ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Ελένη Τσαλιγοπούλου-Σαν ψέμματα

    karelia
    18.12.2008, 02:14

    Τα είκοσι χρόνια της στη δισκογραφία (1987-2007) γιορτάζει με αυτή την έκδοση η τραγουδίστρια,την οποία στο ξεκίνημά της στήριξε ο Μάνος Χατζιδάκις,ο Γιώργος Νταλάρας & ο Γιώργος Ζήκας,και εν συνεχεία ο Σταμάτης Σπανουδάκης,ο Χρήστος Νικολόπουλος,η Δήμητρα Γαλάνη,ο Μάνος Ελευθερίου,η Τάνια Τσανακλίδου κ.α.

    Η έκδοση περιλαμβάνει 3 cd,όπου αφενός υπάρχουν οι μεγαλύτερες επιτυχίες της από τη προσωπική δισκογραφία και από τις συμμετοχές της σε δίσκους συναδέλφων (Χίλιες σιωπές,Μην περιμένεις πια,Έλα πάρε μου τη λύπη,Να μ'αγαπάς,Το δικό μου πεπρωμένο,Ένα σφάλμα έκανα,Φτερωτό μου τραγουδάκι,Στων αγγέλων τα μπουζούκια,Πότε θα σε βαρεθώ,Εγώ σ' αγάπησα εδώ,Είναι εντάξει μαζί μου,Το πρόβλημά μου είσαι εσύ,Τις θάλασσες σταμάτα,Λόγια της σιωπής,Του έρωτα σημάδι,Παραμιλητό μου,Να με προσέχεις,Παιδιά των δρόμων,Δε μας συγχωρώ,Σώπα κι άκουσε,Θέλω ν΄αλλάξεις το εισιτήριο,Πάρε με στ'όνειρο,Πιάσε με κ.α.),

    αφετέρου η Ελένη μάς συστήνει τραγούδια τριών νέων συνθετών,του Ορέστη Δάντος,του Δημήτρη Τζούμα και του Σταύρου Σιώλα καθώς και μια ενδιαφέρουσα σύνθεση-ντουέτο με μια Αλγερινή τραγουδίστρια,προσαρμοσμένη στα ελληνικά από τη Λίνα Νικολακοπούλου.Στην έκδοση συμπεριλαμβάνεται και το τραγούδι "Και τι θα μείνει" από τη τηλεοπτική σειρά "Έχω ένα μυστικό",αλλά και μία διασκευή του τραγουδιού "Πιάσε με" από τον Stereo mike.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 18-12-2008 12:03 ]


    parksons
    18.12.2008, 02:33


    αξιζει να το ακουσετε!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : parksons στις 18-12-2008 02:34 ]


    glykerios81
    19.12.2008, 00:38

    Πραγματικά....πολλή καλή δουλειά!!!!!!!Αν σας αρέσει η Ελένη Τσαλιγοπούλου.....να το αγοράσετε!!!!!!!!!!