ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.851 μέλη

    Πρόβλημα εγγραφής midi

    Marios81
    04.11.2008, 00:58

    Καλησπέρα σε όλους.Δουλεύω με το Nuendo και όταν γράφω midi, όχι μόνο δεν έχω latency, αλλά τα δεδομένα γράφονται πρίν από τι χρονική στιγμή που τα γράφω!!!Κατά την ηχογράφιση δεν έχω πρόβλημα,αλλά στην αναπαραγωγή ακούγονται λίγο πιο πρίν.Τι μπορεί να φταίει?

    (midi keyboard έχω το M-audio keystation 88es το οποίο είναι συνδεδεμένο στην Tascam Fw-1082)


    Sokratis121974
    06.11.2008, 15:31

    Γεια σου Μαριε.

    Δες αν εχει ενεργοποιηθει το αυτοματο quantize στην μπαρα αριστερα (με την ενδειξη Q) με συνεπεια αν ειναι ενεργοποιημενο και εχει καποια μικρη μουσικη αξια Πχ 32 ή Τ32(τριηχα) και αν αφου γραφεις με μετρονομο οι νοτες (και παντα να ειναι απενεργοποιημενο το αυτοματο quantize συστημα χρονικης διορθωσης)....Αν δεν τα καταφερεις στειλε μου ΠΜ αφου ειμαστε και οι δυο Ηρακλειο να βρεθουμε να δω πως μπορω να σε βοηθησω.

    Σωκρατης


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 06-11-2008 15:32 ]


    Marios81
    06.11.2008, 18:19

    Γεια σου Σωκράτη,σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

    Το πρόβλημα λύθηκε και λέω λύθηκε γιατί δεν ξέρω αν το έφτιαξα εγώ ή έφτιαξε από μόνο του!Με βοήθησε ένα παιδί και στο συγκεκριμένο project που ήμουνα έφτιαξε το πρόβλημα.Μετά όμως που άνοιξα ένα άλλο project υπήρχε και πάλι.Ξαναάνοιξα το Nuendo κάποια άλλη στιγμή και ήταν όλα καλά!!

    Τι να πω,δεν κατάλαβα πώς έφτιαξε.

    Παρόλα αυτά, θα σε πάρω κάποια μέρα τηλέφωνο να βρεθούμε αν έχεις κι εσύ χρόνο να τα πούμε....!


    Sokratis121974
    07.11.2008, 15:01

    Ok Μαριε παρε με να βρεθουμε να τα πουμε απο κοντα.