ελληνική μουσική
    699 online   ·  210.857 μέλη

    East West Virtual Instuments

    MusicMaker83
    02.06.2008, 14:12

    Ξέρει κανείς μαγαζί εδω στο ελλάντα που να έχει προιόντα της εν λόγω εταιρείας? Και αν υπάρχει κανα demo του symphonic choirs για να το δικιμάσουμε. Τα video στο You Tube τα έχω δει   {#emotions_dlg.happycrazy}


    Sokratis121974
    02.06.2008, 17:13

    Την εταιρια που ζητας στην Ελλαδα την αντιπροσωπευει η Ελινα.

    http://www.elina.gr/

    Μπορεις επισης να παρεις πληροφοριες απο το www.musicorama.gr.. Τα οποια παιδια ειναι εξαιρετικοι επαγγελματιες, και προπαντων στο χωρο των software και σε οτι εχει να κανει σε computing synthesis ειναι πλυ καλοι!!!

    Σωκρατης.


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 02-06-2008 17:14 ]


    geo321
    03.06.2008, 00:40

    Φιλε  MusicMaker83 ειναι πολυ καλη χορωδια! ισως η καλυτερη.

    η τιμη της ειναι 765 ευρω.

    και να και το demo που ζητας

    http://rapidshare.com/files/119643795/228051.rar

     


    MusicMaker83
    03.06.2008, 15:38

    Ευχαριστώ και τους 2 που απαντήσατε... Φίλε Geo είσαι σίγουρος για την τιμή της? Στο Musicstore την είδα 430 περίπου


    geo321
    03.06.2008, 15:43

    βασικα ηταν σε δολλαρια και οχι σε ευρω.ειναι 9 dvd αν δεν το ξερεις.


    geo321
    03.06.2008, 15:49

    υπαρχη και αυτη η ορχηστρα τις east west

    E W Q L Symphonic Orchestra Platinum Pro XP

    δεν ξερω αν την ξερεις?ειναι 18 dvd και αυτη πολυ καλη!!!!


    -----------------
    MY WEB: MUSIC.MY-GOO.NET

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : geo321 στις 03-06-2008 15:50 ]


    MusicMaker83
    03.06.2008, 18:20

    Με την ισοτιμια στο 1,58 περίπου τα ιδια λεφτά λέμε. Το ξέρω για τα 9 dvd. Αυτό με τα 18(!!) dvd φαντάζομαι είναι ολόκληρη η ορχήστρα,ε? Και Brass Δηλαδή


    geo321
    03.06.2008, 19:21

    Ειναι 6 dvd brass,2 dvd percussions,7dvd strings,3 dvd woodwinds.

    κανει 1200 δολλαρια.

    Να και τα demo τις ορχηστρας

    http://rapidshare.com/files/119818907/ewqlso_pro_xp_demos.rar

    για οτι αλλο θες ρωτα.
    -----------------
    MY WEB: MUSIC.MY-GOO.NET

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : geo321 στις 03-06-2008 19:25 ]


    Sokratis121974
    08.06.2008, 16:00

    Παιδια να σας πω κατι;

    Νομιζω οτι αυτο που συζηταμε εχει μια ταση υπερβολης!!!

    Αγαπητε φιλε MusicMaker83 κατανοω την επιθυμια σου να εχεις κατι κορυφαιο στο ειδος (οπως αυτο που ζητας) αλλα θα σου μιλησω σαν επαγγελματιας 18 χρονια στο χωρο (προγραματισμου Synth και Computer) στο χωρο της μουσικης παραγωγης....

    Αυτο που ζητας ειναι κατι οντως απο τα κορυφαια sample player στο θεμα παραγωγης οργανων ορχηστρας. Ομως δεν κατανοεις μαλλον κατι!!!Επειδη (παρομοια πραγματα) εχω δουλεψει, ειναι πολυ δυσκολο να μπορεις να εχεις (με την ανεση σου) σε ενα τραγουδι στο sequencer σου καμποσα απο αυτα τα οργανα χωρις να σου δημιουργησουν προβλημα!!!Και αυτο εγκειται στο γεγονος οτι επειδη ειναι τεραστιος ο ογκος που καταλαμβανουν στο δισκο εχεις ποτε διανοηθει πως δουλευουν;

    Αυτα του ειδους λοιπον τα οργανα λογω ακριβως του ογκου τους δουλευουν, και επιδη ειναι αδυνατον να φορτωθουν στην RAM του PC, δουλευουν απευθειας απο το δισκο, το λεγομενο disc streaming system..φανταστειται τωρα σε ενα πολυκαναλο κομματι (ως γνωστον και τα audio σε ενα sequencer δουλευουν και αυτα απ' ευθειας απο το δισκο), συν το γεγονος να παιζουν και καμποσα καναλια με το εν λογω προγραμμα!!!....Με λιγα λογια θα τρεχει ο δισκος και δεν θα φτανει!!!Τι να πρωτοπαιξει....Αναγκαστικα θα αρχισουν τα παρατραγουδα!!!!Γκλιτσ, Γκλατσ, δικοπες στον ηχο κοληματα, σφαλματα με αποτελεσμα ακομα και ολοκληρωτικη καταστροφη τραγουδιων!!!!.....σου το λεω σαν παθων....και για να δωσω ενα παραδειγμα αρκει να σκεφτειτε οτι ο κορυφαιος κινηματογραφικος συνθετης του Χολυγουντ Hans Zimmer, τρεχει ακρυβως γι' αυτο το λογο 25 υπολογιστες με το κορυφαιο Gigastudio 3 με την επισης κορυφαια VSL (Viena Symphonic Orchestra) δικτυομενους μεσω του (giga teleport) και ο καθε υπολογιστης παιζει ενα και μονο οργανο ορχηστρας!!!....ποιος λοιπον ειναι ο λογος;;;Μα ακριβως αυτο που σας αναφερω!!!

    Λοιπον γνωμη μου ειναι καλυτερα δωσε 400 ευρω και αγορασε το κορυφαιο sampler Kontakt 3 της Native instruments το οποιο ερχεται με 33!!Giga ποιοτικοτατους ηχους απο ολο το φασμα της μουσικης, συν οτι συμπεριλαμβανονται και 9 giga απο την VSL (που ανεφερα ποιο πριν) με εξαιρετικα ποιοτικα οργανα ορχηστρας (και αυτο εκ πειρας) απο τα οποια δεν λειπει τιποτα, και ειναι η ποιο ελαφρια εκδοση εχοντας ετσι την δυνατοτητα για πολυ περισοτερα οργανα σε ενα τραγουδι με τρομερη πιστοτητα παραγωγης και εκφραστικοτητας χωρις ποβληματα!!!

    Αυτη ειναι η αποψη μου!!!!....Ααα!!! εγω δουλευω με τρεις υπολογιστες δικτυομενους και σχεδον δεν εχω προβλημα!!!Ο ενας δουλευει το gigastudio 3 με τα οργανα της VSL κυριως και καποια ακουστικα οργανα!!!

    Αυτα!!


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 08-06-2008 16:06 ]


    MusicMaker83
    08.06.2008, 17:10

    Κάθε άποψη δεκτή, γιαυτό άλλωστε έκανα το post. Για να μορφωθούμε!!! {#emotions_dlg.yes} Απλά δεν είμαι μονος μου, είμαστε μια παρέα 4 ατόμων και έχουμε φτιάξει ενα χώρο δικό μας και συνεχώς τον αναβαθμίζουμε. Το ήξερα αυτό με τους 25 υπολογιστες και δεν σκοπευω να τον μιμηθώ {#emotions_dlg.blush} Απλά θέλω οτι πιο ποιοτικό που φυσικά να μη μου δημιουργει πρόβληματα. Αν ποτέ το κάνουμε επάγγελμα(λέμε και κανα αστείο) βλέπουμε.... {#emotions_dlg.rockon}


    geo321
    08.06.2008, 20:15
    Ως ενα σημειο εχεις δικιο σωκρατη,ομως επειδη δεν μπορουμε να εχουμε ολοι 25 υπολογιστες η εστω και 3, δεν παει να πει πως δεν μπορεις να δουλεψεις με ενα υπολογιστη αυτα τα προγραμματα και τα samples.εγω εχω γραψει τραγουδια με gigastudio και vsl με pentium3 και ram 512 και δεν ειχα προβλημα.(υπαρχουν τροποι να δουλεψεις) ας πουμε εγω οταν εγγρφα εφτιαχνα το midi και μετα το εκανα audio οποτε δεν ειχα ουτε προβλημα ram αλλα ουτε και δισκου και σιγα σιγα εφτιαχνα το τραγουδι.ναι δεν μπορεις να εχεις 24 καναλια την vsl και να κανεις playback, αλλα μπορεις να το κανεις με τον τροπο που ειπα. Εγω των καταλαβαιμω των musicmaker θελει να εχει τα καλυτερα οπως και εγω,τροποι υπαρχουν και αλλωστε με 40 γιγα τι samples ειναι αυτα οταν υπαρχει μονο 40 γιγα πιανο? Επισης επειδη και εγω εχω μιληση με πολλους και λενε διαφορα του τυπου πρεπει αν εχεις μια ορχηστρα να ειναι σε ενα σκληρο τα πιανα σε αλλο τα τυμπανα σε αλλο κ.λ.π. οντως ειναι σωστο αλλα αν θελω μια περιουσια μονο για σκληρους ε τοτε ας μην γραψω καθολου μουσικη. παντα υπαρχουν λυσεις!!!!! Με αυτο που λες ειναι σαν να λες οτι εγω μπορει να βρω μια κονσολα που κανει 60000 ευρω να την πουλανε μονο 10000 και επειδη δεν χωραει στο δωματιο μου να μην την παρω. με την εννοια πως ο musicmaker δεν λεει να παει να τα παρει αυθεντικα αυτα τα samples αλλα να τα βρει σπασμενα.(ετσι νομιζω) πιστευω να μην σας μπερδεψα.
    MusicMaker83
    08.06.2008, 20:57

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MusicMaker83 στις 08-06-2008 20:58 ]


    Sokratis121974
    09.06.2008, 00:33

    Βρε παιδια και εγω ειμαι της τασης της δικης σας!!!!

    Και εγω θελω οσο γινεται ποιοτικα οργανα (software) να εχω!!!!Και εγω τα εχω αγορασει ολα!!!

    Ομως εχω ζησει τις δυσκολιες!!! Το γεγονος οτι υπαρχουν λυσεις του τυπου που αναφερει ο φιλος geo321 σαφως και ειναι γνωστο! Ομως παιδια οταν κανεις μια δουλεια επαγγελματικα και οι πελατες οι ποιο πολλοι βιαζονται, τοτε δεν εχεις και πολλες πολυτελειες να κανεις ενα οργανο συνεχως export...Πρωσοπικα ολοκληρωνω το κομματι και τελος κανω ενα ενα οργανο export...Ενταξει αν καποιος εχει την υπομονη (ή οταν κανεις κατι για την παρτη σου χωρις να σε κυνηγαει κανενας) ενταξει....ναι νομιζω εχετε δικιο...Απλα βρε παιδια...ειπα να πω την εμπειρια μου και αν μπορει να βοηθησει...ενταξει!!!Αλλοστε δεν ειναι και λιγα τα χρηματα εεε;;;

    Τωρα......σαφως και δεν μπορουμε να εχουμε 25 υπολογιστες, ομως το ανεφερα σαν γεγονος οτι αυτες οι βιβλιοθηκες ηχων (παροτι ειναι απιθανες)....ζοριζουν.....ομως παιδια ενταξει!!!!Παω πασο.....Εχεται δικιο...οταν καποιος (απο οτι βλεπω ειστε και εσεις μερακληδες) κανει κατι με μερακι χωρις να ειναι αναγκαστικα και επαγγελματιας (αλλοστε πολλες φορες ο επαγγελματισμος σκοτωνει την τεχνη) τοτε...ναι...και μπραβο σας!!!!

    Καντε οτι γουσταρεται!!!!!!Μαζι σας!!!Ειλικρινα χαιρομαι να βλεπω ατομα (σαν εσας) να αγαπουν αυτο που κανουν και να προσπαθουν να το κανουν οσο μπορουν καλυτερα!!!!

    Καλες μουσικες λοιπον!!!!

     


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 09-06-2008 00:40 ]


    MusicMaker83
    09.06.2008, 18:04

    Καλά για να πω την αλήθεια ως ο λιγότερο σχετικός(ακόμα γράφω ορχηστρικά με το reason!!!!)και μη επαγγελματιας(κυρίως) software τύπου vienna είναι απληστία αλλα μ'αρέσει. Όταν μπαίνεις στο κόλπο σου γυαλίζουν όλα και πάντα σκεφτεσαι το τι θα μπορούσες να κάνεις με το αν θα έπερνες κάτι και δεν εκμεταλευεσαι σωστά τον υπάρχον εξοπλισμό σου. Εμείς οι αρχάριοι την πατάμε στην αρχή με το να τα θέλουμε όλα ΤΩΡΑ! Ευτυχώς το πέρασα το στάδιο με μικρές απώλειες...{#emotions_dlg.blush}


    Sokratis121974
    09.06.2008, 23:32

    Αγαπητε φιλε...Οταν υπαρχει το μερακι (που απο οτι βλεπω υπαρχει,  τοτε η εμπειρια φερνει τα υπολοιπα!!!

    Καλη τυχη


    geo321
    10.06.2008, 01:04
    Σωστος ο σωκρατης!!ετσι ειναι οταν εχεις μερακι ολα γινονται,σημερα γραφεις με το reason αυριο με το nuedo και με το gigastudio και παει λεγοντας.Αυτη ειναι η φυσιολογικη ροη,πρεπει να εξελισε σε και οχι να μενεις στασιμος.και πιστεψε με δεν εχει σχεση το αν εισαι επαγγελματιας η οχι σε αυτα.γιατι αν σκεφτεσαι ετσι δεν προκειται να εξελιχθεις ποτε!!!