ελληνική μουσική
    932 online   ·  210.853 μέλη

    Τι Drums χρειάζομαι;

    Th4nos
    31.10.2008, 20:26

    Γεία σας παιδία!!

    Ένας φίλος μου ψάχνει drum set σχετικά φτηνό για αρχή.

     

     Βρήκα αυτό:http://www.adagio.gr/product.php?catid=90&prodid=616

     

    Αξίζει;Μπορεί κάποιος μόνο με αυτό να παίξει Blues-Rock;

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Th4nos στις 31-10-2008 20:28 ]


    djmetronomos
    31.10.2008, 20:57

    Δεν πήγα στο link - βαριόμουν να κάθομαι να το πληκτρολογώ, δεν βαριέμαι όμως να μιλάω για ντραμς... Οι περισσότερες εταιρίες βγάζουν και οικονομικές σειρές, με μεγάλη απόκλιση σε τιμή από τις "επαγγελματικές". Τις προάλλες άκουσα μια πολύ ωραία Gretsch, γύρω στα 800 ευρώ... Τα πιατίνια είναι μια άλλη ιστορία, ένα ξεχωριστό έξοδο. Όσο για το blues-rock που λες, δεν υπάρχουν προδιαγραφές... Κάθε ντραμς έχει τον ξεχωριστό της ήχο και ανάλογα με το κούρντισμα που θα της κάνεις, μπορείς να παίξεις πολλά διαφορετικά στυλ... Μια καλή λύση είναι η κάσα να είναι 20" - και κουβαλιέται εύκολα και δεν πιάνει πολύ χώρο και καλύπτει πολλά στυλ - all around drum, που λένε και οι Αμερικανοί. Υπάρχουν πολλές παράμετροι στην αγορά ντραμς. Εάν διαβάζεις αγγλικά πήγαινε στο 411drums.com - ένα site φτιαγμένο για ντραμίστες, με πολλές πληροφορίες, απαντήσεις σε ερωτήματα, συμβουλές... 


    Hastaroth
    01.11.2008, 09:24

    1.djmetronomos:δέν χρειάζεται νά πληκτρολογήσης το link,απλά το κάνεις copy-paste.

    2.800 ευρώ δέν θεωρείται "οικονομική τιμή",ακόμα καί γιά Gretsch..Μπορεί νά βρή και μέ 500 ευρώ,ίσως και μέ 450.Αν κάνη σωστό κούρδισμα,θά έχη ικανοποιητικό ήχο (αφού,όπως συμπεραίνω,είναι μάλλον αρχάριος).Οσο γιά τά πιατίνια,ναί,αυτά είναι όντως άλλη ιστορία.Δέν μπορείς να περιμένης πολλά πράγματα από ένα φτηνό πιατίνι καί αυτά που λέγεται οτι είναι σέ "οικονομικές τιμές" πρέπει να τά ακούση πρώτα γιατί ναί μέν μπορεί να βρή κάτι που να τον ικανοποιή αλλά μπορεί επίσης νά βρή καί..."καπάκια γιά ντενεκέδες" (χρήσιμα είναι και αυτά,βοηθάνε στην καλλιέργεια οικολογικής συνείδησης).Γι'αυτό άλλωστε συνιστώ να μήν δώση πολλά λεφτά γιά τύμπανα αλλά να φυλάξη τά περισσότερα γιά νά πάρη καλής ποιότητας πιατίνια.Τώρα,σχετικά μέ το τί μπορεί να παίξη...όντως,μέ όλα τά σέτ μπορείς να παίξης όλα τά μουσικά στύλ ανάλογα μέ το κούρδισμα που έχεις κάνει,την τεχνική σου,την εμπειρία σου κλπ κλπ.Βέβαια μήν περιμένουμε από ένα σετάκι μέ 18άρι bass drum να μάς βγάλη π.χ.σέ ένα hard rock σχήμα εξ ίσου καλά μέ ένα power set μέ 24άρι bass drum,αλλά μέ το κατάλληλο παίξιμο,η διαφορά θά είναι ελάχιστη (καί πάντως μή αντιληπτή από έναν μέσο ακροατή). 


    djmetronomos
    01.11.2008, 10:01

    Η Gretsch μού φάνηκε από τις πιο ποιοτικές φθηνές ντραμς που έχω ακούσει, από ξύλο κι όχι από κόντρα-πλακέ, ακόμα και τα hardware έδειχναν να είναι προσεγμένα. Επίσης, είχε το εξής καλό: η κάσα ήταν υπερυψωμένη, δεν ερχόταν σε επαφή με το πάτωμα, ιδανική για μελέτη σε σπίτι! Τώρα, δεν θέλω ν' ακούγομαι σαν πλασιέ της Gretsch, απλά πάντα τη συμπαθούσα, όπως και τη Ludwig. Ολίγον τι παλιομοδίτης! Και χαίρομαι που άντεξαν μέσα στο χρόνο, στην ιαπωνική εισβολή, και επανήλθαν με ανανεωμένα μοντέλα...

    Μια επίσης καλή λύση είναι μια μεταχειρισμένη ντραμς, που να πουλιέται μαζί με τα πιατίνια. Μπορεί έτσι να βρει ένα "κανονικό" σετ με καλό ήχο, που μελλοντικά αν θέλει να το δώσει δεν θα έχει χάσει την αξία του, ενώ το μαθητικό μοντέλο και τα πιατίνια-ντενεκέδες δεν έχουν ιδιαίτερη μεταπωλητική αξία. Γιατί να μην ξεκινήσει με καλό ήχο?


    Hastaroth
    01.11.2008, 18:14

    Η Gretsch θεωρείται ανέκαθεν ένα από τά καλά brand names τής αγοράς καί ακριβώς γι'αυτό όχι ιδιαίτερα φθηνή (ο όρος "φθηνός" είναι σχετικός,ανάλογα μέ το πάχος τού πορτοφολίου που διαθέτουμε).Οσο γιά την Ludwig,δέν ξέρω τώρα τί μοντέλα βγάζει,πρίν από δεκαπέντε-είκοσι χρόνια πάντως ήταν τό απόλυτο brand name-όποιος είχε Ludwig δέν τά άλλαζε μέ τίποτε.Καί έχω διαπιστώσει μέ τά ίδια μου τα αυτιά τήν ποιότητα τών Ludwig.Ωστόσο,απ'ό,τι βλέπω,δέν πολυκυκλοφορούν πιά στην Ελλάδα.Ενα-δυό σέτ που άκουσα (καί έπαιξα) είχαν καλό ήχο,αλλά όχι όπως τά περίμενα.Ισως καί τά δικά μου αυτιά,ώς πιό ηλικιωμένα που είναι,έχουν μείνει ακόμα στον ήχο εκείνων τών παλιών μοντέλων...

    Σχετικά μέ την λύση τών μεταχειρισμένων,ναί,μπορεί να βρή ένα καλό σέτ μαζί μέ πιατίνια,αλλά χρειάζεται ψάξιμο.Πρέπει το σέτ να είναι όχι μόνο καλό σέ ήχο αλλά καί σέ καλή κατάσταση.Ασφαλώς είναι καλύτερα να ξεκινήση μέ καλό ήχο καί στά τύμπανα,αλλά επειδή όπως είπα και προηγουμένως τά τύμπανα μπορείς να τά βελτιώσης μέ τό κούρδισμα (καί με τη χρήση καλών "δερμάτων") ενώ τά πιατίνια δέν μπορείς,γι'αυτό πρότεινα να προσέξη περισσότερο την αγορά τών πιατινιών καί να διαθέση περισσότερα λεφτά εκεί.