ελληνική μουσική
    855 online   ·  210.853 μέλη

    Θα τσεκάρετε το καινούριο μου κομμάτι?

    deathminor88
    31.08.2008, 17:28

    Στο

    http://www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    βρίσκεται το νέο μου κομμάτι με τίτλο "Pulsar"___

    Θα μου πείτε αν σας άρεσε ή όχι, τι νομίζεται ότι πρέπει να βελτιώσω και όποια άλλη συμβουλή θέλετε?


    spload
    31.08.2008, 17:50

    Κοιτα εγω ειμαι πιο πολυ στο μεταλ-ροκ αλλα αντικειμενικα αρκετα καλο τo mixακι σου. Το μονο που πιστευω οτι χρειαζεται ειναι να το κανεις λιγο πιο beatατο αν καταλαβαινεις τι εννοω...


    deathminor88
    31.08.2008, 17:55

    Κατάλαβα.

    Να διευκρινήσω ότι είναι η πρωτη μου προσπάθεια με αυτό το πρόγραμμα, το οποίο είναι σχετικά πολύπλοκο.

    Ευχαριστώ πάντως.

     

    ΥΓ. Και γω είμαι ροκάς και μεταλλάς (αλλά και clubbάς, και thw jazz και της κλασσικής χαχα)


    kamelia8
    31.08.2008, 19:07

    Μου άρεσε!

    Ίσως να ήταν καλό με λίγο περισσότερο beat, αλλά και έτσι όπως είναι τώρα είναι πάρα πολύ ωραίο!{#emotions_dlg.thumbup}


    benthic
    31.08.2008, 20:00

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : benthic στις 19-09-2008 10:19 ]


    noizreduction
    31.08.2008, 20:36

    Θα κανω γενικες παρατηρησεις:

     

    1) Πρεπει να δουλεψεις παραπανω στο θεμα του compression/limiting γιατι οταν "σκασει" η electro μποτα, ολα υποβιβαζονται σε μια "γουβα". Αν κι ενα απο τα χαρακτηριστικα της μουσικης αυτης ειναι τα υπερσυμπιεσμενα κομματια, τοσο εντονο δεν ειναι. Ισως ενας multiband compressor να σου ελυνε τα χερια.

    2) Στα 1:30 υπαρχει ενα μικρο ρυθμικο προβλημα, που κατα πασα πιθανοτητα, οφειλεται στο echo/delay ή σε καποιο arpeggio που υπαρχει απο πισω. Η μποτα "κρεμεται" στον αερα ρυθμικα, με αποτελεσμα ενα μουσικο αυτι να το παιρνει αμεσως ειδηση.

    3) Ξερω πως η συμπιεση στο myspace ειναι τραγικη, ομως η συχνοτητες που παιζει το κομματι ειναι αρκετα χαμηλες. Εαν θες να δωσεις περισσοτερο ογκο στο κομματι, ξεχωρισε τις συχνοτητες σου.

    4) Το modulation ενος οργανου "φαλτσαρει" μεσα στην παραγωγη. Αν και ειμαι υπερμαχος του εντονου modulation, πιστευω πως στο συγκεκριμενο κομματι δεν ταιριαζει.

    Γενικα, εαν δουλευεις με Fruity Loops ή καποιο αντιστοιχο προγραμμα, καλο ειναι να το δουλεψεις περισσοτερο. Μελετα τοσο το συνθετικο τομεα, οσο και τον τομεα της παραγωγης. Εχεις στα χερια σου ενα πανισχυρο εργαλειο, το οποιο πρεπει να το δαμασεις.


    tago
    31.08.2008, 20:59

     

    Φίλε μου αν και δεν είμαι λάτρης αυτού του είδους μουσικής θα σου πω τα εξής: Πρώτα από όλα η σύνθεσή σου δε με χάλασε πράγμα που σημαίνει ότι αυτό που έχεις στο μυαλό σου μπορείς και το δίνεις στον ακροατή σου. Το ταλέντο σου δεν διαπραγματεύεται και είμαι βέβαιος πως το επόμενο βήμα σου θα είναι καλύτερο από αυτό. Σε ότι αφορά το τεχνικό μέρος θα συμφωνήσω με τον συνάδελφό μου noizreduction σε ότι αφορά το compression/limiting και έχει απόλυτο δίκιο στις επισημάνσεις που σου κάνει. Διαπιστώνεις όμως και μόνος σου ότι κανείς δε σου κάνει επί τις ουσίας αρνητική κριτική πράγμα που σημαίνει πως είσαι σε καλό δρόμο.

    {#emotions_dlg.thumbup}


    deathminor88
    31.08.2008, 23:24

    Ναι πρέπει να το δουλέψω πολύ παραπάνω..3 μέρες το χειρίζομαι μόνο...χαχα

     

    Eπίσης κάναμε mastering αφού ανέβασα το κομμάτι. Πάντως το αδικεί λίγο το myspace..Κανονικά έχει καλύτερο ήχο.


    -----------------
    ...In sorte diaboli... www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 31-08-2008 23:45 ]


    noizreduction
    01.09.2008, 00:20
    Απο προσωπικη εμπειρια, εαν καποιο καλογραμμενο και καλομιξαρισμενο κομματι βρεθει στη συμπιεση του myspace, θα χασει ενα 30-40% του ηχου του, αλλα δεν μπασαρει. Οι "γουβες" και η "μπασιλα" προερχονται απο την αρχικη του μιξη ;) Οσον αφορα το mastering. Τι χρησιμοποιησες;
    deathminor88
    01.09.2008, 12:59

    Δεν χρησημοποίησα τίποτα παραπάνω απ' όσα μου προσφέρει το πρόγραμμα (Reason 4 συγκεκριμένα). Ακόμα δεν έχω ούτε κονσόλα, ούτε κάρτα ήχου (καλή) ούτε midi controller δυστυχώς. Οπότε σε συνδυασμό με το ότι χειρίζομαι το πρόγραμμα 4 μέρες...χαχα...

     

    Πάντως τώρα το κομματι είναι σαφώς πιο "διακριτικό" αλλά δεν θα το ανεβάσω στο myspace καθώς η διαφορά είναι μικρή.


    noizreduction
    01.09.2008, 13:33

    Το Reason εχει ενα πανεμορφο mastering suite, του οποιου τα ετοιμα presets δεν ειναι και τοσο καλα. Πρεπει να ψαξεις μονος σου τη λειτουργεια του καθε "rack" που σου προσφερει!

    Κονσολα δεν χρειαζεσαι για το Reason. Σιγουρα η καρτα ηχου ειναι πιο απαραιτητη. Και το midi controller ( ή midi keyboard ακομα καλυτερα ).

    Καλη συνεχεια ομως ευχομαι


    deathminor88
    01.09.2008, 14:04

    Την θέλω την κονσόλα γιατί 1) θέλω να κάνω κάποια εφφέ αναλογικά με το χεράκι μου και 2) δεν γράφουμε μόνο ηλεκτρονική μουσική.. χαχα

    Ευχαριστώ!


    noizreduction
    01.09.2008, 18:53

    Αυτο με το effect δεν το καταλαβα. Το Cubase εχει ενα συνολο απο αξιοπρεπη effect και σιγουρα πολυ καλυτερα απο αυτα που σου παρεχει μια κονσολα των 200-300Ε {#emotions_dlg.confused1}


    deathminor88
    02.09.2008, 21:24

    Που είσαι ρε sea_ να μου πεις και εσύ??????????????????????


    sea_like_eyes
    04.09.2008, 14:34

    καταρχην το main-sample ειναι . . . οτι πρεπει να λιωνεις στα remix !!!

    Απο το 50 μεχρι το 1.38 . . . ηταν oνειρο!Λιγο ποιο καθαρο ηχο να ειχε !!!στη''μποτα''!

    Φιλε μου ομορφο !!! Πολυ ομορφο song !!! Eιμαι σιγουρος πως στο μελλον θα κανεις ''παπαδες''!!!Περιμενω να ακουσω το κομματι σε καποια συλλογη . . . ξερεις εσυ !!!Οταν βρεις τα μονοπατια . . . εκει . . . στα μηχανηματα που εχεις , θα καταφερεις το αποτελεσμα να ειναι απλα . . . για το radio !!!( και για ψαγμενους ή μη )