ελληνική μουσική
    942 online   ·  210.857 μέλη

    Διαθέτουν ανθρωπιά οι εγκληματίες;

    Crocodile
    17.01.2009, 01:06

    Χθες το βράδυ, ενω οι τηλεοπτικοί σταθμοί διέκοπταν ο ένας μετά τον άλλο τη ροή των προγραμμάτων τους για να μεταδώσουν με έκτακτα δελτία την έκκληση της συζύγου του απαχθέντος εφοπλιστού Περικλή Παναγόπουλου προς τους απαγωγείς, άκουσα πασίγνωστο δημοσιογράφο να λέει ότι από τη μακροχρόνια εμπειρία του στον χώρο του αστυνομικού ρεπορτάζ έχει διαπιστώσει πως όλοι οι κακοποιοί διαθέτουν ανθρωπιά και για τον λόγο αυτό οι απαγωγείς δε θα θέσουν σε κίνδυνο τη ζωή ενός ανθρώπου που αντιμετωπίζει μάλιστα σοβαρά προβλήματα υγείας! Βέβαια το συγκεκριμένο γεγονός στάθηκε απλά η αφορμή για να ανοίξω το θέμα. Πιστεύετε ότι άνθρωποι οι οποίοι προβαίνουν σε τέτοιου είδους ενέργειες αλλά και γενικότερα όσοι εγκληματούν θέτοντας σε κίνδυνο τη ζωή άλλων ανθρώπων μπορεί να διαθέτουν ανθρωπιά;


    megaloserwtikos
    17.01.2009, 18:36

    Αφού συμφωνήσω με την προηγούμενη απάντηση, θα θέσω κι εγώ κάποια σχετικά ερωτήματα:

    1. Διαθέτει ανθρωπιά η τηλεόραση που αναφέρετε μόνο σε ότι πουλάει και κάνει νούμερα;

    2. Διαθέτει ανθρωπιά ο εφοπλιστής που απέκτησε στις πλάτες κακομοίριδων την περιουσία του;

    3. Διαθέτει ανθρωπιά ο καθένας μας που σε σκοτώνει συναισθηματικά, ψυχολογικά, ανθρώπινα, όλα με τρόπο που να μην ξέρεις πως να αντιδράσεις;

    4. Έχουν κανένα κοινό σημείο οι εγκληματίες - απαγωγείς και οι εφοπλιστές; Απάντηση: Βεβαίως. Το χρήμα.

    Αυτά...


    -----------------
    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 17-01-2009 18:37 ]


    kithara-woman
    17.01.2009, 19:04

    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-01-2009 στις 18:36 έγραψε...

    Αφού συμφωνήσω με την προηγούμενη απάντηση, θα θέσω κι εγώ κάποια σχετικά ερωτήματα:

    1. Διαθέτει ανθρωπιά η τηλεόραση που αναφέρετε μόνο σε ότι πουλάει και κάνει νούμερα;

    2. Διαθέτει ανθρωπιά ο εφοπλιστής που απέκτησε στις πλάτες κακομοίριδων την περιουσία του;

    3. Διαθέτει ανθρωπιά ο καθένας μας που σε σκοτώνει συναισθηματικά, ψυχολογικά, ανθρώπινα, όλα με τρόπο που να μην ξέρεις πως να αντιδράσεις;

    4. Έχουν κανένα κοινό σημείο οι εγκληματίες - απαγωγείς και οι εφοπλιστές; Απάντηση: Βεβαίως. Το χρήμα.

    Αυτά...


    -----------------
    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 17-01-2009 18:37 ]



     

     

    Συμφωνώ 1000%!!!

    Και μια άλλη τακτική των καναλιών σε τέτοιες περιπτώσεις ή παρόμοιες να περιγράφουν με λεπτομέρεια κάθε κίνηση της αστυνομίας για τον εντοπισμό των δραστών...Μεγάλη ''εξυπνάδα''...{#emotions_dlg.thumbdown}


    Darksaga79
    17.01.2009, 19:36

    Βασικα το συγκεκριμενο σχημα λογου ειναι λιγο παρερμηνευμενο.Ο ανθρωπος δεν παυει να ειναι ενα ζωο,το οτι ειναι σκεπτομενο δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και καλυτερο απο καποια αλλα.Παραβατικη συμπεριφορα εχουμε ολοι μας καποια στιγμη στην ζωη μας,αλλοι λιγοτερο,αλλοι περισσοτερο.Μεταξυ σοβαρου και αστειου ποσοι απο εμας δεν εχουμε πει καποια στιγμη :"E,ρε και να μπουκαρα σε καμια τραπεζα,να ελυνα το προβλημα μου"?.Προς Θεου δεν δικαιολογω τετοια συμπεριφορα,αλλα για μενα οταν καποιοι πολυ λιγοι εχουν ΠΟΛΛΑ λεφτα και οι πολλοι δεινοπαθουν για ενα μεροκαματο,ειναι ΑΝΗΘΙΚΟ.Εμμεσα η αμεσα,αυτοι οι λιγοι παιρνουν πολυ μεγαλυτερα κομματια στην πιτα.Για να μην παρεξηγηθω,ευχομαι καλα να ειναι ο ανθρωπος και να εχει αισιο τελος η ιστορια


    djmetronomos
    18.01.2009, 10:20

    Δηλαδή, ο βαθμός της ανθρωπιάς που διαθέτει κάποιος, είναι αντιστρόφως ανάλογος με τα πλούτη που διαθέτει. Το χρήμα είναι ο γνώμονας που χρησιμοποιούμε για να κρίνουμε εαν κάποιος είναι καλός άνθρωπος ή όχι. Περίεργη αντίληψη...

    Τότε, θα φτιάξω τη λίστα μου με μερικούς απάνθρωπους... Πολ Μακάρτνεϊ, Μπραντ Μπιτ, Μπιλ Γκέιτς, Αλέκος Αλαβάνος, Ντέβιντ Μπέκαμ, Jay Z, 50 Cent, Φιντέλ Κάστρο...


    okanenas
    18.01.2009, 12:48

    Αλέκος Αλαβάνος? μη μου βάζεις ιδέες τώρα Cool


    djmetronomos
    19.01.2009, 01:23

    Ναι, Αλαβάνος... Γιατί, δεν το ήξερες? Θεωρείται από τους πλουσιότερους βουλευτές εν Ελλάδι. Και προτού με ρωτήσεις για τον Φιντέλ Κάστρο, το 2005, το περιοδικό Forbes είχε υπολογίσει την περιουσία του σε 550.000.000 δολλάρια (!), σε μια χώρα όπου ο μέσος μηνιαίος μισθός είναι 12 δολλάρια... Αυτό όμως ουδόλως αλλάζει την εκτίμηση που είχα στο πρόσωπο του σαν άξιο ηγέτη μιας ταλαιπωρημένης χώρας... Τα καθεστώτα έρχονται και φεύγουν. Απλά, οι ταμπέλες αλλάζουν... Όμως, γιατί δεν ανοίγουμε ένα νέο topic με θέμα τα πλούτη? Εδώ νομίζω το θέμα είναι η ανθρωπιά... Η οποία, όπως και η αγάπη, δεν μετριέται ούτε σε δολλάρια, ούτε σε δηνάρια... 


    fotis70
    19.01.2009, 09:55

    Γειά σας! Αυτό με τον Κάστρο δεν το ήξερα και πραγματικά αν είναι αλήθεια σημαίνει ότι άλλος ένας επαναστάτης δήθεν! Δεν θα με πείραζε - ας πούμε – αν είχε αυτήν την περιουσία και η χώρα του ευημερούσε, όμως όταν ο λαός πεινάει και αυτός  έχει τόσα, αυτόματα σημαίνει ότι η επανάσταση που έκανε ήταν για προσωπικό όφελος και δικαιολογεί και την απομάκρυνση του Τσέ!

    Οι πραγματικές επαναστάσεις δεν αντικαθιστούν τα τυραννικά καθεστώτα με νέα!

    Αυτά είναι και για κάποιους που ονειρεύονται να ανατρέψουν κάποια καθεστώτα στο όνομα δήθεν του λαού για να τα αντικαταστήσουν με άλλης μορφής δικτατορίες!

    Και κάτι τελευταίο!

    Για να γίνουν σωστές κυβερνήσεις και σωστά καθεστώτα θα πρέπει να υπάρχουν και σωστοί πολίτες! Για να υπάρξουν σωστοί πολίτες θα πρέπει να υπάρχει σωστή παιδεία! Για να υπάρχει σωστή παιδεία απαιτούνται σωστοί πολιτικοί οι οποίοι θα την διαμορφώσουν! Για να υπάρχουν σωστοί πολιτικοί οι οποίοι θα την διαμορφώσουν απαιτούνται σωστοί πολίτες οι οποίοι θα τους ψηφίσουν. Για να υπάρχουν σωστοί πολίτες οι οποίοι θα τους ψηφίσουν χρειάζεται σωστή παιδεία.

    Για να υπάρχει σωστή παιδεία χρειάζεται………

    Μπορεί κάποιος να το σταματήσει; Κόλλησε!

    Μια ελπίδα υπήρχε.  Η σωστή οικογένεια η οποία θα δώσει τις σωστές βάσεις στα παιδιά με αρχές και αξίες να ανατρέψουν την κατάσταση!

    Το «διαβάσανε» οι κρατούντες το θέμα και διαλύσαν και τον θεσμό της οικογένειας!

    Άλλωστε τι είναι η οικογένεια; Ένας αναχρονιστικός θεσμός που περιορίζει τις ελευθερίες και τα δικαιώματα στην ζωή των συμβαλλομένων……. Η  εποχή και ο πολιτισμός μας απέδειξαν ότι ξέρουν να τα προασπίζονται καλά!!!!!!!!!!

    ΖΗΤΩ ΜΑΣ!


    fotis70
    19.01.2009, 09:57

    Ζητώ συγνώμη που ξέφυγα από το θέμα! Παρασύρθηκα! Ταιριάζει πιο πολύ σε άλλο θέμα συζήτησης!


    -StrangeLittleGirl-
    19.01.2009, 20:04

    Και βέβαια διαθέτουν ανθρωπιά οι εγκληματίες, ή για να είμαι πιο σωστή... διέθεταν! Δηλαδή ντάξει, τί τους ώθησε ας πούμε στο να γίνουν εγκληματίες? Προφανώς η έλλειψη ανθρωπιάς όλων των υπόλοιπων, και γενικά του κόσμου που ζούμε σήμερα. Πότε ήταν η τελευταία φορά που η ανθρωπιά ήταν μέρος των περισσότερων? Εγώ αυτό που βλέπω καθημερινά αλλά και πιο ειδικά, είναι η ασταμάτητη και ακόρεστη μανία των ανθρώπων για μια υλική ικανοποίηση... Είναι δυνατόν να τίθονται τέτοια ερωτήματα τη στιγμή που τίποτα άλλο δεν πάει καλά? {#emotions_dlg.eek}


    ins2anity
    19.01.2009, 22:22

    ρε παιδια ειμαστε σοβαροι? ειναι θεμα αυτο? ''διαθετουν ανθρωπια οι εγκληματιες?''...σορρυ κιολλας αλλα πρεπει να εισαι πολυ κολλημενος για να παρεις μερος σε μια τετοια συζητηση αναλυοντας αν ενας εγκληματιας εχει ανθρωπια η οχι... αυτο που δημιουργειται με το θεμα αυτο (κυριος με τον τιτλο του) ειναι ενα ειδος κοινωνικου αποκλεισμου η μαλλον στιγματισμου μιας ομαδας ανθρωπων...τι να πω εγω με τον τιτλο κολλησα και απλα ηθελα να σας το πω...οσο για το αν εχουν ανθρωπια δεν μπορουμε να το πουμε ετσι γενικα και αοριστα γιατι δεν γνωριζουμε τους παραγοντες που οδηγησαν καποιον στην παρανομοια...βεβαιως και ενας βιαστης δεν εχει ιχνος ανθρωπιας(σαν τις γυναικες ενα πραγμα...πλακα κανω...χωρις παρεξηγηση ελπιζω),αλλα για πολλους αλλους δεν μπορουμε να γνωριζουμε. πισω απο τις πιο αγριες πραξεις κρυβονται τα μεγαλυτερα παθη πιστευω. δεν εχει σχεση παντα με την βουληση του δραστη...αν το θεμα εχει δημιουργηθει συγκικριμενα για καποιους εγκληματιες ζηταω συγνωμη για το ποστ μου


    djmetronomos
    19.01.2009, 22:48

    Μάλλον ήρθε η ώρα για το CSI ν' αναλάβει δράση...


    INTHEFOREST
    20.01.2009, 01:52

    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-01-2009 στις 18:36 έγραψε...

    Αφού συμφωνήσω με την προηγούμενη απάντηση, θα θέσω κι εγώ κάποια σχετικά ερωτήματα:

    1. Διαθέτει ανθρωπιά η τηλεόραση που αναφέρετε μόνο σε ότι πουλάει και κάνει νούμερα;

    2. Διαθέτει ανθρωπιά ο εφοπλιστής που απέκτησε στις πλάτες κακομοίριδων την περιουσία του;

    3. Διαθέτει ανθρωπιά ο καθένας μας που σε σκοτώνει συναισθηματικά, ψυχολογικά, ανθρώπινα, όλα με τρόπο που να μην ξέρεις πως να αντιδράσεις;

    4. Έχουν κανένα κοινό σημείο οι εγκληματίες - απαγωγείς και οι εφοπλιστές; Απάντηση: Βεβαίως. Το χρήμα.

    Αυτά...


    -----------------
    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 17-01-2009 18:37 ]



    Συμφωνος!!


    GoreVBellyIolence
    22.01.2009, 13:11

    ε κλασσικα φταινε ολοι αυτοι που κυνηγανε το χρημα...δηλαδη με αλλα λογια κανουν τη δουλεια τους.γιατι παντα ειναι αυτη η απαντηση σε ολα τα προβληματα σας?ΓΙΑΤΙ?θα σας πω γιατι.Γιατι κοιμαστε ολορθιοι..και πολυ απλα βλεπετε προβληματα στη τηλεοραση και στο καθε μεγκα..ομως το καψιμο και η ολοκληρωτικη καταστροφη ερχετε απο αλλου!Οσο για τους εγληματιες ποιος μπορει να ξερει γιατι το κανει ο καθενας?προφανως αναφερεις τη λεξη ανθρωπια σαν κατι καλο....χαχαχα...εννοειτε πως εχουν ανθρωπια και απο τη καλη αλλα και απο τη κακη..ανθρωπινη φυση=τρελομαζοχιστικο παραμυθακι. στιχοι απο τραγουδι μπας και νιωσετε καποιοι...am i evil? yes iam! am i evil? IAM man! yes iam!


    montechristos-ole
    22.01.2009, 15:45

    Εγω θελω να προσθεσω πως κανεις δεν ξερει τι μπορει να ωθησει καποιον στο εγκλημα...Ετσι,το να συζηταμε για ανθρωπια ειναι πολυ αστοχο...


    liopesiotis
    22.01.2009, 18:46

    Το έγκλημα παραμένει έγκλημα, ή ειναι με αφαίρεση της ζωής, ή ηθικό έγκλημα.  Αν ο άλλος σε βρει σε στιγμή αδυναμίας και σε καταστρέψει, δεν είναι εγκληματίας;  Δεν υπάρχει ανθρωπιά στα εγκλήματα.

     


    ilias-nekt
    22.01.2009, 20:13

    Παράθεση:

    Το μέλος kithara-woman στις 17-01-2009 στις 19:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-01-2009 στις 18:36 έγραψε...

    Αφού συμφωνήσω με την προηγούμενη απάντηση, θα θέσω κι εγώ κάποια σχετικά ερωτήματα:

    1. Διαθέτει ανθρωπιά η τηλεόραση που αναφέρετε μόνο σε ότι πουλάει και κάνει νούμερα;

    2. Διαθέτει ανθρωπιά ο εφοπλιστής που απέκτησε στις πλάτες κακομοίριδων την περιουσία του;

    3. Διαθέτει ανθρωπιά ο καθένας μας που σε σκοτώνει συναισθηματικά, ψυχολογικά, ανθρώπινα, όλα με τρόπο που να μην ξέρεις πως να αντιδράσεις;

    4. Έχουν κανένα κοινό σημείο οι εγκληματίες - απαγωγείς και οι εφοπλιστές; Απάντηση: Βεβαίως. Το χρήμα.

    Αυτά...


    -----------------
    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 17-01-2009 18:37 ]



     

     

    Συμφωνώ 1000%!!!

    Και μια άλλη τακτική των καναλιών σε τέτοιες περιπτώσεις ή παρόμοιες να περιγράφουν με λεπτομέρεια κάθε κίνηση της αστυνομίας για τον εντοπισμό των δραστών...Μεγάλη ''εξυπνάδα''...{#emotions_dlg.thumbdown}



    Πέστα βρε παιδί μου!...{#emotions_dlg.thumbup}

    Μου εχουν σπάσει κι εμένα τα νεύρα με αυτη την τακτική τους!...{#emotions_dlg.thumbdown}(ΜΜΕ)


    FORTE
    29.01.2009, 02:00

    Διαθετουν ποδια,χερια,ματια κτλ δλδ εχουν ανθρωπινα χαρακτηριστικα αλλα η λεξη ανθρωπια απεχει πολυ απο αυτους!ΟΧΙ!ΔΕ δικαιολογω κανεναν και για κανενα λογο!!!Ολοι ειμαστε ανθρωποι και δεν εχουμε λεφτα με το τσουβαλι οπως λενε αλλα-να μου επιτραπει η εκφραση- ''ξεσκιζομαστε'' στη δουλεια για να τα βγαλουμε περα!!Δε θα παω πχ να κλεψω απο τον αλλον που εχει τα μυρια γιατι εγω για καποιον λογο δεν εχω να φαω!Τα ζωα ρε παιδια,εχουν πιο πολυ φιλοτιμο!Ελεος!!Συμφωνω οτι το θεμα καταληγει στα κοματικα δλδ θεσεις εργασιας,μισθοι κλπ αλλα με το να καθομαστε με τα χερια σταυρωμενα και να περιμενουμε κατω απο την μηλια να πεσει το μηλο,ε τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας!!

    Για μενα ανθρωπια σημαινει σεβασμος+αξιοπρεπεια!!!


    -----------------
    ''Χαιρετισματα λοιπον στην εξουσια,εγω κραταω την ουσια κι ονειρευομαι....''!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : FORTE στις 29-01-2009 02:01 ]


    taksidiwths
    17.03.2009, 00:30

    δεν νομιζω!βεβαια εξαρταται και ο εγκληματιας.αν ο αλλος ειναι δολοφονος σιγουρα δεν εχει αφου αφαιρει μια ζωη,ετιε για χρηματικο λογο,ειτε για οποιοδηποτε..αλλωστε σημασια εχει το αποτελεσμα..τωρα για τους απαγωγεις καθως αναφερεις,ισως εχουν αλλα και παλι "ζωα"
    ειναι..δηλαδη θα απαγαγω εγω ενα παιδακι για να μου δωσουν λεφτα?να παει να δουλεψει να δει τι παει να πει δουλεια και να δει τους κοπους του οτι δεν πηγαινουν χαμενοι.δεν δικαιολογω κανενα εγκληματια παρα μονο αν πλεον εχει ψυχολογικα προβληματα..βεβαια πλεον ολοι τεινουν προς τα εκει με την δικαιολογια του ψυχολογικου προβληματος αλλα λιγοι ειναι αυτοι που ονωτς δεν ειναι στα "καλα" τους.


    alex4you
    21.04.2009, 13:35

    υπάρχουν 200000000000 είδη εγκληματιών εξαρτάται ποιούς εννοείς? όλοι έχουν λίγη ανθρωπιά αλλά μόνο για τα δικά τους πρόσωπα συνήθως η ακόμα και για κανέναν ο όρος ανθρωπιά είναι δυσνόητος αλλά πολλά μπορείς να πείς.............