ελληνική μουσική
    894 online   ·  210.855 μέλη
    kamelia8
    19.08.2008, 12:28

    Έγιναν θέμα συζητήσεων από την πρώτη στιγμή που εμφανίστηκαν στην ελληνική τηελόραση.

    Ποια είναι η άποψή σας;


    gioreta
    19.08.2008, 14:28

    Δίνει ευκαιρίες σε ατομα τα οποια δεν βρίσκουν αλλο τροπο να προωθηθουν...{#emotions_dlg.whistling}

    Εκμετάλλευση ολέέέ{#emotions_dlg.rockon}


    fireroc
    19.08.2008, 16:19

    εκπορνευουν την μουσικη και τις τεχνεςκαι γελοιοποιουν ηλιθιους και ανομαλους ανθρωπους! γιατι μονο κατι τετιοι  παιρνουν μερος!αλλα δεν ξερω πιος ειναι πιο ανομαλος αυτοι  που παιρνουν μερος? αυτοι που τους γελοιοποιουν ? η εμεις που σαν μοσχαρια τα βλεπουμε επειδη ειναι της μοδας? 


    BAGRATION
    19.08.2008, 18:27

    Της ανωμαλίας δηλαδή......

    Το θέμα είναι κατά πόσο αρέσει να διασκεδάζουμε κοιτώντας την τάχαμου δήθεν "ιδωτική" ζωή των ατόμων του παιχνιδιού. Τα ατομα αυτά φυσικά και έχουν δεχτεί να τους βιντεοσκοπούν.

    Εγώ πάντως αν παρακολουθούσα την ζωή ενός άλλου θα βαριόμουνα σε dt....

    Γιαυτό και οι εταιρίες παραγωγής φτίαχνουν τις καταστάσεις, τις κάνουν πιο ζόρικες και ιδιαίτερα ανταγωνιστικές  για να υπάρχουν τριβές, ρουφιανιά, ξεκατίνιασμα ενώ επιλέγουν τους παίχτες έτσι ώστε να συγκρούονται και να γίνεται το "ριάλιτι" πιο συναρπαστικό.

    Τελευταία άλλαξε η τροπή τους με το dream show κ.α.

    Τα "ριάλιτι" δεν είναι ούτε καν πραγματικά ριάλιτι, είναι εντελώς στημένα.

     


    freddieKrueger
    20.08.2008, 00:55

    Καταρχην για τι ειδους ραλιτι μιλαμε?Για μουσικα?Για τυπου 'μεγαλου αδελφου'?Ο,τι και να ειναι παντως ειναι φρικτος,σχεδον απανθρωπος ο τροπος με τον οποιο ειναι στημενα και λειτουργουν...Δεν θα μιλησω για εκμεταλλευση ανθρωπων που εχουν ονειρα μια και προκειται για ενηλικες που κανουν συνειδητα κατι κι εχουν-φανατζομαι-γνωση των συνεπειων των επιλογων τους...

    Συνεπως υπαρχει αυτο που λεμε 'το ενα χερι νιβει το αλλο και τα δυο το προσωπο'...Μονο που το ενα χερι ειναι δυσαναλογα μεγαλο και αδηφαγο(το σταρ συστεμ,η τηλεοραση,ο χωρος του θεαματος γενικοτερα)το αλλο ειναι μικρο και μοιαζει με πιονι(οι τυποι που επιζητουν τη δοξα και τη διακριση)και το προσωπο αντιπροσωπευει την κοινωνια μας...Αν τα δυο χερια που νιβουν το ενα το αλλο(ακριβεστερα που το μεγαλο καταβροχθιζει το μικρο,το οποιο για να επιβιωσει 'νιβει' μονοδρομα ουσιαστικα, 'γλυφει' αν προτιματε το μεγαλο νομιζοντας οτι αυτο θα ανταποδωσει και θα του χαρισει απλοχερα μια καριερα και οχι ενα λαρτζ φασκελο)ειναι 'λερωμενα' τοτε μαγκες και μαγκισσες μου,τα σκατα τα λουζομαστε κι εμεις η κονωνια-το ]προσωπο' της παρομοιωσης...

    Επομενως ειναι ενας φαυλος κυκλος που ολοι επικροτουμε με τησ ταση μας...Τ ομολογω πως κι εγω καθομουν κι εβλεπα καποια λαιβ του φειμ στορυ και μαλιστα διασκεδαζα κιολας...Το δε ντιμ σοου..γαμω τις φασεις αδελφε...Αλλα το κορυφαιο ειναι το Αμερικανικο ποπ ιντολ..το χε τε παρακολουθησει?Σκατα στα μουτρα μας λοιπον...Ειδικα για τα μουσικα ριαλιτι...Η πληρης εκπορνευση της τεχνης οπως εγραψε καποιος φιλος πιο πανω και ο δημοσιος εξευτελισμος της  μουσικης γενικοτερα...που ντυνεται με το μανδυα της 'ιντριγκας' της κατινιας και του 'λαικισμου' στ χειροτερη του μορφη...


    rompa
    20.08.2008, 13:48

    Στην αρχή - ως κάτι πρωτόγνωρο και διαφορετικό - προσέλκυσαν το ενδιαφέρον μου όπως και σε πολύ κόσμο . Τα τελευταία χρόνια νομίζω ότι έχουν αρχίσει και κουράζουν. Όπως αναφέρθηκε, κάθω άλλο παρά reality είναι . Το μοντάζ που γίνεται και οι αάκες που επιλέγονται δεν είναι ενδεικτικές απαραίτητα και τις περισσότερες φορές είναι και καθαρά σκηνοθετημένα . Αλίμονο στους συμμετέχοντες που τσαλακώνεται η αξιοπρέπειά τους .

     


    F_ANGEL
    20.08.2008, 20:03

    Η αλήθεια να λέγεται..Οι περισσότεροι δεν τα βλέπουν με καλό μάτι..Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλούν..


    emmanuella
    20.08.2008, 21:14

    Σήμερα που περνούσα από το διάδρομο του σπιτιού μου .. άκουσα από την τηλεόραση κάποια να κλαίει ...

    Πλησίασα και έλεγε στις ειδήσεις ότι κάποια στο ξένο ριάλιτι την ώρα του ριάλιτι της μιλούσε κάποιος στο τηλέφωνο και την πληροφόρησε ότι η ίδια η διαγωνιζόμενη πασχει από την ασθένια του καρκίνου ...

    Δηλαδή εγώ πρέπει να πιστέψω ότι την ώρα που ήταν στον αέρα έπρεπε ο άλλος να της πει τέτοια είδηση. Δεν μπόρούσε να πει ότι είναι πολυ΄σοβαρό και πρέπει να της μιλήσω προσωπικά ?

    Και εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότ τα ριάλιτι είναι φουλ στο στήσιμο ...

    Αυτό έγινε μόνο για φήμη. Να την λυπηθούμε και να την ψηφίσουμε ...


    PashalinaMakia
    20.08.2008, 21:17

    Παράθεση:

    Το μέλος F_ANGEL στις 20-08-2008 στις 20:03 έγραψε...

    Η αλήθεια να λέγεται..Οι περισσότεροι δεν τα βλέπουν με καλό μάτι..Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλούν..



     

    Γι'αυτό σε πάω.Επειδή κάνεις την ποιοτική διαφορά!


    F_ANGEL
    21.08.2008, 14:04

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 20-08-2008 στις 21:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος F_ANGEL στις 20-08-2008 στις 20:03 έγραψε...

    Η αλήθεια να λέγεται..Οι περισσότεροι δεν τα βλέπουν με καλό μάτι..Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλούν..



     

    Γι'αυτό σε πάω.Επειδή κάνεις την ποιοτική διαφορά!



    Ε κοίτα εντελώς φιλικά θα σου το πω αυτό τώρα..Σ'αυτό το κόσμο πρέπει να υπάρχουν και οι λιγότερο ποιοτικοί και κουλτουριάριδες για να σπάζουν το κατεστημένο του μεγαλοπιάσματος..


    freddieKrueger
    21.08.2008, 17:01

    Παράθεση:

    Το μέλος F_ANGEL στις 20-08-2008 στις 20:03 έγραψε...

    Η αλήθεια να λέγεται..Οι περισσότεροι δεν τα βλέπουν με καλό μάτι..Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλούν..



    Το ζητουμενο δεν ειναι αν σε ενοχλουν η οχι....Αυτο ειναι τουλαχιστον αυτονοητο με την εννοια του 'στενα καθοριζομενου' ατομικου συμφεροντος...Απο τη στιγμη που αυτο δε θιγεται ειναι ολα μελι γαλα...Το θεμα ομως καλο θα ηταν να το κρινεις απο μια πιο σφαιρικη αποψη περαν του απλου παθητικου τηλεθεατη...

    Η τηλεοραση μονο την αληθεια δεν προβαλλει..ακομη κι εκει που υποτιθεται οτι επρεπε να προβαλλεται και να φωτιζεται(βλ δελτια ειδησεων,η εκπομπες τυπου Νικολουλη),το ολο ενδιαφερον εστιαζεται γυρω απο αποσπασματα αληθινων γεγονοτων που ειναι ετσι συνυφασμενα μεταξυ τους ωστε ναεξυπηρετουνατα κυριο λογο τον εντυπωσιασμο(ειτε θετικο ειτε αρντητικο)της κοινης γνωμης και κατα δευτερο της πραγματικη πληροφορηση...

    Κατι παρομοιο συμβαινει και στα ριαλιτι σοου:Ο κυριος στοχος ειναι τα νουμερα στην AGB και η ψηλη τηλεθεαση...και σιγουρα οχι το να βοηθησουν καποια παιδια-νεους καλλιτεχνες να κανουν καριερα...Ακομη κι αν βγαλουν μια δυο δισκογραφικες δουλειες καποιοι απο τους τελευταιους,το τιμημα που θα πληρωσουν θα ειναι δυσαναλογα βαρυ...Ταπεινη μου γνωμη ειναι πως εκεινοι που τελικα εκαναν καριερα θα την εκαναν σιγουρα και με αλλο τροπο εκτος απο την προβολη τους μεσα απο τα φειμ στορυ...Ασε που εγω το σκεφτομαι και πο την αλλη οπτικη γωνια:Γιατι ρε μαγκα να αγορασω το Cd σου?Η γιατι να παω στα μπουζουκια(που γενικα σπανια παω)να δω το 'νουμερο' σου?Επειδη μου προισπαθησες να επιβαλλεις τη φατσα σου μεσω των ριαλιτι?Και μονο το οτι εχουμε 'θεοποιησει' τη Μαρω Λυτρα,το Θανο Πετρελη η το Βαγγελη Οικονομοπουλο δειχνει σε τι σκατα κολυμπαμε...Πανε οι εποχες που εβγαιναν Μανωληδες Αγγελοπουλοι,Στελιοι Καζατζιδηδες και Μαρινελες...


    PashalinaMakia
    22.08.2008, 10:26

    Παράθεση:

    Το μέλος F_ANGEL στις 21-08-2008 στις 14:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 20-08-2008 στις 21:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος F_ANGEL στις 20-08-2008 στις 20:03 έγραψε...

    Η αλήθεια να λέγεται..Οι περισσότεροι δεν τα βλέπουν με καλό μάτι..Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλούν..



     

    Γι'αυτό σε πάω.Επειδή κάνεις την ποιοτική διαφορά!



    Ε κοίτα εντελώς φιλικά θα σου το πω αυτό τώρα..Σ'αυτό το κόσμο πρέπει να υπάρχουν και οι λιγότερο ποιοτικοί και κουλτουριάριδες για να σπάζουν το κατεστημένο του μεγαλοπιάσματος..



    Αιντέέέ΄...Δεν το είπα ειρωνικά ρε Άντρη!


    StavmanR
    27.03.2009, 09:36

    Το χαρακτηριστικό της εποχής μας είναι η λάθος-παραπλανητική χρήση ορολογίας. Τα shows αυτά είναι μάλλον SURREALITY SHOWS παρά REALITY, μιας και βασίζονται στη φαντασιακή on camera ζωή κι όχι στην πραγματική. Όπως ακριβώς τα ειδησεογραφικά δελτία των ημερών μας είναι στην πραγματικότητα συνειδησεογραφικά δελτία, μιας και περισσότερο κατευθύνουν συνειδήσεις, παρά  περιγράφουν καταστάσεις...


    alex4you
    25.04.2009, 12:29

    βλακείες τα περισσότερα αν όχι όλα!!!Από εκεί και πέρα αν αρέσουν στο κόσμο εμένα μου φτάνει και μου περισεύει.Έχει πέσει πολύ παραμύθι αλλά μόνο έτσι χτυπάνε νούμερα αν αυτά είναι reality εγώ είμαι ο πάπας της ρώμης!!!!!!!!!!Δεν με ενοχλεί δημοκρατία έχουμε ας πάει ο καθένας να ξεφτιλιστεί ελεύθερα!!!!!!!!!!!