ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.851 μέλη

    χρειαζομαι της γνωσεις σας πανω στα home studio

    george368
    20.11.2008, 01:57

    παιδια καλησπερα, λοιπον ας μπω στο θεμα: παιζω μπασο και κιθαρα και θα ηθελα να ηχογραφησω το μπασο και την κιθαρα μου στο pc, εχτες μου εδωσε ενας φιλος μου την παλια του κονσολα η οποια ειναι η http://www.yamaha-europe.com/picture_archiv/products/20_proaudio/Mixers/Analog_mixers/mg102c_high_jpg.jpg επισης διαθετω 2 monitors της m-audio(συνδεονται με rca) το pc μου εχει ενσωματομενη καρτα ηχου(οποτε μαλλον θα χρειαστω καποια αλλη), γενικα τι αλλο θα χρειαστω για να καταφερω να ηχογραφισω το καθε ενα οργανο ξεχωριστα???? σαν budget  θα διαθεσω περιπου 1000 με 1500 euro,thanks προκαταβολικα........


    noizreduction
    20.11.2008, 02:43

    Εχουν ανοιχτει ηδη παρα πολλες παρομοιες συζητησεις. Προτεινω να κανεις μια μικρη αναζητηση κι αν δεν λυθουν οι αποριες σου, τοτε μπορουμε να το συζητησουμε. Μερικες φορες αυτο το "ολα στο πιατο" ειναι ασχημο, διοτι χανεις και τη χαρα της αναζητησης ( προσωπικη αποψη ).


    george368
    20.11.2008, 12:38

    ευχαριστω πολυ εψαξα λιγο κ  ηδη εχω βρει καποια πραγματα....


    george368
    15.12.2008, 23:40

    καλησπερα παιδια, λοιπον εχω ενα μικρο προβλιματακι ακομα, απο το μπασο μου χρησιμοποιω ενα καλοδιο που τοι συνδεω στιν καρτα ηχου του pc, αλλα οταν προσπαθω να γραψω το μπασο μου στο cool edit αλλα και σε αλλα προγραματα, ακουγονται πολλα παρασιτα,με αποτελεσμα να ακουγονται πιο δυνατα απο το μπασο, η καρτα ηχου μου ειναι ενσωματομενη πανω στην μιτρικη,το ερωτιμα μου ειναι, αν θα παρω μια αλλη καρτα ηχου καλιτερη θα λυθει αυτο το προβλιμα??? αν οχι θα μου προτινετε κατι??????? ευχαριστω προκαταβολικα....


    noizreduction
    16.12.2008, 10:28

    Αυτο που αναφερεις μπορει να εχει 2 αιτιες:

     

    1) Αφου η καρτα ειναι μητρικη, θα εχει jacks για εισοδους. Αρα σιγουρα θα βαζεις καποιο μετατροπεα για να συνδεεις το μπασο. Πολλες φορες αυτοι οι μετατροπεις ειναι μετριοι ποιοτικα, ενω αλλες δεν κανουν καλη επαφη με το βυσμα που μετατρεπουν και το αποτελεσμα ειναι αυτος ο ηχος που ακους!

     

    2) Κανονικα πρεπει να συνδεσεις το μπασο στο line in της καρτας κι οχι στο MIC IN. Οπως και να εχει "παρασιτα" δημιουργουνται ακομα κι οταν η σταθμη εισοδου της καρτας ειναι αρκετα υψηλη κι ετσι το σημα παραμορφωνεται πλεον λογω του "καψιματος" του καναλιου. Δοκιμασε να χαμηλωσεις μεσα απο τις ρυθμισεις της καρτας σου το line in της και δοκιμασε να γραψεις ξανα ;)

     

    Εαν εχεις το προνομιο να αγορασεις μια εξωτερικη καρτα ηχου της ταξης των 100-150Ε, τοτε θα λυσεις το προβλημα σου σιγουρα! Κι επειδη το μπασο ειναι ενα ιδιαιτερο οργανο ( συχνοτικα ) θα σου προτεινα τη λυση της αγορας καρτας ηχου


    george368
    17.12.2008, 00:08

    εχεις να μου προτινεις καποια καρτα??? τι διαφορα θα εχει εσωτερικη η εκσωτερικη????(δλδ θα δουλευει καλητερα η εκσωτερικη)?? ευχαριστω παντος μεχρι τωρα με εχεις βοηθησει αρκετα....


    jethroomi
    17.12.2008, 01:23

    Σε προτινο τιν EMU 0404/USB.


    noizreduction
    17.12.2008, 09:56

    Οι διαφορες μεταξυ εξωτερικων και εσωτερικων καρτων ειναι καθαρα στο θεμα ταχυτητας της καρτας ( μεταξυ PCIe, PCI που ειναι εσωτερικες και Firewire και USB2.0 που ειναι εξωτερικες ), καθως και τα επιπλεον "ατου" που προσφερει μια εσωτερικη DSP καρτα.

     

    Αποψη μου ειναι να μην μπερδευτεις με ταχυτητες, τεχνικα χαρακτηριστικα και ειδη καρτων. Επελεξε μια εξωτερικη αναλογα με το ειδος της συνδεσης που μπορεις να εχεις ( USB ή Firewire ) με 2 τουλαχιστον εισοδους, οι οποιες να εχουν ποιοτικους προενισχυτες και καλους μετατροπεις A/D και D/A ( D=digital A=analog ). Να ξερεις πως γενικα οι firewire καρτες ειναι λιγουλακι πιο ακριβες απο τις USB και μεχρι στιγμης πολλες εμφανιζουν κατι παραξενες ασυμβατοτητες με firewire ports ( οπως πχ η Mackie Onyx )


    Xrisbass
    18.12.2008, 13:43

    Πάρε την M-audio firewire 410.Παίζω μπάσο και γράφω μιά χαρά.Φοβερή κάρτα.