ελληνική μουσική
    818 online   ·  210.853 μέλη

    Μποϊκοτάζ στα ζυμαρικά

    GEORB
    26.05.2008, 20:59

    Σε μποϊκοτάζ στην αγορά των ζυμαρικών για μια εβδομάδα από 26.05.2008 έως και 31.05.2008 καλεί τους πολίτες το Ινστιτούτο Καταναλωτών (ΙΝΚΑ).

    Με συνθήματα «τα σιτηρά στο πιάτο μας και όχι στο ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου» και «όχι στα ζυμαρικά, θέλουμε τιμές διαβίωσης και όχι εξαθλίωσης» , το ΙΝΚΑ προτρέπει στους καταναλωτές να μην αγοράζουν ζυμαρικά έως τις 31 Μαΐου, καθώς έχουν ανατιμηθεί το τελευταίο διάστημα παράλογα.

    Το ΙΝΚΑ καλεί τους καταναλωτές να στηρίξουν τη πρωτοβουλία αυτή διεκδικώντας με τον τρόπο αυτό τελικές τιμές με βάσει το πραγματικό κόστος και όχι το πλασματικό.

    Συγκεκριμένα πάγια αιτήματα του ινστιτούτου είναι η μείωση του ποσοστού κέρδους από τις παραγωγικές τάξεις αλλά και η μείωση των τιμολογίων ΔΕΚΟ για τη τόνωση της αγοράς.

    Η καταναλωτική οργάνωση ΙΝΚΑ έχει αποφασίσει το επόμενα διάστημα να καλεί τους καταναλωτές σε κυλιόμενο μποϊκοτάζ για ομάδες προϊόντων στα οποία εντοπίζονται μεγάλες ανατιμήσεις στην αγορά.


    Jimi
    27.05.2008, 13:28

    Αναδημοσιεύω από το blog μου (βαριέμαι να ξαναγράφω τα ίδια και τα ίδια...):

    "Προς τι η απελπισία συνΈλληνες; Το ΙΝ.ΚΑ. είναι εδώ για μας και βρήκε τη λύση: Μποϊκοτάζ στα ζυμαρικά!

    Αυτό αγαπητοί λέγεται ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΕΥΘΥΝΩΝ. Το «μπαλάκι» που λέμε… Γιατί να λύσει η (εκάστοτε) κυβέρνηση το πρόβλημα; Τσουπ! Το μπαλάκι στον καταναλωτή. Αυτή είναι η λύση σε όλα. Το γιατρικό για όλες τις ασθένειες. Δια πάσαν νόσον και μ******ν. Κατάλαβες; So simple. Σου λένε απλά: μη φας. Μ-Η Φ-Α-Σ. Don’t eat ρε. Γιατί, τι να το κάνεις το αγγούρι από τη λαϊκή, βρε κακομοίρογλου; Δε σου φτάνει το άλλο το XXL που εισάγουν εις τα ενδότερα απάντων ημών οι «ηγέτες» (μη χ***ω) του τόπου; Ε;

    …Μπράβο σας, κύριοι του ΙΝ.ΚΑ. Καλά, ότι έχετε χάσει το τόπι εδώ και καιρό το καταλάβαμε. Αλλά τέτοια ηλιθιώδη πρόταση δεν την περίμενα. Γιατί να μη φάω μακαρόνια δηλαδή, τη στιγμή που είναι από τα φθηνότερα είδη διατροφής (σκεφτείτε πόσα δίνετε για ένα (1) πακέτο μακαρόνια και τρώει όλη η φαμίλια) – ασχέτως αν η αύξηση των τιμών στα ζυμαρικά ήταν πράγματι ανελέητη; Εγώ ποιον ακριβώς θα χτυπήσω ανελέητα; Ποιος θα κερδίσει και ποιος θα χάσει; Ας μην κοροϊδευόμαστε.

    Και άντε, ας κάνω το ψυχικό και ας πω ότι δεν τρώω ζυμαρικά. Δεν τρώω βεβαίως και ηλι-ορυκτ-έλαιο (= μπισκότα, μαργαρίνες, μαγιονέζες, πατατάκια, fast food, δημητριακά κλπ). Δεν τρώω ζαρζαβατικ-οπωροκηπευτικο-λαχανικά (πανάκριβα όλα και με φυτοφάρμακα). Δεν τρώω κρέας (δεν ξέρω αν είναι ελληνικό και μπορεί να είναι φορέας κάποιας νόσου τρελών αγελάδων ή ανισόρροπων ταράνδων ή δεν ξέρω κι εγώ τι, άσε που η συνεχής κρεατοφαγία δεν είναι και ό,τι καλύτερο). Τι άλλο να φάω δηλαδή; Το σ***ό μου;

    Όχι μάγκες. Δε θα κάνω απεργία πείνας εξαιτίας της δικής σας αεργίας. Ο καθένας να αναλάβει τις ευθύνες του. Και αυτό το θέμα, όσο κι αν θέλουν να με κάνουν να το πιστέψω, ΔΕΝ είναι δική μου ευθύνη.

    Υ.Γ.: Ας επισημάνω και το εξής αυτονόητο: ΔΕΝ είμαστε τελείως άμοιροι ευθυνών, αφού κάποιοι από εμάς προφανώς (συνεχίζουν να) ψηφίζουν εν μέσω νοητικής αεργίας. Λυπάμαι και εύχομαι σε όλους αυτούς / υμάς / ημάς περαστικά και ταχεία ανάρρωση."


    renabill
    28.05.2008, 11:50

    ΑΧ! τι να πω?Με κάλυψε ο φίλος μου......Αν υπήρχε σύστημα και πραγματική οργάνωση και βούληση δε θα φτάναν ου΄τε σκουπίδια στο πιάτο μας αλλά ούτε και οι τιμές θα ήταν τόσο επάνω.Δηλαδή σε άλλες χώρες μ τους διπλούς μισθούς γιατί τα είδη πρώτης νανάγκης είναι πολύ πιο φτηνά και μένει σταθερή η τιμή τους?


    StavmanR
    28.05.2008, 11:58

    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 28-05-2008 στις 11:50 έγραψε...

    ΑΧ! τι να πω?Με κάλυψε ο φίλος μου......Αν υπήρχε σύστημα και πραγματική οργάνωση και βούληση δε θα φτάναν ου΄τε σκουπίδια στο πιάτο μας αλλά ούτε και οι τιμές θα ήταν τόσο επάνω.Δηλαδή σε άλλες χώρες μ τους διπλούς μισθούς γιατί τα είδη πρώτης νανάγκης είναι πολύ πιο φτηνά και μένει σταθερή η τιμή τους?



     

    Οι άλλες χώρες είναι ...άλλες χώρες. Άκου και κάτι που έμαθα τις προάλλες: Εδώ είναι Ελλάδα!{#emotions_dlg.biggrin}. Ο Έλλην μεγάλωσε με το αίσθημα της υπεροχής, όταν έσφαζε τους εχθρούς "στο γόνα" (σύμφωνα με τη σύγχρονη μυθολογία που διδάσκεται κανείς ως Ιστορία της βασικής εκπαίδευσης). Δεν θα μπορέσουμε να αντέξουμε υπερδιπλάσιες τιμές από τους....Γερμανούς;;;; Ας γελάσω...{#emotions_dlg.blink}


    renabill
    28.05.2008, 12:13

    Μπορεί να έχεις δίκιο.Τα τραβάει ο οργανισμός μας.Αλλά φταίμε και μεις που τα ανεχόμαστε.


    Moonchild92
    30.05.2008, 10:22

    Κι εγώ πώς θα ζήσω χωρίς μακαρονάδες; {#emotions_dlg.biggrin}