ελληνική μουσική
    831 online   ·  210.853 μέλη

    Ποια ειναι η γνώμη σας για τα μουσικά σχολεία?

    vicky95
    05.01.2009, 00:00

    Γεια σας παιδιά!Πάω σε μουσικό σχολείο και γενικός το συστημα στα σχολεία αυτα δεν ειναι (κατα την γνώμη μου) και το καλύτερο...εσείς τι γνώμη έχετε για τα μουσικά σχολεία?{#emotions_dlg.confused1}


    vaggelissallonika
    05.01.2009, 11:00

    Επειδή και εγώ πηγαίνω σε μουσικό σχολείο,θα σου πω...Το θετικό με το μουσικό στο οποίο πηγαίνω εγώ είναι, το ότι έχει πιο καλές εγκαταστάσεις από υπόλοιπα σχολεία της Ελλάδας,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ φέτος δεν έχουμε πρόβλημα έλειψης καθηγητών και γενικότερα φέτος έχει γίνει πιο οργανομένο πρόγραμμα από ότι άλλες χρονιές.Το αρνητικό κομμάτι του μουσικού είναι πως έχει 9ωρο πρόγραμμα κάθε μέρα(αλλά τώρα προσπαθούν να μειώσουν το οράριο δηλ. να γίνει 8ωρο),το κυριότερο πρόβλημα που και για αυτό γίνονται οι περισσότερες καταλήψεις,είναι πως όταν τελιώνεις την φοίτησή σου,δεν σου παρέχει το κράτος κάποιο(χαρτί)το οποίο πιστοποιεί σε ποιο στάδιο βρίσκεται το κάθε παιδί στις μουσικές δραστιριότιτες τις οποίες έχει κάνει αυτά τα 6 χρόνια(οργάνου-θεωρίας),πρέπει να συνεχίσεις σε κάποιο ωδείο για να πάρεις πτυχίο αρμονίας ή οργάνου και τα κάνεις πάλι όλα από την αρχή!Φέτος είμαι πιο ευχαριστημένος από άλλες χρονιές...αλλά περιμένω όπως και πολλά παιδιά του μουσικού να δούμε και άλλες λύσεις προβλημάτων,αυτών των σχολίων!


    fibonazzi
    09.01.2009, 03:14

    Μια χαρά είναι.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fibonazzi στις 09-01-2009 03:45 ]