ελληνική μουσική
    917 online   ·  210.853 μέλη

    Βοήθεια στην επιλογή αγοράς πιάνου

    warlockcp
    17.09.2008, 10:31

    Γειά σας.
    Είμαι νέα στην ιστοσελίδα, θα ήθελα όμως αν μπορείτε να με βοηθήσετε με τον παρακάτω προβληματισμό.

    Όταν ήμουνα μικρή σπούδασα 7 χρόνια κλασσικό πιάνο (ξεκίνησα στην τρίτη δημοτικού και σταμάτησα στην τρίτη γυμνασίου). Έκτοτε δεν ξανασχολήθηκα με τη μουσική, πούλησα στο πιάνο μου (είχα ένα TOYO). Τώρα είμαι 32 ετών, μετά από χρόνια και χρόνια δυσβάσταχτων επαγγελματικών υποχρεώσεων κατάφερα να επιτύχω το να επιστρέψω στην επαρχία και να φέρω την επαγγελματική και οικογενειακή μου ζωή σε τέτοιο σημείο ώστε να επιτύχω να έχω κάποιο ελεύθερο προσωπικό χρόνο να ασχοληθώ με τα πράγματα που αγαπάω.

    επιθυμώ να ξανασχοληθώ με το πιάνο (αν και έχω να παίξω εδώ και 16 χρόνια) και πρέπει να αγοράσω ένα πιάνο που να με καλύπτει και άμεσα και στα επόμενα χρόνια. Όταν σπούδαζα πιάνο μικρή είχα φτάσει ως δευτέρα μέση. Αυτή τη στιγμή προφανώς πρέπει να ξαναστήσω τα χέρια μου και μάλλον θα ξεκινήσω από κάποια τάξη κατωτέρας. Δεν έχω συναντηθεί ακόμα με την καθηγήτρια που θα έχω αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για την αγορά του πιάνου.

    Έχω ψιλοκαταλήξει σε YAMAHA. Μπορώ να διαθέσω έως 3500 ευρώ και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι ανάμεσα στο να αγοράσω ένα YAMAHA Β2 καινούργιο (113 cm) και ένα U1 reconditioned 129 cm (α κατηγορίας) με 15ή εγγύηση και περγαμηνές πλήρους ανακατασκευής απο το εργοστάσιο της Ιαπωνίας (αυτό μπορώ να το τσεκάρω και από το serial number που αναγράφεται επάνω στο πιάνο). Έπαιξα στο U1 και σε B1 (B2 δεν είχε διαθέσιμο εκείνη τη στιγμή στο μαγαζί που πήγα) και πρέπει να πω ότι το U1 ήταν σαφώς καλύτερο στην απόδοση του ήχου.

    Όμως από την άλλη, είμαι σε δίλημμα. Και τα 2 πιάνα θα φτάσουν στην ίδια τιμή. Να αγοράσω το καινούργιο ή το ανακατασκευασμένο;

    Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας.


    oscarpeterson
    17.09.2008, 20:59

    Είμαι κι εγώ στο ίδιο δίλημμα εδώ και χρόνια σχετικά με την αγορά ενός πιάνου με ουρά.

     

    Εγώ μάλλον θα αγόραζα το ανακατασκευασμένο, αφου θα λάβεις και τις εγγυήσεις για 15ετία.  Στην Αμερική υπάρχουν εξειδικευμένοι τεχνικοί οι οποίοι ανακατασκευάζουν πιάνα και το αποτέλεσμα είναι καλύτερο και από το αυθεντικό. Για την Ελλάδα βέβαια δεν ξέρω. Το δικό σου αφου είναι ανακατασκευασμένο στην Ιαπωνία και όπως λες έχει καλό ήχο νομίζω αξίζει την αγορά.


    noizreduction
    17.09.2008, 21:18

    Προσωπικα θα αγοραζα το ανακατασκευασμενο για 2 λογους:

     

    1) Η εγγυηση και οι περγαμηνες ειναι αρκετα δελεαστικες και το U1 αποτελει μια απο τις επιλογες πολλων μεγαλων πιανιστων.

    2) Μετα απο τοσα χρονια, το ξυλο του  ηχειου και αντιηχειου θα εχει "δεσει" με το υπολοιπο σωμα και η ανταποκριση των συχνοτητων θα ειναι αψογη! Νομιζω πως ειναι το ιδανικο για ενα πιανο με ουρα ( μιας και στα ορθια, πρεπει να εχει παρει καποιος ρωσικο ή γερμανικο πιανο για να το αντιληφθει αυτο ).

     

    Και παλι το θεμα ειναι δικο σου.


    warlockcp
    18.09.2008, 10:17

    Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας.

    Το δίλημμά μου παραμένει όμως. Με όποιον συζητάω με κατευθύνει στο U1 το ανακατασκευασμένο. Και αυτό με την ωρίμανση του ξύλου πιστεύω ότι συμβάλλει στην καλύτερη απόδοση του πιάνου (αρκεί να μην ήταν πριν σε κανένα ζευγάρι χέρια που το κακομεταχειρίζονταν...!)

    Βέβαια υπάρχει και η άποψη ότι το καινούργιο είναι καινούργιο, το παίρνεις από την αρχή και το "εκπαιδεύεις" στον ήχο του.

    Δεν ξέρω, έχω φοβερό δίλημμα, δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευθώ το ανακατασκευασμένο U1 (αν και όπως σας είπα υπάρχουν όλα τα πιστοποιητικά από το εργοστάσιο της Ιαπωνίας, serial number με την ηλικία του πιάνου και τις ημερομηνίες ανακατασκευής). Το δε B2 βρήκα στο internet ότι κατασκευάζεται στην Ινδονησία (αν και ο αντιπρόσωπος δεν το πολυδιαφημίζει αυτό...).

     


    john1987
    18.09.2008, 19:12

    Να ρωτησω κατι?

     

    Εχεις παιξει σε U1?Εγω επειδη επαιξα προσφατα και για αρκετη ωρα δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενος απο την ποιοτητα του ηχου.

     

     


    warlockcp
    19.09.2008, 10:47

    John1987 αν έχεις την καλωσύνη ανέπτυξέ μου λίγο περισσότερο τη σκέψη σου.

    Σε σχέση με την ερώτησή σου, μεταξύ Β1 και U1 αντιλαμβάνομαι ότι το U1 έχει πολύ καλύτερο ήχο. Βέβαια η επιλογή θα γίνει μεταξύ B2 (που δεν υπήρχε εκείνη τη στιγμή διαθέσιμο στο κατάστημα που κοίταξα) και U1.

    Το θέμα είναι ότι τα χρήματα είναι κάπως δεσμευτικά (μέχρι 3500 ευρώ). Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να κοιτάξω για κάποιο γερμανικό (γιατί αν φύγω μακριά από Yamaha, ....που αλλού να κατευθυνθώ..), το θέμα είναι οτι για γερμανικό καινούργιο τα λεφτά δεν επαρκούν.

    Γιατί δεν σου αρέσει το U1; Εσύ τι μου προτείνεις;

    Ευχαριστώ :)


    noizreduction
    19.09.2008, 10:58

    Απ'οσο ξερω η διαφορα B1 και Β2 ειναι καθαρα στο θεμα του μηχανισμου και στην καλυτερη ποιοτητα του αντιηχειου ξυλου που χρησιμοποιουν. Οποτε ισως ο συναγωνισμος μεταξυ U1 και B2 να ειναι πραγματικα "αθεμιτος", μιας και οντως το U1 εχει το παλιο μηχανισμο σφυριων της Yamaha.

     

    Παρολαυτα, το U1 εχει τρομερο ηχο, ιδιαιτερα σε πιανα που εχουν παιχτει και εχουν "δεσει" τα ξυλα τους. Ομως, περιμενε να ακουσεις και το B2


    john1987
    19.09.2008, 20:38

    Το B1 και το B2 δεν το ξερω.Μιλαμε παντα για ορθια πιανα ετσι?

     

    Οπως ειπα και προηγουμενως,εχω παιξει σε καινουργιο U1 και δε με καλυψε η ποιοτητα του ηχου του.Ουτε ιδιαιτερο ογκο ειχε,ουτε ωραιο ηχοχρωμα.

     

    Εγω εχω ενα πιανο 80ετιας το οποιο ειναι γερμανικης προελευσεως,και εκρινα οτι δεν αξιζε να δωσω 5 χιλιαδες ευρω για το U1...

     

    Τσεκαρε και τα wendl and lung,κατασκευαζονται στην Κινα,αλλα εχουν αυστριακη τεχνοτροπια και ηχο.Καινουργιο ορθιο καπου 3,5 χιλιαδες κανει.Εγω εχω παιξει κυριως στην ουρα,η οποια ειναι πολυ καλη.

    Επισης νομιζω οτι απο το σειριακο αριθμο του U1 πχ μπορεις να καταλαβεις αν το πιανο κατασκευαστηκε Ιαπωνια,ή Κορεα.Πιστεψε με εχει μεγαλη διαφορα στον ηχο!
    -----------------
    "Τhe aim of life, is not to know whether there is immortality, but to live so that you deserve it"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : john1987 στις 19-09-2008 20:41 ]


    nasiaser
    25.01.2010, 10:32
    Ερώτηση: Που τα wendl & Lung εχουν μονο 5 χρόνια εγγύηση να ανησυχήσω; Εχω διαβάσει πολύ καλες κριτικές και ειναι και σε αριστη τιμή. Μονο στην εγγύηση βρήκα ΄μειονέκτημα....
    Maria1977
    17.09.2011, 23:54
    To πιανο Wendl&Lung 122 έχει εργοστασιακή εγγύηση 5 Χρόνια , δεν νομίζω ότι κανένας άλλο εργοστάσιο δίνει περισσότερα. Εγω έδωσα το U1 και πήρα Wendl&Lung 122 πριν 4 Χρόνια απο τον Αθανασατο και μου δωσαν 20 χρονια εγγυηση απο το καταστημα.Εξαιρετικό πιανο είμαι πολυ ευχαριστημένη. Εχει πολυ γλυκο ήχο και τρομερά μπασα . Μπες στο site ( www.pianos.gr ) να δεις και τα βραβεία που έχει πάρει στην Γαλλία και τη Γερμανία και πήγαινε να το δοκιμάσεις οπωσδηποτε.