ελληνική μουσική
    917 online   ·  210.853 μέλη

    Αλκίνοος Ιωαννίδης - Νεροποντή

    RockAlximistis
    08.03.2009, 16:39

    Σύμφωνα με τον Ελεύθερο Τύπο και την Ελευθεροτυπία αύριο,Δευτέρα 9 Μαρτίου 2009,μετά από 6 χρόνια θα κυκλοφορήσει ο νέος δίσκος του Αλκίνοου Ιωαννίδη με τίτλο "Νεροποντή"...{#emotions_dlg.clap}

    Όπως αναφέρει χαρακτηριστηκά το άρθρο του Ελεύθερου Τύπου:
    "Για την ηχογράφηση του υλικού χρειάστηκαν, όπως μας επισημαίνει (ο Αλκίνοος): «400 ώρες στο δικό μου Στούντιο… Αισθητικής» -όπως αποκαλεί χαριτολογώντας το προσωπικό του στούντιο ηχογράφησης- «και 600 ώρες στο στούντιο ΣΙΕΡΑ». Ωστόσο, παρά τη συμφωνική ορχήστρα, υπάρχει και ένα τραγούδι ραπ, με τίτλο «Πατρίδα», ενώ δεν ξεχνά να πάρει μόνο την κιθάρα του και να τραγουδήσει το «Παιδί», εμπνεόμενος από το γεγονός ότι έγινε πατέρας, ή να αναδείξει το χιούμορ του αφιερώνοντας ένα τραγούδι του στις συνεργασίες εντέχνων με καλλιτέχνες της… άλλης πλευράς."

    Για όλο το άρθρο κοιτάξτε ΕΔΩ

    Μια άλλη πιθανότητα που είδα όμως στο www.alkinoos.gr λέει πως το cd θα
    κυκλοφορήσει τελικά στις 16 Μαρτίου και όχι στις 9...{#emotions_dlg.sad}

     

    Αυτά... :)

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : RockAlximistis στις 08-03-2009 16:39 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-04-2009 02:31 ]


    ilio
    08.03.2009, 23:49

    Άντε να δούμε!!!!!{#emotions_dlg.clap}


    paradisefox
    09.03.2009, 10:08

    Aναμένουμε.Smile Το καλό πράγμα αργεί να γίνει...


    Alks
    10.03.2009, 09:16

    ..και ο ίδιος το ανακοίνωσε ,στην εμφάνιση του στο prinsipal,στις 6/3,ότι θα καθυστερήσει λίγο η κυκλοφορία του δίσκου λόγω προβλήματος στην τύπωση του εξωφύλλου...{#emotions_dlg.sad}

    (..και η ανυπομονησία, στο μέγιστο..)


    kwstasagas
    10.03.2009, 10:15

    "θα καθυστερήσει λίγο η κυκλοφορία του δίσκου λόγω προβλήματος στην τύπωση του εξωφύλλου...{#emotions_dlg.sad}"

    Α, αν το πρόβλημα βρίσκεται στην εκτύπωση του εξωφύλλου, τότε δεν αποκλείεται η κυκλοφορία του δίσκου να λάβει χώρα σε ημερομηνία μετά τις 16 Μαρτίου !!! Όμως .... έχει καμία σημασία τούτο ????

    Δεν μένει παρά να ευχηθώ "καλή ακρόαση" σε όσους αναμένουν πώς και πώς τον καινούριο δίσκο του Αλκίνοου. Εύχομαι, επίσης, να μην σάς απογοητεύσει {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}........


    Alks
    10.03.2009, 12:39

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 10-03-2009 στις 10:15 έγραψε...

    Εύχομαι, επίσης, να μην σάς απογοητεύσει ........

     


    χμμ..δεν νομίζω να συμβεί ποτέ αυτό...κρίνοντας από προηγούμενες δουλειές του πάντα..

    έχω ακούσει 2 τραγούδια τα οποία (από έγκυρη πηγή έμαθα) θα τα συμπεριλάβει στο νέο του άλμπουμ και είναι απίθανα!!{#emotions_dlg.thumbup}

     

     

    Έλα κοντά


    Κάθε φορά που κοιτάζω τη φωτιά
    κάτι θυμάμαι από όσα έχεις φέρει
    λιώνουν οι πάγοι και φέγγει ξανά
    καλοκαίρι...

    Χρώματα γύρω και αστέρια γλιστράν
    μες τα ποτήρια μας τα ανθισμένα
    κράτα μια γεύση,μια σου γουλιά
    και για μένα...

    Έλα κοντά έλα κοντά....

    Χιλιάδες ήλιοι αστράφτουν μαζί
    ορμάει ο κόσμος να μπει στο όνειρό σου
    δεν θα νικήσω θα νικάς πάντα εσύ
    παραδώσου...

    Κι αν ειν'για λίγο ας μοιάζει πολύ
    κι αν είν' για πάντα ας είναι για τώρα
    ανοίγω κι ελα σαν νεροποντή
    και σαν μπόρα.

     

     

    λίγη ακόμα υπομονή  λοιπόν...{#emotions_dlg.blush}


    -----------------
    ..θα κρύβω πάντα ένα όχι στην καρδιά μου κ'ένα μεγάλο ναι σαν βόμβα π'ανασαίνει..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Alks στις 10-03-2009 19:38 ]


    MariannaLappa
    10.03.2009, 16:54

    Λίγη υπομονή λοιπόν! Είμαι σίγουρη ότι θα είναι το ίδιο καλός με τους προηγούμενους δίσκους του.!


    XeniaRodo
    10.03.2009, 19:39

    ό,τι έχει πάρει το αφτί μου είναι πάρα πολύ καλό...

    θα είναι σούπερ ο δίσκος...

    πότε τελικά θα βγεί;


    StaSiS
    10.03.2009, 20:12

    Πότε θα 'ρθει άραγε??

    Πίσω απ'τα μάτια, πίσω απ' της ζωής το βέλο
    κρύβεσαι σαν βροχή που στέγνωσε, το ξέρω
    νεροποντή που περιμένω μια ζωή
    Γιατί δεν έρχεσαι
     ??

    χεχεχ.. Προφητικό! {#emotions_dlg.rolleyes}


    RockAlximistis
    10.03.2009, 21:41

    Παράθεση:

    Το μέλος StaSiS στις 10-03-2009 στις 20:12 έγραψε...

    Πότε θα 'ρθει άραγε??

    Πίσω απ'τα μάτια, πίσω απ' της ζωής το βέλο
    κρύβεσαι σαν βροχή που στέγνωσε, το ξέρω
    νεροποντή που περιμένω μια ζωή
    Γιατί δεν έρχεσαι
    ??

    χεχεχ.. Προφητικό! {#emotions_dlg.rolleyes}



    Πανέξυπνο...Smile

    Μπράβο!

    {#emotions_dlg.beer}


    Nafpaktos___
    11.03.2009, 14:35

    Aυτο ειναι το εξωφυλλo!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Nafpaktos___ στις 11-03-2009 14:45 ]


    nicchristie
    23.03.2009, 17:37

    Μας είχε για καιρό στην αναμονή ο Αλκίνοος, αλλά τελικά άξιζε.

    Ακόμα ένας υπέροχος δίσκος, κάπως πιο "ήρεμος" φαινομενικά από τους προηγούμενους, αλλά πιο ποιητικός και μάλλον πιο ώριμος.

    Ξεχωρίζω αρκετά τραγούδια ως τώρα: το "πολιτικό" Πατρίδα, τα δύο χιουμοριστικά Επιτυχία και Ήταν ανάγκη;, καθώς επίσης και την όμορφη μπαλάντα Πέρασμα με τη συμμετοχή της Σόνιας Θεοδωρίδου και το Παιδί, ένα απλό τραγούδι ντυμένο μόνο με τη φωνή του Αλκίνοου και μια κιθάρα.

    Ο Ιωαννίδης, πιστεύω, μας ξεπλήρωσε με το παραπάνω τα πέντε χρόνια αναμονής.

    Smile


    ilio
    24.03.2009, 11:56

    Παράθεση:

    Το μέλος nicchristie στις 23-03-2009 στις 17:37 έγραψε...

    Μας είχε για καιρό στην αναμονή ο Αλκίνοος, αλλά τελικά άξιζε.

    Ακόμα ένας υπέροχος δίσκος, κάπως πιο "ήρεμος" φαινομενικά από τους προηγούμενους, αλλά πιο ποιητικός και μάλλον πιο ώριμος.

    Ξεχωρίζω αρκετά τραγούδια ως τώρα: το "πολιτικό" Πατρίδα, τα δύο χιουμοριστικά Επιτυχία και Ήταν ανάγκη;, καθώς επίσης και την όμορφη μπαλάντα Πέρασμα με τη συμμετοχή της Σόνιας Θεοδωρίδου και το Παιδί, ένα απλό τραγούδι ντυμένο μόνο με τη φωνή του Αλκίνοου και μια κιθάρα.

    Ο Ιωαννίδης, πιστεύω, μας ξεπλήρωσε με το παραπάνω τα πέντε χρόνια αναμονής.

    Smile



    Συμφωνώ!!Είναι πολύ διαφορετικός από τους προηγούμενους του

    με πολλές επιρροές,μάλιστα ένα,το "μια νύχτα"μου θυμίζει Ευανθία ΡεμπούτσικαSmile

    Επιπλέον είναι δίσκος με πολλαπλές αναγνώσεις και κάποια τραγούδια μπορεί να

    μην σε κερδίζουν με την πρώτη ακρόαση αλλά σίγουρα μετά σου αρέσουν ,κατά

    την δική μου γνώμη πάντα Smile


    stevi93
    25.03.2009, 14:05

    Κατ'εμε ,η νεροποντη,ειναι ενας χλιαρος δισκος.
    Ο Ιωαννιδης παντοτε με ξαφνιαζει και με ταρακουνουσε,ειτε με στιχο,ειτε με μουσικη.
    Δεν ειναι απο τους αγαπημενους μου καλλιτεχνες,αλλα μερικα κομματια δικα του τα ακουω.

    Απο το δισκο ξεχωρισα τα εξαιρετικα: ''παιδι'',''εις μνημην'',''μη με κλειδωνεις'' και φυσικα το γλυκοπικρο και ''παιχνιδιαρικο'':  ''ηταν αναγκη''.
    Πολυ καλη επισης και η συμμετοχη της Σονιας θεοδωριδου.
    Τα υπολοιπα,αδιαφορα.

    Επισης η φωνη του νομιζω πως τωρα,βρισκεται στην καλυτερη της φαση.
    Αυτη της εμπειριας και της ωριμοτητας.