ελληνική μουσική
    818 online   ·  210.853 μέλη

    Πέρασμα μπάσου σε υπολογιστή

    pluton
    10.09.2008, 18:08

    Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω με πιό τρόπο μπορώ να συνδέσω το ηλ. μπάσο με τον υπολογιστή. Τί καλόδιο θα χρειαστώ, καθώς και ποιό πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω για την εγγραφή. 


    noizreduction
    10.09.2008, 20:01

    Ερωτησεις:

     

    1) Εχεις καποια καρτα ηχου εξωτερικη ή διαφορετικη απο την build in?

    2) Χρησιμοποιουσες καποιο προγραμμα πριν ή τωρα ξεκινας να το αναζητας;

    3) Περα απο το μπασο, χρησιμοποιεις πεταλια ή πεταλιερα; Ακομα, δουλευεις με καποιον ενισχυτη ( αν ναι, μπορεις να αναφερεις μαρκα και μοντελο; ).

     

     


    pluton
    11.09.2008, 14:21

    1) Στο θέμα της κάρτα ήχου δεν έχω εξωτερική. Μόνο τη built in

    2) Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει κάποιο πρόγραμμα. Βρίσκομαι σε αναζήτηση

    3) Ο ενισχυτής μου είναι Laney RB2. Δεν χρησιμοποιώ πεταλιέρα ή κάποιο παρεμφερές


    noizreduction
    11.09.2008, 16:10

    1) Δυστυχως η καρτα θα αποτελεσει ενα μεγαλο προβλημα στην ηχογραφηση σου. Το πιο πιθανον ειναι πως εαν συνδεσεις κατι με την καρτα αυτη, θα πρεπει το καλωδιο συνδεσης να εχει ενα mini jack αρσενικο. Αρα, εαν συνδεσεις το μπασο κατευθειαν στην καρτα, καλο ειναι να εχεις ενα καλωδιο JACK αρσενικο μονοφωνικο-mini jack αρσενικο μονοφωνικο.

    2) Προτεινω το Cool Edit Pro, ως το πιο απλο προγραμμα το οποιο σε εισαγει και στην πολυκαναλη ηχογραφηση.

    3) Εαν βλεπω καλα απο τα χαρακτηριστικα του, εχει και DI out. Στη θεση σου ( εαν εχει ) θα συνεδεα το μπασο στον ενισχυστη και απο το DI out του ενισχυτη, θα εδινα σημα στην καρτα. Παλι μιλαμε για το ιδιο καλωδιο με την (1) περιπτωση.


    pluton
    12.09.2008, 13:08

    Ουσιαστικά δε ψάχνω τίποτα επαγγελματικό. Απλά θέλω να με ηχογραφήσω όταν παίζω μπάσο(ψώνιο). 

    Στο θέμα του καλοδίου. Μπορώ να το προμηθευτώ από οποιοδήποτε μουσικό κατάστημα?

    Σημ: Όντος έχει DI.

    Ευχαριστώ πάντος.


    noizreduction
    12.09.2008, 14:05

    Το καλωδιο αυτο, μπορεις να το προμηθευτεις κατα παραγγελια απο οποιοδηποτε καταστημα ηλεκτρονικων.

     

    Επισης, μπορεις να επικοινωνησεις με το studio που κανετε προβες, μηπως καποιος απο εκει μεσα κατασκευαζει καλωδια. Θα ηταν και η προτιμοτερη λυση, γιατι πολλες φορες στα ηλεκτρονικαδικα βαζουν κακης ποιοτητας υλικα.