ελληνική μουσική
    867 online   ·  210.852 μέλη

    Μαθήματα φωνητικής και κροταφογναθικό σύνδρομο.

    amadeuswebern
    17.10.2008, 10:27

    Καλημέρα σε όλους,

    Πρόσφατα ξεκίνησα μαθήματα κλασικού τραγουδιού. Δεν έχω καμία προηγούμενη εμπειρία στο τραγούδι. Δυστυχώς όμως παρουσιάστηκε ένα άσχημο κόλλημα και ίσως να αναγκαστώ να σταματήσω. Έχω ένα πρόβλημα με το σαγόνι μου, την κάτω γνάθο η οποία τείνει να φεύγει από τη θέση της ή να κλειδώνει άμα την πιέσω (με γερό μάσημα του φαγητού, χασμουρητό και υπερβολικό άνοιγμα του στόματος). Αυτό το παθαίνεις λένε αν τρίζεις τα δόντια σου στον ύπνο σου, αν έχει βάλει σιδεράκια κλπ. Το έχει αρκετός κόσμος. Λέγεται υπεξάρθρωμα της κάτω γνάθου ή κροταφογναθικό σύνδρομο. Στην Αμερική το λένε TMJ.

    http://tinyurl.com/5at9am

    http://www.dermaline.gr/articles.php?articleId=446

    Aπ' ότι φαίνεται έχει δημιουργήσει προβλήματα σε αρκετούς τραγουδιστές από αυτά που διαβάζω στο ίντερνετ (αγγλικές σελίδες). Εγώ στο πρώτο μάθημα δεν μπορούσα να ανοίξω το στόμα μου εκεί που έπρεπε (στο ωραίο και εύηχο Αααααααα), γιατί αν το έκανα θα υπήρχε πρόβλημα.Δυστυχώς, δεν μπορώ να βρω στοιχεία στα Ελληνικά. Το έχει συναντήσει ή ακούσει κανείς; Υπάρχει λύση; Θα ήθελα πολύ να συνεχίσω το τραγούδι, αλλά χωρίς να μου φύγει το σαγόνι!

    Ευχαριστώ,

    Amadeus


    BAGRATION
    17.10.2008, 21:23

    Μηπως αν τραγουδάς με το σαγόνι "πεσμένο" (χαλαρό δηλαδή χωρίς να εφαρμόζεις δύναμη) γίνεται τίποτα ?

    Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να υπάρχουν τραγουδιστές του κλασσικου που τραγουδάνε με αυτόν τον τρόπο (δηλαδή να "ρίχνουν το σαγόνι" αντί να "ανοίγουν το στόμα" )

    Σε άλλα είδη υπάρχουν σίγουρα πάντως......


    amadeuswebern
    17.10.2008, 21:36

    Καλησπέρα Bagration,

     

    η καθηγήτριά μου λέει ότι αν δεν μπορώ να ανοίξω καλά το στόμα μου, δεν γίνεται (είναι το ηχείο μου λέει ή κάτι τέτοιο). Ρώτησε η ίδια οδοντίατρο και της είπε ότι χρειάζεται χαλάρωση, μια ειδική συσκευή που την φοράς όταν κοιμάσαι και βοηθάει και ειδικές ασκήσεις για να δυναμώσουν οι μυς της περιοχής.

     

    Κλαψ! Πάει το τραγούδι μου και είχα αρχίσει να πωρώνομαι. Εκτός κι αν ξέρετε εσείς καθηγητές που μπορούν να διδάξουν φωνητική με την τεχνική αυτή που λες εσύ Bagration. Στο ίντερνετ που το κοίταξα, σε κάτι Αμερικάνικα σάιτ, λέει ακριβώς αυτό: ρίξε το σαγόνι.

     

    Θα ρωτήσω κι αλλού. Αν έκανα σύγχρονο τραγούδι θα άλλαζε τίποτα; Δεν θα έπρεπε να ανοίξω τόσο πολύ το στόμα μου; ΑΑΑΑΑΑΑΑαααααααααααα....

     

    Ευχαριστώ πολύ.


    BAGRATION
    18.10.2008, 12:12

    {#emotions_dlg.clap}

    Κοίταξε, στον σύχρονο δεν νομίζω να υπάρχουν περιορισμοί, αλλους βλέπεις να το ανοιγουν πολύ, άλλους κανονικά και άλλους λίγο. Είναι θέμα στύλ και χρώματος κυρίως, δεν είναι απαραίτητα λάθος η σωστό.

    Πάντως χωρος για το "Α" μπορεί να δημιουργηθεί αν "ρίξεις" το σαγόνι σου και μετα να ανασηκώσεις ελαφρά το πρόσωπό σου έτσι ώστε να φαίνονται λιγάκι τα πάνω μπροστινά δόντια (οι κοπτήρες κ.τ.λ.). Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα δεν σε εμποδίζει στο να το κάνεις αυτό, σωστά?

    Μάλλον μπορεί να γίνει μια τροποποίηση στην τεχνική έτσι ώστε να τραγουδάς έτσι. WinkΑπ όσο ξέρω δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στον ήχο, στον λαιμό κ.τ.λ.......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 18-10-2008 12:16 ]


    freddieKrueger
    18.10.2008, 17:16

    Παράθεση:

    Το μέλος amadeuswebern στις 17-10-2008 στις 10:27 έγραψε...

    Καλημέρα σε όλους,

    Πρόσφατα ξεκίνησα μαθήματα κλασικού τραγουδιού. Δεν έχω καμία προηγούμενη εμπειρία στο τραγούδι. Δυστυχώς όμως παρουσιάστηκε ένα άσχημο κόλλημα και ίσως να αναγκαστώ να σταματήσω. Έχω ένα πρόβλημα με το σαγόνι μου, την κάτω γνάθο η οποία τείνει να φεύγει από τη θέση της ή να κλειδώνει άμα την πιέσω (με γερό μάσημα του φαγητού, χασμουρητό και υπερβολικό άνοιγμα του στόματος). Αυτό το παθαίνεις λένε αν τρίζεις τα δόντια σου στον ύπνο σου, αν έχει βάλει σιδεράκια κλπ. Το έχει αρκετός κόσμος. Λέγεται υπεξάρθρωμα της κάτω γνάθου ή κροταφογναθικό σύνδρομο. Στην Αμερική το λένε TMJ.

    http://tinyurl.com/5at9am

    http://www.dermaline.gr/articles.php?articleId=446

    Aπ' ότι φαίνεται έχει δημιουργήσει προβλήματα σε αρκετούς τραγουδιστές από αυτά που διαβάζω στο ίντερνετ (αγγλικές σελίδες). Εγώ στο πρώτο μάθημα δεν μπορούσα να ανοίξω το στόμα μου εκεί που έπρεπε (στο ωραίο και εύηχο Αααααααα), γιατί αν το έκανα θα υπήρχε πρόβλημα.Δυστυχώς, δεν μπορώ να βρω στοιχεία στα Ελληνικά. Το έχει συναντήσει ή ακούσει κανείς; Υπάρχει λύση; Θα ήθελα πολύ να συνεχίσω το τραγούδι, αλλά χωρίς να μου φύγει το σαγόνι!

    Ευχαριστώ,

    Amadeus



    Καλησπερα φιλαρακο μου!Κατ αρχην να σε ρωτησω πως απεκτησες αυτο σου το προβλημα?Μηπως δοκιμασες να κανεις καποιες ασκησεις που και καλα χαλαρωνουν την κατω γναθο-κοινως σαγονι?Πχ ειναι μια ασκηση που προσταζει τον εκπειδευομενο να κουνησει με τα δακτυλα των χεριων του δεξια αριστερα την κατω γναθο για να χαλαρωσει...ΛΑΘΟΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΤΡΑΓΙΚΕΣ ΚΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΕΣ!!!!

    Μια αλλη ασκηση ειναι που αναγραφεται σε ενα βιβλιο με την ονομασια Alan Green:Mαθε να μιλας και να τραγουδας σωστα...Λοιπον...αυτο το βιβλιο ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΟΝΟ για αναγνωση και για να σου δωσει μια βασικη εικονα για την 'ανατομικη' του μουσικου οργανου που λεγεται 'φωνητικος μηχανισμος'...Το βασικοτερο λαθος του ειναι οτι επιμενει πολυ στο να κατεβασει καποιος με τη βια το μηλο του αδαμ(ανδρες)η το 'καρυδι'(στις γυναικες)του λαρυγγα...η ασκηση ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ για την υγεια... καπου αλλου μιλαει για το σωστο ανοιγμα της γναθου:Κι εκει αν δοκιμασεις να μετατοπισεις τη γναθο προς τα πισω ανοιγοντας την θα παθεις ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ...

    Ειμαι παθων φιλε μου...εφτασα σε σημειο να εχει κλειδωσει εντελως η κατω γναθος μου και να μην μπορω να φαω μια μετραι μπουκια...κι ολα αυτα επειδη προσπαθησα να εκτελεσω αυτε ςτις ασκησεις με περισση επιπολαιοτητα...κι εγω για να πετυχω αυτο το΄'ωραιο και ευηχο Α'(αμαν πια τι καραμελα ειναι αυτη και την επαναλαμβανουν ολα τα βιβιλα φωνητικης και οι καθηγητες)ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ!!

    Πως γινεται καλα το προβλημα σου??ΞΕΚΟΛΑ απο τη σημασια της κατω γναθου,ΟΤΙ κι αν σου λεει η καθηγητρια σου...ΔΕΝ παιζει κυριο ρολο στην παραγωγη ηχου...Ναι,ανοιγει τα πανω ηχεια,απελευθερωνωντας τον ηχο απο το λαιμο,ναι βοηθαει να πεις ανοιχτο το 'α',αλλα αυτα ολα ειναι ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑΣ σημασιας για το τραγουδι στην αρχη...

    Πρωτα απ ολα θα πρεπει να μαθεις να ανασινεις ΧΩΡΙΣ ΗΧΟ χαλαρα και ανετα...Ηρεμη εισπνοη απο τη μυτη ηρεμη εκποη σαν ενα ουφφφφ που κανουμε καμμια φορα για να ανακουφιστουμε...Το ιδιο θα κανεις ορθιος το ιδιο και ξαπλωμενος...

    Επιπλεον:Ξαπλωμενος οπως εισαι βαζεις ενα μικρο βιβλιο στο κατω μερος της κοιλιας σου και αναπνες ελευθερα χωρις να σκεφτεσαι ΤΙΠΟΤΑ(ουτε που παει η ανασα,ουτε αν ειναι αρκετη,κοκ)

    Για τη χαλαρωση της κατω γναθου:1)Πιασε το κοκκαλο της ραχης της μυτης σου και εφαρμοσε πιεση εκει...αυξησε την μεχρι τα ορια του πονου και κατοπιν χαλαρωσε την πιεση που ασκεις σταδιακα...Πιεση μπορεις να ασκησεις και απο τις δυο πλευρες της ΑΝΩ γναθου(το οανω μας σαγονι,αυτο που φερει την ανω οδοντοστοιχια και ειναι ΑΚΙΝΗΤΟ)

    2)Ηπια αντιφλεγμωνωδη οπως αναβραζουσα ασπιρινη,η και καποιο αλλο πχ Norgesic,η Xefo(4mg) καθως και παγος πανω απο την κροταφογναθικη σου αθρωση...

    3)Οταν  η αρθρωση 'ηρεμησει'παρε ενα κυλινδρικου σχηματος αντικειμενο(πχ ενα μετριςω παχυ μαρκαδορο και δαγκωσε τον αναμεσα στις δυο γανθους σου πισω πισω...κατοπιν αρχισε να 'ροκανιζεις' απαλα και να μετακινεις μπρος πισω την κατω γναθο σου ενω δαγκωνεις το μαρκαδορο...

    4)Τραγουδι και απλη ομιλια-αναγνωση κειμενων,εχοντας δαγκωσει κατι απο τη μια μερια του στοματος σου πχ ενα μικρο πλαστικο,ωστε να μιλας χωρις να κουνας τη γναθο σου...θα μιλας ανετα και θα αφηνεις τον ηχο σου να βγει ΟΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΧΩΡΙΣ να σε ενοχλει που θα μιλας καπως ΠΑΡΑΞΕΝΑ...Ειναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΣΚΗΣΗ για την αρθρωση σου...

    5)Δυστυχως αυτο που θα πρεπει αν σταματησεις για κανενα 3μηνο το ελαχιστο,ειναι το τραγουδι σε ολη την εκταση της φωνης σου(που κατα κανονα 'δουλευει' πανω ενας δασκαλος)Θα πρεπει αν περιορισεις την εκταση του τραγουδιου σου στη μια οκταβα,αλλα και να επιλεγεις τετοια τραγουδακια που αν εχουν ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ εκταση(Υπαρχουν και ειναι ΠΟΛΛΑ)

    6)Το προβλημα σου ειναι ΙΑΤΡΙΚΟ και οχι ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ...αν χρειαστει να απευθυνθεις σε ΓΙΑΤΡΟ- ενα Στοματογναθοπροσωπικο χειρουργο -και για τ ονομα του Θεου, ΟΧΙ σε οδοντιατρο...

     

    Ευχομαι ταχεια ανρρωση και να ΜΗΝ εγκαταλειψεις κατι που τοσο αγαπας,το τραγουδι!!{#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 18-10-2008 17:28 ]


    amadeuswebern
    18.10.2008, 20:45

    Φίλε μου FreddieKrueger,

     

    σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές μου. Αυτό το πρόβλημα το είχα από παλιά. Νομίζω από πολύ δυνατό μάσημα. Σε μερικούς ανθρώπους λείπει ένα κοκκαλάκι στην άρθρωση της κάτω γνάθου κι έτσι αυτή τείνει να κλειδώνει ή να φεύγει από τη θέση της! Δυστυχώς. Θα κάνω αυτά που μου λες και θα ψάξω να βρω και μια καθηγήτρια που να μπορεί να χειριστεί την περίπτωσή μου!

     

    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!


    amadeuswebern
    30.10.2008, 10:00

    Και μια ενημέρωση, έτσι πληροφοριακά, για να μας βρίσκεται: Μίλησα με έμπειρους καθηγητές και μου είπαν ότι για κλασικό αποκλείεται. Σύγχρονο όμως άνετα και με δουλειά πολλά μπορούν να γίνουν. Εγώ ούτως ή άλλως, για χόμπι το κάνω, για εμένα. Οπότε, σύγχρονο και δη έντεχνο που το λατρεύω! Ευχαριστώ για τις συμβουλές.