ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.856 μέλη

    midi keyboard vs αρμονιο για συνθεση μουσικής

    georgets
    17.01.2009, 11:37

    Γεια σας παιδιά, είμαι άσχετος σχετικά με το αρμόνιο και θέλω να αγοράσω ένα κλαβιε για σύνθεση μουσικής μεσω υπολογιστή. υστερα απο ερευνα ειδα οτι  ενα midi keyboard ειναι πολυ ακριβο\, για παραδειγμα στο νακα ένα midi keyboard 2 οκταβων κανει 129 ευρω... Επισης ενα πολυ φθηνο αρμόνιο με 61 πληκτρα μπορεί να λειτουργείσει ως midi keyboard και κοστιζει γυρω στα 100 ευρω. Συν που μπορεί να χρησιμοποιειθεί και κανονικά. Για παράδειγμα το YPT-200 της Yamaha μου φαίνεται (αν και δεν ξερω και πολλα) καλο για εναν ασχετο σαν και μενα που κανει μερικα μαθηματα συνθεσης μουσικης στον υπολογιστή μέσω cubase και δεν ξερει πιανο...

    Άρα τελικά ποιο ειναι το πλεονεκτημα των midi keyboards εναντίων των φθηνών αρμόνιων?

     

    Επισής όσον αφορά το YPT-200 πως το βλέπετε? Για έναν αρχάριο δεν είναι ok?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : georgets στις 18-01-2009 14:16 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : georgets στις 18-01-2009 14:17 ]


    noizreduction
    18.01.2009, 19:39

    Θα ξεκινησω απο τα πολυ βασικα, που μαλλον τα εχεις καταλαβει και μονος σου.

    1) Τo midi keyboard ειναι καθαρα ενα κλαβιε με ορισμενα επιπλεον πληκτρα, με τα οποια στελνεις εντολες στο VSTi που ελεγχεις. Δεν εχει δικους του ηχους, ουτε μπορει να φορτωσει ηχους. Αντιθετως, αναλογα με την τιμη, μπορει να εχει καλυτερη ποιοτητα πληκτρο απο ενα φτηνο αρμονιο, ή επιπλεον κουμπια που θα ελεγχουν κι αλλες παραμετρους

    2) Το αρμονιο ειναι καθαρα ενα οργανο με δικους του ηχους, το οποιο μπορει παραλληλα να δουλεψει και ως midi controller. Οπως καταλαβαινεις ομως, μεσα στη τιμη πληρωνεις και τους ηχους, οποτε η ποιοτητα του κλαβιε θα ειναι χαμηλοτερη με ενα αντιστοιχο midi keyboard ( σε αξια ), ενω δεν εχει συνηθως τα επιπλεον κουμπια που ελεγχεις εξτρα παραμετρους των VSTi.

     

    Απο αυτη τη διαφορα και μονο μπορεις να αντιληφθεις εαν συμφερει να παρεις midi keyboard ή αρμονιο. Καλο θα ηταν να κοιταξεις και τιμες εξωτερικου, διοτι ο συγκεκριμενος αντιπροσωπος εχει αρκετα "τσιμπημενες" τιμες.


    georgets
    18.01.2009, 21:05

    Ναι, αυτές τις διαφορές τις ξέρω και γω. Άρα η μονη διαφορα ειναι στην ποιοτητα του κλαβιε.... Γιατί όσον αφορά τα επιπλεον κουμπια ειναι χρησιμα αλλά προς το παρον δεν με προβληματιζουν και τοσο.....  Επισης, υπάρχει καμια διαφορά ως προς την ταχυτητα με την οποια στέλνεται ο ηχος? Δηλαδή μήπως με ένα φθηνό αρμόνιο υπάρχει πιο αργή ανταπόκριση στην ταχύτητα με την οποία ακούγεται ο ήχος και στην ποιότητα ή αυτό είναι μόνο θέμα pc?

    Από τι φαίνεται, όμως, καταλήγω σε ενα αρμόνιο καθώς ένα midi keyboard με 61 πλήκτρα κάνει γύρω στα 200 ευρώ, ενώ με 100 ευρώ βρίσκω αρμόνιο....

    Τέλος,  μήπως θα μπορούσε να μου προτείνει κανεις κανένα αρμόνιο ως 150 ευρώ?

    Νομίζω,πάντως, πως έναν αρχάριο σαν και μενα το YPT-200 της Yamaha με καλύπτει.......?

    Thanks!


    noizreduction
    18.01.2009, 21:22

    Η βασικη διαφορα δεν ειναι η ποιοτητα του κλαβιε μονο, αλλα και το γεγονος πως τα midi keyboards δεν εχουν δικο τους ηχο!

     

    Τωρα, οι midi εντολες στελνονται με την ιδια ταχυτητα και το latency οφειλεται στην καρτα ηχου παντα! Εφοσον και το αρμονιο για midi θα το χρησιμοποιεις, θα εχεις ακριβως τους ιδιους χρονους αποκρισης και με τα 2 μηχανηματα!

     

    Δε μπορω να σε βοηθησω για το μοντελο. Δε το εχω ακουσει, ουτε δοκιμασει για να μπορω να εκφρασω αποψη!


    georgets
    19.01.2009, 17:11
    Ναι σχετικά με το ότι το midi keyboard δεν έχει ήχους, το εννούσα.... Ευχαριστω!!!
    SpyrusTheVirus
    25.01.2009, 16:08

    φυγε απο το νακα κατευθειαν,ειναι πανακριβα αυτα που εχει,και για τηδουλεια που το θες,δε χριαζεται να παρεις το κορυφαιο της κατηγοριας :P εχω ενα keystation 49e της m-audioκαι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.ειναι μιντι κλαβιε,δεν εχει εξτρα πληκτρα βεβαια,αν και δε τα χρειαζομουν. ριξε μια ματια στο musicorama.gr,σιγουρα θα βρεις κατι ικανοποιητικο στα ιδια λεφτα


    evlia
    04.03.2009, 12:12

    Καλημέρα!μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ηλεκτρικό πιάνο,με το οποίο να μπορώ να κάνω ντέμο;{#emotions_dlg.confused1}