ελληνική μουσική
    867 online   ·  210.852 μέλη

    Κατά τον Χέγκελ, η ποίηση...

    Liza32
    03.09.2008, 21:55

    είναι η τέχνη του πνεύματος που έχει καταστεί ελεύθερο και δεν εξαρτάται πλέον απο εξωτερικά υλικά στοιχεία, για την πραγματοποίηση του. Χάρη στην ποίηση,το πνεύμα αποκτά το μέγιστο βαθμό ελευθερίας του. Όχι όμως και την απόλυτη ελευθερία του. Συμφωνείτε με αυτή την άποψη; Δώστε ενα παράδειγμα.


    PashalinaMakia
    03.09.2008, 23:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 03-09-2008 στις 21:55 έγραψε...

    είναι η τέχνη του πνεύματος που έχει καταστεί ελεύθερο και δεν εξαρτάται πλέον απο εξωτερικά υλικά στοιχεία, για την πραγματοποίηση του. Χάρη στην ποίηση,το πνεύμα αποκτά το μέγιστο βαθμό ελευθερίας του. Όχι όμως και την απόλυτη ελευθερία του. Συμφωνείτε με αυτή την άποψη; Δώστε ενα παράδειγμα.



     

    Δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτό.

    Πώς γίνεται να μην εξαρτάται απο εξωτερικά υλικά στοιχεία αφού πολλές φορές τα ποίηματα αναφέρονται σε αυτά?Παραδείγματος χάρη,έμπνευση για έναν ποιητή μπορεί να αποτελέσει ένα έπιπλο του σπιτιού και συνειρμικά να το έχει συνδυάσει με ένα άτομο ή ένα περιστατικό της ζωής του.Βρίσκεται ή δεν βρίσκεται η εξάρτηση απο τα εξωτερικά υλικά στοιχεία σε αυτό το παράδειγμα?

    Στο δεύτερο σκέλος θα συμφωνήσω απόλυτα!Μπορεί μέσα απο ένα ποίημα να βγάλει κάποιος τις πιο σκοτεινές,μοχθηρές και παράξενες σκέψεις του.Μπορεί επίσης να "εκμυστηρευτεί" τις σεξουαλικές φαντασιώσεις του.Σε καμία περίπτωση όμως δεν προχωρεί παραπέρα ενα δεν έχει το θάρρος να το κάνει κι η ποίηση είναι ένα υποκατάστατο των αναγκών του.


    nowaveband
    04.09.2008, 03:46

    Λοιπόν.....όλα επηρεάζονται από το άτομο......Το άτομο(ποιητής) υπερβαίνει το καθολικό.......

    .Οι σταθεροί κανόνες,παύουν να είναι απόλυτοι.Εφόσον δεν απιτείται η τήρηση τους.Σε αυτούς εγείρεται το θέμα του συσχετισμού των σφαιρών και του ενότητος πνεύματος της ζωής έτσι όπως την αντιλαμβάνονται!


    freddieKrueger
    04.09.2008, 04:50

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 03-09-2008 στις 21:55 έγραψε...

    είναι η τέχνη του πνεύματος που έχει καταστεί ελεύθερο και δεν εξαρτάται πλέον απο εξωτερικά υλικά στοιχεία, για την πραγματοποίηση του. Χάρη στην ποίηση,το πνεύμα αποκτά το μέγιστο βαθμό ελευθερίας του. Όχι όμως και την απόλυτη ελευθερία του. Συμφωνείτε με αυτή την άποψη; Δώστε ενα παράδειγμα.



    Ωπ!Ενδιαφερον θεματακι...η ωρα λιγο δυσκολη βεβαια-ειμαι στον τριτο καφε μου...παρολα αυτα για να δουμε τι θελει να πει ο ποιητης εδω...Με βαση τον Χεγκελ λοιπον ποιηση ειναι η τεχνη του πνευματος,που μπλα μπλα μπλα,για την πραγματοποιηση του.ΤΟΥ?Ποιανου???Υπαρχει αντικειμενο στη φραση αυτη?Ποιο ειναι?Μηπως θες να πεις για την πραγματοποιηση του πνευματος?της ποιησης?(ουτε το ενα ουτε το αλλο μου 'καθονται καλα')Τι απ ολα?Γινε πιο σαφης με τον ορισμο που ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν τον εχεις μεταφερει αυτολεξει...Αν υποθεσουμε λοιπν ο,τι το πνευμα μπορει να 'πραγματοποιηθει'(με ξενιζει πολυ η εκφραση)τοτε με βαση την παραπανω τοποθετηση,η ποιηση αποδεσμευει το πνευμα απο τα εξωτερικα υλικα στοιχεια(αραγες τι θελει να πει εδω?υπαρχουν κι εσωτερικα υλικα στοιχεια?)και βασιζεται αποκλειστικα σε αλλου ειδους μεσα...δηλ...ισως το αρχικο ερεθισμα να ειναι ενα επιπλο ωστε καποιος να γραψει κατι,αλλα ενας ποιητης με τη βοηθεια της τεχνης που λεγεται ποιηση θα συνδεσει αυτο το επιπλο με αναμνησεις,με συναισθηματα,ακομη και με κατι αλληγορικο...Αρα θα βασιστει σε κατι που υπερβαινει την υλη αυτη καθευατη...Απο υλη περιβαλλομαστε,αλλα για τον κοινο ανθρωπο η υλη ειναι αυτο που αντιλαμβανεται με τις 5 αισθησεις του...ο ποιητης εχει και μια 'εκτη'...που τον κανει να βλεπει σε ενα ρολοι για πχ οχι απλα το περασμα της ωρας,αλλα αντιθετα εναν ακλονητο και αμεταβλητο ψυχρο κριτη του χρονου που ειναι ο μονος που δε γερναει...ενω ολα τα αλλα γυρω του υποκεινται  στη φθορα του χρονου...θυμαται που το ιδιο ρολοι κοιταζε οταν ηταν 5 χρονων πιτσιρικι και το ιδιο ακριβως βλεπει τωρα μεσα απο τα γερικα ματια του...Αυτο το γνωριμο τικ τακ ακουγε και χτυπαγε η καρδια του στον ιδιο ρυθμο λιγο πριν φιλησει τη γυναικα των ονειρων του...αυτο τον ηχο ακουγε λιγο πριν ανοιξει η πορτα της κλινικης του μαιευτηριου και του ανακοινωθει οτι εγινε μπαμπας...αυτος ο ηχος ειναι που του θυμιζει οτι ειναι η ζωη  μια γλυκια αναμονη...Αυτον τον ηχο ακιβως φοβαται οτι θα παψει μια μερα να ακουει...το ρολοι αντιθετα παραμενει εντελως ανεκφραστο...δε νοιωθει τιποτα για τον δυστυχο τον ποιητη μας...τον κοιτα καταματα και αγελαστο... ειναι απλα ενας ψυχρος κι αγεραστος κριτης των παντων...ενα ξερο κομματι υλης...

    Παρακατω λες πως το πνευμα χαρη στην ποιηση αποκτα το μεγιστο βαθμο ελευθεριας του... εγω αυτο το αντιλαμβανομαι ως εξης:πως το πνευμα μπορει εχοντας ως καταλυτη την ποιητικη σκεψη και αντιληψη των πραγματων,να επεκταθει σε ολους του πιθανους 'διαυλους' νοησης και συναισθηματος...Παρολα αυτα δεν εχει απολυτη ελευθερια...γιατι?Μηπως δεσμευεται απο κανονες ηθικης?Μηπως η ελευθερια του σταματα εκει που αρχιζουν να θιγονται αξιες,να παραβιαζονται δικαιωματα?

    ΥΓ:Που εισαι Stavman??????Αυτο ειναι ενα θεμα που ισως μονο εσυ μπορεις να αναλυσεις οπως πρεπει!!


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 04-09-2008 05:36 ]


    Liza32
    04.09.2008, 08:20

    Εγω δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί το πνεύμα να μην αποκτά την απόλυτη ελευθερία του! Εγώ για παράδειγμα, όταν εκφράζομαι μέσα απο την ποίηση, νιώθω ελεύθερη! Νιώθω, ότι με βάση τα εξωτερικά μου ερεθίσματα, μπορώ να φτιάξω μια κατάσταση, ή μάλλον μπορώ να δώσω στον άλλο να καταλάβει, τι αισθάνομαι. Είτε πρόκειτε για προσωπική εμπειρία, είτε πρόκειτε για κάποιον άλλο, τον οποίο, είμαι σε θέση να καταλάβω, τόσο, ώστε να μεταφέρω τα δικά του αισθήματα, μέσω εμού, προς τα έξω! Δηλαδή για μένα, η ποίηση, είναι μια μορφή έκφρασης, η οποία, δεν γίνεται να φυλακιστεί, πίσω απο ματαιότητες και πάθη! Η ελευθερία της έκφρασης και του λόγου, για μένα, μέσα απο την ποίηση, βρίσκει το κατάλληλο έδαφος για να ευδοκιμήσει! Γιά ποιό λόγο λοιπόν, να μην είμαι απόλυτα ελεύθερη, όταν εκφράζομαι μέσω της ποίησης; Με άλλα λόγια, εγω δεν συμφωνώ με τον Χέγκελ, και απλά ήθελα και τη δική σας γνώμη.


    StavmanR
    04.09.2008, 09:51

    Freddie, μια χαρά το πας σαν προβληματισμό.

     

    Εντούτοις, οι φιλοσοφικές έννοιες έχουν πάντα την υπόσταση του μυαλού που τις συνδέει. Έτσι, για να αναλύσουμε μία φράση του κάθε Χέγκελ, θα πρέπει να συλλάβουμε το κατά Χέγκελ νόημα της κάθε λέξης που χρησιμοποιείται στη φράση ξεχωριστά.

     

    Εύλογες οι απορίες σου σχετικά με το κείμενο. Ας κάνω 2-3 Χεγκελικές παρατηρήσεις για να βοηθήσω στα κενά της προσέγγισης.

    Κατά τον Χέγκελ, η ζωή έχει τρία στάδια, το απόλυτα πνευματικό εννιαίο, το υλικό-πνευματικό ατομικό και το πνευματικό εννιαίο (χονδρικά). Έτσι, ξεκινήσαμε από το συνολικό πνευματικό, γίναμε ατομικό υλικοπνευματικό (έκπτωση) και επιστρέφουμε στο κατά δύναμιν συνολικό πνευματικό. Άρα, όταν αναφέρεται στην "πραγματοποίηση του πνευματικού" εννοεί την δια βίου πορεία από το υλικο-πνευματικό στον προορισμό: το πνεύμα, κατά κάποιο τρόπο την εξιλέωση.

     

    Το άλλο σημαντικό στοιχείο που προσδιορίζει την πρόταση είναι η "ελευθερία". Παραθέτω απόσπασμα χαρακτηριστικό της φιλοσοφίας Χεγκελ:

    "Σύμφωνα με τον Χέγκελ το πνεύμα στην πρώτη φάση της ύπαρξης του ήταν συγκεντρωμένο στον εαυτό του, που βλέπει τον εαυτό του όπως είναι το ίδιο, καθ’ εαυτό, ελεύθερο, χωρίς να εξαρτάται από τίποτα άλλο έξω από αυτό. Στη δεύτερη φάση της ύπαρξης του το πνεύμα χωρίστηκε από τον εαυτό του και έγινε ύλη. Δεν είναι πλέον «καθ’ εαυτό»,αλλά «δι’ εαυτό».Σε αυτήν την περίπτωση χάνει το πνεύμα την ελευθερία του και δεσμεύεται από την ύλη. Στην τρίτη φάση της ύπαρξης του ξεπερνά την άρνηση του και επιστρέφει στον εαυτό του, ανακτώντας τη χαμένη του ελευθερία. Με την επιστροφή του στον εαυτό του το πνεύμα είναι μαζί «καθεαυτό» και «δι εαυτό».Επομένως, ο Χέγκελ ενοποιεί το πράγμα καθεαυτό με τα φαινόμενα. Η ανάπτυξη του τελικού σταδίου της ύπαρξης του πνεύματος μαρτυρεί αυτού του είδους την ενότητα. Η ιστορία ουσιαστικά είναι η πορεία προς την ελευθερία. Η ελευθερία του πνεύματος είναι ο τελικός σκοπός της ιστορίας. Η ιστορική εξέλιξη πραγματοποιείται μέσω της ελευθερίας του πνεύματος."

     

    Βλέπουμε ότι κατά τον Χέγκελ η ύλη δεσμεύει τις "ελευθερίες κίνησης" του πνεύματος, το οποίο πασχίζει να επιστρέψει στην απόλυτη πνευματικότητα. Δέχεται, δε, ότι όλη η ιστορία διαμορφώνεται από τη μάχη ύλης-πνεύματος, που γίνεται με σκοπό το πνεύμα να απεγκλωβιστεί από τα υλικά δεσμά.

     

    Σχετικά με το κείμενο, και σύμφωνα με τα παραπάνω, ο Χέγκελ δέχεται την ποίηση σαν την απέλπιδα κραυγή του υλικού ανθρώπου να σπάσει τα δεσμά της ύλης. Επειδή, όμως, βασίζεται στα γύρω αντικείμενα και τις αισθήσεις, δεν πρόκειται ποτέ να ξεπεράσει το υλικό μέρος του εαυτού της, και θα αποτελεί πάντα μία φαντασίωση ενός μυαλού που δεν μπόρεσε ποτέ να την πραγματοποιήσει. Αυτό, μάλλον, περιγράφει στη φράση του "Χάρη στην ποίηση,το πνεύμα αποκτά το μέγιστο βαθμό ελευθερίας του. Όχι όμως και την απόλυτη ελευθερία του."

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 05-09-2008 01:28 ]


    gioreta
    04.09.2008, 13:08

    ο ποιητής εκ του προχείρου ο έχων την μορφή του χοίρου..


    freddieKrueger
    04.09.2008, 15:56

    Βεβαια δεν υπαρχει πιο προχειρος ποιητης απο αυτον που 'εφηυρε' την παραπανω στιχομυθια!Και ακομη πιο προχειροι ειναι οσοι την δανειζονται για να πεταχτουν σαν την π...τσα και να σπαμαρουν σε μια κατα τ αλλα σοβαρη συζητηση!

    Κατα τ αλλα Σταυρο μου,για να σχολιασω και το δικο σου ποστ,πιο κατατοπιστικος δεν θα μπορουσες να γινεις!Ουσιαστικα λοιπον η ποιηση ειναι το μονοπατι επιστροφης του πνευματος στην αρχικη του υποσταση!Αυτη στην οποια θεωρειται πνευμα 'καθεαυτον'...Μπορει ομως μονο να τεινει να απελευθερωθει απο τα δεσμα της υλης...ποτε δεν το καταφερνει...εξου και ο περιορισμος της ελευθεριας του,αν και εχει τη μεγιστη θεληση να απελευθερωθει,δηλ τους μεγιστους βαθμους ελευθεριας του...Αυτο μου θυμιζει κατι που ειχα ακουσει καποτε: 'το να στοχευεις να φτασεις τον ουρανο μπορει να ειναι ανεφικτο,αλλα τουλαχιστον ετσι αποφευγεις να λερωθεις απο τη λασπη και το χωμα του εδαφους'...Ταιριαζει απολυτα αν το παραπανω ρητο το χρησιμοποιησουμε ως παρομοιωση, παραλληλιζοντας το εδαφος με την υλικη υποσταση των πραγματων και τον ουρανο με την πνευματικη τους συνιστωσα...


    gioreta
    04.09.2008, 18:07

    Η παραπανω στιχομυθια ειναι ενος μεγάλου ποιητη..μαλλον δεν εισαι πολυ διαβασμενος..και αν με θεωρεις π..τσα σε θεωρω κλ..τσα...Smile


    freddieKrueger
    04.09.2008, 18:45

    Παράθεση:

    Το μέλος gioreta στις 04-09-2008 στις 18:07 έγραψε...

    Η παραπανω στιχομυθια ειναι ενος μεγάλου ποιητη..μαλλον δεν εισαι πολυ διαβασμενος..και αν με θεωρεις π..τσα σε θεωρω κλ..τσα...Smile



    Θα σεβαστω το γεγονος οτι δηλωνεις μαθητρια και αρα εισαι πιτσιρικι...φυσικο λοιπον να σε δερνει η μ...κια του νεαρου της ηλικιας σου!!Το πνευμα αλλου μικρη μου,οχι σε μενα...Αυτος ο μεγαλος ποιητης εχει γραψει και ωδη στα σκατα,την περιφημη σκατολογια...Ακομη και μεγαλοι ποιητες μπορουν να γινουν 'εκ του προχειρου' κι αντιστροφα...

    Παολα αυτα εγω δεν σου την ειπα επειδη παραθεσες την ανωτερω στιχομυθια...στην ειπα γιατι θεωρησα οτι δεν ειχε σχεση με το τοπικ...αν εχει τοτε,παρακαλω,ειμαι ολος αυτια....


    Liza32
    04.09.2008, 21:08
    Παρακαλώ, όχι αισχρολογίες στο topic μου! Αν θέλετε να παρεκτραπείτε, πείτε τα αλλού! Εδω βρήκατε; Υποτίθεται, ότι κάνουμε σοβαρό διάλογο! Εκτός και αν δεν το έχετε πάρει στα σοβαρά! Εγω είμαι καλυμμένη απο τις απαντήσεις ορισμένων. Ευχαριστώ...
    gioreta
    04.09.2008, 21:27

    Αυτοί που χρησιμοποιούν εκφράσεις όπως πετάγονται σαν την π....τσα είναι αυτοί που σπαμαρουν σε μια κατα τ' αλλα σοβαρη συζητηση.Και όταν είσαι 27 χρονών μαντραχαλάς και χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις σε ένα ατομο μιας 10ετιας σχεδον κατω απο σενα  τότε εγώ δεν θα σεβαστώ την ηλικία σου και θα κατακρίνω τον παλιμπαιδισμό σου,αντιστρέφοντας πρός τα σένα μια έκφραση που χρησιμοποίησες.Εσένα μάλλoν δέρνει κάτι που δεν πέφτω στο επίπεδο σου να πώ παρά την ώριμη ηλικία σου.....Και αν σε ενοχλούν άλλες απόψεις απλά μην τις σχολιάζεις εκτοξεύοντας ύβρις και αισχρολογιες γιατι μαλλων εισαι χοιρος..Δεν ασχολουμαι αλλο με αυτο,μην πεφτεις στην "ηλικια" μου και δεν θα πεσω στο επιπεδο σου..

    Και κατι αλλο..γιατι χαρακτηριζεις τη συζητη σας "και καλα σοβαρη"?Εγω σας τη χαλασα?Εγω την γνωμη μου ειπα χωρις επεκτασεις πραγμα που φροντiσες να συμπληρωσεις εσυ και μαλιστα εκτεινοντας το με τον χειροτερο τροπο περι σκατολογιας και λοιπα..Εγω αρκετα εγραψα(μαλλον οχι απλα αρκετα αλλα τελοσπαντων)και αρκετη αξια εδωσα στην μικρο-παραθεση..Αυτα απο μενα..γεια χαρα


    -----------------
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους...σε κατεβάζουν στο επίπεδο τους και λόγω εμπειρίας σε "κερδίζουν"..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gioreta στις 04-09-2008 21:56 ]


    freddieKrueger
    04.09.2008, 22:54

    Παράθεση:

    Το μέλος gioreta στις 04-09-2008 στις 21:27 έγραψε...

    Αυτοί που χρησιμοποιούν εκφράσεις όπως πετάγονται σαν την π....τσα είναι αυτοί που σπαμαρουν σε μια κατα τ' αλλα σοβαρη συζητηση.Και όταν είσαι 27 χρονών μαντραχαλάς και χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις σε ένα ατομο μιας 10ετιας σχεδον κατω απο σενα  τότε εγώ δεν θα σεβαστώ την ηλικία σου και θα κατακρίνω τον παλιμπαιδισμό σου,αντιστρέφοντας πρός τα σένα μια έκφραση που χρησιμοποίησες.Εσένα μάλλoν δέρνει κάτι που δεν πέφτω στο επίπεδο σου να πώ παρά την ώριμη ηλικία σου.....Και αν σε ενοχλούν άλλες απόψεις απλά μην τις σχολιάζεις εκτοξεύοντας ύβρις και αισχρολογιες γιατι μαλλων εισαι χοιρος..Δεν ασχολουμαι αλλο με αυτο,μην πεφτεις στην "ηλικια" μου και δεν θα πεσω στο επιπεδο σου..

    Και κατι αλλο..γιατι χαρακτηριζεις τη συζητη σας "και καλα σοβαρη"?Εγω σας τη χαλασα?Εγω την γνωμη μου ειπα χωρις επεκτασεις πραγμα που φροντiσες να συμπληρωσεις εσυ και μαλιστα εκτεινοντας το με τον χειροτερο τροπο περι σκατολογιας και λοιπα..Εγω αρκετα εγραψα(μαλλον οχι απλα αρκετα αλλα τελοσπαντων)και αρκετη αξια εδωσα στην μικρο-παραθεση..Αυτα απο μενα..γεια χαρα


    -----------------
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους...σε κατεβάζουν στο επίπεδο τους και λόγω εμπειρίας σε "κερδίζουν"..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gioreta στις 04-09-2008 21:56 ]



    Με συγχωρεις αν το παρατραβηξα...ομολογω οτι εγινα εμπαθης χωρις ισως να υπαρχει λογος...κακη προθεση δεν ειχα...Απλως εγραψες κατι το οποιο επειδη δεν μπορεσα να το συνδεσω νοηματικα με το παρων τοπικ το εξελαβα  ως ειρωνικο απενανατι στο ποστ το Σταυρου(που ηταν το αμεσως προηγουμενο) η -κυριως- το δικο μου...Οποτε κι ενοιωσα την αναγκη να σου απαντησω ετσι...κακως που δε σε ρωτησα απο την αρχη ευγενικα το τι ακριβως ηθελες να πεις...αλλα καλο θα ηταν κι εσυ οταν γραφεις κατι που δε συνδεεται αμεσα κι αυτονοητα με το τοπικ,ενω περιεχει στοιχεια που μπορει να τα εκλαβει καποιος ως ειρωνικα,να το στηριζεις κιολας...Αυτο στο λεω πριν βιαστεις να με χαρακτηρισεις ως μυγιαγγιχτο η ευθικτο η κομπελξικο η δεν ξερω κι εγω τι αλλο...Τις επεκτασεις της γνωμης σου και κυριως της γνωμη σου πανω σε ποιο θεμα θα ηθελα να μαθω...

    Επισης:Αν σε ενοχλησε ο ορος 'σκατολογια' σε πληροφορω οτι ειναι εργο του Σουρη,που μπορει να χαρακτηριστει και 'εκ του προχειρου' και χοιρος στο συγκεκριμμενο...

    Οσο για τη μ....κια που δερνει την ηλικια σου το ειπα περισσοτερο για να φερω εσενα σε πλεονεκτικοτερη θεση,παρα τον εαυτο μου...αν το καταλαβες,το καταλαβες....

     

     


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 04-09-2008 22:56 ]


    nowaveband
    04.09.2008, 23:08

    Έτσι μπράβο!Βρείτε τα!να στε αγαπημένοι!Η ποίηση πρέπει να ενώνει!Όχι να χωρίζει!Ειρήνη υμίν!!!!!!ΤΕΚΝΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!