ελληνική μουσική
    872 online   ·  210.853 μέλη
    lawrence-gr
    21.06.2008, 11:00

    Παράθεση:

    Το μέλος giannisliolios στις 29-05-2008 στις 13:04 έγραψε...

    ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΗ SAFFIRE PRO 10 I/O ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ MANUAL ΓΙΑ ΤΟ SAFFIRECONTROL ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-05-2008 13:08 ]



    τι θελειςακριβως φιλαρα?εχω την ιδια.αριστη καρτα


    noizreduction
    30.06.2008, 20:13

    Καταρχας, καλο ειναι να γραφουμε με μικρους χαρακτηρες, εστω και ατονα ( οπως και ο υποφαινομενος ), γιατι τα κεφαλαια θυμιζουν "φωνες" ;)

     

    Κατα δευτερον, μου κανει εντυπωση πως δεν υπηρχε μαζι με την καρτα και το manual της. Αν την πηρες μεταχειρισμενη και δεν ειχε μεσα το manual, απλως πας εδω και βρισκεις το manual σε pdf μορφη.

    Κατα τριτον, το sustain το οριζεις μεσα απο καποιο midi καναλι που γραφεις με το mouse ή μεσα απο καποιο midi keyboard που εχει πεταλακι sustain? Στην πρωτη περιπτωση, ισως να πρεπει να ενεργοποιησεις το Automation του καναλιου ( επιλεγοντας το R στο midi καναλι ), ενω στη δευτερη θα πρεπει να υπαρχει προβλημα στο sustain πεταλι ή στο midi keyboard και δεν στελνει σωστα την πληροφορια ( ή δεν την στελνει καθολου )


    noizreduction
    01.07.2008, 23:38

    Για το προβλημα σου η λυση ειναι απλη:

    Εφοσον εχεις ρυθμισει το Cubase να λαμβανει ολες τις εισοδους της καρτας ( πας στο Devices και μετα στο VST Connections. Επιλεγεις την καρτες INPUTS και βλεπεις ποιες εχεις ενεργοποιημενες. Εαν εχεις μονο τις πρωτες 2 και θελει να βαλεις και τις υπολοιπες, απλως επιλεγεις το "ADD BUS", μετα STEREO και εισαγεις το καναλι ), πρεπει να κανεις το εξης:

    Ανοιγεις το μονοφωνικο καναλι που θελεις να γραφει το μικροφωνο. Αριστερα στην οθονη σου θα εχει ενα κουτακι μαυρο που διπλα του θα γραφει "IN". Αυτο ειναι το μερος το οποιο πρεπει να αλλαξουμε. Εσυ πρεπει να πατησεις στο κουτακι, να δεις τις εισοδους και να επιλεξεις την εισοδο που ειναι το μικροφωνο. Πατα μετα το direct monitor ( το μικρο πορτοκαλι κουμπακι που εχει το σχημα ηχειου ) και κανονικα θα πρεπει να ακους το μικροφωνο.

    Καλο ειναι να διαβασεις και το manual του CUbase που θα το βρεις στο HELP μεσα στο προγραμμα