ελληνική μουσική
    930 online   ·  210.853 μέλη
    akaz
    23.07.2008, 12:09

    Γεια σε όλους.

    Χρειάζομαι την βοήθεια σας σε ένα θέμα που μου προέκυψε.

    Αγόρασα μία Creative X-fi 5.1 Surround ( USB 2.0) μόνο για την χρήση του Line-In που έχει, έτσι ώστε να γράφω μία κιθάρα σε Laptop μέσω του Audacity.

    Το πρόβλημα είναι ότι όταν συνδέω την κιθάρα στο Line-In παίζω κάτι και έχει περίπου ½ sec. μέχρι να αναπαραχθεί από το Laptop. Όπως καταλαβαίνετε με μία τέτοια καθυστέρηση είναι αδύνατον να παί3ω και να γράψω κάτι . Από διάβασμα που έκανα και από όσα μπορώ να καταλάβω μάλλον πρόκειται για θέμα High Latency. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως είναι δυνατόν μια Onboard AC97 κάρτα του Laptop να μην παρουσιάζει θέμα με Latency και να το κάνει μια X-fi. To Laptop είναι Toshiba A200 με 2 Gb Ram και Windows XP Pro. SP3.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια μπορείτε να μου προσφέρετε.


    noizreduction
    24.07.2008, 23:38

    Καταρχας, η απορια σου ειναι φυσιολογικη. Πολλες φορες εχουμε την εντυπωση πως ακριβες καρτες ( ή τουλαχιστον ακριβοτερες απο αυτες που ειχαμε ) θα μας λυσουν πολλα προβληματα και θα ειναι ευκολες στη χρηση τους.

    Ομως, ειτε ειναι θεμα drivers, ειτε διαφορετικης φιλοσοφιας της καρτας, παντοτε καταληγουμε να μπερδευομαστε.

    Μια πιθανη λυση θα ηταν να κατεβασεις τους τελευταιους drivers της καρτας. Στις περισσοτερες περιπτωσεις αυτο λυνει το προβλημα. Στη συνεχεια, πηγαινε στο προγραμμα και ρυθμισε το latency της. Δυστυχως, δεν εχω το audacity και δεν ξερω τι πρεπει να ακολουθησεις για να το κανεις αυτο.

     

    Για να ρυθμισεις το latency παντως, πρεπει να μειωσεις το buffer time της καρτας. Εαν ειναι αρκετα χαμηλο, ειναι πιθανον να σου κανει μικρα "κλικ" τα οποια θα εξαφανισεις εαν ανεβασεις λιγακι το buffer. Εαν ειναι αρκετα υψηλο, τοτε το latency θα αυξηθει.

     

    Λυπαμαι που δεν μπορω να βοηθησω παραπανω, αλλα εχει περασει καιρος που επιασα μια creative στα χερια μου και δεν ξερω τις λειτουργειες του πυρηνα της. Συμβουλευσου και το manual του audacity για το πως θα μειωσεις το buffer.


    akaz
    25.07.2008, 08:29

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 24-07-2008 στις 23:38 έγραψε...

    Καταρχας, η απορια σου ειναι φυσιολογικη. Πολλες φορες εχουμε την εντυπωση πως ακριβες καρτες ( ή τουλαχιστον ακριβοτερες απο αυτες που ειχαμε ) θα μας λυσουν πολλα προβληματα και θα ειναι ευκολες στη χρηση τους.

    Ομως, ειτε ειναι θεμα drivers, ειτε διαφορετικης φιλοσοφιας της καρτας, παντοτε καταληγουμε να μπερδευομαστε.

    Μια πιθανη λυση θα ηταν να κατεβασεις τους τελευταιους drivers της καρτας. Στις περισσοτερες περιπτωσεις αυτο λυνει το προβλημα. Στη συνεχεια, πηγαινε στο προγραμμα και ρυθμισε το latency της. Δυστυχως, δεν εχω το audacity και δεν ξερω τι πρεπει να ακολουθησεις για να το κανεις αυτο.

     

    Για να ρυθμισεις το latency παντως, πρεπει να μειωσεις το buffer time της καρτας. Εαν ειναι αρκετα χαμηλο, ειναι πιθανον να σου κανει μικρα "κλικ" τα οποια θα εξαφανισεις εαν ανεβασεις λιγακι το buffer. Εαν ειναι αρκετα υψηλο, τοτε το latency θα αυξηθει.

     

    Λυπαμαι που δεν μπορω να βοηθησω παραπανω, αλλα εχει περασει καιρος που επιασα μια creative στα χερια μου και δεν ξερω τις λειτουργειες του πυρηνα της. Συμβουλευσου και το manual του audacity για το πως θα μειωσεις το buffer.



    Σε ευχαριστω για την απάντηση noiz. Το πρόβλημα το έλυσα κάπως διαφορετικά ,με τον τρόπο 'πονάει δάχτυλο-κόβω χέρι :) , αγόρασα μία M-Audio Firewire Solo και δεν έχω καθόλου Latency. Την Creative θα την ρατήσω για το playback γιατί έχει πολύ ωραίο ήχο σε αναπαραγωγη. Drivers για αυτή δεν έχει πιο νέους στο site της Creative απο αυτούς που υπάρχουν στο CD, και μετά απο άπειρες δοκιμές δεν βρήκα άκρη, οπότε και η M-Audio.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : akaz στις 27-07-2008 13:15 ]