ελληνική μουσική
    798 online   ·  210.883 μέλη

    Πως ακριβώς ειναι τα μαθήματα ντραμς;

    lytropower
    31.01.2009, 16:26

    Παιδιά θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε πως γινονται τα μαθηματα;π.χ στην κιθαρα ειναι παρτιτουρες στα ντραμς τι ειναι;


    NikosRoman
    31.01.2009, 18:55

    Παράθεση:

    Το μέλος lytropower στις 31-01-2009 στις 16:26 έγραψε...

    Παιδιά θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε πως γινονται τα μαθηματα;π.χ στην κιθαρα ειναι παρτιτουρες στα ντραμς τι ειναι;



    Το ιδιο.Αξιες.


    djmetronomos
    31.01.2009, 22:08

    Αξίες, μόνο που δεν σε απασχολούν νότες ή ακόρντα ή κλειδιά. Προσπαθείς να δαμάσεις τον χρόνο (να μη φεύγεις μπρος ή πίσω από τον μετρονόμο), να μάθεις διάφορους ρυθμούς σε 3/4, 5/4, κλπ, και παράλληλα να αποκτήσουν οι τένοντες και οι μύες την κατάλληλη δύναμη για να ανταποκρίνονται σε ό,τι προστάζει το μυαλό...


    lytropower
    01.02.2009, 16:31
    Ευχαριστω πολυ..εχω μια ηλεκτρικη κιθαρα κ δεν μπορω να βρω δασκαλω..για βιβλια ηταν να παρω του Troy Stetina αλλα δεν μπορουν να μου τοβρουν..ετσι σκεφτομαι να αρχισω ντραμς που βρηκα δασκαλο..
    darbukaboy
    01.02.2009, 17:33

    Bασικο θεματακι στα τυμπανα ειναι να καταφερεις να αποκτησεις ανεξαρτησια πανω σε αυτα δηλαδη το καθε ακρο σου να δουλευει ανεξαρτητα απο το αλλο!!!!


    Vagelism
    11.03.2009, 23:35

    Η μουσικη αποτελειται απο την μελωδια και το ρυθμο.

    Η μελωδια εχει τις νοτες {ντο - ρε Κλπ} και ο ρυθμος εχει να κανει με τις αξιες.

    τα ντραμς εχουν να κανουν με το ρυθμο.

    Οι αξιες ειναι ενα συστημα που βασιζετε σε υποδιαιρεσεις και ειναι αντιστοιχο με το χρονο .

    αν αποφασισεις να πασ σε ενα ενα ωδειο η σε ενα δασκαλο ..θα πρεπει να εχεις υποψη σου οτι χρειαζεσαι τα εξης.

    αγαπη για το οργανο

    τρελα!!

    υπομονη.

    επιμονη .

    ελευθερο χρονο, και μερος για ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ εξασκηση

    σοβαροτητα.

    και φυσικα ενα σετ τυμπανα. δεν εχει σημασια αν ειναι ηλεκτρονικα, practice η φυσικα.

    ελπιζω να σε βοηθησα.

    αν εχεις περαιτερω ερωτησεις το μαιλ μου ειναι στη σελιδα μου.


    pavlaras2483
    03.05.2009, 03:46

    Παράθεση:

    αν αποφασισεις να πασ σε ενα ενα ωδειο η σε ενα δασκαλο ..θα πρεπει να εχεις υποψη σου οτι χρειαζεσαι τα εξης.

    αγαπη για το οργανο

    τρελα!!

    υπομονη.

    επιμονη .

    ελευθερο χρονο, και μερος για ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ εξασκηση

    σοβαροτητα.

    και φυσικα ενα σετ τυμπανα. δεν εχει σημασια αν ειναι ηλεκτρονικα, practice η φυσικα.

     

     

     

    Και άντε πες ότι όλα τα αλλα τα'χουμε , αυτό πώς το βρίσκουμε ρε φίλε μου???! Αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα για να ξεκινήσω που το'χω απωθημένο...