ελληνική μουσική
    925 online   ·  210.853 μέλη

    Δημιουργία μπάντας για συμμμετοχή σε επίσημες εκδηλώσεις

    Archarios
    14.12.2008, 21:57

    Χαιρετώ το όμορφο φόρουμ,μιας και αυτό είναι το πρώτο post μου.

    Στην ομάδα Οδηγών στην οποία είμαι στέλεχος αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε μία πάντα που να ανταποκρίνεται στις περιστασιακές ανάγκες επίσημων τελετών και εκδηλώσεων.Όπως η συμμετοχή σε παρελάσεις,λιτανείες,κάλαντα και λοιπές παρόμοιες εκδηλώσεις.Λόγω του ότι δεν μαθαίνουν όλα τα παιδιά της ομάδας μουσικά όργανα αποφασίσαμε η μπάντα που θα δημιοργήσουμε να αποτελείται από κρουστά,παραδειγματιζόμενοι από σχολικές και προσκοπικές μπάντες που έχουμε δεί σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις.Ευτυχώς το θέμα της διδασκαλίας των παιδιών το έχουμε λύση καθώς ο τοπικός μας έφορος βρίσκεται σε επίπεδο φούγκας στα θεωρητικά και ανωτέρας στο πιάνο σε συνδυασμό με την παροχή βοήθειας άλλων οδηγικών τμημάτων που έχουν αντίστοιχες μπάντες.Σαν πρώτη σκέψη έχουμε η μπάντα να αποτελείται από τουλάχιστον μια γκραν κάσα,ένα ζευγάρι πιατίνα,δύο τύμπανα και άλλα δύο βαθύτερα(νομίζω αποκαλλούνται Ναπολεόντια) τύμπανα.Έχοντας αυτά υπ όψιν θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικά με τί πρέπει να προσέξουμε στην δημιουργία μιας τέτοιας μπάντας,αν τα όργανα που σκεφτήκαμε είναι τα κατάλληλα,από που πιστεύετε ότι μπορούμε να προμηθευτούμε τα φθηνότερα (με όρια το Λεκανοπέδιο) και να μας προτείνετε ό,τι άλλο θεωρείτε σημαντικό για την ίδρυση μιας τέτοιας μπάντας.


    Hastaroth
    15.12.2008, 14:19

    Εκτός από τά αναφερόμενα όργανα,θά έχη καί άλλα η μπάντα σας;

    Γιατί μόνο μέ κρουστά (καί μάλιστα μόνο τά συγκεκριμένα που αναφέρεις),δέν μπορείτε να φτιάξετε μπάντα-απλώς θά συνοδεύετε τόν βηματισμό τών επισήμων.

    Φαντάζομαι οτι ο τοπικός σας έφορος θά ξέρη τί χρειάζεται,αφού όπως λές εκτελεί χρέη συμβούλου σέ άλλες μπάντες.

     


    Archarios
    18.12.2008, 22:15

    Για αρχή όχι,παρ όλα αυτά ποιά άλλα όργανα έχεις στο νου σου που πιστεύεις ότι μπορούν να μας φανούν χρήσιμα?


    nefeli87
    20.12.2008, 02:06

    Δεν ξέρω και πολλά για τις μπάντες, αλλά κανένα πνευστό δεν θα έχετε? Πως θα παίζετε μουσική μόνο με κρουστά; Όπως λέει και ο Hastaroth έτσι μόνο το ρυθμό θα μπορείτε να κρατάτε.

    Α! Και καλωσόρισες!!!{#emotions_dlg.beer}


    Archarios
    20.12.2008, 16:26

    Δεν έχουμε την δυνατότητα να διαδάξουμε στα παιδιά της ομάδας μας ενά νέο όργανο σε τακτά χρονικά διαστήματα.Συνεπώς περιοριζόμαστε μόνο στην εκπαίδευση πάνω στα κρουστά με ότι συνεπάγεται αυτό.Αν φτάσουμε σε επίπεδο που μπορούμε να υποστηρίξουμε και πνευστά θα το πράξουμε,αλλά είναι πολύ νωρίς για εμάς ένα τέτοιο μουσικό βήμα...