ελληνική μουσική
    835 online   ·  210.851 μέλη

    Γιώργος Νταλάρας Το φίλτρο

    Thanasis-Gioglou
    17.12.2008, 11:37

    ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ

    ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ

    DELUXE EDITION

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

     

    ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ.  Έναν τίτλο που «κυριολεκτεί», επέλεξε ο Γιώργος Νταλάρας για τη συλλογή-ρετροσπεκτίβα με τις καλύτερες στιγμές της δισκογραφίας του από πέντε άλμπουμ.

     

     ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ περιλαμβάνει: Tέσσερα καινούργια τραγούδια, σε στίχους: Λευτέρη Παπαδόπουλου, «Θα σε ξεπεράσω», «Όπου πας θα γυρίσεις» (μουσική: Μιχάλης Κουμπιός και Νικόλας Κουμπιός, αντίστοιχα) και του στιχουργού Νίκου Σταθόπουλου (μουσ: Μ. Κουμπιού) με τίτλο: «Κυριακάτικό μου δάκρυ» και «Άγρια Ζωή». Το τελευταίο, ένα πολιτικό τραγούδι, φωτογραφίζει τη ζωή που ξεδιπλώνεται σαν χάρτης παράδοξα αδειανός.. Τρία τραγούδια που δοκιμάστηκαν σε συναυλίες στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, «πήραν χρώμα» από το δικό μας παλμό, ξαναμπήκαν στο στούντιο και διασκευάστηκαν. Και εφτά τραγούδια που ξεχώρισαν.

     

    «ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ, πέρα από το ομώνυμο τραγούδι του Άλκη Αλκαίου (από τη σειρά Άξιος Λόγος, σε μουσική Μ. Κουμπιού) έχει και την έννοια του «φιλτραρίσματος» της τελευταίας μου δουλειάς στο στούντιο», λέει ο Γιώργος Νταλάρας. Και για την «Άγρια Ζωή» σημειώνει: «Ανήκει στα τραγούδια εσωτερικής ανάγκης. Στις στιγμές που θέλεις να περάσεις τη δική σου αλήθεια. Που γράφεις για την ψυχή σου».

     

    ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ. 14 τραγούδια της συλλογής που κυκλοφορεί διεθνώς με ένα cd κι ένα dvd, από τα άλμπουμ του Γιώργου Νταλάρα: «Με το ’να Πόδι στ’ Άστρα και τα δυο στην Κόλαση», «Εξαφάνιση», «Σπάει το Ρόδι», «Πάντα Κάτι Μένει», «Οι Τροβαδούροι της Καρδιάς μου» και τα βιντεοκλίπ των τραγουδιών «Θα περιμένω εδώ» και «Όλα μιλούν για σένα» (μουσική: Μιχάλη Χατζηγιάννη – στίχοι: Νίκος Μωραϊτης, «Ρίξε μια σκάλα στο φεγγάρι» (μουσική: Στέλιου Γαργάλα – στίχοι: Ζωή Παναγιωτοπούλου) και «Έρημα χωριά» (μουσική: Dasho Kurti –  στίχοι: Ηλίας Κατσούλης.

     

    ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ. Γιώργος Νταλάρας. Η φωνή του, αυτή η ανατρεπτική μεταφορά που μας ταξιδεύει ακαριαία στα τοπία της ψυχής, αλλάζει χίλια πρόσωπα κι όμως ηχεί οικεία εντός μας, όπως η αναπνοή. Μιλάει άραγε στο εγώ μας, ή στο αίμα μας, όπως γράφτηκε, ή μήπως είναι ο καλύτερος ακροατής μας;

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 17-12-2008 11:38 ]


    Aiolos_m
    17.12.2008, 13:08

    Ωραίες είναι οι "έκτακτες" δισκογραφικές δουλειές.

    Θα προτιμούσα όμως να δω από τον Νταλάρα έναν δυνατό δίσκο, με τραγούδια που έχουν τις δυνάμεις να μείνουν για χρόνια, αντάξιο των παλαιότερων. Μου μοιάζει κάπως αμήχανος δισκογραφικά τα τελευταία χρόνια, παρά τη στήριξη του κοινού...

    Εύχομαι τα καλύτερα. 


    jorge
    17.12.2008, 13:11

    (μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία)


    methismeno-ksotiko
    17.12.2008, 20:17

    αν και δεν δηλώνω θαυμάστρια του Νταλάρα μπορώ να πω πως υπάρχουν τραγούδια του που με κάνουν και συγκινούμαι,χαίρομαι...ελπίζω να προστεθούν και άλλα,από αυτόν τον δίσκο ίσως...

    πόσους δίσκους βγάζει κάθε χρόνο αυτός ο άνθρωπος πια?

    και κάθε φορά το ίδιο ύφος

    ακούμε τον ίδιο Νταλάρα συνεχώς 40 χρόνια τώρα...{#emotions_dlg.thumbdown}


    jorge
    17.12.2008, 21:19

    Έχω ακούσει τόσα για τον Νταλάρα, αλλά πρώτη φορά ακούω οτι έχουν το ίδιο "ύφος" οι δουλειές του. Πως γίνεται το ύφος να παραμένει ίδια, όταν έχει τραγουδήσει από ρεμπέτικα μέχρι λάτιν, από ροκ μέχρι λαικό και από πολιτικό μέχρι δημοτικό;


    Thanasis-Gioglou
    17.12.2008, 21:34

    Έλα ντε!....