ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Γ.Νταλάρας Sotto voce 8-1-2009

    oxigono
    10.01.2009, 12:38

    Πραγματικά, μια υπέροχη βραδιά μας χάρισε ο Γ.Νταλάρας στο Ζάππειο την περασμένη Πέμπτη! Η συναυλία έγινε για τα 70 χρόνια της ΕΡΑ. Επιτέλους , τραγούδια που χρόνια είχε να πει ή μη αναμενόμενα! Τραγούδια -εκπλήξεις και οι ερμηνείες πολύ καλές! Μαζί του η χαρισματική Ασπασία Στρατηγού! Τραγούδια όπως τα : Κουρασμένο παλικάρι, Πώς να σωπάσω, Χαίρε φτώχεια, Γυναίκα, Μόλις βραδιάσει, Σενί σεβιορούμ αλλά και το Πέραμα, χάρισαν σε όλους τους ακροατές μια έξοχη βραδιά! Μακάρι να ξαναζήσουμε τέτοιες βραδιές!

    Μόνη παραφωνία στη βραδιά η εκφωνήτρια κα Λαχανά! Εκτός τόπου και χρόνου! Αδιάβαστη! Μα ετοιμάζεσαι να παρουσιάσεις μια ζωντανή συναυλία και δεν έχεις προετοιμαστεί; Παρουσίασε την ορχήστρα και είπε ότι στο μπουζούκι είναι ο Γ. Κάτσικας {#emotions_dlg.crying} (φαίνεται πως το "Μάτσικας" της ήταν άγνωστο). Παρουσίασε την Ασπασία Στρατηγού  (σωστά)και μετά από λίγο διόρθωσε {#emotions_dlg.crying} το επίθετο ,που είπε ότι το έκανε λάθος, σε ...Στρατηγού! Στο τραγούδι "Φτερωτό μου τραγουδάκι" είπε ότι θα τραγουδούσε ο Νταλάρας αλλά το είπε η Ασπασία! Μπέρδεψε το ραδιοφωνικό "μουσικό χαλί" με τις εισαγωγές των "Χαίρε φτώχεια" και "Ερημα χωριά" και η κυρία μιλούσε επάνω σε αυτές! Συγνώμη , αλλά αυτό δε λέγεται παρουσίαση...Μερικές φορές η "σιωπή είναι χρυσός". Άραγε με ποια κριτήρια επιλέγονται αυτοί που θα κάνουν την παρουσίαση; Και για να πω κι ένα καλό: Κα Λαχανά το συνολάκι που φορούσατε εκείνο το βράδυ, υπέροχο ήταν!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oxigono στις 10-01-2009 12:52 ]


    oxigono
    10.01.2009, 12:51

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oxigono στις 10-01-2009 12:52 ]


    Tropaiatissa
    10.01.2009, 13:26

    Για να πω την αλήθεια, επειδή είχα την τεράστια τύχη να είμαι στη συναυλία η οποία ήταν υπέροχη, όταν άκουσα μετά την ραδιοφωνική μετάδοση δεν έδωσα και πολύ σημασία σε όσα έκανε η Λαχανά, αλλά έχεις δίκιο, συμφωνώ μαζί σου και καλά κάνεις και τα αναφέρεις! Βασικά, ποτέ δεν κατάλαβα σε τί χρειάζεται η περιγραφή κατά τη διάρκεια μιας συναυλίας! Όσο για τη ...μετονομασία του Μάτσικα σε Κάτσικα, όντως υπάρχει και ο Γιώργος Κατσίκας που είναι ντράμερ, αλλά αυτό δεν νομίζω πως είναι δικαιολογία για την Μαρίνα Λαχανά! Κάτι πολύ καλό βέβαια, είναι πως το Δεύτερο μετέδωσε ολόκληρη τη συναυλία χωρίς περικοπές! 


    Και αφού ήμουν σ' αυτή τη συναυλία, θα γράψω μερικές εντυπώσεις.


    Τα τραγούδια που ακούστηκαν:
    1) Σου άξιζε μια καλύτερη αγκαλιά (Χ.Π Κατσιμίχας, G. Bregovic)
    2) Όταν πέφτει το βράδυ (Ν. Σταθόπουλος, Μ. Κουμπιός)
    3) Οι σταθμάρχες (Μ. Ελευθερίου, Δ. Παπαδημητρίου)
    4) Ο παλιός στρατιώτης (Ι. Σούσης, Λ. Μαχαιρίτσας)
    5) Κουρασμένο παλικάρι (Ν. Γκάτσος, Μ. Χατζιδάκις)
    6) Πώς να σωπάσω (Κ. Κινδύνης, Σ. Ξαρχάκος)
    7) Εις μνημόσυνον [Άι, γαρούφαλλό μου] (Β. Γκούφας, Αργ. Κουνάδης) - Ασπασία Στρατηγού
    8) Άγρια ζωή (Ν. Σταθόπουλος, Μ. Κουμπιός)
    9) Χαίρε φτώχεια (Κ. Τριπολίτης, Θ. Μικρούτσικος)
    10) Έρημα χωριά (Η. Κατσούλης, Dasho Kurti)
    11) Όσο βαρούν τα σίδερα (Παραδοσιακό)
    12) Γυναίκα (Ν. Καββαδίας, Θ. Μικρούτσικος)
    13) Μόλις βραδιάσει (Ι. Παπαδάμου)
    14) Το πολλαπλό σου είδωλο (Α. Μπακιρτζής)
    15) Seni Seviyorum (Δημ. Βενιζέλος, Δημ. Λέκκας)
    16) Φτερωτό μου τραγουδάκι (Κ. Φασουλάς, Γ. Νταλάρας) – Ασπασία Στρατηγού
    17) Ανθρώπων έργα (Λ. Νικολακοπούλου, Σ. Κραουνάκης) – Ασπασία Στρατηγού
    18) Τι πάθος ( Δ. Λάγιος)
    19) Hasta siempre (C. Puebla)
    20) Όμορφη πειραιώτισσα (Δ. Γκόγκος, Κ. Καπλάνης)
    21) Πέραμα (Γ. Χρονάς, Γ. Μαρκόπουλος)

    Οι μουσικοί:
    Γιώργος Παπαχριστούδης: πιάνο
    Βασίλης Κετεντζόγλου: κιθάρα
    Θανάσης Σοφράς: μπάσο
    Γιώργος Μάτσικας: μπουζούκι, κιθάρα, μαντολίνο, λαούτο
    Ντάσο Κούρτη: ακορντεόν
    Γιώργος Νταλάρας: κιθάρες, μπουζούκι, ούτι



    Η αίθουσα θα χωρούσε καμιά 200αριά άτομα, και όπως όλοι γνωρίζουμε η είσοδος είναι με προσκλήσεις που τις κερδίζεις με κλήρωση από το Δεύτερο Πρόγραμμα. Δηλαδή λίγοι και καλοί, γιατί σε μια τέτοια συναυλία δεν θα δεις τις στολισμένες κυρίες που πάνε σε κάτι Μέγαρα μόνο και μόνο για το φωτογραφικό φακό των διάφορων κουτσομπολίστικων περιοδικών με τις κοσμικές στήλες! Η ατμόσφαιρα της συναυλίας ήταν πάρα πολύ όμορφη, και το κοινό πολύ ζεστό!
    Περνώντας στο κυρίως θέμα τώρα, δηλαδή στη συναυλία, ήταν μία συναυλία που ονειρευόμουν καιρό! Ο Νταλάρας είπε τραγούδια που είχε να τα πει χρόνια (Χαίρε φτώχεια, Όμορφη Πειραιώτισσα, Γυναίκα, κ.ά.), είπε π.χ. το Μόλις βραδιάσει (Δίσκος "Δάκρυ στο γυαλί" - Εστουδιαντίνα) το οποίο δεν το είχε πει ποτέ live, είπε και τραγούδια που δεν τα είχε πει ποτέ -απ' όσο μπορούμε να ξέρουμε τουλάχιστον (Πώς να σωπάσω, Seni Seviyoroum, Πέραμα). Ήταν μια συναυλία με εκπλήξεις, και όχι "μια απ' τα ίδια"! Οι δε ερμηνείες ήταν υπέροχες! Και η Ασπασία Στρατηγού, για ακόμα μια φορά απέδειξε πως είναι η καλύτερη φωνή που έχει βγει τα τελευταία χρόνια!

    Μπορεί να μ' έφαγε το άγχος μέχρι να μάθω πως τελικά έχω θέση για να μπω στη συναυλία, μπορεί να ήμουν όρθια πίσω-πίσω στην αίθουσα, αλλά αυτή η συναυλία μου άρεσε πάρα πολύ! Και θα ήθελα πολύ να δω ξανά τον Γιώργο Νταλάρα σε γήπεδο! Όπως τον είχα δει την πρώτη φορά που πήγα σε συναυλία του!


    -----------------


    (Γιώργος Νταλάρας - 1/12/2007)

    Ορφέας | www.e-orfeas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 10-01-2009 13:29 ]


    GIANNHS-
    12.01.2009, 13:39

    Ένας  κατακληκτικός  Γιώργος  Νταλάρας    ΄΄ φερμένος  απ  τα  παλιά΄΄.   Το  όλο  κλίμα  μου  θύμισε  δεκαετία  70   στην  Πλάκα .   Ο   τραγουδιστής  σε  απόσταση  αναπνοής, μικρός  ατμοσφαιρρικός  χώρος,   λίγοι  και  καλοί  μουσικοί,  και  τα  τραγούδια  σε  πρώτο  πλάνο. Χρόνια  ακούω  τον  Νταλάρα   να  λέει  ότι  θέλει  να  κάνει  κάτι  παρόμοιο ,  και  ποτέ  του   δυστυχώς   δεν  γυρνάει  σε  ένα  τέτοιο  χώρο.  Ο   Νταλάρας   είναι  πολύ  μεγάλος  τραγουδιστής!!!!!!!   Έχω  την  εντύπωση  πως  τραγουδιστές  του  επιπέδου  του  Νταλάρα   αγχώνονται  όταν  λένε  στον  κόσμο  κάποια  τραγούδια  όχι  και  τόσο  γνωστά.   Νομίζω  πρέπει  να  αναθεωρήσουν   λιγάκι  τις  απόψεις  τους ,  και  επιτέλους  βρε  αδερφέ... όταν  έχουν  τόσο  μεγάλο  ρεπερτόριο    δεν  βαρέθηκαν  και  οι  ίδιοι  τόσα  χρόνια  να  λένε   τα  ίδια  και  τα  ίδια;    Μακάρι  να  υπάρχει  συνέχεια.....  Πάρα  πολύ  καλή  η  Ασπασία  Στρατηγού.   OXIGONO     η  περιγραφη  της  Λαχανά  είναι  μια  άλλη  θλιβερή  ιστορία{#emotions_dlg.mad}  ΄ Ας  μείνουμε  στα  καλά.