ελληνική μουσική
    665 online   ·  210.857 μέλη
    DINA
    18.11.2004, 01:18
    Καλησπέρα παιδια!Βασικά δεν ψαχνω ουτε στιχους ουτε παρτιτουρα αλλα ενα mp3!!Και για την ακρίβεια το τραγούδι "Αυτον τον κόσμο τον καλό(Ράβε ξήλωνε)" του Νίκου Ξυλούρη.Έψαξα στο kazaa και στο winmx αλλά δεν βρήκα τίποτα. Σας παρακαλώ όποιος το έχει ας μου το στείλει ή έστω αν ξέρει από που μπορώ να το κατεβάσω???!!!! το email μου ειναι wari_1999@yahoo.com Φιλούθκια
    polydoroslouca
    18.11.2004, 23:29
    Eγω εστειλα το. αν θα ερτει ... δεν ξερω. ενημερωσε με. Φιλουθκια!
    spiroos
    08.02.2007, 11:02
    Σαν σήμερα λοιπόν έφυγε ο μεγάλος Νίκος Ξυλούρης.

    Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά της φωνής του.
    VasilisSaltagiannis
    08.02.2007, 11:26
    Καλημέρα

    Οι περισσότεροι ίσως τον έχουμε βάλει στις καρδιές μας από το τραγούδι του Ξαρχάκου "Ήτανε μια φορά''...
    Δεν χρειάζεται να αναφέρω πόσα άλλα τραγούδια έχει αναδείξει με τη σπάνια ερμηνεία και τη ζεστασιά που βγάζει. Η φωνή του μίλαγε και θα μιλάει σε όλους, και νομίζω ότι έτσι πρέπει να ήταν και σαν άνθρωπος. Αληθινός λεβέντης που τραγούδησε από τα ''δύσκολά" άσματα του Μαρκόπουλου έως τα όμορφα ερωτικά , γράφοντας αρκετά από αυτά "φιλεντέμ" κτλ, τα οποία τα έστελνε κατευθείαν στην καρδιά μας...
    Για μένα ο Ξυλούρης είναι μια μορφή που συμβολίζει πολλά αλήθειες και συναισθήματα, ταργούδησε και θα τραγουδάει μέσα μου και φαντάζομαι σε πολλούς άλλους...
    beatlus
    08.02.2007, 11:30
    Φιλε, μια ψυχή σαν του Ξυλούρη, δεν βρίσκει εμπόδια σε οποιαδήποτε φόρμα... Είναι πολύ απλό να βγάλεις το είναι σου, όταν η καρδιά σου φλέγεται... Συμφωνώ, μαζί σου ήταν λεβέντης...
    Υ.Γ. Ελπίζω να μην είμαστε πολύ οφ τόπικ...
    jacamar
    08.02.2007, 13:43
    Έβαλε ο Θεός σημάδι
    παλικάρι στα Σφακιά
    κι ο πατέρας του στον Άδη
    άκουσε μια τουφεκιά

    ίσως μια απο τις καλύτερες αντρικές φώνες μιλάει κατευθείαν στην ψυχή σου......
    alex3
    08.02.2007, 13:45
    Αυθεντική, απλή και μοναδική φωνή...μεγάλο έλειμμα για το τραγούδι. Παράλληλα, εκφραστής μιας εποχής που ο καλλιτέχνης ζούσε πολιτικά, χωρίς να κάνει πολιτική, έχοντας το όραμα μιας πιο ποιοτικής ζωής και μιας πιο αλλυλέγγυας κοινωνίας...τι να λέμε τώρα...
    marydlf
    08.02.2007, 17:36