ελληνική μουσική
    835 online   ·  210.851 μέλη

    Νέο άλμπουμ για το Νίκο Πορτοκάλογλου

    rompa
    13.03.2009, 18:49

    Η νέα δουλειά του Νίκου Πορτοκάλογλου περιγράφει την προσωπική αλλαγή του αγαπημένου τραγουδιστή στην μουσική του πορεία. Ο ήχος του Νίκου αλλάζει, γίνεται πιο επιθετικός και δυναμικός και στοχεύει στην αφύπνιση των ακροατών μέσα από το πάντρεμα του ηλεκτρονικού στοιχείου και της όμορφης μελωδίας.

    Το album, "Στροφή", πραγματεύεται την προοδευτική εξέλιξη των ανθρώπων, παρουσιάζοντας τους κοινωνικά και προσωπικά τυφλούς μέχρι να έρθει το ξύπνημα των αισθήσεων μέσα από τις δυσκολίες της καθημερινότητας.

    Τότε ξαναβλέπουμε όλοι το φως και τα χρώματα και παρατάμε τον παλιό μας εαυτό πολεμώντας και προσπαθώντας να ζήσουμε τα όνειρα μας.

    Η "Στροφή" του Νίκου Πορτοκάλογλου συνδυάζει τον νέο ηλεκτρονικό ήχο του καλλιτέχνη δεμένο με όμορφα φωνητικά και παραδοσιακά στοιχεία αποκαλύπτοντας τα 30 χρόνια μουσικής εμπειρίας. Ενορχήστρωση, μουσική και στίχοι υπογράφονται από τον ίδιο ενώ την εμφάνιση του album επιμελήθηκε ο Γιάννης Κουρούδης με μίνιμαλ ύφος.

     

    mad.tv



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 13-03-2009 18:50 ]


    επισυναπτόμενα: __1236868796.jpg 
    djmetronomos
    13.03.2009, 23:11

    Άκουσα ένα τραγούδι την Παρασκευή στη ΝΕΤ (στη Μπήλιω). Τραγουδούσε μια κοπέλα, ενώ ο Πορτοκάλογλου γέμιζε με ηλεκτρικά ριφάκια στην Telecaster. Ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα.  Ζεστός ήχος και ένα από τα ωραιότερα σόλο που έχω ακούσει από Έλληνα κιθαρίστα στην ελληνική τηλεόραση!


    kwstasagas
    14.03.2009, 12:39

    "ενώ ο Πορτοκάλογλου γέμιζε με ηλεκτρικά ριφάκια στην Telecaster"

    Κατά την ταπεινή μου άποψη, κάνεις πολύ καλά και το επισημαίνεις !!! Την πρώτη φορά στη ζωή μου που είδα λάιβ τον Πορτοκάλογλου [πρέπει να ήταν τέλη του 1993 στο ΡΟΔΟΝ, όπου παρουσίασε το "ΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙΩ"], όσο κι αν σάς φαίνεται παράξενο, περισσότερο από τους στίχους του, τις μουσικές του και τη φωνή του κέρδισε τις εντυπώσεις μου κάτι άλλο : Τα σολάκια του και τα ριφάκια του στην ηλεκτρική κιθάρα : Λιτά, απλά και ουσιώδη .....


    emmanuella
    14.03.2009, 12:51

    Έτυχε να δω κι εγώ την εκπομπή στο ΝΕΤ... αλήθεια ποια ήταν η κοπέλα που τραγουδούσε ???

    Όσο για το Cd είναι αρκετά καλό ( Ε, Πορτοκάλογλου είναι αυτός ) και μου αρέσει τρομερά το εξώφυλλο.

    Όπως είπε και ο Πορτοκάλογλου στην εκπομπή συμβολίζει την αλλαγή πορείας στη ζωή μας, είτε αυτό σημαίνει το βελάκι να πηγαίνει προς τα πίσω, είτε προς τα δεξιά, είτε προς κάτι καλύτερο και διαφορετικό από εκεί που βρισκόμαστε.

    Smile


    rompa
    14.03.2009, 13:04

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 13-03-2009 στις 23:11 έγραψε...

    Άκουσα ένα τραγούδι την Παρασκευή στη ΝΕΤ (στη Μπήλιω). Τραγουδούσε μια κοπέλα, ενώ ο Πορτοκάλογλου γέμιζε με ηλεκτρικά ριφάκια στην Telecaster. Ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα.  Ζεστός ήχος και ένα από τα ωραιότερα σόλο που έχω ακούσει από Έλληνα κιθαρίστα στην ελληνική τηλεόραση!



    Τα τελευταία χρόνια συνεργάζεται με την Βασιλική Καρακώστα, της οποίας υπογράφει και τον προσωπικό δίσκο οπότε είναι πολύ πιθανό να ήταν αυτή


    ilio
    14.03.2009, 13:13

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 14-03-2009 στις 12:51 έγραψε...

    Όσο για το Cd είναι αρκετά καλό ( Ε, Πορτοκάλογλου είναι αυτός ) και μου αρέσει τρομερά το εξώφυλλο.



    Του μοιάζει λιγάκι ε?SmileΩραίο εξώφυλλο όντως!

    Δεν έχει τύχει να ακούσω τα νέα του τραγούδια αλλά από τα

    λεγόμενα σας εικάζω πως θα ναι πραγματική η "στροφή" του...{#emotions_dlg.biggrin}


    kvabed
    29.03.2009, 11:35

    Λοιπόν παιδιά την εκπομπή την είδα κι εγώ(Η κοπέλα μαζί του ήταν όντως η Βασιλική Καρακώστα).Πήγα και στο ΚΥΤΤΑΡΟ που τραγουδάει (μαζί με την Καρακώστα).Ο άνθρωπος είναι καταπληκτικός.Στα καινούρια τραγούδια μάλιστα μου άρεσε αυτός ο συνδυασμός έντασης και ηρεμίας.


    madprofessorus
    10.04.2009, 11:43

    Πολύ καλός ο δίσκος,ο Πορτοκάλογλου έχει ένα σταθερό επίπεδο ποιότητας,κ αν μη τι άλλο σε αυτό το δίσκο ακούγεται αρκετά ανανεωμένος


    stevi93
    11.04.2009, 22:49

    ωραιο το ''παιδι''...

    Τα αλλα αδιαφορα...

    Παντως κρατα το επιπεδο του,μπραβο του!