ελληνική μουσική
    909 online   ·  210.856 μέλη

    Αποτέλεσμα ηχογράφησης

    suzi
    13.02.2009, 14:09

    Καλησπέρα παιδια και πάλι!!!

     

    Έχω ηχογραφήσει μερικά κομμάτια μέσω του cubase....Όταν αυτά τα ανοίγω μέσα από το cubase ακούγονται όλα μια χαρά!!! Όταν όμws τα κάνw ένα απλό audio file, τύπου mp3 για παράδειγμα και τα βάλω να τα ακούσω σε έναν άλλο υπολογιστή μέσω media player, ακούγονται πολύ φτωχά λες και έχω κάνει δουλειά στο πόδι και ακούγονται μόνο ένα με δύο όργανα.... Πώς μπορώ να τα φτιάξω έτσι ώστε το αποτέλεσμα πο ακούω εγώ στο cubase να ακούγεται και σε όποιον άλλο υπολογιστή βάλω το cd μέσω media player?Είναι θέμα mastering????


    darbukaboy
    13.02.2009, 14:22

    Στην ηχογραφηση που κανεις ποσα οργανα ηχογραφεις;Ακουγονται λιγοτερα οργανα οταν το παιζεις αλλου ή απλως ακουγεται πιο φτωχος η ηχος με την εννοια οτι δεν ακουγονται τα effects που πιθανον εχεις βαλει;


    johnrgal
    13.02.2009, 19:54

    Πρώτον το ότι το κάνεις export σε μορφη mp3 παίζει τεράστιο λόγο.....Δεύτερον,τί κάρτα ήχου έχεις?Και τρίτον πάντα παίζει ρόλο ένα καλό master....Αυτά από μένα....


    darbukaboy
    13.02.2009, 21:46

    Suzi φαντασου οτι η μορφη που εχει το κομματι μεσα στο cubase ειναι μεγαλυτερη απο το wav ποσο μαλλον απο το Mp3.Επομενως οταν το κομματι το μετατρεπεις σε Mp3 λογικο ειναι να μην μπορει να αποδωσει τα μεγιστα γιατι ''στριμωχνεται'' και δεν μπορει να σου δωσει ολες τις παραμετρους που του εχεις βαλει...