ελληνική μουσική
    984 online   ·  210.856 μέλη

    Γιατί δεν τηρούνται οι νόμοι...;

    kamelia8
    10.09.2008, 22:53

    ...στην Ελλάδα; Πραγματικά, έχω μεγάλη απορία!

    Φταίει η φύση των Ελλήνων που είναι "αδάμαστα πνεύματα";

    Η ανεπαρκής αστυνόμευση;

    Η ανεπαρκής παιδεία;

    Οι υποτιμημένες ποινές;

    Κάτι άλλο;

    Για ποιο λόγο οι νόμοι είναι "ε, δε βαριέσαι...".

     

    Ποια είναι η άποψή σας;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kamelia8 στις 10-09-2008 23:11 ]


    musichell
    10.09.2008, 23:02

    εσενα ποιος σου ειπε οτι οι ολοι οι νομοι ειναι δικαιοι και πρεπει να τηρουνται.....οι περισσοτεροι ειναι ταξικοι και αρα αδικοι.....

    breaking the law!!!!!

    episis...heavy metal is the law!!!!!!!!!!!!


    noizreduction
    10.09.2008, 23:13

    Ε, απο τη σοβαροτητα της παραπανω απαντησης, μπορεις να καταλαβεις γιατι δεν τηρουνται οι νομοι στην Ελλαδα {#emotions_dlg.whistling}

     

    Ειναι επειδη ο Ελληνας πιστευει πως ολοι οι νομοι πρεπει να ειναι φτιαγμενοι γι'αυτον κι οχι για το κοινο καλο. Βεβαια, οταν ερθει η ωρα που καποιος θα παραβει το νομο και θα πληξει την ελευθερια του Ελληνα, ο τελευταιος θα θυμηθει τι ειναι Συνταγμα και τι νομος!

     

    Αλλα αν δεν εχεις σεβασμο απεναντι στον εαυτο σου, ειναι δυνατον να εχεις κι απεναντι στην κοινωνια;


    musichell
    11.09.2008, 00:12

    noize,,,,μπατσος εισαι ή δεν καταλαβαινεις τι γραφω?


    noizreduction
    11.09.2008, 00:19

    Κυριως ειμαι ευγενικος.. {#emotions_dlg.rolleyes}


    tsibitos
    11.09.2008, 01:09

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 10-09-2008 στις 23:13 έγραψε...

    Ε, απο τη σοβαροτητα της παραπανω απαντησης, μπορεις να καταλαβεις γιατι δεν τηρουνται οι νομοι στην Ελλαδα {#emotions_dlg.whistling}

     

    Ειναι επειδη ο Ελληνας πιστευει πως ολοι οι νομοι πρεπει να ειναι φτιαγμενοι γι'αυτον κι οχι για το κοινο καλο. Βεβαια, οταν ερθει η ωρα που καποιος θα παραβει το νομο και θα πληξει την ελευθερια του Ελληνα, ο τελευταιος θα θυμηθει τι ειναι Συνταγμα και τι νομος!

     

    Αλλα αν δεν εχεις σεβασμο απεναντι στον εαυτο σου, ειναι δυνατον να εχεις κι απεναντι στην κοινωνια;



     

    +1 {#emotions_dlg.beer}


    rompa
    11.09.2008, 01:12

    Την έχουμε στο αίμα μας την παρανομία . Και 'γω δε μπορώ να καταλάβω γιατί νομοθεσίες που ισχύουν στις άλλες χώρες και τηρούνται κανονικά ... εδώ εμείς ούτε που χαμπαριάζουμε . Θέλουμε να δηλώνουμε ανυπότακτοι ? Δεν θεωρώ τραγικό ούτε να φοράς ζώνη και κράνος, ούτε να σέβεσαι τους άλλους όταν είσαι σε δημόσιους χώρους με το να μην καπνίζεις . Εμείς το έχουμε ανάγει σε εθνικό ζήτημα αυτό το πράγμα ...


    nowaveband
    11.09.2008, 01:46

    κάποιοι νόμοι αν δεν υπήρχαν,θα υπήρχαν πολύ λιγότερες παραβάσεις......Αλλά από την άλλη αν δεν υπήρχαν νόμοι δεν θα υπήρχαν παραβάσεις.......


    music-fan
    11.09.2008, 02:05

    οι νομοι δε τηρουνται στην ελλαδα..γιατι αραγε??μηπως επειδη δεν εχουμε ικανους πολιτικους?εμεις οι ιδιοι δεν μπορουμε να τους τηρησουμε γιατι εχουμε συνηθισει ετσι.αν βρισκοταν καποιος να μας επιβαλλει με σωστο τροπο τους νομους στην ελλαδα πολυ πιθανον να το κανουμε.δεν κοιτανε που εχουμε χιλια κακα το τσιγαρο τους μαρανε παντως η ελλαδαρα ειναι μια και την αγαπαμε


    nowaveband
    11.09.2008, 02:07

    ούτε νόμοι ούτε πολιτικοί χρειάζονται.....καλή διάθεση μόνο{#emotions_dlg.ban}


    Termite
    11.09.2008, 09:26

    Οι νόμοι θα τηρούνταν μια χαρά ΑΝ ακούγαμε τον Ρήγα που είχε πει οτι "το ηθικόν δίδαγμα της ελευθερίας ειναι τούτο: Μήν κάνεις στον άλλο αυτο που δε θέλεις να σου κάμουν".

    Η ελευθερία του ενός σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου


    fotis70
    11.09.2008, 09:41

    Οι νόμοι δεν τηρούνται από αυτούς που έχουν την Δημοκρατία «γραμμένη» να μην πω που!

    Ένας κακός νόμος που εφαρμόζεται σε όλους είναι καλύτερος από έναν καλό νόμο που εφαρμόζεται επιλεκτικά.

    Ο νομοθέτης φτιάχνει έναν νόμο – θεωρητικά – με την συναίνεση της πλειοψηφίας του λαού! Άρα λοιπόν όλοι υπόκεινται σε αυτόν τον νόμο και αν δεν τους αρέσει καταψηφίζουν αυτήν την κυβέρνηση στις επόμενες εκλογές.

    Πάλι το τονίζω όλα αυτά θεωρητικά!

    Οι ηλιθιότητες του τύπου «δεν θα περάσει ένας μόνος γιατί θα τον ακυρώσουμε στην πράξη» προσβάλουν την ίδια την Δημοκρατία.

    Γίνε πλειοψηφία και άλλαξε τα όλα!   Φυσικά με την προϋπόθεση ότι και ο εκλεγμένος είναι στην θέση του με Δημοκρατικές διαδικασίες.

    Δεν συζητάμε την περίπτωση που νομοθετεί ένα τυραννικό καθεστώς!

    Δεν θα κρίνω αν σήμερα έχουμε Δημοκρατία ή όχι!

    Θεωρητικά λέω πάντα ένα τέτοιο καθεστώς εξασφαλίζει ισονομία και ισοπολιτεία για όλους και χωρίς εξαιρέσεις. Όλοι υπόκεινται στους ίδιους νόμους και έχουν τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες υποχρεώσεις ανεξαρτήτου θέσης, φύλου, χρώματος, θρησκείας, οικονομικής κατάστασης αρκεί να είναι πολίτες αυτού του κράτους.

    Αν αυτά συμβαίνουν στην Ελλάδα το αφήνω στην κρίση σας!

    Χωρίς θεσμούς και νόμους δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει τίποτα! Ο σεβασμός απέναντί τους είναι επιτακτικός φτάνει και αυτοί που τους αντιπροσωπεύουν  να τους σέβονται εξίσου όπως και τον εαυτό τους!

    Φανταστείτε π.χ μια οικονομική ή πολιτική ή οτιδήποτε άλλο «Ελίτ» η οποία είναι στο απυρόβλητο και δεν την αγγίζει τίποτα. Τι διαφορά θα είχε ένα τέτοιο καθεστώς από την φεουδαρχία του Μεσαίωνα;

    Απλά μιλάμε για κρυπτοφεουδαρχική Δημοκρατία!


    fotis70
    11.09.2008, 09:54

    Όσο για την αδάμαστη φύση των Ελλήνων, τουλάχιστον για τους Νεοέλληνες μιλάμε για μεγάλο παραμύθι γιατί οι Έλληνες άλλων γενεών ήταν διαφορετικοί!

    Άλλες Αξίες άλλα Ιδανικά άλλοι Άνθρωποι!


    okanenas
    11.09.2008, 11:35

    Η αιτία είναι το σάπιο πολιτικό σύστημα και η ατιμωρησία {#emotions_dlg.thumbdown}


    BAGRATION
    11.09.2008, 12:18

    Ολα φταίνε

    • Οι νόμοι
    • Οι θεσμοί
    • Η καινωνία
    • Οι πολίτες
    • Οι πολιτικοί
    • Η πολιτεία
    • Η Πλάτωνος Πολιτεία
    • Οι Έλληνες
    • Οι Ελληνάρες
    • Οι Ξένοι
    • Τα κανάλια
    • Η αστυνομία
    • Η διαιτησία
    • Οι παίχτες
    • Το γήπεδο
    • Η άμυνα
    • Η διοίκηση
    • Οι οπαδοί
    • "Έμείς"
    • Οι "άλλοι"

    ΧγχΓ.......φτού μας !!!!!!!!! {#emotions_dlg.whistling} (Σπλάτς!) (μπλίαχ.....)

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 11-09-2008 12:19 ]


    Liza32
    11.09.2008, 12:52

    Επειδή κάποιους, δεν τους συμφέρει να τηρηθούν!


    kamelia8
    11.09.2008, 13:42

    @ cat66 Απ' ότι καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σου, πιστεύεις ότι καλώς δεν τηρούνται οι νόμοι. Οκ..!

    @ noizreduction Συμφωνώ!

    @ rompa Μα, ναι, έχει γίνει το χαρακτηριστικό μας πια...

    @ nowaveband Και τελικά πού καταλήγουμε;

    @ music-fan Συμφωνώ με όσα λες, εκτός από το σχόλιο για το τσιγάρο. Είμαι υπέρ της κατάργησης του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους.

    @ Termite {#emotions_dlg.yes}

    @ fotis70 Τελικά, όλα "στα χαρτιά" μένουν...

    @ okanenas {#emotions_dlg.yes}

    @ BAGRATION Με κάλυψες! {#emotions_dlg.biggrin}

    @ Liza32 Και αυτό τους επηρεάζει όλους;


    vero
    11.09.2008, 15:03

    εμενα η προσωπικη μου αποψη είναι: λένε πολλοι ότι φταίνε οι πολιτικοί! θα πω οτι και στις άλλες χώρες έχουνε περίεργους πολιτικούς(διαφθορα κτλ) αλλά ο απλός λαός τους τηράει!
    Απλα θεωρώ οτι εμείς οι Έλληνες επειδή ζήσαμε και 400 χρόνια με τους τούρκους έχουμε πάρει αυτές τις αντιλήψεις! Είμαστε όλο στην παρανομία δεν μας αρέσουν οι νόμοι, μόλις γίνει κάτι αμεσως το μεγάλο όχι... τι να κάνουμε!  Απλά το θέμα αυτό ξεκινάει απο τον ίδιο τον άνθρωπο οτι έχει ζήσει σε ενα περιβάλλον με αυτές τις αντιληψεις τότε με αυτα θα συνεχίσει μέχρι να πεθανει! Το θέμα είναι να αλλάξει η παιδεία όσο πιο νωρίς γίνεται!

    Επίσης εαν δεν υπήρχαν νόμοι δεν θα μπορούσαμε να ζήσουμε, γιατι μετά όλοι θα ήταν καταβούληση!(πχ στο Ιρακ κτλ)


    Victorat
    11.09.2008, 16:21

    Εγω πηστευω οτι φταιει και η "αστυνομευση", και το "ε δε βαριεσαι" παει στους αστεινομικους* και ετσι λες κι εσυ σιγα μην με γραψουνε...

     

     

    *αστΕΙνομικους απο το αστειο...


    vero
    11.09.2008, 16:38

    για πια αστυνόμευση? εδώ εγώ έχω περάσει τόσες φορές τον δρόμο Αθηνών - Πατρων και δεν έχω δει αστυνομικό!  Που είναι κάμερες να ελέγχουν? να δούμε μετά ποιος δεν θα βαριέται!  Αλλα ναι ξέχασα τα πνευματικα δικαιώματα! Παντως ένα εχω να πω οι φίλες μου στην Γερμανία μου λένε οτι παντού υπάρχουν κάμερες αλλα τα πνευματικά τους δικαιώματα δεν βλέπω να τους τα καταπατούν!