ελληνική μουσική
    811 online   ·  210.853 μέλη

    Οι 40 Καλύτερες Ροκ φωνές σύμφωνα με Βρετανικό Ραδιοσταθμό

    tsibitos
    03.01.2009, 22:11

    Την διενέργεια της ψηφοφορίας είχε αναλάβει ο “Planet Rock” ένας από τους δημοφιλέστερους ραδιοφωνικούς σταθμούς της Μεγάλης Βρετανίας ο οποίος και κάλεσε τους ακροατές του να ψηφίσουν.


    01. Robert Plant (LED ZEPPELIN)
    02. Freddie Mercury (QUEEN)
    03. Paul Rodgers (FREE, BAD COMPANY)
    04. Ian Gillan (DEEP PURPLE)
    05. Roger Daltrey (THE WHO)
    06. David Coverdale (WHITESNAKE)
    07. Axl Rose (GUNS N' ROSES)
    08. Bruce Dickinson (IRON MAIDEN)
    09. Mick Jagger (THE ROLLING STONES)
    10. Bon Scott (AC/DC)
    11. David Bowie
    12. Jon Bon Jovi (BON JOVI)
    13. Steven Tyler (AEROSMITH)
    14. Jon Anderson (YES)
    15. Bruce Springsteen
    16. Joe Cocker
    17. Ozzy Osbourne
    18. Bono (U2)
    19. Peter Gabriel
    20. James Hetfield (METALLICA)
    21. Janis Joplin
    22. Chris Cornell (AUDIOSLAVE / SOUNDGARDEN)
    23. Roger Chapman (FAMILY)
    24. Phil Lynott (THIN LIZZY)
    25. Glenn Hughes (DEEP PURPLE)
    26. Steve Perry (JOURNEY)
    27. Jim Morrison (THE DOORS)
    28. Alex Harvey (THE SENSATIONAL ALEX HARVEY BAND)
    29. Rob Halford (JUDAS PRIEST)
    30. Ronnie James Dio (DIO)
    31. Sammy Hagar (VAN HALEN)
    32. Meat Loaf
    33. Alice Cooper
    34. Geddy Lee (RUSH)
    35. Brian Johnson (AC/DC)
    36. David Gilmour (PINK FLOYD)
    37. Fish (MARILLION)
    38. Dave Lee Roth (VAN HALEN)
    39. Biff Byford (SAXON)
    40. Neil Young

    πηγη :

    http://www.rocking.gr/article5353.php

    &

    http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.Net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=111758

     

     

     

    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μια και οι "αγαπημενοι" μου βρίσκονται μέσα στην 20αδα (με τον Axl έβδομο). Μοναδική παραφωνία ότι λείπει ο Klaus

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 06-01-2009 02:06 ]


    johnfrusciante
    04.01.2009, 04:52

    ναι ναι..μοναδικη παραφωνια ειναι αυτη...παλι καλα που αναφερουν "σημαντικοτερες" γιατι αλλιως θα πεθαινα στο γελιο με μερικους..κ με μερικους που λειπουν απο αυτη τη λιστα..


    diofan92
    04.01.2009, 19:05

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 04-01-2009 στις 04:52 έγραψε...

    ναι ναι..μοναδικη παραφωνια ειναι αυτη...παλι καλα που αναφερουν "σημαντικοτερες" γιατι αλλιως θα πεθαινα στο γελιο με μερικους..κ με μερικους που λειπουν απο αυτη τη λιστα..



    συμφωνώ

     απολύτως


    tsibitos
    04.01.2009, 19:30

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 04-01-2009 στις 04:52 έγραψε...

    ναι ναι..μοναδικη παραφωνια ειναι αυτη...παλι καλα που αναφερουν "σημαντικοτερες" γιατι αλλιως θα πεθαινα στο γελιο με μερικους..κ με μερικους που λειπουν απο αυτη τη λιστα..



     

    Για πες ποιους... Γι'αυτο την έβαλα την λιστα.

     

    σ.σ Το "σημαντικοτερες" το έβαλα εγω. το αυθεντικό άρθρο γράφει "40 Greatest.."


    blacknektar
    05.01.2009, 15:53

    file, ego pantws tha evaza prwto ton gillan. exei foveri fwni o anthrwpos! sto child in time ta spaei!


    tsibitos
    06.01.2009, 02:12

    Πάντως εμένα συνεχίζει και μου κάνει εντύπωση που λείπει ο frontman των Scorpions...


    johnfrusciante
    07.01.2009, 02:34

    βασικα η ερωτηση ποια ειναι?

    ποιος επηρεασε με την φωνη του?

    ποιος εχει καλυτερη φωνη απλα ?

    ποιος ξερει να τραγουδαει?

    ποιος μπορει να παει οσο ψηλα γινεται?

    ποιος μπορει αυτο που βγαζει στο cd να το βγαζει κ στην σκηνη?(δηλαδη το χει κ δεν ειναι ψευτια)

    ποιος εχει την πιο αναγνωρισιμη φωνη?

     

    καπως μπαζει για να την παρω στα σοβαρα αυτη τη ψηφοφορια..δε ξερω τα κριτηρια κ μαλλον κ αυτοι που ψηφισαν..δε τα ξεραν κ οι ιδιοι..


    tsibitos
    07.01.2009, 02:46

    Όταν θα σε ρωτήσει κάποιος : Ποίος είναι ο Καλύτερος Ροκ τραγουδιστής, σίγουρα θα ψήφίσεις με τα δικά σου κριτήρια και ερεθίσματα. Ίσως και να βάζεις μαζί όλες τις παραπάνω ερωτήσεις. Αλλά εσύ συνεχίζεις και δεν λες την γνώμη σου με ονόματα παρά αοριστίες.

    Και γενικά δεν νομίζω ότι είναι σαν κάτι γκαλοπ του Rollingstone magazine που συνηθως είναι ότι να ναι. Εδώ τα αποτελέσμα έχουν όλο το φάσμα της Ροκ. Εσύ ποιος πιστεύεις ότι λείπει;;


    johnfrusciante
    07.01.2009, 03:14

    "αοριστιες" χμμμ ναι..οκι ντοκι...βασικα δεν χρειαζεται να πω τι λειπει που καθενας θα πει το μακρυ κ το κοντο του...σε λιστα που μιλαει για καλη φωνη κ καλους τραγουδιστες κ εχουν θεση σαν καλυτεροι οι axl,bowie,tson-tson bon tsovi,hetfield κ το καλυτερο ανεκδοτο απο ολα ο chris cornell που τον εχω δει να τραγουδαει live  κ πεθαναμε στα γελια..πραγματικα νομιζω πως αυτα τα ονοματα τα λενε ολα..εκτος αν γυρισαμε στην εποχη που ειμασταν 15 χρονων κ θεοποιουσαμε ανθρωπους που μας ξετρελενανε με την μουσικη τους...

    αλλο αν εχουν ωραια τραγουδια..ααααααλλο αν εχουν καλη φωνη κ ξερουν να τραγουδανε..


    alex4you
    26.03.2009, 22:15

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 03-01-2009 στις 22:11 έγραψε...

     

     

    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μια και οι "αγαπημενοι" μου βρίσκονται μέσα στην 20αδα (με τον Axl έβδομο). Μοναδική παραφωνία ότι λείπει ο Klaus

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 06-01-2009 02:06 ]



    Λείπει ο klaus meine και το λέμε απλώς παραφωνία,αυτό είναι έγκλημα!!!!{#emotions_dlg.scared}