ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.851 μέλη

    Σταύρος Παπασταύρου

    kwstasagas
    14.09.2008, 21:04

    "Μίλα μου για μήλα" .... Αυτό το παιδικό [που ... μόνο παιδικό δεν ήταν !!!] άσμα σιγοτραγουδούσαμε ως πιτσιρίκια ή έφηβοι εκεί στα μακρινά 80ς όσοι είμαστε σήμερα στην ηλικία των 30βάλε - 40βγάλε. Και, φυσικά, το ίδιο συνέβη και με εμένα, καθόσον το εν λόγω άσμα παιζόταν στα μισά των 80ς αρκετά από το κρατικό ραδιόφωνο. Αργότερα, ανακάλυψα ότι το τραγούδι το έχει γράψει ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΟΥ και περιέχεται στον [παιδικό] δίσκο του "ΜΙΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΗΛΑ", που εκδόθηκε το έτος 1985 από τον ΣΕΙΡΙΟ του πεφωτισμένου ΜΑΝΟΥ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙ. Το έτος 1998 ο κ. Παπασταύρου έκανε ξανά την εμφάνισή του βγάζοντας τον δίσκο "ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΟΙ ΚΗΠΟΙ", με ερμηνευτή τον νεότατο τραγουδιστή ΓΙΩΡΓΗ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ. Στον δίσκο αυτόν συμμετείχαν, επίσης, η ΝΕΝΑ ΒΕΝΕΤΣΑΝΟΥ και η ηθοποιός ΠΕΓΚΥ ΣΤΑΘΑΚΟΠΟΥΛΟΥ. Θεωρώ, δε, τον εαυτό μου πολύ - πολύ τυχερό που παρευρέθηκε στην παρουσίαση του δίσκου στη μικρή μουσική σκηνή "ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ" που βρισκόταν τότε στου Ψυρρή [η εν λόγω μουσική σκηνή δεν υπάρχει πια, δυστυχώς]. Ο κ. Παπασταύρου έπαιξε με την κιθάρα του και τραγούδησε όχι μόνο τραγούδια από τους "Γιαπωνέζικους Κήπους", αλλά και τραγούδια από τις προηγούμενες δουλειές του. Έτσι, ξαναθυμηθήκαμε το "ΜΙΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΗΛΑ" αλλά και την "ΠΙΝΕΖΟΒΡΟΧΗ" !!!! {αυτήν που ... όταν πέφτει στη ΜΠΑΛΟΝΟΧΩΡΑ σκάνε τα καημένα τα μπαλόνια !!!!}. Αλλά η έκπληξη για μένα ήταν όταν μάς τραγούδησε το σλόου - ποπ άσμα"ONLY YOU" του συγκροτήματος "FLYING PICKETS", το οποίο κάαααποτε χορέψαμε στα μαθητικά μας παρτάκια [οι Flying Pickets συνήθιζαν να δισκογραφούν τα τραγούδια τους μόνο με φωνητικά - και τι φωνητικά !!! - χωρίς τη συνοδεία μουσικών οργάνων]. Για να μην τα πολυλογώ, εκείνη η βραδυά ήταν ΑΠΟ ΤΙΣ ΩΡΑΙΟΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΣΕ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΣΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ. Να σημειώσω, επίσης, ότι στο διάλειμμα έπιασα λίγο κουβέντα με τον κ. Παπασταύρου και μού δημιούργησε τις καλύτερες εντυπώσεις με την ευγένειά του αλλά και το χιούμορ του.

    Αγαπητοί συμφορουμίτες, έχετε ακούσει τραγούδια του ??? Έχετε στη δισκοθήκη σας δουλειές του ??? Τον έχετε δει ποτέ λάιβ ??? Αν ναι .... θα ήθελα πολύ να ακούσω την άπόψή σας, όποια κι αν είναι αυτή, γι' αυτόν τον [πολύ ξεχωριστό κατά την ταπεινή μου άποψη] τραγουδοποιό .....

    Δυστυχώς .... έχουμε πολύ καιρό να ακούσουμε κάτι νεότερο από τον κ. Παπασταύρου. Θέλω να πιστεύω ότι ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟ ΔΡΑΣΗ. Αλήθεια, γνωρίζει κανένας σας κάτι γι' αυτόν ??? Αν παίζει πουθενά .... αν ετοιμάζει καινούρια δουλειά .... αν ... αν .... ???? Πάντως, στη συναυλία του στην "ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ" μάς είχε παρουσιάσει καινούρια τραγούδια του, τα οποία επρόκειτο να τα κυκλοφορήσει σε δίσκο που θα έφερε τον τίτλο "ΤΖΙΜΠΑΡΑΝ". Ο δίσκος αυτός μάλλον δεν κυκλοφόρησε ποτέ [ή .... μήπως κυκλοφόρησε και δεν τον πήρα χαμπάρι ???]. Βλέπετε .... αυτή είναι η μοίρα τραγουδοποιών που επιλέγουν να μιλάνε ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ και με τίποτε άλλο .......

    Τέλος, σύμφωνα με την "Ελληνική Δισκογραφία" του ΠΕΤΡΟΥ ΔΡΑΓΟΥΜΑΝΟΥ ο Σταύρος Παπασταύρου γεννήθηκε το 1954 στην Αθήνα [Μεταξουργείο] και έχει εκδώσει τους εξής προσωπικούς δίσκους :

    ΞΑΓΡΥΠΝΗ ΠΟΛΗ - 1978

    ΤΟ ΠΙΣΩ ΔΩΜΑΤΙΟ - 1982

    ΜΙΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΗΛΑ - 1985

    ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ - 1986

    ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΟΙ ΚΗΠΟΙ - 1998

    Δυστυχώς, όλοι οι δίσκοι του είναι, πλέον, δυσεύρετοι {#emotions_dlg.mad}{#emotions_dlg.mad}{#emotions_dlg.mad}{#emotions_dlg.crying}{#emotions_dlg.thumbdown}.....................

     

     

     

     

     

     

     

       

     

      


    stam82
    15.09.2008, 22:30

    Τελευταία βρήκα στα metropoils το ‘Πίσω δωμάτιο‘ και το πήρα γωνρίζοντας μόνο

    το κομμάτι ‘Απ’την αρχή‘ που είχε συμμετάσχει στους ‘Αγώνες Κέρκυρας‘ το ’81.

    Ανακάλυψα όμως οτι είναι στο σύνολό του ένας εξαιρετικός δίσκος,γεμάτος λυρισμό

    ,μελωδικότητα και ευαισθησία..Νομίζω πως δεν είναι τυχαίο το ότι τη παραγωγή του δίσκου

    είχε αναλάβει ο Μάνος Χατζιδάκης.

       Ελπίζω ,καλλιτέχνες όπως ο Παπασταύρου,η Αφροδίτη Μάνου, Η Μαρία Δημητριάδη και τόσοι άλλοι που έχουν καιρό να δώσουν "σημεία ζωής",να επιστρέψουν ΄σύντομα και να μας μαγέψουν ξανά με τις φωνές και τα τραγούδια τους.


    dessypris
    17.09.2008, 00:23

    Όταν τον πρωτοείδα στη TV, πολλά χρόνια πίσω, με τη κιθάρα του και τα γυαλάκια του, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν "τι θέλει τώρα αυτός ο...σπασίκλας (!) ανάμεσά μας?"

    Βλέπετε, είχε το βλέμμα και το ύφος του"καλού παιδιού", αυτού που όλοι εμείς των "πίσω θρανίων", αυτών που κάναμε την ίδια τάξη 2 φορές από απουσίες, θέλαμε να πειράζουμε και να σπάμε πλάκα μαζί τους...

    Μέχρι που άκουσα τα τραγούδια του και τη στρωτή φωνή του...

    Η όλη του παρουσία, ξεχώριζε από σοβαρότητα κι έκρυβε πίσω της Πάρα Πολύ Δουλειά - εκτός από ταλέντο...Μαζί του, αν δεν κάνω λάθος, ήταν και η εξαιρετική τραγουδίστρια Κρίστυ Στασινοπούλου (που χάθηκε κι αυτή?)

    Δυστυχώς, ένα ακόμη "παιδί", του Μοναδικού Μάνου Χατζηδάκι, δεν έτυχε της υποστήριξης που του άξιζε κι έμεινε κρυμμένο κάπου στο δικό του - και στον δικό μου - κόσμο...

    Αγαπητέ Σταύρο, αν ποτέ διαβάσεις αυτές τις γραμμές, να ξέρεις πως υπάρχουν εδώ έξω άνθρωποι που σ εκτιμούν, κόντρα στους ψευτοπαραγωγούς των Εταιρειών, που το μουσικό τους κριτήριο, έχει πλήρως διαβρωθεί απ το χρηματικό συναλλακτήριο!

    Βλέπετε, αυτή η χώρα, δεν έχει τα Ούμπαλα να αναδείξει έναν Paul Simon κι έναν Art Garfunkel...Της αρκούν οι Λαζωνάκηδες και τα Φάμε Stories!

    Φιλικά,

    Γρηγόρης Δεσύπρης.-


    ggg
    24.09.2008, 20:31

    Παιδιά συγχαρητήρια για όσα λέτε και τη μουσική που ακούτε.
    Χρόνια είχα μία κασέτα στο αυτοκίνητο με το Πίσω Δωμάτιο. Μου κράταγε συντροφιά.
    Το αγόρασα πρόσφατα. υπάρχει!!! ειναι υπέροχο.

    Καλές ακροάσεις

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ggg στις 24-09-2008 20:34 ]