και το aids ειναι μονο μια απ τις ασθενειες που μεταδιδονται με σεξουαλικη επαφη, και παρολο που θεωρειται απο πολλους η χειροτερη, ασθενειες οπως η ηπατιτιδα ειναι εξησου σοβαρες και θανατηφορες.


    Termite
    18.05.2008, 21:34

    Εγώ θα ήθελα να δώ τα αντίστοιχα νούμερα για την Ελλάδα


    sylviaki
    19.05.2008, 10:02

    Αυτο για το ταμπου το εχω διαπιστωσει και εγω η ιδια σε γνωστους μου. Μου εχει τυχει να πηγαινω σε μαγαζι, μεγαλο και μερος μεγαλης αλυσιδας, και να παιρνω προφυλακτικα οχι μονο για μενα αλλα και για φιλες μου, ακριβως γιατι εκεινες ντρεποντουσαν. Επισης, γνωστοι που εμεναν με τους γονεις τους, ενιωθαν αβολα να εχουν προφυλακτικα στο δωματιο τους. 

    Προσωπικα, μονο αν ημουν στην επαρχια, και συγκεκριμενα στον τοπο καταγωγης μου, θα σκεφτομουν πριν παω να αγορασω προφυλακτικα. Εκει που ολοι σε γνωριζουν, ξερεις τι θα σκεφτονται οταν θα σε βλεπουν να αγοραζεις προφυλακτικα.

    Πιστευω οτι ολοι μας καποια στιγμη στη ζωη μας δεν χρησιμοποιουμε προφυλακτικο και μετα νιωθουμε αδυναμοι και κατηγορουμε τον εαυτο μας.  Το θεμα ειναι να μην το εχουμε γενικα συνηθεια με καθε συντροφο μας και να πηγαινουμε να κανουμε συχνα τις τυπικες εξετασεις.  


    renabill
    19.05.2008, 11:08

    Κι εγώ θα ήθελα να δω το ίδιο για τα ποσοστά στην Ελλάδα....Λένε ότι το AIDS έχει αυξηθεί κατά πολύ.Άσε οι απρόοπτες εγκυμοσύνες.


    GEORB
    19.05.2008, 11:57

    Σας παραθετω καποια στατιστηκα για το ετος 2007

     

    Το 2007 διαγνώστηκαν 60 νέες περιπτώσεις AIDS εκ των οποίων 44 ήταν άντρες και 16 γυναίκες. Η πλειονότητα των περιπτώσεων αφορά μεγαλύτερες των 40 ετών ηλικίες. Ο συνολικός αριθμός των ανθρώπων που πάσχουν από AIDS στην Ελλάδα ανέρχεται σε 2.829, εκ των οποίων το 84,96% ήταν άντρες και το 15,4% γυναίκες. Ως κυριότερος τρόπος μετάδοσης παραμένει η σεξουαλική επαφή. Οι περιπτώσεις των υπολοίπων τρόπων μετάδοσης εμφανίζουν μικρά ποσοστά.
    Ο συνολικός αριθμός των παιδιών που πάσχουν από AIDS στην Ελλάδα παραμένει χαμηλός. Υπάρχουν 36 παιδιά εκ των οποίων σε ποσοστό σχεδόν 64% έχουν μολυνθεί από τη μητέρα τους.
    Οι θάνατοι σε ασθενείς που πάσχουν από AIDS, για το 2007 ανέρχονται στους 30. Η πλειοψηφία των ασθενών που απεβίωσαν ήταν άντρες, γεγονός που δείχνει τη μεγάλη αναλογία των αντρών επί του συνόλου των πασχόντων γενικότερα. Η σημαντική μείωση των θανάτων που έχουμε τα τελευταία 10 χρόνια, οφείλεται στις νέες θεραπευτικές προσεγγίσεις οι οποίες καθυστερούν σημαντικά την εξέλιξη της νόσου.


    e-press
    renabill
    19.05.2008, 12:52

    Ευχαριστούμε πολύ για τα στοιχεία.Ειδικά οι άντρες είναι απρόσεχτοι και πιο βιαστικοί αλλά και οι γυναίκες 1 λόγος παραπάνω να μην προχωράνε αν ο άνδρας δεν φορέσει προφυλακτικό! Εντάξει καλό και το ΣΕΞ αλλά αν απο ευχαρίστηση καταντήσει εφιάλτης τι νόημα έχει?


    thaliey
    19.05.2008, 14:07

    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 19-05-2008 στις 12:52 έγραψε...

    Ευχαριστούμε πολύ για τα στοιχεία.Ειδικά οι άντρες είναι απρόσεχτοι και πιο βιαστικοί αλλά και οι γυναίκες 1 λόγος παραπάνω να μην προχωράνε αν ο άνδρας δεν φορέσει προφυλακτικό! Εντάξει καλό και το ΣΕΞ αλλά αν απο ευχαρίστηση καταντήσει εφιάλτης τι νόημα έχει?



    {#emotions_dlg.thumbup}


    wraios
    19.05.2008, 16:35

    Το προβλημα ειναι γενικοτερο και αφορα την αντιμετωπιση που εχουμε για τη ζωη.Απο τη στιγμη που μπαινουμε στο αυτοκινητο π.χ αδιαφοροντας για τα παντα και τρεχουμε με ταχυτητες που ουσιαστικα απο τυχη δεν γινεται ατυχημα,και αυτη τη φορα,μου φαινεται λιγο αστειο να συζηταμε για υπευθυνοτητα σε ενα τετοιο θεμα?

    Να σας πω ομως κατι?μπροστα σε μια πιθανη εγκυμοσυνη που πριν ελεγες ελα μωρε σε μενα θα τυχει τωρα οχι μονο βλεπεις ολα αυτα που πολυ σωστα λετε αλλα κυριως καταλαβαινεις οτι δεν μπορεις να παιζεις ετσι...το ιδιο πιστευω θα ειναι και με τις ασθενειες που μπορουν να μεταδωθουν.

    και δεν πιστευω οτι οποιαδηποτε διαπαιδαγωγιση σε σχολεια φροντηστηρια και δεν ξερω και γω που αλλου η ή λεγομενη ενημερωση που και καλα σωζει.Δεν πιστευω εσεις οι μεγαλυτεροι να πιστευεται οτι οι εφηβοι δεν ξερουμε τι γινεται?..γτ δηλαδη δεν ξερουμε οτι η κλεψια ειναι κακο πραγμα?ομως ληστειες γινονται συνεχεια.

     


    Brokenchord
    23.05.2008, 16:19

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 18-05-2008 στις 21:25 έγραψε...

     

    Τελος παντων, το θεμα ειναι οτι δεν παιρνουμε στα σοβαρα το σωμα μας.
    Η αδιαφορια αυτη οφειλεται και στο γεγονος οτι εχουμε συνηθησει σε ολα να ειμαστε θεατες. Παρατηρουμε μονο, δεν ζουμε. Εχουμε μαθει να βιωνουμε τα παντα μεσα απο τις ζωες των αλλων.
    Αυτο ειναι μια απ τις ασχημοτερες συνεπειες της τηλεορασης και του κινηματογραφου.
    Αρχιζουμε και πιστευουμε οτι τιποτα δεν μας αφορα.

     

    Το Aids ειναι μονο κατι που συμβαινει στους αλλους, οχι σε μας.

    Εγώ θα ήθελα να υπογραμμίσω τα παραπάνω λόγια! Wink
    Ακριβώς μένουμε θεατές δεν αρπάζουμε την ζωή από τα μαλλιά!
    Και αυτό έχει επίπτωση σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας πέρα από την σκέψη που γίνετε φτηνή και επιπόλαια! Ακόμα και στον τρόπο που πάμε στην τουαλέτα για να μην πω τίποτα ποιο χυδαίο!

     

    Σταματήστε για μια στιγμή και μιλήστε στον εαυτό σας! Ναι κάντε το φωναχτά!
    Σταματίστε να βλέπετε τηλεόραση! Εκεί θα δείτε όλα αυτά που χωρίζουν τους ανθρώπους ενώ στην πραγματικότητα εκείνα που τους ενώνουν είναι  πολύ περισσότερα!

    Θα αλλάξει η ζωή σας!

    Βλέπεις ένα πρόσωπο κάθε πρωί και δεν ξέρεις κάν το όνομα του δέν πάς να συστηθείς να πείς μια κουβέντα! Εδώ έχουμε ταμπού στο να κοιτάξουμε τον άλλο στα μάτια ποιό σέξ και ποιό προφυλακτικό!

     


    PashalinaMakia
    23.05.2008, 21:34

    Εγώ είχα συμμαθήτρια που έμεινε έγκυος στα 17 της.

    Όταν το είχα μάθει στην αρχή είχα πάθει σοκ.Αφενός συνειδητοποίησα πόσο εύκολο είναι να γίνει το "κακό"(ένα παιδί συνειδητά κακό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί αλλά σε αυτή την ηλικία δεν είναι ο,τι καλύτερο),κι αφετέρου  συνειδητοποίησα οτι πρέπει να προσέχεις και να μην θεωρείς ταμπού το  θέμα συζήτησης για τις μεθόδους αντισύλληψης αλλιώς την παθαίνεις κι η κατάστηαση είναι μη αναστρέψιμη.Υπάρχουν δυό οδοί και διαλέγεις.

    Αλλά κατά τη γνώμη μου ο,τι κι αν διαλέξεις ίσως να μην έχει την καλύτερη εξέλιξη.

    Απλά πιστεύω οτι δεν έχουν πάρει στα σοβαρά τις σεξουαλικά μεταδιδόμενες ασθένειες,τον ερχομό ενός παιδιού και την σεξουαλική ζωή τους,που είναι φυσιολογικό να υπάρχει.

    Πάντως παίζει ρόλο κι η έλειψη σεξουαλικής παιδείας στα παιδιά απο μικρή ηλικία.Και για τους περισσότερους γονείς το να μιλούν για σεξ με τα παιδιά τους είναι κάτι όχι τόσο συνηθισμένο.


    freddieKrueger
    24.05.2008, 14:45

    Ρε παιδια πολυ σωστα ολα αυτα που λετε...Οντως ειναι ταμπου το προφυλακτικο απο πολλες μεριες!!!Ελπιζω βεβαια οτι εχουν αλλαξει πολλα πραγματ προς το καλυτερο σε σχεη με παλιοτερα...Θυμαμαι πριν πολλα χρονια-θα τανε 1998-που ειχα βρεθει με μια κοπελα σε ιδιαιτερες στιγμες...Οταν τα πραγμα προχωρησε παρακατω...εβγαλα απο το πορτοφολι μου το προφυλακτικο...Μολις το ειδε η κοπελια παρεξηγηθηκε και μου ειπε το εξης:Βλεπω ηρθες ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ με ΣΚΟΠΟ...Για ποια με περασες???Και ευτυχως εκεινη την ωρα μου ηρθε στο μυαλο να της πω οτι μοιραζανε καπου προφυλακτικα για μια διαφημιστικη καμπανια εναντια στο Aids....Ελπιζω τωρα ειδικα οι κοπελες του σαιτ να αντι,μετωπιζετε το θεμα πιο...ψυχραιμα και λογικα!!{#emotions_dlg.beer}


    Liza32
    24.05.2008, 16:51

    το προφυλακτικό είναι αναγκαίο, αλλά όχι και σίγουρο! δηλαδή τι γίνεται στην περίπτωση που σπάσει;Και μη μου πείτε ότι αυτά δεν συμβαίνουν!


    oulion
    24.05.2008, 19:18

    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι δε γίνεται σωστή ενημέρωση...Όταν το παιδί μπει στην εφηβεία,από μόνο του ψάχνει να μάθει για αυτά τα πράγματα...Άρα θα του δωθεί η ευκαιρία να μάθει ό,τι πρέπει...Δηλ,όλοι εμείς ήμασταν τυχεροί που τα μάθαμε;Πάντως, είναι ανωριμότητα να μη χρησιμοποιεί κανείς προφυλακτικό...για οποιοδήποτε λόγο!


    Brokenchord
    24.05.2008, 20:34

    Ναί θα τα μάθει θα μάθεί όμως τα σωστά! και αν ακόμα τα μάθει θα είναι σε θέση να τα εκτιμήσει!


    marylin
    24.05.2008, 21:18

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 24-05-2008 στις 19:18 έγραψε...

    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι δε γίνεται σωστή ενημέρωση...Όταν το παιδί μπει στην εφηβεία,από μόνο του ψάχνει να μάθει για αυτά τα πράγματα...Άρα θα του δωθεί η ευκαιρία να μάθει ό,τι πρέπει...Δηλ,όλοι εμείς ήμασταν τυχεροί που τα μάθαμε;Πάντως, είναι ανωριμότητα να μη χρησιμοποιεί κανείς προφυλακτικό...για οποιοδήποτε λόγο!

    Σωστά, συμφωνώ απόλυτα!

    Και πάντα διπλό για περισσότερη σιγουριά, σπάνε πολλές φορές ή έχουν πολύ μικρή κι αόρατη τρυπούλα δυστυχώς...


    holygrail
    24.05.2008, 21:25

    ασχετο... αλλα μηπως ξερετε που πουλανε προφυλακτικο με γευση φραουλα?


    PashalinaMakia
    24.05.2008, 21:38

    σχετικότατο!


    paperino
    24.05.2008, 23:09

    Παράθεση:

    Το μέλος holygrail στις 24-05-2008 στις 21:25 έγραψε...

    ασχετο... αλλα μηπως ξερετε που πουλανε προφυλακτικο με γευση φραουλα?



    Εγώ ξέρω που πουλάνε προφυλακτικό τροπικά φρούτα....