ελληνική μουσική
    663 online   ·  210.857 μέλη
    loy
    26.02.2009, 09:47
    εσεις τι λετε οι ειδησεις στο καναλι star προσφερουν πραγματικη ενημερωσει η απλως κουτσομπολευουν τους διασημους??????????????????????????????????
    fotis70
    26.02.2009, 11:38

    Οι ειδήσεις του STAR είναι πολύ καλές για αυτούς που τους αρέσουν τα θέματα που προβάλει το STAR, και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να επικρίνονται από κάποιους την στιγμή που υπάρχουν τηλεθεατές που θέλουν τέτοιες ειδήσεις!

    Μήπως όλοι οι άλλοι μας ενημερώνουν πραγματικά;

    Περισσότερο να διαμορφώσουν την κοινή γνώμη θέλουν – με τα γκάλοπ, τα θέματα που επιλέγουν και τον τρόπο που τα παρουσιάζουν – παρά να ενημερώσουν πραγματικά!

    Σήμερα οι δημοσιογράφοι είναι περισσότερο γιατροί από τους γιατρούς, νομικοί από τους νομικούς, μηχανικοί από τους μηχανικούς, στρατιωτικοί από τους στρατιωτικούς και πάει λέγοντας.

    Τουλάχιστον το STAR είναι ξεκάθαρο στην θεματολογία του και σε όποιον αρέσει!

    Δεν σημαίνει ότι συμφωνώ και εγώ με την θεματολογία του αλλά φτάνει πια με τους δήθεν!

    Για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι στην δημιουργό του θέματος προς συζήτηση. Πολύ καλά κάνει και το θέτει!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotis70 στις 26-02-2009 11:43 ]


    Spirous
    26.02.2009, 14:44

    Προσωπικά θεωρώ τον Αιμίλιο Λιάτσο πολύ σοβαρό και ικανό δημοσιογράφο κρίνοντας τον πέρα  από τα τεκτενόμενα του STAR. Toν θεωρώ επίσης και πολύ καλό επιχειρηματία γιατί ξέρει τι πουλάει. Τέλος τον  θεωρώ και παλιάνθρωπο γιατί βγάζει από αυτη την θεματολογία λεφτά και συμβάλλει και αυτός στην κάθε εκούσια αποβλάκωση.


    v-for-variemai
    26.02.2009, 15:46

    Ειδήσεις δεν είναι πάντως. Ψυχαγωγία ναι. Και μάλιστα 'ψυχαγωγία', αλλά κατά βάθος αποβλάκωση. Απο την άλλη δεν φταίνε αυτοί, εμείς φταίμε που τους ανεβάζουμε την τηλεθέαση. Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Spirous


    emmanuella
    26.02.2009, 16:19

    Συγνώμη κι όλας ... αλλά πού αποσκοπεί αυτό το θέμα και βρίσκεται στο "Περί ανέμων και υδάτων" και όχι στο "Ανάλαφρες συζητήσεις" ?

    Και ποια ακριβώς η απορία ?

    ΑΝ το Σταρ προβάλει ενημέρωση ? Δήλαδή ποιος από εδώ μέσα πιστεύει ότι κάποιος θα έρθει και θα επιχειρηματολογήσει στην άποψη "Ναι, το Σταρ ενημερώνει και δεν διασκεδάζει" ...

    {#emotions_dlg.thumbdown}

    Jeez δηλαδή ...

    {#emotions_dlg.whistling}


    ins2anity
    26.02.2009, 16:24

    πολυ σωστη η emmy...επισης μου φενεται λιγο αστοχος και ο τιτλος...οι ''ειδησεις'' του σταρ...τι ωρα βαζει ειδησεις το σταρ και δεν εχω καταλαβει? πριν η μετα τα 24ωρα κουτσομπολιου με μικρα διαλειματα για ηλιθιες κατα την γνωμη μου ταινιες? τεσπα...αν λεγοντας ειδησεις εννοειτε την μια ωρα που η εκπομπη του σταρ παρουσιαζει μια λανθανουσα ομοιοτητα με αλλα προγραμματα ειδησεων τοτε οκ...{#emotions_dlg.confused1}


    samg
    26.02.2009, 16:26

    Ναι ταο star ενημερωνει και δεν διασκεδαζει.

    -Μαθαινουμε ποτε τελειωνει η Πετρουλα και φροντιζουμε να συγχρονιστουμε!

    -Μαθαινουμε καθε ποτε αλλαζει μπουτουνιερες ο Χαρης Σιανιδης (δεν ειναι διασκεδαση υτο, εγω τρομαζω με τα λαχανα που φοραει νομιζω οτι θα ζωντανεψουν)

    -Μαθαινουμε τα παντα για διεθνεις καλλιτεχνικες διοργανωσεις οπως την eurovision

    -Μαθαινουμε τα πεπραγμενα της Τζουλιας Αλεξανδρατου 24/7 οποτε δεν χρειαζεται να την ψαξουμε.

    -Μαθαινουμε ποιος μαλλιοτραβηχτηκε με ποιον και ποιος οχι αν και θα θελαμε.

    -Βλεπουμε το ΟΛΑ 9 εαν χασαμε την πρωτη μεταδοση

     

    και τοσα αλλα!!!

    {#emotions_dlg.thumbup} 


    angel-0f-darkness
    26.02.2009, 17:52

    Δεν θεωρω αυτο που κανει το Star ειδησεις.. Αλλη μια ωρα κουτσομπολιου και θαψιματος ειναι.. Βγαζουν το φτιαρι και αρχιζουν..{#emotions_dlg.thumbdown}


    NikosRoman
    27.02.2009, 09:37

    Δεν μου αρεσε ποτε η trash TV.


    rompa
    27.02.2009, 09:40

    Τώρα με το δελτίο καιρού απέκτησαν εγκυρότητα , αντικειμενικότητα και ό,τι άλλο μπορεί να υποσχεθεί ένα δελτίο ειδήσεων...{#emotions_dlg.tt2}

     


    FORTE
    27.02.2009, 13:08

    xaxaxaxaxaxaxaxa ειδησεις του star,ανεκδοτο ηταν αυτο τωρα?{#emotions_dlg.biggrin}

    Πραγματι ρε παιδια με πιανουν τα γελια οταν το καναλι γραφει ''ειδησεις''!!!! Ελεος!Για τοσο χαζους μας περνανε?{#emotions_dlg.blink} Οχι οτι τα αλλα καναλια λενε ειδησεις γιατι ολα ειναι πολιτικοποιημενα αλλα τουλαχιστον λενε κατι!Νομιζω πως οταν ξεκιναει το Star τις ''ειδησεις'' του,καλο θα ηταν να βαζει το σηματακι: ακαταλληλο για ανηλικες Χ!! {#emotions_dlg.tt2}


    billaros
    27.02.2009, 13:09

    Δεν πιστεύω οτι "καλά κάνει και υπάρχει ,αφου υπάρχουν άτομα που το παρακολουθούν".Ίσως φανώ ακραίος ,αλλά πιστεύω πως αυτό ΔΕΝ είναι δημοσιογραφία. Η "κίτρινη" δημοσιογραφία πιστεύω είναι όπλο στα χέρια των κυβερνήσεων (και πολύ πιθανώς ,υποκινείται από αυτές) ,για τον αποπροσονατολισμό της κοινής γνώμης από τα ουσιαστικά θέματα...Η διάδοση απολίτικης ιδεολογίας ,ιδιαίτερα στους νέους ,είναι σαφώς καταδικαστέα...

    Βέβαια ,απόψεις είναι αυτές...

     


    kamelia8
    27.02.2009, 13:15

    Συμφωνώ με τους fotis70, samg και... rompa! Ναι, ναι, η εγκυρότητα βγάζει μάτι!

    Τουλάχιστον, όταν βλέπω star, δεν κλείνω την τηλεόραση με τρόμο, ούτε με τη σκέψη ότι αύριο θα καταστραφεί η γη...

    Τα άλλα κανάλια, παρουσιάζουν κάθε είδηση με ύφος που λέει: "Φυλαχτείτε, γιατί σε λίγο έρχεται η συντέλεια!" Δεν αντέχω τους δήθεν, που τάχα τα ξέρουν όλα και αυτούς που, επειδή ξέρουν ότι η γνώμη τους θα ακουστεί, τα παρουσιάζουν όλα τραγικά και φρικιαστικά.

    Δε λέω φυσικά ότι δε συμβαίνουν τραγικά πράγματα. Αλλά η μεγιστοποίηση έχει γίνει πλέον συνήθεια.

    Οπότε, το star ακολουθεί δεδηλωμένα αυτό το στυλ και, όπως δείχουν οι προτιμήσεις, καλά κάνει. Αφού προτιμάται...

    Αυτά!


    uNick
    27.02.2009, 14:42

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 27-02-2009 στις 09:37 έγραψε...

    Δεν μου αρεσε ποτε η trash TV.

    Και ποιός είπε ότι οι "ειδήσεις" του star είναι trash-TV??? Γιατί τους δίνεις τόση αξία? Δεν έχουν καμία σχέση με trash-TV, είναι πολύ πιο κάτω! Τουλάχιστον η trash-TV έχει και μια ποιότητα...

     


    fotis70
    27.02.2009, 20:15

    Παράθεση:

    Το μέλος billaros στις 27-02-2009 στις 13:09 έγραψε...

    Δεν πιστεύω οτι "καλά κάνει και υπάρχει ,αφου υπάρχουν άτομα που το παρακολουθούν".Ίσως φανώ ακραίος ,αλλά πιστεύω πως αυτό ΔΕΝ είναι δημοσιογραφία. Η "κίτρινη" δημοσιογραφία πιστεύω είναι όπλο στα χέρια των κυβερνήσεων (και πολύ πιθανώς ,υποκινείται από αυτές) ,για τον αποπροσονατολισμό της κοινής γνώμης από τα ουσιαστικά θέματα...Η διάδοση απολίτικης ιδεολογίας ,ιδιαίτερα στους νέους ,είναι σαφώς καταδικαστέα...

    Βέβαια ,απόψεις είναι αυτές...

     



    Ενώ οι υπόλοιποι, δεν είναι καθόλου όπλα των κυβερνήσεων και δεν αποπροσανατολίζουν την κοινή γνώμη!

    Όταν ένα θέμα όπως το «Βατοπαίδιο» π.χ όσο σημαντικό και αν είναι παίζεται επί μεγάλο χρονικό διάστημα σε τόσο εκτεταμένο βαθμό επί ώρες και εκπομπές λες και έχουν σταματήσει όλα τα υπόλοιπα θέματα αυτό είναι πληροφόρηση;

     Ξέρεις πόσα σημαντικά νομοσχέδια περνάνε «αέρα» σε τέτοιες περιπτώσεις; Όλοι όμως έχουμε την εντύπωση ότι αυτό είναι και τίποτε άλλο! Για σκέψου λοιπόν αυτό να γίνεται συνήθης πρακτική από τις κυβερνήσεις; Στρέφουμε την κοινή γνώμη αλλού και περνάμε απαρατήρητα άλλα πιο σημαντικά.

    Θα πει κάποιος: μα συμφέρει μια κυβέρνηση να δημιουργεί ένα τέτοιο θέμα που είναι και εις βάρος της; Σωστό!

    Είναι όμως πολύ έξυπνα στημένο! Το θέμα παίζεται επί έναν Μήνα ασταμάτητα και σε τέτοιο βαθμό που στο τέλος μόνοι μας λέμε: φτάνει, έλεος από την «βρώμα» του θέματος και ως συνήθως μετά από κάποιο χρονικό διάστημα το ξεχνάμε!

    Αν κάτσω να αναφέρω τα πολύ σημαντικά σκάνδαλα που μας έχουν απασχολήσει, πολλοί είναι αυτοί που θα πουν : που τα θυμήθηκες και φυσικά θα αγανακτήσουν βλέποντας τους πρωταγωνιστές των τότε σκανδάλων να γίνονται τωρινοί τιμητές!

    Για τα κανάλια είμαστε οι ιθαγενείς που μαγεύονται με τις χάντρες και τους καθρέφτες!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotis70 στις 27-02-2009 20:16 ]


    gikostas
    27.02.2009, 22:59

    Η αλήθεια είναι πως οι ειδήσεις του star μόνο ειδήσεις δεν είναι αλλά πιστεύω πως κάνουν το λιγότερο κακό σε σχέση με των υπολοίπων καναλιών.Όλοι ξέρουμε το καθεστώς που επικρατεί στα ''μεγάλα κανάλια'' και τι λαμόγια είναι οι δημοσιογράφοι που δουλεύουν σε αυτά.Μην ξεχνάτε ότι στο σκάνδαλο με το περιβόητο dvd αυτοί που ήταν μπλεγμένοι σε άλλα κανάλια δουλεύαν και όχι στο star.Τις ειδήσεις του star δεν μπορώ να τις παρακολουθήσω,αλλά βλέπω επίσης πόσοι υποκριτές κυκλοφορούν και στα υπόλοιπα κανάλια.Όσο για την τηλεθέαση επιτρέψτε μου να έχω άλλη άποψη.Ποιοί έχουν αυτά τα μηχανάκια της AGB;Με ποιόν τρόπο επιλέγονται και τι επιπέδου και μόρφωσης είναι;Και τέλος εγώ δεν νομίζω η πλειοψηφία των ελλήνων να προτιμάει να βλέπει την ''Στιγμή της αλήθειας''ας πούμε ή το ''xfactor'' από το''EXANTAS'' του Αυγερόπουλου στη ΝΕΤ.Και το περίεργο είναι πως δεν ξέρω κανέναν μα κανέναν που να έχει σπίτι του αυτό το καταραμένο μηχανάκι και όσους έχω ρωτήσει μου λένε το ίδιο.Τα συμπεράσματα δικά σας.


    billaros
    28.02.2009, 00:22

    Φώτη ,δε διαφωνώ με τα λεγόμενά σου. Αυτές και άλλες πολλές μέθοδοι χρησιμοποιούνται από τα κανάλια για να μας μαζοποιούν.Το θέμα είναι όμως ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με τις ειδήσεις του star και των άλλων καναλιών..Όπως και να το κάνουμε έχουν τουλάχιστον ένα επίπεδο...έστω κι όπως τα λες. Προτιμώ να με ενημερώνουν συνέχεια για το Βατοπέδι πχ κι ας μη μου λένε τίποτα άλλο.!Γιατί δηλαδή να υποστώ την - αναμφίβολα ποικίλου περιεχομένου - "κιτρινιάρικη" ενημέρωση του star? Επειδή είναι -φαινομενικά- ειλικρινής?δε νομίζω...

     

    Eν πάσει περιπτώσει ,προτιμώ να ενημερώνομαι από εφημερίδες ,και αν ειναι δυνατον απο περισσότερες απο μια!!!


    konvoulis
    02.03.2009, 15:46

    Εμενα δεν μαρεσει να κοροϊδευουν τους σταρ!!!!


    marakiasteraki
    02.03.2009, 18:26

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 27-02-2009 στις 13:15 έγραψε...

    Συμφωνώ με τους fotis70, samg και... rompa! Ναι, ναι, η εγκυρότητα βγάζει μάτι!

    Τουλάχιστον, όταν βλέπω star, δεν κλείνω την τηλεόραση με τρόμο, ούτε με τη σκέψη ότι αύριο θα καταστραφεί η γη...

    Τα άλλα κανάλια, παρουσιάζουν κάθε είδηση με ύφος που λέει: "Φυλαχτείτε, γιατί σε λίγο έρχεται η συντέλεια!" Δεν αντέχω τους δήθεν, που τάχα τα ξέρουν όλα και αυτούς που, επειδή ξέρουν ότι η γνώμη τους θα ακουστεί, τα παρουσιάζουν όλα τραγικά και φρικιαστικά.

    Δε λέω φυσικά ότι δε συμβαίνουν τραγικά πράγματα. Αλλά η μεγιστοποίηση έχει γίνει πλέον συνήθεια.

    Οπότε, το star ακολουθεί δεδηλωμένα αυτό το στυλ και, όπως δείχουν οι προτιμήσεις, καλά κάνει. Αφού προτιμάται...

    Αυτά!



     

    {#emotions_dlg.clap}


    konvoulis
    09.03.2009, 19:48

    Συμφωνω με την marakiαsteraki!!!