ελληνική μουσική
    998 online   ·  210.856 μέλη

    Αγορά νέας ηλεκτρικής κιθάρας

    darkthrone
    25.09.2008, 15:12

    Την καλησπέρα μου σε όλους!Έχω καταλήξει στις παρακάτω κιθάρες:

    http://www.thomann.de/gr/epiphone_gothic_lespaul_studio.htm

    http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.phpcPath=1_11_1106&products_id=2962

    και θα ήθελα την αποψή σας.Ευχαριστώ εκ των προτέρων


    inkve
    25.09.2008, 16:42

    το πρωτο οργανο ειναι h epiphone gothik...

    το  δευτερο ποιο ειναι?μηπως μια ibanez?

    εαν ειναι ibanez να ξερεις οτι αυτα τα 2 δεν εχουν σχεση μεταξυ τους...

     

    η epiphone για να το θεσω απλα εχει πιο <παλιο ροκαδικο υχο>.βεβαια λογικα θα εχει παραπανω <γκαζια>απο αλλες epiphone..

    εαν ζητας πιο <<συγχρονο υχο>>καλο ειναι να πας στην ibanez...

    οπως και να εχει ενα ειναι το σιγουρο...οτι θα ευχαριστηθεις που θα αγορααεις ενα καινουριο οργανο....οποτε καλες αγορες(γιατι ποτε δεν αγοραζουμε μονο το οργανο,παντα παιρνουμε και κανενα τσουμπλεκι παραπανω!!){#emotions_dlg.lol}


    darkthrone
    26.09.2008, 10:23

    Το δεύτερο link είναι μια ibanez CRG170 DX.Σκεφτομαι και για schecter....


    makisdav
    26.09.2008, 12:31

    Απο το ονομα σου και το στυλ των κιθαρων που μας εδειξες φανταζομαι οτι θες να παιξεις metal.Oποτε πιστευω οτι η ibanez θα ναι καλυτερη!!


    inkve
    27.09.2008, 15:54

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 26-09-2008 στις 23:38 έγραψε...

    Με τα ίδια πάνω κάτω μπορείς να πάρει και μία epiphone sg g400.

     

    Προσωπικά σε αυτά τα χρήματα θα απέφευγα το locking tremolo.



    στο θεμα του τρεμολο ο harmonizer εχει καποιο δικιο...

    υπαρχουν βεβαια κιθαρες με φοβερο locking σε αυτα τα λεφτα αλλα ειναι πολυ πιο γκαζωμενα οργανα απο αυτο που θα ηθελε ο φιλος μας....

    δεν ξερω αν θα ειναι η πρωτη σου κιθαρα η οχι...αλλα εγω οταν πρωτο πηρα ημουνα αναμεσα σε μια epiphone sg και μια ibanez....

    την ibanez αγορασα στο τελος και δεν το μετανιωσα αλλα υπηρξαν πολλες στιγμες που καταραστηκα το κ..τρεμολο!!!!

     


    Brokenchord
    01.10.2008, 13:32

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 26-09-2008 στις 23:38 έγραψε...

    Με τα ίδια πάνω κάτω μπορείς να πάρει και μία epiphone sg g400.

     

    Προσωπικά σε αυτά τα χρήματα θα απέφευγα το locking tremolo.



    Θα συμφωνήσω με τον προλαλλίσαντα!
    Απλά θα προσθέσω και το εξής!
    Καλά ορέ με τόσα λίγα λεφτά και θέλεις να πάρεις "νεα" κιθάρα;
    Κούτσουρο με χορδές θα πάρεις όχι κιθάρα!

    Γνώμη μου είναι να κάνεις λίγη υπομονή να μαζέψεις και λίγα ακόμα λεφτά και να πάρεις μια αξιοπρεπή κιθαρίτσα κοντά στα 500 ευρώ! {#emotions_dlg.biggrin}


    metallica18
    21.02.2009, 21:07

    Παράθεση:

    γεια σας εχω ειμαι αναμεσα σε 2 κιθαρες για να αγορασω. μια μεταχειρισμενη gibson les paul γυρω στα 700-800 η μια καινουργια epiphone les paul καθως ειναι πιο οικονομικη.Τι μου προτεινετε??Διευκολυνουν στα γρηγορα σολα???


    inkve
    21.02.2009, 21:46

    Παράθεση:

    Το μέλος metallica18 στις 21-02-2009 στις 21:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    γεια σας εχω ειμαι αναμεσα σε 2 κιθαρες για να αγορασω. μια μεταχειρισμενη gibson les paul γυρω στα 700-800 η μια καινουργια epiphone les paul καθως ειναι πιο οικονομικη.Τι μου προτεινετε??Διευκολυνουν στα γρηγορα σολα???



    αυτο εξαρταται κατα ποσο σε βολευει εσενα το μπρατσο της κιθαρας αλλα και το ποσο θα μελετας...

    ειναι μια ερωτηση δηλαδη που δεν εχει συγκεκριμενη απαντηση...εξαρταται απο αυτον που παιζει...

     


    metallica18
    22.02.2009, 14:47

    Παράθεση:

    ξερει κανεις που μπορω να βρω μια μεταχειρησμενη gibson les paul γυρω στα 700 με 800 ευρο???