ελληνική μουσική
    767 online   ·  210.857 μέλη

    Χρήση ενισχυτή ηλ. κιθάρας για αναπαραγωγή τραγουδιών από υπολογιστή

    kostas09
    20.06.2008, 15:32

    Γεια χαρά. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ενισχυτή Line 6 Spider III 75W και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να τον συνδέσω με το laptop μου για να παίζω τα τραγούδια που έχω μέσα. Θέλω να τον έχω δηλαδή και σαν ηχείο εκτός του να παίζω κιθάρα γιατί σκέφτομαι να κάνω ένα παρτάκι και το στερεοφωνικό μου έχει πάρει σύνταξη. Είναι εφικτό αυτό; Αν ναι θα χρειαστώ μήπως κάποια κάρτα ήχου και τι καλώδιο θα πρέπει να χρησιμοποιήσω για τη σύνδεση; Το laptop βγάζει μόνο έξοδο για ακουστικά και είσοδο για μικρόφωνο, ούτε οπτική έξοδο ή κάτι τέτοιο. Αν δεν γίνεται με τον συγκεκριμένο ενισχυτή, υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο που να μου δίνει αυτή τη δυνατότητα; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων


    noizreduction
    20.06.2008, 17:17

    Για να μην παρει "συνταξη" και ο ενισχυτης σου, καλυτερα να αποφυγεις τη σκεψη του να συνδεσεις το laptop με τον ενισχυτη.

    Απο τη στιγμη που μας ρωτας εαν υπαρχει καποιο αλλο μοντελο που να ικανοποιει τις απαιτησεις σου, σημαινει πως εχεις καποια χρηματα να δωσεις. Καλυτερα να τα δωσεις και να παρεις ενα νεο hi-fi, παρα να προκαλεσεις ζημια ( και πολλες φορες μη επιδιορθωσιμη ) σε ενα μηχανημα που εχει αλλο σκοπο τελειως


    kostas09
    20.06.2008, 21:12

    Ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά το πρόβλημα είναι ότι "πρέπει" να πάρω ενισχυτή και δυστυχώς μάλλον δεν θα μου περισσέψουν χρήματα για στερεοφωνικό. Μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάποιο καλό στερεοφωνικό γύρω στα 300€; Επίσης μπορώ να συνδέσω με κάποιο τρόπο το στερεοφωνικό με το laptop; Όπως καταλαβαίνεις το πρόβλημά μου είναι ότι η μισή μουσική μου βρίσκεται στο σκληρό και δεν την έχω ολόκληρη σε CD.


    lawrence-gr
    21.06.2008, 11:48

    Παράθεση:

    Το μέλος kostas09 στις 20-06-2008 στις 21:12 έγραψε...

    Ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά το πρόβλημα είναι ότι "πρέπει" να πάρω ενισχυτή και δυστυχώς μάλλον δεν θα μου περισσέψουν χρήματα για στερεοφωνικό. Μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάποιο καλό στερεοφωνικό γύρω στα 300€; Επίσης μπορώ να συνδέσω με κάποιο τρόπο το στερεοφωνικό με το laptop; Όπως καταλαβαίνεις το πρόβλημά μου είναι ότι η μισή μουσική μου βρίσκεται στο σκληρό και δεν την έχω ολόκληρη σε CD.



    ειναι απλο να συνδεσεις το οτι δηποτε με οτιδηποτε αρκει να εχεις τα καταλληλα καλωδιακαι φυσικα τα ιδια πρωτοκολα.μηνπας να μου συνδεσεις μινι τζακ με spdif..αν δεν τα εχεις δες τι βυσματα εχει το ενα και τι το αλλο ,πηγαινε σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα ειδη και, πες τους να σου φτιαξουν ενα.απο εκει και υστερα συμφωνω με τον noiz.το ενα μηχανημα ειναι για μια δουλεια το αλλο για αλλη και εσυ τα μπερδευεις λιγο.καταρχην δεν θα παρεις ακι την ποιοτητα του ηχου που θελεις απο τον ενισχυτη και θα τον ταλαιπωρησεις .κριμα δεν ειναι?...ακου τον noiz.


    -----------------
    πληκτρα αγγιζω και σ'αυτα γαυγιζω!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lawrence-gr στις 21-06-2008 11:50 ]


    kostas09
    21.06.2008, 13:54

    Εντάξει με πείσατε αλλά τι μου προτείνετε να κάνω για να παίζω δυνατά τη μουσική από το laptop;(αρκετά δυνατά για ένα μεγάλο πάρτι..)


    lawrence-gr
    21.06.2008, 14:11

    Παράθεση:

    Το μέλος kostas09 στις 21-06-2008 στις 13:54 έγραψε...

    Εντάξει με πείσατε αλλά τι μου προτείνετε να κάνω για να παίζω δυνατά τη μουσική από το laptop;(αρκετά δυνατά για ένα μεγάλο πάρτι..)



    δεν εχει σημασια το οτι θα παιξεις απο λαπτοπ για να παιζεις δυνατα.καλυτερα ,αφου ειναι για ενα παρτυ μονο,ρωτα τιμες και νοικιασε.εγω δεν ξερω απο τα μερη σου να προτεινω κατι.ρωτα τον noizreduction.αυτος μαλλον θα ξερει κατι


    noizreduction
    21.06.2008, 14:12

    Μεχρι ποσα χρηματα δινεις αποκλειστικα γι'αυτο;