ελληνική μουσική
    855 online   ·  210.851 μέλη
    GiorgosM
    07.08.2008, 21:10

    Θελω να ρωτησω αν γινεται έχοντας εγκατεστημένο το Komplete 5, καποιο DAW (Cubase/Pro Tools/Sonar κλπ) και ένα midi keyboard να παιξω τα οργανα του komplete


    Sokratis121974
    08.08.2008, 09:14

    Σαφως και γινεται....Αυτη ειναι η δουλεια τους αλλοστε.

    Ομως επειδη δεν διευκρινησες πως ακριβως θα τα χρησιμοποιησεις θα ηθελα να σου πω οτι αν θελεις για Live τοτε καλιστα μπορεις να αγορασεις, το Kore 2 ή να κατεβασεις ελευθερα απο το site της εταιριας το kore Player τα οποια κανουν απιστευτη δουλεια οσον αφορα την διαχειρηση Plug ins και Vst istruments.. http://www.native-instruments.com/index.php?id=kore2&ftu=7e7834ea2e098b5.

    ΥΣ. Εκανες πολυ καλη επιλογη που πηρες το Kolplete 5....

    Ειμαι και εγω κατοχος και ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος.


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 08-08-2008 09:15 ]


    GiorgosM
    09.08.2008, 10:18

    Να σε ρωτησω μόνο, χρειάζομαι μήπως και καρτα ήχου επαγγελματική που να εχει υποδοχή για midi keyboard και γενικά μουσικό όργανο ή μπορώ να συνδέσω το keyboard στη θύρα usb του υπολογιστή και είμαι οκ?  Πρεπει να σου πω οτι η κάρτα ηχου που εχω ειναι της μητρικής, άρα...

    Επισης δεν έχω ουτε ηχεια monitor, αλλα κατι 5.1 logitech.

    Βασικά το θελω για να πιαζω στο δωματιο μου π.χ αφου δεν έχω πιανο, να παιζω αυτο το οργανο μέσω του midi keyboard και του υπολογιστή και ο ηχος να βγαινει απο τα ηχεια του pc.

    Y.Γ Δεν έχω παρει ακομα το komplete γιατι περιμενω απαντησεις σε αυτο το thread αλλα απ'ότι φαίνεται αυτά που ρώτησα είναι εφικτά και μάλλον θα το αποκτήσω σύντομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GiorgosM στις 09-08-2008 10:20 ]


    Sokratis121974
    10.08.2008, 12:29

    Λοιπον. Θεωρητικα (και μονο) μπορεις να βαλεις ενα midi keyboard και να παιξεις με την ενσωματωμενη καρτα του υπολογιστη, ομως επειδη αυτες οι καρτες δεν ειναι φτιαγμενες, και δεν διαθετουν τους ειδικους Asio drivers θα παιζεις την νοτα και αυτη θα ακουγεται μεαρκετα μεγαλη καθυστερηση, δηλαδη.......ανεφυκτο!!!!!

    Υπαρχουν παρα πολλες λυσεις. Μια που θα σου προτεινα ειναι αυτη http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_22_2203&products_id=3783

    Εχει τα παντα επανω και ειναι πολυ καλη....υπαρχουν βεβαια και αλλες παρα πολλες λυσεις.

    Το Komplete παρτο με κλειστα ματια....σου το λεει ανθρωπος με 20χρονη πειρα.