ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη

    Ξεκίνημα σε ωδείο

    Toolate
    30.11.2008, 02:49

    Γειά σας. Έψαχνα διάφορα φόρα και κατέληξα εδω.

    Είμαι 23 και αποφάσισα να αρχίσω κιθάρα. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο και κάποιες αντικειμενικές δυσκολίες (μεταθέσεις κτλ κτλ) ποτέ δε ξεκινούσα, αν και ήθελα απο τα 17 μου περίπου.

    Είμαι κολλημένος με την άποψη πως καλοί γινόμαστε σε ότι αρχίζουμε απο πιτσιρίκια. Ξεκόλλησα και γράφτηκα σε ενα ωδείο πριν 2 βδομάδες.

    Τα είδη που με ενδιαφέρουν να μάθω να παίζω είναι ροκ-μέταλ. Βέβαια επειδή η μουσική είναι ωραία, θέλω να μάθω σφαιρικά το αντικείμενο. Όχι να μάθω την τεχνική για να βαράω τις χορδές, αλλα να ξέρω τι κάνω.

    Ηλεκτρική κιθάρα θέλω (πολύ) να μάθω (και μουσική εννοείται).

    Ξεκίνησα μεγάλος ? Το μυαλό στα πιτσιρίκια είναι σα σφουγγάρι, όταν μεγαλώνεις, αυξάνεται η δυσκολία στο να μάθεις κάποια πράγματα, γιαυτό ρωτάω.

    Εσείς που είστε εκ των έσω, τι λέτε ?

    (Καλα ε.. η όρεξη για να παω ωδείο είτε στη θεωρία, είτε στην πρακτική, είναι όπως περιμένει ενας γαύρος η ενας βάζελος τον ευρωπαικό αγώνα της ομάδας του. Φοβάμαι όμως μην είναι απλά ο αρχικός ενθουσιασμός και μετά το αφήσω στην τύχη του την τρέλα μου..)


    heliasv
    30.11.2008, 04:12

    Μπορεί το μυαλό ενός παιδιού να είναι σφουγγάρι αλλά όταν ασχολείται κάποιος σε μεγαλύτερη ηλικία έχει μία κάποια ωριμότητα στον τρόπο μελέτης του! Καλά έκανες και ξεκίνησες, δεν είναι ποτέ αργά! Καλή τύχη και μη μασάς! Φαινεται να αγαπάς αυτό που κάνεις και μπορεί να σου βγει ΜΟΝΟ σε καλό!


    liopesiotis
    30.11.2008, 09:12

    Μεγάλος;  Μην το ξαναπείς αυτό!  Η θέληση μετράει και η αγάπη για τη μουσική. Αλλος στην ηλικία σου ξεκίνησε κλασική κιθάρα και σε 7 χρόνια πήρε και το δίπλωμα.  


    delta66
    30.11.2008, 14:56

    Η θεληση ειναι πανω απ'ολα.

    Ξερω μαθητες που ξεκινησαν μαθηματα στα 40+ (μη μαρτυραω και ηλικιες{#emotions_dlg.biggrin})

    Απλα πρεπει να εισαι αποφασισμενος οτι θα αφιερωσεις χρονο (περισσοτερο απο μια δυο ωρες την εβδομαδα).


    -----------------
    click to MYSPACE page, listen music & see videos

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 30-11-2008 14:56 ]


    marilloumajore
    30.11.2008, 14:59

    Αν δεν θες να ασχοληθεις επαγγελματικα, (που μαλλον δεν θες απ'οτι φαινεται), οχι δεν ειναι ΠΟΤΕ αργα.

    Ο μονος κίνδυνος ειναι να νιωσεις οτι η προοδος ειναι αργη και να τα παρατησεις, Αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την ηλικια αλλα με το αντικειμενο. Η μουσικη θελει γερο στομαχι αγαπητε.....

    Οποτε οταν νιωθεις οτι χανεις την υπομονη σου θυμησου ποσο σου αρεσε στην αρχη. 'Η μαλλον σκεψου αν μπορεις να ζεις πλεον χωρις τη κιθαρα σου....

     

    Καλη αρχη.

    Καλως ηρθες στο club.....


    gregchopin
    02.12.2008, 03:00

    Καλή αρχή φίλε μου.

    Εδώ να πω μόνο οτι τα παιδιά όταν ξεκινούν να μάθουν κάτι χρησιμοποιούν τον μιμητισμό, δηλαδή αντιγράφουν στο μυαλό τους αυτά που βλέπουν και ακούν, είτε αυτό είναι μια ξένη γλώσσα είτε ο ρυθμός και η μελωδία ενός τραγουδιού  ενώ οι ενήλικες χρησιμοποιούν την κριτική σκέψη. 

    Το να ξεκινήσεις σε αυτή την ηλικία ένα μουσικό όργανο δεν το βλέπω καθόλου μα καθόλου κακό,ίσα ίσα που πλέον έχεις όλα τα εφόδια για αυτό. Χρόνο να βρεις μόνο να διαβάζεις και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν με το καιρο.

    Να είσαι καλά!


    kynegeiros
    08.12.2008, 00:57

    Φίλε καλά θα κάνεις να αλλάξεις το nick σου γιατί δεν θα συμφωνήσω καθόλου. Δεν είναι καθόλου αργά να ξεκινήσεις. Ίσα ίσα εγώ έκανα αυτό το λάθος στα 21 μου και το κατάλαβα πολύ αργά. Εγώ λοιπόν είχα ένα ερέθισμα να μάθω κιθάρα εκεί στον στρατό πίσω στο έτος 1982 αλλά την κλώτσησα την ευκαιρία και έπρεπε να περάσουν άλλα 25 χρόνια και από περισυ ξεκίνησα μαζί με τα παιδιά μου πια και σε πληροφορώ όσο παέι και μου αρέσει περισσότερο. Έχω κάνει απίστευτη πρόοδο από τοτε. Να φανταστείς πως ακόμη και δάσκαλοι μουσικής εκπλήσονται σαν ακουν οτι πιανω κιθάρα μόλις εδώ και 11 μηνες. Και να φανταστείς όλα ξεκίνησαν από ....ενα ατύχημα θα έλεγα. Έσπασε μια χορδή της κιθάρας του μικρού μου και την πήρα στο χέρι και πήγα στον ΝΑΚΑ να παρακαλέσω να μου την αλλα΄ξουν. Κι εκεί ξεκίνησαν όλα.....όπου συνάντησα τον Μιχάλη και μου έδωσε ένα βιβλίο και με έπεισε πως αν το θέλω πολύ θα γίνει. Αυτά. Τώρα παίζω σε αρκετα ανεκτο επίπεδο πάνω από 150 κομμάτια.Αλλά αφιερώνω ώρες οχι αστεία. Σε μέσο όρο κάπου 2 ώρες την μερα. Σου 'ευχομαι καλή τύχη και μην το σκεφτείς ούτε για μια στιγμή πως είναι αργά. Είμαι σίγουρος πως θα τα πας περίφημα αφου λες πως σου αρέσει. Αντε και καλές πενιές και σόλα....Σακης


    taksidiwths
    18.03.2009, 18:10

    μην ακουω χαζομαρες.η μουσικη δεν εχει ηλικια!θεληση χρειαζεται και αγαπη.μην μενεις κολλημενος σε προκαταληψεις των παλιων χρονων.οωπς ειδα και πιο πανω σε μεγαλυτερη ηλικια εισαι πιο ωριμος γενικοτερα στην ζωη σου και ετσι θα παρεις και πιο σοβαρα το οργανο.απλα να το αγαπας και δεν θες τιποτα αλλο.


    guitarteacher
    19.03.2009, 12:04

    Καλημερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum...

    Φίλτατε toolate,

    Αρχικά, θα συμφωνίσω με τον φίλτατο kynegeiros, όσον αφορά το nickname σου...

    Σε δεύτερο χρόνο, η ηλικία σου είναι πολύ καλή, ακόμα και για να ολοκληρώσεις τον Κύκλο Σπουδών σου...Ενημερωτικά,  να σε πληροφωρίσω πως ο Χρόνος που απαιτείται για το Πτυχίο Ηλεκτρικής Κιθάρας, εφόσον δέν "χάσεις" χρονιά, είναι τα 9 Χρόνια. Δεδομένου του ότι ένα άτομο της ηλικίας σου έχει πολλά προτερήματα σε σχέση με έναν πιτσιρικά,(και δεν αναφέρομαι μόνο στο θέμα "ξέρω τί θέλω απ'τη ζωή μου" και "έχω κατασταλλάξει ότι θέλω να μάθω κιθάρα και όχι βιολί..."), εννοώ ότι έχεις περισσότερες Σωματικές Δυνατότητες, (βλ. Δύναμη, Άνοιγμα Δακτύλων...). 

    Επομένως, Καλή Αρχή!!!

    Φιλικά,

    Π.Σ. 


    blackdragon
    19.03.2009, 14:52

    όσο ζεις μαθαίνεις!! ποτέ δεν είναι αργά...{#emotions_dlg.rockon}


    guitarteacher
    19.03.2009, 15:07

    Keep Walking...Σωστός ο Blackdragon...άν και φαίνεται περισσότερο για Blue...{#emotions_dlg.oops}


    fibonazzi
    20.03.2009, 14:56

    Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες!

     

    Επίσης, ο κυριότερος λόγος που οι ενήλικοι ίσως μαθαίνουν πιο δύσκολα από τα παιδιά, είναι η ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ. Δηλαδή, ένα παιδί δεν θα αναρωτηθεί αν κάτι που του ζητάνε να κάνει είναι δύσκολο ή εύκολο γι αυτό, απλά θα το προσπαθήσει και δεν θα το βάλει κάτω στην 1η δυσκολία. Ο ενήλικος όμως, ακριβώς επειδή έχει "κριτική σκέψη", τα περνάει όλα από κόσκινο. Και είναι πολύ εύκολο να "αποφασίσει" πως κάτι είναι δύσκολο και να αποτρέψει, άθελά του, τον εαυτό του από το να το καταφέρει.

    Προσπάθησε λοιπόν να είσαι ανοικτός και να μην βάζεις όρια στον εαυτό σου!

    Καλή επιτυχία!