ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    Εσείς προχωρατε μπροστά ή σας κρατάει το παρελθόν;

    Blackrosez
    09.09.2008, 22:20

    Λοιπόν. Λοιπόν. Λοιπόν.

    Έχουμε και λέμε ! , έχετε ξαναβρεθεί σε ένα σημείο το οποίο να σας θυμίζει τον χαρακτήρα σας πριν 2-3 χρόνια. Πώς νιώσατε?

    Εμένα μου έτυχε σήμερα πέρασαν από μπροστά μου όλες οι παλίες στιγμές, και καλές και κακες. Ένιωσα ένα κυμα πόνου αλλά παράλληλα ένα κύμα ασφάλιας  και χαράς. Ακόμα και η πιο μικρή λεπτομέρια μπορεί να θυμισει ένα σωρο από αναμνήσεις, εμενά ετυχε να είναι το λεωφορίο που πάει απο το χωρίο μου στη λευκωσία.

    Εξακολουθώ όμως να ανεβαίνω την σκάλα με τα πολλά σκαλοπάτια να γλυστράω συνέχεια και πέφτω δεν καταφέρνω να φτασω ούτε στα μισά της συνάμα δεν ξερω που οδηγεί  αλλα μια δύναμη με οθει να την ακολουθήσω.

    Δεν απαρνιεμαι το παρελθόν μου όλα όσα έζησα, θα γεμίσουν την καρδιά μου στο τέλος. Κοιτάω μπροστά, προχωράω, δεν μετανιώνω για τυχον λάθη, αλλα ποτέ δεν το ξεχνάω γιατι αυτό είναι που με έχει κάνει να έρθω ως εδώ.

    Εσείς προχωράτε μπροστά ή σας κρατάει πίσω το παρελθόν;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 10-09-2008 00:12 ]


    Liza32
    09.09.2008, 22:31
    Και εγω σαν και σένα είμαι! Προχωράω, αν και κάποιες καταστάσεις με κρατούν πίσω, διότι δεν έχουν διαλευκανθεί! Όταν όμως, βρω τις απαντήσεις που χρειάζομαι, τότε, θα μπορέσω να αναπνεύσω ελεύθερα! Ξέρεις τι είναι, να σε πνίγει το δίκιο και να μην μπορείς να το βρείς;
    Disasterpiece
    09.09.2008, 23:04

    Αναγκαστικα μπρoστα.Κρατωντας φυσικα τα θετικα του παραλθοντος και αποβαλλοντας τ'αρνητικα.Το θεμα ειναι εμεις να διατηρουμε τις αξιες και τις αρχες μας.Για εμενα το παν ειναι να εχεις τη συνειδηση σου ησυχη,τοτε εισαι ενας γαληνιος ανθρωπος{#emotions_dlg.yes}


    Bgre
    09.09.2008, 23:46

    Νομιζεις οτι προχωρας μπροστα...
    Κανεις μια νεα αρχη και σβηνεις τις αναμνησεις
    Και ομως , δεν τις σβηνεις , απλώς μενουν σε μια ακρη οσπου να ερθει "αυτο" , να στα βαλει μπροστα σου και να σε γυρισει πίσω
    Σημασια απο εκει και περα έχει , κάθε φορα που γινεται αυτο , να εχεις τη δυναμη  να τα σπρωξεις πισω γιατι απλως δεν γινεται να τα πεταξεις...ειναι κατι που θα μεινει
    Η αποφαση ειναι πάνω στο ατομο


    -----------------
    -Let's Rock guys -Rock??Let's MeTaAaAAaaAaL!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bgre στις 09-09-2008 23:47 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bgre στις 09-09-2008 23:49 ]


    Jelevel
    10.09.2008, 00:04

    Η άποψη μου είναι ότι ο άνθρωπος θα πρέπει να εξελίζεται . Η αλλαγή είναι κάτι πολύ φυσιολογικό που δεν πρέπει να φοβόμαστε . Με αυτήν την έννοια σε καμμία περίπτωση δεν μένω στο παρελθόν. Και το παρελθόν μένει μέσα μου κυρίως με τη μορφή της ανάμνησης . Και μένα μου τυχαίνει όταν επιστρέφω σε μέρη όπου έζησα έντονες στιγμές (ευχάριστες ή δυσάρεστες) να έρχονται όλα στο κεφάλι μου σαν αστραπή . Και για πολλές ώρες να μου έρχονται όλες εκείνες οι αναμνήσεις από τότε πολλές φορές σε επίπεδο (συγνώμη για τον όρο) "μαστούρας" !!!


    music-fan
    10.09.2008, 12:22

    κοιταξε πρεπει να προχωραμε μπροστα αλλα αν καποια πραγματα αρχιζουω,ζεις την πορεια τους και οταν κανουν ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥΣ τελειωνουν..πρεπει κατι να κανει το κυκλο του για να το ξεπερασεις αν εχεις δεθει μαζι του...


    PashalinaMakia
    10.09.2008, 22:32

    Ανάλογα την κατάσταση.

    Όταν είναι με άτομα που έχω πολύ στενές επαφές δεν γίνεται να κάνεις μόνο μπροστά και να οτυς ξεχνάς.

    Όταν είναι αισθηματικά όμως,πάω μπροστά και παρατάω το παρελθόν.Βέβαια,αν έχω καλές "αναμνήσεις" ξαναγυρνάω...Ντροπής μου αλλά αυτό κάνω.

     

    Και δεν ξέρω πώς αλλά θα συμφωνήσω με τον Disasterpiece..Είχε δίκιο.


    renabill
    11.09.2008, 09:53

    Πάντα μπροστά φίλε!!!!Τα πισογυρίσματα δε βοηθάν κανένα. Σπάνια αξίζει να τα κάνεις


    StavmanR
    11.09.2008, 10:04

    Το "μπροστά" (έμπροσθεν) είναι μία κατεύθυνση που χαρακτηρίζεται από τη στάση του σώματός μου. Τί θα πεί ακριβώς "πάω μπροστά στη ζωή"; Ότι ευημερώ; Μήπως ότι απλώς κινούμαι στη ροή του χρόνου; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το μπροστά στη ζωή, με τον τρόπο που τίθεται το θέμα.

     

    Αν μιλάμε απλώς για το γεγονός ότι ξεπερνάμε συναισθηματικές καταστάσεις, πρέπει απλώς να θυμόμαστε ότι το να παγιδευόμαστε σε φαντασιακές καταστάσεις είναι το ίδιο επικίνδυνο με τη λήθη, ότι δηλαδή αυτές οι καταστάσεις δεν έγιναν ποτέ. Απ' την άλλη ,για να "πάω μπροστά" -με κάθε ερμηνεία της φράσης- πρέπει να έχω στο μυαλό μου και ποιο είναι το "πίσω", ώστε να είμαι προσανατολισμένος. Έτσι, πχ. δεν έχει νόημα ο βορράς χωρίς το νότο. Ακόμα, η πυξίδα μας οδηγεί σε  διαφορετική σχετική κατεύθυνση, ανάλογα με το που βρισκόμαστε την κάθε στιγμή! Κάτι ανάλογο ισχύει και στη συναισθηματική μας ζωή. Θεωρώντας ότι ανακάλυψα το συναισθηματικό βορρά, δε συνεπάγεται ότι δεν θα πέσω σε χαράδρα ή βούρκο προσπαθώντας να τον προσεγγίσω, παίρνοντας τυφλά μία ευθεία που ονόμασα "μπροστά"...

     


    "Να' ταν η ζωή μας ίσια, πώς θα την παίρναμε κατόπι!

    Μα αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη..."

     

    Ποίηση/Μελοποίηση: Γιώργος Σεφέρης / Δήμος Μούτσης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 11-09-2008 10:44 ]


    musicathy
    12.09.2008, 19:48

    Εμπρός Πίσω


    aliena
    15.09.2008, 12:33

    -

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aliena στις 04-04-2012 02:02 ]


    marakiasteraki
    15.01.2009, 17:22

    Το παρελθόν πάντα θα υπάρχει στη ζωή μου ως ανάμνηση και ως μία μορφή υπενθύμισης του καλού και του κακού στο θέμα των πράξεων και των κινήσεων μου...

    Από κει και πέρα η ζωή είναι πάρα πολύ όμορφη και μικρή για να μένω ''πίσω''!!!!!!