ελληνική μουσική
    848 online   ·  210.851 μέλη

    Μουσικό software σε Windows 64 ;

    coffee
    25.10.2008, 10:15

    Θελω να βαλώ τα windows 64 και δεν ξερω αν θα μπορέσουν να  λειτουργλησουν τα προγραματα Cubase,wavelab, της Native instruments και αλλα τετοια. . .

    Το εχει δοκιμάσει κανεις????

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 25-10-2008 11:21 ]


    Bosey
    25.10.2008, 17:01

    Προσωπικά, δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο, αλλά σύμφωνα με τη Microsoft, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Βέβαια μη ξεχνάς ότι μιλάμε για τη Microsoft και τα Windows!  {#emotions_dlg.thumbdown}

    http://www.microsoft.com/windowsxp/using/64bit/russel_exploringx64.mspx

    Ποιός ο λόγος όμως, να πάς ΤΩΡΑ σε 64bit, αν δεν τα αξιοποιήσεις? 

    http://www.cakewalk.com/x64/whitepaper.asp

     

    -----------------
    “To pass through life and miss the music is to miss out on one of the best things about living.” —Art Blakey

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bosey στις 25-10-2008 17:12 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bosey στις 25-10-2008 17:15 ]


    noizreduction
    25.10.2008, 17:25

    Εχοντας δουλεψει σχεδον σε ολες τις πλατφορμες των Windows ( απο 3.1 εως XP, με εξαιρεση τα 2000 και τα Vista ), εμαθα κατι σημαντικο.

    Ποτε μα ποτε μην αλλαξεις το λειτουργικο σου συστημα, εαν δεν σου προκαλει προβληματα.Αλλιως κανεις δεν εγγυαται τα νευρα σου!

     


    Bosey
    25.10.2008, 21:28

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 25-10-2008 στις 17:25 έγραψε...

    Εχοντας δουλεψει σχεδον σε ολες τις πλατφορμες των Windows ( απο 3.1 εως XP, με εξαιρεση τα 2000 και τα Vista ), εμαθα κατι σημαντικο. 

     

    Λυπάμαι για αυτή την "τραγική εμπειρία" σου, φίλε μου, αν και δε χρειάζεται, κατά τη γνώμη μου, να βιώσει κάποιος όλα αυτή τη "σκληρή και απάνθρωπη πραγματικότητα" για να μάθει τι εστί Windows... {#emotions_dlg.biggrin} 

     

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 25-10-2008 στις 17:25 έγραψε...

    Ποτε μα ποτε μην αλλαξεις το λειτουργικο σου συστημα, εαν δεν σου προκαλει προβληματα.Αλλιως κανεις δεν εγγυαται τα νευρα σου!

     

    Να διευκρινήσουμε ότι αναφέρεσαι ΜΟΝΟ στα "παραθύρια" της Microsoft, όταν λές για "λειτουργικό σύστημα", γιατί με κάποια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ συστήματα, "αλλαγή" σημαίνει πραγματική εξέλιξη και νέες δυνατότητες χωρίς πονοκέφαλους και νευρολόγους !!!{#emotions_dlg.biggrin}

    http://www.apple.com/macosx/technology/64bit.html

     

    Δε συμφωνείς? Smile 

     

     

     

     


    noizreduction
    25.10.2008, 21:42

    Δικο μου λαθος. Επαναπροσδιοριζω πως η εμπειρια μου αφορα αποκλειστικα τα λειτουργικα συστηματα της Microsoft. Εαν κι εχω βολευτει με τα XP, μπορω να πω οτι καποια στιγμη θα ηθελα να μεταπηδησω στην πλατφορμα των MAC ( MACoS ).


    coffee
    26.10.2008, 14:57

    ο λογος που θελω να παω σε 64bit ειναι για ακριβως για να αξιοπιοισω το επεξεργαστη μου οπως και το υπολοιπο συστημα που εχει δυνατοτητα να δουλεψει σε 64bit.Βεβαια η σίγουρη λυση ειναι τα MAC...Αλλα εχουμε καιρο ακόμα...


    Bosey
    27.10.2008, 01:04

    Παράθεση:

    Το μέλος coffee στις 26-10-2008 στις 14:57 έγραψε...

    ο λογος που θελω να παω σε 64bit ειναι για ακριβως για να αξιοπιοισω το επεξεργαστη μου οπως και το υπολοιπο συστημα που εχει δυνατοτητα να δουλεψει σε 64bit.Βεβαια η σίγουρη λυση ειναι τα MAC...Αλλα εχουμε καιρο ακόμα...



     

    Να τον αξιοποιήσεις (τον επεξεργαστή και τα λοιπά) με τι εφαρμογές? Αν τρέχεις 32-bitες εφαρμογές, δε κερδίζεις τίποτε!{#emotions_dlg.crying}

    ... ή μήπως κερδίζεις?{#emotions_dlg.confused1}


    noizreduction
    27.10.2008, 08:14

    Η πικρη αληθεια ειναι πως δεν κερδιζεις τιποτα. Κι αυτο, γιατι τα 32bit προγραμματα θα καταναλωσουν απολυτως ο,τι χρειαζονται και τιποτα παραπανω.

    Κι επαναλαμβανω: Εαν τα XP που ειχες, ηταν σταθερα, τοτε μην κανεις το λαθος να αλλαξεις λειτουργικο συστημα.


    BlueSky
    30.10.2008, 13:53

    Η κυρια διαφορα μεταξυ 32bit και 64bit εκδοσεις των λειτουργικων ειναι οτι τα 32bit Windows δινουν στις εφαρμογες εως 3GB RAM. Με τα 64bit Windows μπορεις να εχεις και να δει το λειτουργικο πανω απο 3GB RAM. Αλλα εαν εχεις 64Bit Windows και τρεξεις 32bit εφαρμογη, τοτε απο οτι θυμαμε η εφαρμογη δεν θα δει πανω απο 3GB RAM. Διοτι τα 64Bit Windows τρεχουν την εφαρμογη σε ενα ειδικο mode συμβατοτιτας με τα παλιοτερα 32Bit Windows.

    Απο πλευρας ταχυτητας δεν νομιζω οτι θα δεις καποια διαφορα εαν οι εφαρμογες σου εχουν γραφει για 32bit Windows. Εαν ομως βρεις καποια εφαρμογη που να εχει γραφει για 64bit Windows τοτε ειναι πιθανον να δεις μια καποια καλυτερη ταχυτητα. Αλλα μεχρι τοτε καλυτερα κατσε με 32bit Windows εκτος και εαν εχεις πολυ μεγαλο ογκο δεδομενων και θελεις να ανοιγεις πολλες εφαρμογες που η καθε μια πιανει μερικα GB RAM στην μνημη. Πρεπει βεβαια να εχεις και υπολογιστη με πανω απο 3GB RAM.

    Επισης παλιοτερα υπηρχε προβλημα με τα drivers στα 64Bit Windows. Τωρα μαλλον θα ειναι καλυτερα τα πραγματα αφου πολλα συστηματα βγαινουν με 64Bit Windows.