ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Καταστροφή του πλανήτη μας το 2012?

    vaggelissallonika
    22.08.2008, 01:28

    Ακούστηκε πως το 2012 ο πλανήτης γη θα καταστραφεί από έναν αστεροειδή (πλανήτη) μήκους 1 χιλιόμετρο που θα πέσει επάνω στη γη με τεράστια ταχύτητα,αληθεύει????{#emotions_dlg.crying}


    Moonchild92
    22.08.2008, 01:54

    Κοίτα, αμφιβάλλω ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να ισχύει. Χωρίς να το έχω ψάξει καθόλου, σου λέω ότι από πολύ παλιότερα ακούγονταν διάφορες ημερομηνίες για την καταστροφή του κόσμου από αστεροειδή, μετεωρίτη ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο..... Το σίγουρο είναι ότι αν υπήρχε πιθανότητα να γίνει κάτι τέτοιο, όπωσδήποτε θα υπήρχε χρόνος να προετοιμαστούμε.... So, don't worry about it!

     

    Τώρα που έριξα μια ματιά, παραθέτω αυτά για τους αστεροειδείς:

    Η ατμόσφαιρα της Γης μπορεί να μας προστατεύσει από την εισβολή ιπτάμενων αντικειμένων με διάμετρο μέχρι 50 μέτρων. Μικροί, άλλωστε, αστεροειδείς και κομήτες με διάμετρο 10 μ. εκρήγνυνται στα ανώτερα στρώματα της ατμόσφαιρας μία φορά κάθε 4 με 6 εβδομάδες. Οι μεγαλύτεροι, ωστόσο, ιπτάμενοι εισβολείς που διασχίζουν την τροχιά της Γης, δεν είναι και λίγοι: 500.000 έχουν διάμετρο 50-100 μέτρων, ενώ άλλοι 200.000 πάνω από 100 μέτρα, εκ των οποίων οι 500-1.000 έχουν μέγεθος πάνω από ένα χιλιόμετρο!

    Την ίδια στιγμή η στατιστική υποστηρίζει πως αστεροειδείς μεγέθους 100-1.000 μέτρων συγκρούονται με τη Γη μία φορά κάθε 250.000 χρόνια. Τα ιπτάμενα αντικείμενα που είναι μεγαλύτερα από ένα χιλιόμετρο «μπλέκουν» την τροχιά τους με αυτήν της Γης μία ή δύο φορές κάθε 1.000.000 χρόνια, ενώ συγκρούσεις αστεροειδών με μέγεθος 15 χλμ. αναμένονται μία φορά κάθε 100.000.000 χρόνια.

    (Πηγή:www.inout.gr)


    Peace18
    22.08.2008, 01:56

    Επίσης ακούστηκε ότι εκείνη τη μέρα στο Μέχικο θα διοργανωθεί ο μεγαλύτερο πάρτυ όλως των εποχών....

    Και όοοοοοοοοοοολα αυτά που ακούστηκαν τα είχαν πει οι Μάγιας αιώνες πριν! Με διαφορετική αίσθηση και μέτρηση του χρόνου! Έτσι λοιπόν... το 2012 κατά της τότε μέτρηση μπορεί να έχει περάσει χρόνια τώρα ή μπορεί να αργήσει κατα πολύ!

    Υ.Γ1: Να θυμήσω πως και ο Νοστράδαμος είχε πει για την αρχή της χιλιετίας μας (2000) αλλά δεν έχω δει μετεωρήτη προσωπικά!!!

    ΥΓ2: Το 2010 θα μας κόψουν το τσιγάρο και το 2012 τη ζωή; Δεν νομίζεις πως παραπάει; Ένα ένα, σιγά σιγά!!!....Innocent


    vaggelissallonika
    22.08.2008, 02:04

     ουφφφφ ησύχασα λίγο τνχ πλ πλ Moonchild92. Nai  nai μπράβο pleace 18,από την φυλή μάγιας το έμαθα,βασικά μου το είπε ενας φίλος μας φυσικός....σύμφωνα με το ημερολόγιο τους  θα γίνουν αυτά.....Μακάρι να μην γίνει ποτέ, αλλα θα μ πεις, έτσι πως καταστρέφουμε εμείς τον πλανήτη....αχ.....


    PAPAZOGLOUFAN
    22.08.2008, 06:37

    mpla mpla mpla mpla...........


    kamelia8
    22.08.2008, 12:49

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 22-08-2008 στις 01:54 έγραψε...

    Κοίτα, αμφιβάλλω ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να ισχύει. Χωρίς να το έχω ψάξει καθόλου, σου λέω ότι από πολύ παλιότερα ακούγονταν διάφορες ημερομηνίες για την καταστροφή του κόσμου από αστεροειδή, μετεωρίτη ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο..... Το σίγουρο είναι ότι αν υπήρχε πιθανότητα να γίνει κάτι τέτοιο, όπωσδήποτε θα υπήρχε χρόνος να προετοιμαστούμε.... So, don't worry about it!


     

    Αυτό ακριβώς θα έλεγα, Βαγγέλη...

    Μας έχουν φάει τ' αυτιά! Σήμερα θα καταστραφούμε, αύριο θα καταστραφούμε, μεθαύριο θα πέσει μετεωρίτης, την άλλη βδομάδα θα πέσει ο Άρης πάνω στη Γη...

    {#emotions_dlg.yawn} Ούτε που τα προσέχω πια.....


    CROSS
    22.08.2008, 12:58

    {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}Όλα αυτά είναι παραμύθια.Μην τα πιστεύετε!{#emotions_dlg.lol}


    -----------------
    http://encoremusiceducation.blogspot.com/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 22-08-2008 12:59 ]


    seras
    22.08.2008, 13:03

    Άμα μάθετε ότι ισχύει πείτε ρε παιδιά..μην σταματήσω την αναβολή απο το στρατό και πάω τσάμπα :p


    Aiolos_m
    22.08.2008, 13:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 22-08-2008 στις 01:56 έγραψε...
    ΥΓ2: Το 2010 θα μας κόψουν το τσιγάρο και το 2012 τη ζωή; Δεν νομίζεις πως παραπάει; Ένα ένα, σιγά σιγά!!!....Innocent

    Cool


    Peace18
    22.08.2008, 13:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 22-08-2008 στις 13:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 22-08-2008 στις 01:56 έγραψε...
    ΥΓ2: Το 2010 θα μας κόψουν το τσιγάρο και το 2012 τη ζωή; Δεν νομίζεις πως παραπάει; Ένα ένα, σιγά σιγά!!!....Innocent

    Cool

    {#emotions_dlg.whistling}


    Hastaroth
    22.08.2008, 13:48

    Κι'όλο περιμένω νά'ρθη καταστροφή

    Σεισμοί μεγάλοι,λιμοί,καταποντισμοί

    Μετεωρίτες να πέσουν πολλοί

    καί μήν τον είδατε τον Παναή

    Μούρη να σκάση

    νά κάνη θραύση

    τού τέλους η αρχή....


    -----------------
    ΝΑΙ στό ΟΧΙ καί ΟΧΙ στό ΝΑΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 22-08-2008 13:50 ]


    BAGRATION
    22.08.2008, 15:19

    ΑΥΤΟΝΟΜΑ ΚΑΤΑΦΥΓΙΑ ΣΕ ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ

    • 150 μέτρα κάτω από την επιφάνεια της γης
    • Θωρακισμένο σκυρόδερμα
    • Μπαταρίες διάρκειας 300 ετών
    • Αυτοτροφοδοτούμενη παροχή οξυγόνου,
    • Ανετοι χώροι,πληρης εξοπλισμός home cinema
    • Ποικιλία ερωτικών DVD

    ΣΩΣΤΕ ΤΟ ΤΟΜΑΡΙ ΣΑΣ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ

    ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΤΕ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ

     


    niceday1808
    22.08.2008, 18:35

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 22-08-2008 στις 15:19 έγραψε...

    ΑΥΤΟΝΟΜΑ ΚΑΤΑΦΥΓΙΑ ΣΕ ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ

    • 150 μέτρα κάτω από την επιφάνεια της γης
    • Θωρακισμένο σκυρόδερμα
    • Μπαταρίες διάρκειας 300 ετών
    • Αυτοτροφοδοτούμενη παροχή οξυγόνου,
    • Ανετοι χώροι,πληρης εξοπλισμός home cinema
    • Ποικιλία ερωτικών DVD

    ΣΩΣΤΕ ΤΟ ΤΟΜΑΡΙ ΣΑΣ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ

    ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΤΕ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ

     



    Θα ήθελα να μου κλείσετε ένα αν υπάρχει ακόμη... στην Κάτω Λούτσα κατά προτίμηση.Ά και να βλέπει και θάλασσα (αν γίνεται βέβαια).Παρακαλώ όμως όπως με ενημερώσετε και για την τιμή.

    Υ.Σ. Στα ερωτικά DVD συμπεριλαμβάνονται και ντοκιματερ για την αναπαραγωγή των ζώων?


    uNick
    22.08.2008, 21:38

    Οι Μάγιας έχουν αφήσει πίσω πολλά πράγματα, μεταξύ των οποίων και ένα "ημερολόγιο",
    κατά το οποίο την 21 Δεκεμβρίου 2012 θα καταστραφεί ο κόσμος...

     

    Αν κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά να μάθει κάποια πράγματα παραπάνω,
    ας κάνει μια αναζήτηση στο YouTube με λέξεις-κλειδιά:

    g r a h a m  h a n c o c k  2 0 1 2

     


    noizreduction
    22.08.2008, 22:12

    Το προβλημα ειναι πως εκει τελειωνει ουσιαστικα το ημερολογιο των Μαγιας, με τον τελευταιο κυκλο του Ηλιου που ειχαν προβλεψει.

    Μηπως σκεφτηκε κανεις, πως οι Μαγιας δεν προχωρησαν παρακατω στη μελετη των ημερολογιων τους, γιατι η αντιστοιχη "υπηρεσια" της εποχης δεν ειχε λογο να παει τοσο μακρια; Ειναι σαν να κανεις μια στατιστικη αναλυση ολων των Χριστουγεννων μεχρι το...απειρο..Δεν υπαρχει λογος προφανως.

     

    Απο εκει και περα, οι Μαγιας ηταν ενας λαος καθαρα αγροτικος ( αν και εξαφανισμενος ) και με αυτη την προϋποθεση, πρεπει να δουμε και τα στοιχεια που λαμβανουμε απο τις μελετες των αρχαιολογων ( και οχι του Εριχ Φον Νταινικεν, που καποτε θεωρουσα ευαγγελια τα βιβλια του ). Μπορει ο κυκλος των Ηλιων των Μαγιας να ειχε διαφορετικη σημασια και να αφορουσε περισσοτερο τη γεωργικη παραγωγη, παρα τη ζωη σαν εννοια και συνολο!


    musicathy
    22.08.2008, 23:01

    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 22-08-2008 στις 21:38 έγραψε...

    Οι Μάγιας έχουν αφήσει πίσω πολλά πράγματα, μεταξύ των οποίων και ένα "ημερολόγιο",
    κατά το οποίο την 21 Δεκεμβρίου 2012 θα καταστραφεί ο κόσμος...

     

    Αν κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά να μάθει κάποια πράγματα παραπάνω,
    ας κάνει μια αναζήτηση στο YouTube με λέξεις-κλειδιά:

    g r a h a m  h a n c o c k  2 0 1 2

     



     

    Με τρόμαξες!

    Πραγματικά πιστεύω πως κάπως πιο εντυπωσιακά θα χαθεί ο κόσμος...Δεν θα μας πάρει ο διάολος από ένα μετεωρίτη


    mnk
    23.08.2008, 07:09

    Παράθεση:

    Το μέλος vaggelissallonika στις 22-08-2008 στις 01:28 έγραψε...

    αληθεύει????{#emotions_dlg.crying}

     

    Επειδή ξεκάθαρα ρωτάς...... Ξεκάθαρα θα σου απαντήσω :

    {#emotions_dlg.happycrazy} ΝΑΙ !!! {#emotions_dlg.happycrazy}


    SOS tip: Μην ακούς τι λένε οι άλλοι, μόνο εγώ έχω τις πληροφορίες τις σίγουρες.

    Πυθία Smile

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 23-08-2008 07:20 ]


    noizreduction
    23.08.2008, 09:22

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 23-08-2008 στις 07:09 έγραψε...

     

    SOS tip: Μην ακούς τι λένε οι άλλοι, μόνο εγώ έχω τις πληροφορίες τις σίγουρες.

    Πυθία Smile

     

     

    Πιασε τωρα και λιγο (μαυρο)Δαφνη ( χικ ) απο την καλη ( χικ ) {#emotions_dlg.blink}


    mnk
    23.08.2008, 11:00

    Δεν κατάλαβα, τι να πιάσω; ΜαύροήΔάφνη;  {#emotions_dlg.eek} {#emotions_dlg.tt2}

    ΧΙΚ ! {#emotions_dlg.beer}


    StavmanR
    23.08.2008, 13:55

    Παράθεση:

    Το μέλος vaggelissallonika στις 22-08-2008 στις 01:28 έγραψε...

    Ακούστηκε πως το 2012 ο πλανήτης γη θα καταστραφεί από έναν αστεροειδή (πλανήτη) μήκους 1 χιλιόμετρο που θα πέσει επάνω στη γη με τεράστια ταχύτητα,αληθεύει????{#emotions_dlg.crying}



     

    Το πιο πιθανό είναι πώς άν ποτέ αλήθευε μία τέτοια θεωρία, θα σπέυδαμε ως ανθρώπινο είδος να καταστρέψουμε τον πλανήτη την 31η Δεκεμβρίου 2011, ώστε να δικαιολογήσουμε τη ματαιόδοξη φύση μας που θέλει να επιβαλλόμαστε στο περιβάλλον μας. Έτσι, η καταστροφή θα επέρχονταν ως επιλογή (με ειπστημονικοφιλοσοφικές/ιδεολογικές μάσκες) και όχι ως αδυναμία ή τύχη.

     

    Προς το παρόν, δεν υπάρχει λόγος να σκεφτόμαστε κάτι τέτοιο, το οποίο μπορεί να προκαλέσει άνευ λόγου πανικό (μιας και αδυνατούμε προς το παρόν να αντιμετωπίσουμε ένα τέτοιο σενάριο). Αν είναι να έλθει, καλώς να έλθει...έχουμε με άλλα πράγματα να ασχοληθούμε.