ελληνική μουσική
    432 online   ·  210.874 μέλη

    Η ατιμη η jaguar ειναι πολυ ομορφη

    Badie
    20.08.2008, 03:45

    Γεια σε ολους γραφω για πρωτη φορα.λοιπον στο θεμα μας, εχω μια fender stratocaster μεξικανικη ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο αυτη αλλα θα ηθελα να παρω μια jaguar ή mustαng. H ερωτηση ειναι αν θα εχουν ουσιαστικη διαφορα στον ηχο ή οχι γιατι για να παρεις μια αμερικανικη jaguar θελει πολλα λεφτα(τουλαχιστον για την τσεπη μου).Και επισης αν η γιαπονεζικη jaguar μετραει καθολου(σε σχεση προφανως με την μεξικανικη strat που εχω)?


    odis13
    20.08.2008, 14:07

    Λοιπόν, οι Jaguar έχουν πολύ διαφορετικό ήχο απο τις strat, οπότε δε θα πάρεις κάτι ίδιο με αυτό που έχεις.

    Καταρχάς πρόκειται για πολύ ιδιαίτερες και ιδιότροπες κιθάρες.Ειναι ιδιαίτερα δύσκολες στο set up τους, μη πω οι πιο δύσκολες.Αν όμως τις μάθεις θα σε ανταμείψουν με ένα ιδιαίτερο καταπληκτικό ήχο.Αυτο για να μη τρομάξεις στην πρώτη επαφή.

    Λοιπόν πριν απο λίγο καιρό κυκλοφόρησαν και μεξικάνικες jaguar (δες τη συζήτηση στο 1ο link παρακάτω).Φαίνονται καλές αλλά ακριβές αν σκεφτεις ότι με λίγα λεφτά παραπάνω παίρνεις αμερικάνα απο το eBAY.

    Oi Japan jaguar δε λένε και τόσο λόγω κατώτερου hardware.Επίσης οι μαγνήτες τους δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση ηχητικά με αυτους της Αμερικάνας (νομίζω είναι κανονικοι strat μαγνήτες, οτι να ναι)

    Γενικά για jaguar η καλύτερη λύση είναι η αμερικάνικη, αν και κοστίζει.Ειναι η μόνη που είναι 100% σωστή (οι μεξικάνικες και οι γιαπονέζικες διαφέρουν λιγάκι στο σώμα καθώς τα αυθεντικά cnc router guides για την κοπή του σώματος χρησιμοποιούνται μόνο στην παραγωγή των american).Επίσης η αμερικάνικη έχει μαζί την πολύ χλιδάτη θήκη της,βγαίνει σε πολύ ωραιότερα χρώματα απο την μεξικάνικη και έχει και πολύ μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία.

     

    Μια ακόμα λύση είναι η κατασκευη custom οργάνου απο parts, που είναι αρκετά κουραστικη, χρονοβόρα και ακριβούτικη διαδικασία (θα σου κοστίσει περίπου όσο η αμερικάνα), δε θα έχεις μεταπωλητική αξία, αλλα θα είναι ακριβώς στα μέτρα σου όπως τη θες.Αυτή η λύση προτείνεται αν ξέρεις ακριβώς τι θες.Δες το δευτερο λινκ, ενα παιδι έκανε μια jazzmaster, μπορεις να πάρεις μια ιδέα.

     

    Επειδή δεν έχω τρομερά μεγάλη επαφή με jaguar, προσπάθησα να σου δώσω όσο πιο εγκυρες πληροφορίες μποω, απο ότι έχω ακούσει για αυτά τα όργανα.Επαναλαμβάνω επειδή είναι πολύ ιδιαίτερα, προσπάθησε να δοκιμάσεις κάποια.

    Α και οι jaguar με τους διπλους και τη stopbar γέφυρα ηχητικά δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με jaguar.Αν θεσ ήχο jaguar δε σου κάνουν.Αν θες κάτι πολύ διαφορετικό απο τη στρατ σου και σου αρέσει το σχήμα ίσως αξίζει να ρίξεις μια ματια στη μεξικάνικη HH (πάντως jaguar μόνο στο όνομα θα είναι, αν αυτό είναι καλό ή κακό εσύ αποφασίζεις)

    http://www.noiz.gr/index.php?topic=157696.0

    http://www.noiz.gr/index.php?topic=157220.0


    Badie
    20.08.2008, 15:11

    Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες με βοηθησαν να ξεκαθαρισω κανα δυο πραγματα,αλλα οπως ειπες και εσυ το καλυτερο θα ηταν να τις δοκιμασω.Θα αρχισω μαλλον βαζοντας κανενα φραγκο στην ακρη μιας και δεν εχω και τοσο γερο κομποδεμα αυτη τη στιγμη.....